Xiaomi sponzoruje ruskou invazi, zní z Ukrajiny. Značka nařčení odmítá – SMARTmania.cz

Xiaomi sponzoruje ruskou invazi, zní z Ukrajiny. Značka nařčení odmítá

Xiaomi Russia Rusko midjourney
  • Podle ukrajinské agentury prevence proti korupci je Xiaomi sponzorem ruské invaze na Ukrajinu
  • Xiaomi je v Rusku už několik let jedničkou v internetovém prodeji smartphonů
  • Ve třetím čtvrtletí minulého roku mělo do Ruska navýšit dodávky o téměř 40 procent

Aktualizace 14. 4. ve 13:10: Původní text doplněn o vyjádření společnosti Xiaomi.

Ukrajinská agentura pro prevenci proti korupci (NACP) dnes v podvečer přidala Xiaomi na seznam sponzorů invaze Ruska na Ukrajinu. Důvodem  je fakt, že čínský gigant i nadále velice aktivně působí na ruském trhu. Během loňského roku mělo Xiaomi zdvojnásobit svůj podíl a stát se na tomto trhu lídrem v prodeji telefonů. Velmi rozsáhlá zde má být i tamní síť kamenných prodejen. I když v Rusku Xiaomi od loňského jara nespouštělo žádné reklamní kampaně, přesto se jim například ve třetím kvartále minulého roku podařilo navýšit dodávky o 39 procent. Dokonce se zde mají prodávat i nedávno představené vlajkové modely řady Xiaomi 13.

V červenci roku 2022 dominovala společnost Xiaomi společně se svým brandem Poco ruskému trhu s telefony se 42% podílem. Podle oficiální zprávy měla ruská pobočka Xiaomi v roce 2021 vygenerovat příjmy ve výši 202 milionů dolarů, příjem za loňský rok zatím není znám. „Z této částky je samozřejmě nutné zaplatit daně. Tyto finance jsou následně použity na podporu ruské armády, která zabíjí Ukrajince,“ stojí v prohlášení NACP.

Xiaomi se celosvětově řadí mezi jedny z největších výrobců chytrých telefonů. Mezi uživateli je značka velice populární i v České republice a na Slovensku. K celé situaci se vyjádřila také společnost Xiaomi:

„Xiaomi je společnost vyrábějící spotřební elektroniku, která nabízí produkty výhradně pro civilní a komerční použití. Věříme, že každý spotřebitel na světě má právo na přístup ke komunikačním nástrojům a informacím na internetu. Podnikáme v oblasti spotřebitelských produktů ve více než 100 zemích a regionech a dodržujeme všechny zákony a předpisy v každé jurisdikci, kde působíme. Důrazně se ohrazujeme proti obvinění ze strany ukrajinské Národní agentury pro prevenci korupce (NACP), že jsme ‚mezinárodním sponzorem války’. Nepodporujeme žádné válečné akce. Plně se hlásíme ke světovému míru. Naším posláním je umožnit všem lidem na světě užívat si lepší život prostřednictvím inovativních technologií.“

Autor článku Roman Hálek
Roman Hálek
Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

Kapitoly článku