Domů » Bleskovky » Zájem o iPhony a iPady neupadá. Apple stále navyšuje tržby i čistý zisk

Zájem o iPhony a iPady neupadá. Apple stále navyšuje tržby i čistý zisk

Apple zveřejnil finanční výsledky za uplynulý druhý kvartál letošního roku, který je ve fiskálním roce Apple třetí. Gigant z Cupertina se pochlubil tržbami 53,3 miliard USD (1,165 bilionu korun), z nichž dokázal vygenerovat zisk 11,5 miliard USD (asi 251 miliard korun). Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce obě veličiny narostly, hrubá marže aktuálně činí 38,3 procent.

V minulém kvartále Apple prodal 41,3 milionů iPhonů, což je prakticky stejně jako loni, průměrná cena jednoho prodaného iPhonu narostla na 724 dolarů. Na „svém“ zůstaly i prodeje tabletů iPad, jichž Apple dokázal prodat 11,55 milionů. Největší pokles tak zaznamenaly počítače Mac, jichž kalifornská firma prodala 3,7 milionů; loni to přitom bylo o 370 tisíc počítačů více.

Stále větší procento z koláče příjmů patří službám, tedy prodejům aplikací a různých předplatných; služby generují 18 procent všech zisků. Prodeji hodinek Apple Watch se cupertinští dle tradice nepochlubili.

Apple očekává růst i v příštím měsíci

Pro příští čtvrtletí Apple predikuje tržby mezi 60 a 62 miliardami USD (loni to bylo 52,6 miliard) a hrubou marži mezi 38 a 38,5 procenty. Po oznámení finančních výsledků cena akcií Apple zamířila směrem vzhůru a ještě více přiblížila firmu k vysněné tržní kapitalizaci 1 bilionu dolarů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

29 komentářů

 1. Máš asi nějaký komplex, že se neumíš normálně vyjádřit?

 2. Frustrace je sviňa :)

 3. No ale příště už Apple fakt zkrachuje..

 4. Ale letos pokles bude, dost lidí nebude chtít notch.

  • LOL. Vizionář Martin nakrmený Samsungáckým marketingem předvída na základě osobních preferencí co „dost lidí“ nebude chtít :D

   Lepší vtip už tady asi nikdo nevymyslí.

  • Kdo nebude chtit notch, má stále výběr z iPhonů bez něj.

  • Starých, hnusných, s obrovskými rámečky. Větší varinata pádlo ke člunu, menší varianta displej se zrním.
   Proč neudělají s těmi zbytkovými 5.5″ displeji nějaký skoro bezrámečkový telefon, ve stylu třeba? Ne, to radši budou tlačit recyklaci starých, hnusných 8ček.
   Nový LCD model s notchem bude osekaný až na dřeň jak vidím a amoled mi nesmí do baráku. Vypadá to, že Apple chce nasr4t spoustu svých zákazníků.

  • Těch bezrámečkových úchyláren je všude dost. Neni nad klasiku????

  • Ve stylu Huawei Mate 10 jsem chtěl napsat.

  • Michal (neregistrovaný): Moje řeč.

  • Jj, letos už to zajisté přijde.

  • hlavne vetsina lidi co si kupuje iphone neni schopna pripustit jakoukoliv nedokonalost takze si nemyslim ze jim notch bude vadit

  • Notch jím vadit bude ale nepřiznají chybu protože nemohou přiznat nedokonalost své modly

  • . (neregistrovany) : a nebo jim jednoduse fakt nevadi …

  • . (neregistrovaný): Kolem sebe mám plmo lidí, kteří mají telefon s notchem (iphone jen jeden), a vadí to jen dvěma lidem. Ostatní se k tomu staví neutrálně, a některým se to vyloženě líbí. Takže koment úplně mimo, ostatně jak je u tebe zvykem

  • Skylark: Jeho komentář není mimo, právě naopak, tvůj a jeho komentář se vůbec nevylučují.

  • Já osobně notch nechci, ale posuzovat názr miliardy lidí nemůžu

 5. Možná, kdyby vytáhli hlavu ze zadku a osadili macbooka zase normální klávesnicí a inteligentní konektorovou výbavou (a zlikvidovali touchbar), tak bych jim o jeden kousek ty statistiky Mac prodejů vylepšil.

  Takhle jim ale na to jejich totálně přehnaný „form over function“ zvysoka se*u a nechám si svůj macbook 2014. Co budu dělat až klekne, to teda ale nevim…

 6. Aby ne. Ty výrobky jsou kvalitní a za dobrou cenu. To je jasné, že ta firma šlape.

  • Za dobru cenu? Jako fakt? 30 000 za obyčejný mobil? Jo IP6, 7 už za dobrou cenu, ale dobrá cena je třeba, i když to nerad píší, Xiaomi nebo Honor, ale Apple ne, tedy nejnovější modely ne. Kvalita, no tak to souhlasím.

  • Jinak, najdi si výrobní cenu IPX a pochopíš, co znamená předraženost.

  • Ano, za dobrou cenu. Předraženost s výrobní cenou nesouvisí.

  • Nejvíc se platí za hodnotu značky, poté cena výroby samotného telefonu, což jsou myslím 3 000, poté software, ano, jeho vývoj není zadarmo a poté zisk. Jen tak pro zajímavost, plat jednoho vrcholného manžera Applu je vyšší než platy všech lidí co c číně montují v továrnách Foxconu jejich produkty.

  • Kvalitní dejme tomu, ale za dobrou cenu opravdu nejsou. Je to naopak velmi předražené

  • Nemůže to být předražené, když to lidi kupují.

  • Prodejni cena ze vzdy urcuje podle vice kriterii … nekomu prijde primerena, nekomu ne, pro nekoho je prilis velka, pro nekoho je to mzda za nekolik dni … je hodne uhlu pohledu a nelze jednoduse rict ze je predrazena (stejne jako ceny aut Maybach, Ferrari i BMW … taky je to ‚jen‘ auto).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).