Zdroj: Jiří Hrma

Zábavnější projektor jste ještě neviděli. Samsung The Freestyle bude miláček domácnosti

Samsung dnes v Las Vegas v rámci právě probíhajícího veletrhu CES představil extrémně zábavný projektor The Freestyle, který na trhu nemá konkurenci. Na první pohled přitom působí poměrně nenápadně. Tenhle malý válec ale můžete postavit na stůl, připevnit k libovolnému povrchu, nebo třeba zašroubovat do světla namísto žárovky. Ptáte se, k čemu by to bylo dobré? To vám prozradím v následujících odstavcích.

The Freestyle Lifestyle 14

Barevná zeď? Žádný problém

Začneme ale hardwarovými parametry. Samsung The Freestyle je Full HD projektor (1920 × 1080 px), který dokáže obraz promítat ve velikosti od 30 do 100 palců (76 až 254 cm) a vůbec nevadí, že zeď či plátno nebude mít bílou barvu. Software dokáže automaticky detekovat barvu pozadí a následně obraz zkalibrovat tak, aby vše vypadalo, jako když se díváte na čistě bílém podkladu. Navíc není potřeba žádné promítací plátno, obraz můžete promítnout na zeď, podlahu nebo třeba strop. Samozřejmostí je i automatické zaostření, vyrovnávání a korekce lichoběžníkového zkreslení.

Samsung The Freestyle 1

Kromě promítání filmů lze projektor využít i k zobrazování nejrůznějších nápisů, fotografií a další grafiky. Výrobce na velerthu demonstroval i zajímavé možnosti videomappingu, kdy byl projektor zašroubován namísto klasické žárovky do patice E26 ve světle nad stolem, na jehož plochu se promítal efektivní 3D mapping – ukázku ve formě příběhů (stories) si můžete prohlédnout na našem Instagramu či Facebooku.

Jedná se také o vůbec první přenosný projektor, který se dá kromě klasické elektrické zásuvky napájet bez dodatečné elektrické instalace také z běžné žárovkové objímky E26, nicméně varianta připojení do žárovkové objímky typu E26 bude jako první možná v USA. V České republice není s ohledem na místní podmínky tato možnost zatím k dispozici.

Hardwarové parametry

Projektor má rozměry 102,4 × 172,8 × 95,2 mm a hmotnost přijatelných 830 gramů. Maximální jas je 230 lumenů, kontrast 300 : 1, poměr projekční vzdálenosti je 01.II. Životnost světelného zdroje Samsung uvádí 20 000 hodin. Na těle najdeme jeden USB-C konektor pro napájení a také microHDMI konektor. Mnohem raději bych zde ale viděl klasické HMDI. Součástí projektoru je i 360stupňový reproduktor s výkonem 5 Wattů. Díky vestavěnému mikrofonu lze projektor ovládat i hlasem skrze asistentku Bixby, nicméně mikrofon je možné kdykoliv vypnout pomocí dedikovaného hardwarového tlačítka.

Pokud se The Freestyle nevyužívá jako projektor k streamování obsahu, může po nasazení průsvitné krytky objektivu sloužit jako zdroj náladového osvětlení. Funguje také jako chytrý reproduktor, který dokáže analyzovat hudbu a následně s ní synchronizuje vizuální efekty.

The Freestyle: Official introduction film | Samsung

Skrze mobilní aplikaci SmartThings pro Android a iOS lze obraz z telefonu přímo zrcadlit do projektoru. Na iPhonech  a iPadech je rovněž podporován přenos skrze AirPlay 2.

Snadné propojení s chytrou TV

The Freestyle lze díky USB-C konektoru napájen nejen ze sítě, ale také prostřednictvím powerbanky s podporou standardu USB-PD s výkonem 50 W/20 V nebo vyšším. Pokud máte doma chytrou televizi od Samsungu, lze z ní do projektoru bezdrátově zrcadlit obraz. Prostředí pro ovládání projektoru je navíc identické s tím, které se používá u televizorů. Třešničkou na dortu je možnost vylepšit projektor o různé doplňky třeba pro ty případy, kdy byste jej chtěli umístit do dětského pokoje. Pro snadné přenášení jihokorejský gigant nabídne i speciální pouzdra s nejrůznějšími motivy.CES 2022 Las VegasNepřehlédněte

Dnes začíná veletrh CES. Máme pro vás aktuální zpravodajství přímo z Las Vegas

Cena a dostupnost

The Freestyle se od dnešního dne začíná prodávat na americkém trhu za 899 USD, což je v přepočtu téměř 20 000 Kč (bez DPH). V České republice bude možné projektor předobjednat od 17. ledna a začátek prodeje se očekává během února. Oficiální česká cena bude stanovena později. Další informace o produktu najdete na oficiálních stránkách.

 

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku