Ženy nemají předpoklady pro práci v IT, řekl zaměstnanec Googlu a dostal výpověď

Minulý týden proběhla médii zpráva o propuštění jednoho zaměstnance Googlu. Ten byl propuštěn po zveřejnění svého desetistránkového pamfletu, ve kterém kritizuje přístup giganta z Mountain View k genderové vyváženosti a k názorové různorodosti. James Damore, inženýr společnosti Google, ve svém e-mailu vyhazov potvrdil. Údajně byl vyhozen za „podporování genderových stereotypů“. Damore ve svém desetistránkovém memorandu obvinil Google z umlčování konzervativních názorů a argumentoval v něm, že absence žen v IT a managementu je dána biologickou odlišností.

Jeho memorandum nejdříve kolovalo firmou, poté se dostalo na veřejnost. Google tak byl nucen učinit radikální krok. Damore má v plánu se bránit a momentálně „zkoumá všechny dostupné právní kroky“.

Google
Genderová vyváženost v technologickém odvětví je dlouho propíraná otázka

Google zakročil rázně

Před tím, než se kauza dostala na veřejnost, zaslal generální ředitel Googlu Sundar Pichai zaměstnancům zprávu, že manifest v některých bodech „porušuje náš Kodex chování a podporuje škodlivé stereotypy na pracovišti“. Nicméně o tom, že by Damore dostal za své memorandum padáka, nepadlo ani slovo.

Poté, co se kontroverzní situace dostala na oči veřejnosti, zapojila se do ní i Danielle Brown, nová viceprezidentka pro diverzitu a inkluzi. Ta poslala prohlášení zaměstnancům, ve kterém odsoudila Damorovy postoje a potvrdila, že Google si za svou politikou diverzity stojí. Ve vnitřní diskusi několik zaměstnanců potvrdilo, že s Damorem by už pracovat nechtěli a jeho propuštění schvalují.

„Jsme jednoznačně přesvědčení, že diverzita a inkluze jsou rozhodující pro úspěch naší společnosti,“ napsala v prohlášení. Zároveň dodává, že „budeme i nadále hájit tento postoj a bereme ho jako náš dlouhodobý závazek.“

Kritizovat se smí vše, kromě genderové politiky

Reakce jsou rozporuplné

Na stranu Damora se postavily některé pravicové weby. Podle nich nastalá situace potvrzuje některé části Damorova memoranda, především ty, které hovoří o tom, že politika Googlu nedovoluje svým zaměstnancům vyjádřit jakýkoli nesouhlasný názor s postoji společnosti.

„Společnost byla založena na principech svobody projevu, diverzity, inkluzivity a vědeckého myšlení,“ pronesl předseda představenstva společnosti Alphabet Eric Schmidt. „Všechny ostatní společnosti v našem oboru s námi souhlasí,“ dodal.

Vítejte v Silicon Valley – tedy pokud jste muž

Dlouhodobý problém v Silicon Valley

Nejen Google se potýká s otázkou, jak přistupovat k genderové vyváženosti a inkluzi svých zaměstnanců. Mezi nejznámější případy poslední doby patří vyhazov generálního ředitele Uberu, Travise Kalanicka. Ten svůj post ztratil v červnu uprostřed skandálu se sexuálním obtěžováním, diskriminací a vytváření agresivní kultury. Na diskriminaci upozornil také soudní spor mezi Ellen Pao a firmou Kleiner, Perkins, Caufield and Byers v roce 2015.

Diskuse o genderové vyváženosti se v dohledné době jen tak nevyřeší. V mnohých případech není problémem mzdové ohodnocení, ale procentuální zastoupení žen. Přesně to je případ Googlu. V něm sice není mzdová propast mezi muži a ženami, nicméně 69 % pracovní síly jsou muži. V případě technických profesí pak dokonce 80 %.







Nepřehlédněte

„Tak pane Google, bude to za 2,42 miliard eur.“ Evropská komise udělila rekordní pokutu

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku