Cena:

Vše, co potřebujete vědět o One UI 4. Takhle vypadá Android 12 na telefonech Samsungu

Samsung včera zahájil veřejné testování Androidu 12 a prostředí One UI 4.0 na smartphonech řady Galaxy S21. Seznam novinek je poměrně široký (aby také ne, aktualizace je velká skoro 2,5 GB), a i když se mnohdy jedná o drobnosti, rozhodně práci s telefony Samsung usnadní a zpříjemní. Pojďme se podívat, co všechno je v systému a jeho aplikacích nového.

Novinky v systému

Na domovské obrazovce byly přepracovány widgety, aby poskytly více informací a přitom vypadaly konzistentněji. Systém bude nově widgety doporučovat.

Home 1

 

Vylepšen byl i tmavý mód, který nově automaticky ztmavuje tapety na ploše a ikony.

Přímo ze zamykací obrazovky půjde změnit zvukový výstup (reproduktor/sluchátka) a uživatel dostane pro každý z přehrávačů zvláštní sadu ovládacích prvků. Ze zamykací obrazovky půjde rovněž vyvolat záznam zvuku, aniž by bylo nutné odemknout telefon. Na zamykací obrazovku rovněž půjde připnout kalendář s měsíčním náhledem.

Always-on displej bude možné nastavit tak, aby se aktivoval ve chvíli, kdy dorazí nová notifikace. Dostupné jsou i nové animované samolepky.

Ve vysouvací roletce s notifikacemi se zvětšil posuvník jasu a změnilo se rozložení notifikací pro pohodlnější práci s nimi, přibyla nová sekce pro budíky a ztlumené notifikace.

Nabíjení je nově doprovázeno novou animací, která má poskytovat informace o nabíjecí rychlosti.

Vylepšena byla i systémová klávesnice, do které přibylo nové tlačítko k přidávání emoji, GIF animací nebo samolepek. Nově lze také kombinovat dvě emoji a přidat mezi ně přechodovou animaci.

Úpravy se budou týkat i dialogu sdílení, ten si půjde přizpůsobit dle vlastních preferencí a minimalizovat tak nutnost vyhledávání potřebné aplikace. U sdílení fotografií budou telefony Samsung automaticky nabízet možnost vylepšení a oprav.

S novinkami se setkáte i v multitaskingu. Menu pro nastavení vyskakovacího okna půjde pro snadnější přístup připnout, u oken „obraz v obraze“ bude možné měnit velikost gestem pinch-to-zoom.

Drobné novinky najdete i v Nastavení, do funkce Bezpečnost a nouze si například budete moci doplnit důležité nouzové kontakty a důležité informace o vašem zdraví. V nastavení také bylo vylepšeno vyhledávání.

Funkce Digitální zdraví získala novou funkci Driving monitor; ta vám bude reportovat, jak moc jste používali telefon během řízení automobilu.

Systém také zaplaví AR Emoji, které si budete moci přidat jako profilovou fotografii v kontaktech. Na výběr bude z 10 póz, bude však možné vytvořit vlastní. Vaše AR Emoji půjde sdílet s ostatními formou samolepek, budete s ním moci vytvářet vtipná taneční videa nebo si pro své virtuální já navrhnout oblečení.

AR Emoji

V sekci Péče o zařízení nově dostanete přímo na domovské obrazovce informace o zdraví baterie a o bezpečnostních problémech vašeho zařízení. Stav zařízení bude vyjadřovat emoji.

Novinky v aplikacích – fotografie a video

Aplikace fotoaparátu dostane jednodušší a čistší rozhraní, které bude poskytovat pouze ty informace, které vyžadujete. Optimalizátor scény se například bude objevovat pouze v situacích, kdy čočka fotoaparátu zaznamená zhoršené světelné podmínky či uvidí dokument k naskenování. Přehlednějšího uspořádání se dočkalo i samotné nastavení fotoaparátu.

Jednodušší bude i zoomování, přímo v ikoně čočky uvidíte zvolenou úroveň přiblížení, a to i v režimech, které podporují pouze hlavní kameru.

Nahrávání videa bude zahájeno v okamžiku stisknutí spouště nahrávání, nikoliv po jejím uvolnění jako dosud. Nahrávání videa bude možné inicializovat i dlouhým držením spouště v režimu focení, v případě delšího záznamu postačí posunout prst k ikoně zámku.

Režim Single take povolí nastavení delšího času (než výchozích 15 vteřin), kromě toho byl vylepšen následný výběr těch nejlepších záznamů.

Úpravy neminuly ani aplikaci Galerie. Příběhy jsou nově doprovázeny úvodní videoukázkou a je možné si nechat zobrazit mapu, kde byly pořízeny. Aplikace dostala nové nástroje pro třídění alb, po otevření konkrétního alba uvidíte v horní části obrazovky jeho obálku.

Upravené obrázky i videa mohou být nově navráceny do původní podoby, i přestože již byla nová podoba uložena. Kromě toho půjde přímo z telefonu měnit datum, čas a lokaci pořízení fotografie nebo videa.

Editor fotografií a videí se rovněž dočkal hromady nových funkcí, mimo jiné možnosti přidávání emoji a samolepek přímo do videí a fotografií. Z fotografií půjde „vyřezávat“ obličeje, zvířata, budovy a jiné objekty s možností přidávání do jiných snímků. Přímo z galerie nově půjde vytvářet koláže fotografií a videí.

Novinky v dalších aplikacích

Aplikace Hodiny dostala upravený widget pro zobrazení času ve dvou různých lokacích; informace o čase je nově podbarvena podle toho, zda je den nebo noc.

Aplikace Kalendář získala nové rozhraní, které umožňuje instantně přidávat události. Kromě toho bylo vylepšené vyhledávání a přidán widget s měsíčním náhledem kombinovaným s dnešními událostmi.

Funkce vyhledávání v aplikaci Zprávy se naučila zobrazovat i fotografie, videa, webové odkazy a další bohatý obsah.

Vyhledávání bylo vylepšeno i v aplikaci Moje Soubory, které vám bude nabízet kýžený obsah i přesto, že jste se dopustili překlepu. Rozšířena byla i sekce naposledy otevřených souborů.

Zlepšení vyhledávání postihlo i prohlížeč Samsung Internet, ten by měl v adresním řádku nově ukazovat víc návrhů, výsledky pak budou předkládány v novém designu. Vyhledávání bylo vylepšené i přímo ve widgetu internetového prohlížeče na domovské obrazovce. Pokud zavřete internetový prohlížeč v anonymním režimu, budete v něm i při následujícím spuštění.

Aplikace Samsung Zdraví dostala nové rozhraní se záložkami, které jsou umístěny na spodní stranu obrazovky pro snadnější přístup. Nová je i karta Moje stránka, na níž najdete informace o vašem profilu, týdenní přehled, odznáčky a osobní rekordy. Aplikace také nabízí snazší pozvání přátel k plnění výzev a do funkce Food Tracker byly doplněny nové druhy potravin.

Funkce Bixby Routines získala větší množství podmínek, nové scénáře například můžete rozběhnout během hovoru nebo když dorazí určitý typ notifikace. Do svých „rutin“ také můžete zahrnout více procesů, například připojení nebo odpojení Bluetooth příslušenství. Samsung odstranil některé restrikce, aby bylo možné tvořit více kombinací. Jednotlivým „rutinám“ můžete přiřazovat zvláštní ikony. Snadnější je i správa pořadí akcí v jednotlivých scénářích.

Soukromí

V One UI 4 si budete moci zobrazit, které aplikace přistupují k citlivým oprávněním (poloha, fotoaparát, mikrofon, kamera) včetně historie použití. Oprávnění bude možné jednoduše odepřít.

Permisions

Když bude některá z aplikací využívat fotoaparát nebo mikrofon, budete informování zelenou tečkou v pravém rohu obrazovky. Používání fotoaparátu nebo mikrofonu půjde zablokovat přímo pomocí rychlých přepínačů.

Camera

U vybraných aplikací, které nevyžadují informace o přesné poloze (typicky předpověď počasí), můžete dát povolení pouze ke sledování přibližné polohy.

Vybrané aplikace vás budou moci informovat o kopírování citlivých informací, přičemž uživatel si bude moci sám zvolit, které aplikace to budou.

One UI 4.0 Beta | 18 NEW Changes vs One UI 3.1

Zatím pouze pro členy

One UI 4 Beta program je dostupný skrze aplikaci Samsung Members, bohužel pouze v Číně, Indii, Německu, Polsku, Jižní Koreji, Velké Británii a USA.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.