Domů » Bleskovky » Ze Samsung One UI 4.0 vám spadne brada. Nová verze dokonale předělává Android 12

Ze Samsung One UI 4.0 vám spadne brada. Nová verze dokonale předělává Android 12

Nedávno dokončený systém Android 12 ponese na telefonech Samsung podobu prostředí One UI 4.0. Už pár týdnů probíhá na vybraných smartphonech jeho betatest, ostrá verze by mohla dorazit ještě do konce letošního roku. Ještě než se tak stane, můžeme se těšit na několik oficiálních videoochutnávek, přičemž první dvě jsou již na světě.

one ui 3 4

One UI 4.0: novinky od Googlu i Samsungu

Z prvních dvou ukázek je jasně patrné, že Samsung nejvíce dbal na vizuální stránku, přičemž zčásti přijal prvky výrazně modifikovatelného prostředí Material You od Googlu. Prostředí si můžete upravit podle sebe, One UI se například naučí „vysát“ použité barvy z tapety na domovské obrazovce a aplikovat je na ostatní prvky v prostředí – tlačítka, posuvníky, ikony apod.

One UI 4: Official Introduction Film - Part 1 | Samsung

Nové budou i widgety, které po vzoru iOS získají čtvercový/obdélníkový tvar se zaoblenými rohy. To platí nejen pro widgety aplikací od Samsungu, ale i třetích stran. Widgety zároveň půjde vybírat z nové, přehlednější nabídky. Samsung také vylepšil tmavý mód, který se aplikuje i na ikony aplikací. Pokud používáte režim picture in picture, potěší vás možnost zvětšovat a zmenšovat okna tradičním gestem pinch-to-zoom. Úprav se dočkala i nabídka rychlých přepínačů, kde se zvětšil posuvník pro změnu jasu.

Nepřehlédněte: Vše, co potřebujete vědět o One UI 4. Takhle vypadá Android 12 na telefonech Samsung

Nebyl by to pořádný upgrade softwaru, kdyby nedošlo i na novinky v oblasti emoji. Své AR emoji si nově můžete nastavit jako výchozí obrázek svého účtu Samsung nebo za ciferník hodinek. V komunikačních aplikacích půjde posílat zdvojené smajlíky vyjadřující ještě více emocí.

One UI 4: Official Introduction Film - Part 2 | Samsung

Novinky potkaly i výchozí fotoaplikaci, která nabídne rychlé přepínání mezi focením a natáčením videa dlouhým stisknutím spouště. Aplikace bude také obsahovat funkci, která pomůže odstranit rozmazání v pořízených snímcích. Sdílení fotografií bude rovněž snazší díky větším náhledům.

Pochopitelně byl důraz kladen i na větší bezpečnost. Jakmile si některá z aplikací vyžádá přístup k fotoaparátu nebo mikrofonu, budete o tom informováni přímo v horním řádku u hodin s možností rychlého odebrání přístupu. U aplikací vyžadujících polohu budete moci zvolit buď přesnou, nebo pouze přibližnou lokaci.

One UI 4.0 míří i do Windows

Nový design nebude pouze součástí Androidu, ale dorazí i do Windows 11, a to pod označením One UI Book 4. V zásadě se jedná o přeskinování aplikací, jako je Poznámky, Galerie nebo Nastavení.

Prostředí One UI 4.0 lze aktuálně testovat ve vybraných zemích na smartphonech řady Galaxy S21, již brzy by měly první ochutnávku dostat i ohebné smartphony Galaxy Z Fold 3 a Flip 3. V průběhu příštího roku by mělo tento systém dostat přibližně 80 telefonů korejské značky.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

20 komentářů

 1. No brát si za vzor iOS…. Design iOS je jedna ze dvou hlavních věci proč jsem se vrátil zpět k Androidu.

  • Design mi je úplně ukradený. Hlavně aby to bylo přehledný a svižný.

  • Kulhavec: Tak u tebe je hlavní, že to bude Samsung, na ničem jiném nezaléží.

  • Nemusí to být Samsung. Nemám ale rád číňany, takže už moc na výběr není…

 2. Hrozný. Samsung tedy jako čínská kopírka. Skvělý. Sbohem Samsungu. Příště půjdu raději do Sony.

 3. Koukám, že Samsung opět nastartoval svoje kopírky a obšlehnul z iOS 14/15 snad všechno, co se dalo. Vtipné je, že v oblastech, které se rozhodnul vymyslet sám, vizuálně a esteticky „po asijsku“ selhává (jako vždy).

  • Jako uživatel iPhonu můžu jen tiše závidět rozhraní OneUI. Fakt nevidím v čem Samsung něco kopíroval, spíš bych uvítal kdyby něco kopíroval i Apple, protože proti OneUI nebo A12 má Apple co dohánět.

  • Ale na ovládání jednou rukou se ten paskvil ios nechytá.

 4. No to zase ne. Samsung UI je přehledné a ergonomicky velice slušné, na rozdíl od iOS. Dokonce je i sjednoceno ovládání.

 5. Ale musím říct, že to přeskinovaní Win11 je dobrý nápad. One UI narozdíl od Win11 vypadá dobře a zásah Samsungu by tomu systému určitě prospěl, škoda, že to bude jen na Samsungáckých laptopech.
  Stačí si srovnat Samsung Dex a Windows 11, windows jsou nekonzistentní sra.čka.

  • hroznej nesmysl

  • Tak to rozhodně ne. Omalovánky v systému nechci.

  • Lepší konzistentní omalovánky, než nekonzistentní sra.čka. Sice to bude pořád stejně zabugovaný, jako dosavadní Windejsi, ale aspoň to bude u toho vypadat hezky. Teď je to tragédie.

  • qam: jako že do vzhledu současných 3 navzájem propojených UI ve Windows 11 přidáš ještě jedno UI a najednou je to víc konzistentní? JAK?

 6. Za mě je to teda jen zhoršení Modern UI. Nevšiml jsem si jediné věci, co by skutečně byla k něčemu. Přepisování některých UI ve Windows je naprosto obscéní nápad, naštěstí se to zdá být jen pro Samsung aplikace a jen pro jejich notebook. Jinak v rámci jednoho systému používat 2 UI? To netušim koho mohlo napadnout. Ale o tomhle je marný se vyjadřovat, na tom One UI neni nic PC ready, takže sice to v prezentaci vypadá hezky, ale realita kulhá na obě nohy.

  Vtipný, že se to taky naučilo věci, které má Apple už roky. Chlubit se klikánim u nastavování hodin? To už měl první iPhone :D

  Celkově jsem tam neviděl nic, u čeho bych si řekl „wow, tak tohle UI je fakt clever“. Prostě reskin klasických prvků, chlubení se funkcema androidu… Na to, že museli nějak reflektovat příchod Windows 11 je tohle teda slabota.

 7. Vypadá to skvěle, super že nechají i malé ikonky v oznamovací liště, na rozdíl od čistého Androidu 12. Už se moc těším na malý kulatý „iPhone bez výřezu“ Galaxy S22.

 8. No tento týden jsem na Mi9TPro dostal aktualizaci MIUI a vypadá to skoro stejně, takže mě brada nespadla

  • Jo, na první pohled to tak vypadá, ale doporučuji vyzkoušet. Mám doma jak Samsung, tak Xiaomi a OneUI se ovládá mnohem líp.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).