Sledujte nás na YouTube

Zajímavost: Möbiův pás coby supravodivá autodráha budoucnosti (video)

Supravodivost, coby jev kvantové mechaniky fascinuje vědeckou komunitu již od svého objevu na počátku dvacátého století. Na její využití v praxi můžeme například narazit v urychlovačích typu CERN, kde pomáhají při zkoumání akcelerace částic či u levitující vlakové soupravy Maglev, která díky supravodivým cívkám dokáže uhánět rychlostí atakující hranici 500 km/h.

Členové nezávislé charitativní organizace Royal Institution (Ri), jenž se věnuje spojování široké veřejnosti se světem vědy, nedávno zveřejnila velice zajímavé video názorně popisující problematiku supravodivé levitace. K ukázce použili přes dvatisíce magnetů uspořádaných do tvaru Möbiova pásu s jednou stranou a hranou tvořící dohromady neorientovatelnou plochu. Na snímku tak lze pozorovat jev, kdy levitující předmět se dokáže nejen vznášet, ale dokonce také viset.

Dost však slov. Pohodlně se usaďte ve svých křeslech a vychutnejte si zázraky fyzikální teorie na atomární a subatomární úrovni :-)

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Napsat komentář

Upozornění: pokud odešlete anonymní komentář s příliš mnoha odkazy, případně použijete nesrozumitelné jméno či neexistující e-mail, může se stát, že náš systém pro rozpoznávání komentářů příspěvek detekuje jako spam. V takovém případě nebude komentář publikován hned, ale bude potřeba jej schválit, což může nějaký čas zabrat. Vyžadované informace jsou označeny *