TOPlist

Zakladatel zkrachovalé kryptoburzy FTX míří za mříže. Snažil se ovlivňovat svědky

vazební věznice
  • Ačkoliv zaplatil tučnou kauci 250 milionů dolarů, bude muset opět do vězení 
  • Důvodem má být ovlivňování klíčových svědků případu 
  • Jednou z nich je i bývalá partnerka Caroline Elisonová, která nyní vypovídá v Bankman-Friedův neprospěch 

Krach burzy FTX na konci loňského roku byl jedním z největších průšvihů kryptoměnového světa, který ovlivnil i cenu jednotlivých kryptoměn na burzách (těch zbývajících samozřejmě). Ačkoliv spoluzakladatel burzy Sam Bankman-Fried, který od prosince čeká na soud kvůli podezření z podvodu a praní špinavých peněz, byl na kauci 250 milionů dolarů propuštěn do domácího vězení, tato výsada mu díky jeho kouskům v minulém týdnu skončila.

Státní zástupci přiměli soudce Lewise A. Kaplana k opětovnému uvalení vazby na Bankman-Frieda. Důvodem bylo jeho přiznané používání VPN, čímž porušil pravidla. Bývalý ředitel kryptoměnové burzy FTX tvrdil, že VPN používal pro sledování fotbalových zápasů. Podle státních zástupců měl ale prostřednictvím sítě Signal kontaktovat svědky a ovlivňovat je. Údajně se navíc nejednalo o ojedinělý případ.

Vypovídá i bývalá přítelkyně

Svou roli v celém případu hraje i bývalá Bankman-Friedova přítelkyně Caroline Elisonová. Ta má totiž v nekalých praktikách také prsty a v prosinci se k těmto činům veřejně přiznala. Poté začala spolupracovat a proti svému bývalému partnerovi vypovídat. Ten na to reagoval sdílením společných osobních konverzací s reportérem The New York Times, který vše zveřejnil. Dle obžaloby se jednalo o jasný pokus o poškození její pověsti a znevěrohodnění klíčového svědka.quantitatives ethereum cryptocurrencies kryptoměny bitcoin unsplashNepřehlédněte

FBI vyřešila největší krádež kryptoměn v historii. Neuvěříte, kdo za ní stojí

Dalším ovlivňovaným svědkem měl být Ryne Miller, kterého obžalovaný kontaktoval prostřednictvím e-mailu a šifrovaných zpráv přes Signal. Dle státních zástupců i soudce už to bylo příliš a bez ohledu na tučnou kauci musí 31letý podnikatel za mříže. Pokud se prokáže jeho vina ve všech případech obžaloby, může si odsedět teoreticky až 115 let. Bez ohledu na výsledek soudu se nyní kontroverzní investor musel přesunout z domu svých rodičů v Palo Alto do vazby v Brooklynu. Soud je naplánován na říjen.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku