Sledujte nás na YouTube

Zájem o iPhony a iPady neupadá. Apple stále navyšuje tržby i čistý zisk

Apple zveřejnil finanční výsledky za uplynulý druhý kvartál letošního roku, který je ve fiskálním roce Apple třetí. Gigant z Cupertina se pochlubil tržbami 53,3 miliard USD (1,165 bilionu korun), z nichž dokázal vygenerovat zisk 11,5 miliard USD (asi 251 miliard korun). Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce obě veličiny narostly, hrubá marže aktuálně činí 38,3 procent.

V minulém kvartále Apple prodal 41,3 milionů iPhonů, což je prakticky stejně jako loni, průměrná cena jednoho prodaného iPhonu narostla na 724 dolarů. Na „svém“ zůstaly i prodeje tabletů iPad, jichž Apple dokázal prodat 11,55 milionů. Největší pokles tak zaznamenaly počítače Mac, jichž kalifornská firma prodala 3,7 milionů; loni to přitom bylo o 370 tisíc počítačů více.

Stále větší procento z koláče příjmů patří službám, tedy prodejům aplikací a různých předplatných; služby generují 18 procent všech zisků. Prodeji hodinek Apple Watch se cupertinští dle tradice nepochlubili.

Apple očekává růst i v příštím měsíci

Pro příští čtvrtletí Apple predikuje tržby mezi 60 a 62 miliardami USD (loni to bylo 52,6 miliard) a hrubou marži mezi 38 a 38,5 procenty. Po oznámení finančních výsledků cena akcií Apple zamířila směrem vzhůru a ještě více přiblížila firmu k vysněné tržní kapitalizaci 1 bilionu dolarů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

30 komentářů

 1. Petl Luňác (neregistrovaný)

  Šity jablečný

 2. Skylark (neregistrovaný)

  No ale příště už Apple fakt zkrachuje..

 3. Martin (neregistrovaný)

  Ale letos pokles bude, dost lidí nebude chtít notch.

  • LOL. Vizionář Martin nakrmený Samsungáckým marketingem předvída na základě osobních preferencí co “dost lidí” nebude chtít :D

   Lepší vtip už tady asi nikdo nevymyslí.

  • Michal (neregistrovaný)

   Kdo nebude chtit notch, má stále výběr z iPhonů bez něj.

   • wsx (neregistrovaný)

    Starých, hnusných, s obrovskými rámečky. Větší varinata pádlo ke člunu, menší varianta displej se zrním.
    Proč neudělají s těmi zbytkovými 5.5″ displeji nějaký skoro bezrámečkový telefon, ve stylu třeba? Ne, to radši budou tlačit recyklaci starých, hnusných 8ček.
    Nový LCD model s notchem bude osekaný až na dřeň jak vidím a amoled mi nesmí do baráku. Vypadá to, že Apple chce nasr4t spoustu svých zákazníků.

   • Michal (neregistrovaný)

    Těch bezrámečkových úchyláren je všude dost. Neni nad klasiku????

   • wsx (neregistrovaný)

    Ve stylu Huawei Mate 10 jsem chtěl napsat.

   • . (neregistrovaný)

    Michal (neregistrovaný): Moje řeč.

  • Skylark (neregistrovaný)

   Jj, letos už to zajisté přijde.

  • rsp (neregistrovaný)

   hlavne vetsina lidi co si kupuje iphone neni schopna pripustit jakoukoliv nedokonalost takze si nemyslim ze jim notch bude vadit

   • . (neregistrovaný)

    Notch jím vadit bude ale nepřiznají chybu protože nemohou přiznat nedokonalost své modly

   • . (neregistrovany) : a nebo jim jednoduse fakt nevadi …

   • Skylark (neregistrovaný)

    . (neregistrovaný): Kolem sebe mám plmo lidí, kteří mají telefon s notchem (iphone jen jeden), a vadí to jen dvěma lidem. Ostatní se k tomu staví neutrálně, a některým se to vyloženě líbí. Takže koment úplně mimo, ostatně jak je u tebe zvykem

   • wsx (neregistrovaný)

    Skylark: Jeho komentář není mimo, právě naopak, tvůj a jeho komentář se vůbec nevylučují.

  • . (neregistrovaný)

   Já osobně notch nechci, ale posuzovat názr miliardy lidí nemůžu

 4. scayyy (neregistrovaný)

  Možná, kdyby vytáhli hlavu ze zadku a osadili macbooka zase normální klávesnicí a inteligentní konektorovou výbavou (a zlikvidovali touchbar), tak bych jim o jeden kousek ty statistiky Mac prodejů vylepšil.

  Takhle jim ale na to jejich totálně přehnaný “form over function” zvysoka se*u a nechám si svůj macbook 2014. Co budu dělat až klekne, to teda ale nevim…

 5. Já (neregistrovaný)

  Aby ne. Ty výrobky jsou kvalitní a za dobrou cenu. To je jasné, že ta firma šlape.

  • . (neregistrovaný)

   Za dobru cenu? Jako fakt? 30 000 za obyčejný mobil? Jo IP6, 7 už za dobrou cenu, ale dobrá cena je třeba, i když to nerad píší, Xiaomi nebo Honor, ale Apple ne, tedy nejnovější modely ne. Kvalita, no tak to souhlasím.

   • . (neregistrovaný)

    Jinak, najdi si výrobní cenu IPX a pochopíš, co znamená předraženost.

   • Já (neregistrovaný)

    Ano, za dobrou cenu. Předraženost s výrobní cenou nesouvisí.

   • . (neregistrovaný)

    Nejvíc se platí za hodnotu značky, poté cena výroby samotného telefonu, což jsou myslím 3 000, poté software, ano, jeho vývoj není zadarmo a poté zisk. Jen tak pro zajímavost, plat jednoho vrcholného manžera Applu je vyšší než platy všech lidí co c číně montují v továrnách Foxconu jejich produkty.

  • wsx (neregistrovaný)

   Kvalitní dejme tomu, ale za dobrou cenu opravdu nejsou. Je to naopak velmi předražené

   • Já (neregistrovaný)

    Nemůže to být předražené, když to lidi kupují.

  • Prodejni cena ze vzdy urcuje podle vice kriterii … nekomu prijde primerena, nekomu ne, pro nekoho je prilis velka, pro nekoho je to mzda za nekolik dni … je hodne uhlu pohledu a nelze jednoduse rict ze je predrazena (stejne jako ceny aut Maybach, Ferrari i BMW … taky je to ‘jen’ auto).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *