Domů » Články » Ženy nemají předpoklady pro práci v IT, řekl zaměstnanec Googlu a dostal výpověď

Ženy nemají předpoklady pro práci v IT, řekl zaměstnanec Googlu a dostal výpověď

Minulý týden proběhla médii zpráva o propuštění jednoho zaměstnance Googlu. Ten byl propuštěn po zveřejnění svého desetistránkového pamfletu, ve kterém kritizuje přístup giganta z Mountain View k genderové vyváženosti a k názorové různorodosti. James Damore, inženýr společnosti Google, ve svém e-mailu vyhazov potvrdil. Údajně byl vyhozen za „podporování genderových stereotypů“. Damore ve svém desetistránkovém memorandu obvinil Google z umlčování konzervativních názorů a argumentoval v něm, že absence žen v IT a managementu je dána biologickou odlišností.

Jeho memorandum nejdříve kolovalo firmou, poté se dostalo na veřejnost. Google tak byl nucen učinit radikální krok. Damore má v plánu se bránit a momentálně „zkoumá všechny dostupné právní kroky“.

Google
Genderová vyváženost v technologickém odvětví je dlouho propíraná otázka

Google zakročil rázně

Před tím, než se kauza dostala na veřejnost, zaslal generální ředitel Googlu Sundar Pichai zaměstnancům zprávu, že manifest v některých bodech „porušuje náš Kodex chování a podporuje škodlivé stereotypy na pracovišti“. Nicméně o tom, že by Damore dostal za své memorandum padáka, nepadlo ani slovo.

Poté, co se kontroverzní situace dostala na oči veřejnosti, zapojila se do ní i Danielle Brown, nová viceprezidentka pro diverzitu a inkluzi. Ta poslala prohlášení zaměstnancům, ve kterém odsoudila Damorovy postoje a potvrdila, že Google si za svou politikou diverzity stojí. Ve vnitřní diskusi několik zaměstnanců potvrdilo, že s Damorem by už pracovat nechtěli a jeho propuštění schvalují.

„Jsme jednoznačně přesvědčení, že diverzita a inkluze jsou rozhodující pro úspěch naší společnosti,“ napsala v prohlášení. Zároveň dodává, že „budeme i nadále hájit tento postoj a bereme ho jako náš dlouhodobý závazek.“

Kritizovat se smí vše, kromě genderové politiky

Reakce jsou rozporuplné

Na stranu Damora se postavily některé pravicové weby. Podle nich nastalá situace potvrzuje některé části Damorova memoranda, především ty, které hovoří o tom, že politika Googlu nedovoluje svým zaměstnancům vyjádřit jakýkoli nesouhlasný názor s postoji společnosti.

„Společnost byla založena na principech svobody projevu, diverzity, inkluzivity a vědeckého myšlení,“ pronesl předseda představenstva společnosti Alphabet Eric Schmidt. „Všechny ostatní společnosti v našem oboru s námi souhlasí,“ dodal.

Vítejte v Silicon Valley – tedy pokud jste muž

Dlouhodobý problém v Silicon Valley

Nejen Google se potýká s otázkou, jak přistupovat k genderové vyváženosti a inkluzi svých zaměstnanců. Mezi nejznámější případy poslední doby patří vyhazov generálního ředitele Uberu, Travise Kalanicka. Ten svůj post ztratil v červnu uprostřed skandálu se sexuálním obtěžováním, diskriminací a vytváření agresivní kultury. Na diskriminaci upozornil také soudní spor mezi Ellen Pao a firmou Kleiner, Perkins, Caufield and Byers v roce 2015.

Diskuse o genderové vyváženosti se v dohledné době jen tak nevyřeší. V mnohých případech není problémem mzdové ohodnocení, ale procentuální zastoupení žen. Přesně to je případ Googlu. V něm sice není mzdová propast mezi muži a ženami, nicméně 69 % pracovní síly jsou muži. V případě technických profesí pak dokonce 80 %.

