TOPlist

Za týden se představí iPhone 15: máme parametry fotoaparátů všech modelů

Fialový iPhone 14 Pro Max v rukách uživatele
 • Čínský leaker odhalil informace o fotoaparátech všech modelů iPhonu 15
 • V některých oblastech došlo jen k minimálním změnám
 • Největší novinku v podobě periskopického teleobjektivu dostane varianta Pro Max

Představení nových iPhonů se již nezadržitelně blíží a s ním se zvyšuje také počet informací, které unikají Applu z područí těsně před premiérou. Tentokrát se na internetu objevily spekulace týkající se jedné z nejdůležitějších součástí moderních chytrých telefonů, kterým jsou fotoaparáty. Informátor se pochlubil specifikacemi všech modelů, přičemž u některých nabízí více detailů než u jiných. Na co se tedy pravděpodobně můžeme těšit?

iPhone 15 a iPhone 15 Plus

Základní modely se podle všeho budou moci opět pochlubit 48Mpx hlavním fotoaparátem, byť by tentokrát mělo jít o jiný senzor než v případě iPhonu 14. Apple pravděpodobně zvolí opět řešení od Sony a na výsledných fotografiích by měla být vidět změna především v horších světelných podmínkách.

 • Hlavní 48Mpx senzor se světelností f/1.6
 • Širokoúhlý 12Mpx snímač s clonou f/2.4

iPhone 15 Pro

Vybavenější Pro model by v případě hlavního fotoaparátu měl vsadit na stejný senzor jako v případě iPhonu 14 Pro, nicméně by mělo dojít k vylepšení širokoúhlého objektivu. Kvalita fotografií z teleobjektivu by také měla doznat vylepšení, byť hardware má v jeho případě zůstat totožný.

 • Hlavní 48Mpx senzor Sony IMX803 o velikosti 1/1.3″ s clonou f/1.8
 • Teleobjektiv s rozlišením 12,7 Mpx s clonou f/2.8
 • Širokoúhlý snímač s rozlišením 13,4 Mpx a světelností f/2.2

iPhone 15 Pro Max

V případě nejvyššího modelu Pro Max se příliš mnoho změn neodehraje, alespoň v případě hlavního a širokoúhlého fotoaparátu, které by měly být shodné se „základní“ variantou Pro. Velkou změnou by ovšem měl být periskopický teleobjektiv, který bude hlavním tahákem nejvybavenějšího a také nejdražšího modelu.

Jeho přiblížení by se mělo pohybovat mezi 5× a 10×, avšak při zohlednění velikosti senzoru a clony by fyzické přiblížení mělo být okolo 4×. Je tedy otázkou, zda periskopický teleobjektiv v Pro Max bude využívat také nějakou formu digitálního zoomu.

 • Hlavní 48Mpx senzor Sony IMX803 o velikosti 1/1.3″ s clonou f/1.8
 • Širokoúhlý snímač s rozlišením 13,4 Mpx a světelností f/2.2
 • Periskopický teleobjektiv se snímačem s rozlišením 12,7 Mpx, velikostí 1/1.9″, clonou f/2.8 a ohniskem 85 milimetrů

Periskopický teleobjektiv bude pro model Pro Max exkluzivní nejen jakožto jeden z prodejních argumentů, ale také z praktických důvodů – fyzicky totiž v telefonu zabírá poměrně dost místa, čímž se verze Pro Max nemusí příliš zaobírat, na rozdíl od kompaktnějšího modelu Pro. V příštím roce se nicméně spekuluje také o nárůstu velikosti modelu Pro, čímž by se otevřely dveře pro implementaci periskopického teleobjektivu do všech verzí Pro.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku