Domů » Články » Zaměřeno na Essential Phone: 5 věcí, díky kterým neunikne pozornosti

Zaměřeno na Essential Phone: 5 věcí, díky kterým neunikne pozornosti

Pokud pravidelně sledujete technologické novinky, nemohly vám uniknout informace o chystaném Essential Phone. Ten je patrně nejdiskutovanějším tématem posledních dní. Stojí za ním „stvořitel“ operačního systému Android, Andy Rubin. Za způsobený povyk může (nejen) těchto pět předností.

Zpracování a design

Design Essential Phonu je sice jednoduchý a možná až trochu nudný, zato mu nelze upřít notnou dávku elegance. Především pak na čelní stranu, kterou takřka celou pokrývá displej, je radost pohledět. Materiály zvolil Rubin rovněž prémiové. Kombinace keramických zad a titanu o pevnosti konstrukce nenechává sebemenší pochyby.

Lesklá černá varianta a keramická záda jsou magnetem na otisky prstů, leští se ale mnohem snadněji než například sklo. Titanový rám se s konkurencí v podobě hliníku či plastu nemůže vůbec měřit, pády zvládá na jedničku. Celkově konstrukce připomíná Xiaomi Mi MIX, v případě Essential Phonu je ovšem posunutá o něco výše.

Displej

O displeji již byla řeč. Zobrazovací LCD panel nabízí jemné Quad HD rozlišení a poměr stran 19:10. Ten pokryje zhruba 85 % čelní strany, což potvrdil přímo Rubin. Jedná se tak o smartphone s nejvíce využitou čelní plochou.

Tip: stáhněte si do svého smartphonu tapety z Essential Phone

Na první pohled zaujme také čelní fotoaparát, který byl společně se senzory umístěn do malé slzičky k hornímu okraji displeje. Jestli toto designové řešení ničemu nevadí, se ukáže až při používání. Android je totiž navržen tak, aby do těchto míst umisťoval co nejméně obsahu.

Fotoaparát

Jedna z nejdůležitějších součástí dnešních chytrých telefonů. Stejně jako většina konkurentů, i Essential Phone se může pochlubit duálním fotoaparátem. Rozlišení 13 MPx je přijatelné, Essential Phone se naštěstí za vysokými čísly nežene. Duální fotoaparát v Rubinově výtvoru oproti konkurenci nezaostává, přítomnost dvou čoček má své logické opodstatnění.

Essential Phone kombinuje dvě čočky – jednu s klasickým RGB spektrem, druhou monochromatickou. Kombinace barevné a černobílé čočky má za úkol vyústit v ostřejší fotografie. Vzhledem k tomu, že monochromatická čočka je skutečně černobílá, nikoli barevná s filtrem, může Essential Phone fotit skutečně černobílé snímky.

Tip: Kompletní parametry Essential Phone včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Příslušenství

Kromě fotoaparátu, přisvětlovací diody a čtečky otisků prstů se na zadní straně vyskytují i dva nenápadné piny. Skrze ně můžete k Essential Phonu připevňovat různé druhy příslušenství. Prozatím jediným, zato velmi diskutovaným, je 360° kamera. Další očekávané příslušenství je například dok pro bezdrátové nabíjení.

Přídavná 360° dokáže nejen fotit a natáčet do paměti telefonu, ale umožní i live stream 4K videa. Ke streamování využijete LTE+ s teoretickou rychlostí 600 Mbps. Kamera nemá vlastní baterii, energii si bere přímo z Essential Phonu přes piny na zádech. Nevýhodou kamerky je docela hlučný větráček, který kameru chladí. Ten sice během natáčení neběží a neruší tak záznam videa, jde však o malý krok zpět.

Software

Podle Andyho Rubina by telefon, který si zakoupíte, měl být skutečně váš. Proto na těle Essential Phonu nenajdete žádná loga ani značky. Stejné filosofie se drží i v případě softwaru. Telefon pohání čistý Android jen s nejnutnějšími aplikacemi. Důraz na zákazníka, který výrobce Essential Phonu razí, se projeví především v uživatelském komfortu. S žádným zásekem či pomalou reakcí se tak nesetkáte.

Essential Phone tak nabídne alternativu k zařízením přímo od Googlu. Jestli se dítě Andyho Rubina bude moci měřit s těmi nejlepšími v odvětví, ať už korejským Samsungem nebo californským Applem, to ukáže až čas. Zatím to však vypadá, že má nakročeno více než slibně.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

10 komentářů

 1. Vzhled komentovat nebudu, ten je čistě subjektivní, ale co je toto za větu?? Duální fotoaparát v Rubinově výtvoru má oproti konkurenci jednu zásadní přednost – a pak tam píšou o RGB a Monochrom snímači. To už měl před rokem Huawei P9. Pak Mate 9, Mate 9 Pro, Huawei P10 atd… navíc například P10 má rozlišení 20MP a 12MP.. tak se prosím slušně ptám, jaká je ta zásadní přednost? Prosím o doplnění do článku, díky

  • V zásadě máte nejspíš pravdu, nicméně podkud to zakončíte velkopanským „Prosím o doplnění do článku“, tak by se slušelo přidat informaci o tom, jestli budete platit hotově, nebo kartou… :)

  • No pokud bych byl pedant, tak ono souvětí: „Essential Phone kombinuje dvě čočky – jednu s klasickým RGB spektrem, druhou monochromatickou. Kombinace barevné a černobílé čočky má za úkol vyústit v ostřejší fotografie.“ není technicky správně. Nic jako RGB či černobílá čočka u snímačů neexistuje.

   Pokud nepočítáme Foveon od Sigmy tak všechny snímače jsou černobílé. Akorát před některými je Bayerova maska (pole barevných filtrů) a vetšinou i anti-aliasing filtr.

  • Technicky je zcela nesmysl i tvzeni, ze „snimače jsou cernobile“, protoze nejsou.

  • niky79: no je to sice trochu neobratně napsáno ale v podstatě je to pravda. Pokud před CCD či COMS čip nedáš filtr pro dané vlnové délky, tak výstup z ADC těžko interpretuješ jako něco jiného než „černobílý“ snímek. Takže takový nesmysl to zase není…

  • Michael Chrobok

   Špatná formulace, již opraveno. Děkuji za upozornění.

  • Díky, pardon, v něčem jsem perfekcionista.. :-)

 2. Bral by som ho hneď. No kedy bude verzia pre EU nik nevie… škoda.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).