„Tak pane Google, bude to za 2,42 miliard eur.“ Evropská komise udělila rekordní pokutu

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

19 komentářů

 1. Jako vsechno odsad pocad…samozrejme zeny a muzi musi mit rovne prilezitosti a nesmi byt diskriminace ate atd, ale jak se zacinaji pocitat a zverejnovat procenta zastoupeni podle pohlavi, rasy atd, tak se zacnou delat nejake minimalni kvoty (zvlast v IT, kde je proste zastoupeni muzu tradicni) a to je proste spatne…no a mit Danielu Hnedou (ona je teda bila a beha triatlony, takze vsechna cest) jako viceprezidentku pro diverzitu a inkluzi…no potes…
  I kdyz on je google asi tak velky ze tam budou prakticky vsechny mozne i nemozne pozice, ale ze je to viceprezidentka znamena ze tomu asi davaji docela dulezitost…

  • A to jsem v korporatu pracoval (IBM)…clovek se obcas nestihal divit, co vsechno management resi a na co vsechno jdou penize…
   …docela by me zajimalo jestli jim ta diverzita opravdu prinasi tolik vyhod a maji to propocitane, nebo to delaji jen proto ze je to zrovna v americe „cool“ a kdo to nedela tak by vypadal jako zly korporat…

  • robia to, lebo je to cool

  • Nepřináší nic, ale velké firmy musí funguje vat na bázi mainstreamove (státní) ideologie.

 2. to su take hovadiny. baby nie su dobre v matematike, v pocitacoch ci technike, lebo ich to nezaujima a nie ze by na to nemali bunky. Ved to vidim na svojej dcere.

  • Zas bacha, obecne se to rict rozhodne neda!

  • Obecne nie ale zovšeobecňovať sa môže. Koniec koncov aj vedecké výskumy ktoré uviedol mu dávajú za pravdu. Cele to memo nebolo proti ženám v IT. To memo je proti snahe dosiahnuť vyrovnaný pomer zastúpenia mužov a žien tam kde jednoducho z prirodzených a očividných dôvodov nejde. A taktiež že sa nemôže v googli povedať názor a diskutovať o tom.

  • Bacha na to tvrzení, to zase na tebe vlítnout feministky, že to je dané výchovou, že by to ty holky bavilo, ale problém je, že je nevychováváš jako kluky a společnost je od těchto oborů odrazuje. Taková je bohužel doba.

 3. …Ve vnitřní diskusi několik zaměstnanců potvrdilo, že s Damorem by už pracovat nechtěli a jeho propuštění schvalují…

  – následovat bude zasílání dopisů od pracovních kolektivů a brigád socialistické nebo kapitalistické práce ve kterých bude požadováno exemplární potrestání výše jmenovaného, nejlépe jeho veřejná kastrace nebo rovnou upálení na hranici :-/. To vše už tu bylo, jen jsem netušil, že to k nám tentokrát půjde ze západu.

 4. Precitajte si ten „pamflet“ aby ste mohli napisat pravdivy clanok a nie tento pamflet.

 5. Opravdu je takovy problem si to memo (zdany pamflet, autore) precist a napsat objektivni clanek? Zatim z toho vysel jenom neuveritelny blabol, ktery se skutecnosti ma pramalo spolecneho.

 6. Bohužel, nikdo neřeší fakt, že doposud jsou porody rize ženská záležitost. Tam mají 100% zastoupení ženy. Když už vyváženost, tak přece všude ne?

 7. 1) autor by si ten text mohl přečíst

  2) vzhledem k tomu, že se k tomu vyjadřovala i Danielle Brownová, nově jmenovaná ředitelka pro diverzitu, bych řekl, že má tak trochu pravdu ten chlapec

 8. Ten nadpis je strašne zavádzajúci.

  Ale nové logo Googlu už tak či tak prichádza :)
  [odkaz]

 9. Ať je to jak chce mě se vždycky otvírá kudla v kapse, když slyším pojem „grafička“, to pak vím, že to ASI OPĚT bude průser, který navíc budu muset řešit já :-/

 10. „Pamflet“ jsem nečetla, ale přestože jsem žena, jsem proti bezmezné pozitivní diskriminaci, kterou občas jako mor roznáší zvláště absolventi gender studuješ a sociálních studií

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).