Domů » Bleskovky » Xiaomi na černé listině USA: podle Trumpovy administrativy jde o „komunisticko-čínskou armádní společnost“

Xiaomi na černé listině USA: podle Trumpovy administrativy jde o „komunisticko-čínskou armádní společnost“

Přestože současnému prezidentovi USA již v úřadu zbývá necelý týden, neodrazuje ho tato skutečnost od provádění razantních kroků. Tím posledním se zatím stalo zařazení společnosti Xiaomi na černou listinu. Třetího největšího výrobce smartphonů na světě označila Trumpova administrativa jako „Communist Chinese military company“, neboli „komunisticko-čínskou armádní společnost“.

Xiaomi Mi 10T Lite 006
Xiaomi je v současnosti 3. největším výrobcem smartphonů na světě (na snímku model Mi 10T)

Důsledkem nově vydaného zákazu je především to, že američtí investoři nebudou moct do společnosti investovat a do příštího listopadu jsou povinni se všech svých dosavadních investic do Xiaomi zbavit. Na černou listinu bylo zařazeno i několik dalším firem, mezi nimi například výrobce letadel Comac nebo ropný gigant CNOOC.

Na kontroverzní krok již společnost Xiaomi stihla zareagovat prohlášením, ve kterém odmítá, že by byla vlastněna, propojena nebo řízena čínskou armádou. V úvodu také podotýká, že tam, kde podniká, vždy dodržuje platné zákony a regulace. Vymezuje se proti označení za „komunisticko-čínskou armádní společnost“ a dodává, že provede příslušné kroky k ochraně svých zájmů a akcionářů.

trump twitch
Donald Trump razil během svého prezidentování protičínskou politiku. Jaký bude jeho nástupce?

Postižené společnosti nebyly zařazeny na totožný seznam, jako již dříve Huawei. Zatímco ten byl Trumpovou administrativou obviněn z napojení přímo na čínskou vládu, Xiaomi má údajně být spjato s čínskou armádou a tím pro USA představovat bezpečnostní hrozbu.

Nepřehlédněte: USA vs. Čína: změní se situace Huawei s novým americkým prezidentem?

V praxi to znamená, že například američtí producenti komponentů budou s Xiaomi stále moct obchodovat. Navzdory tomu ale akcie firmy na hongkongské burze poklesly o více než 10 procent. Jestli Xiaomi v budoucnu čekají další podobné zásahy, už bude záviset na nadcházející Bidenově administrativě.

Oficiální vyjádření Xiaomi

„Společnost Xiaomi vždy dodržuje platné legislativní normy a provozuje svojí činnost v souladu s příslušnými zákony a předpisy zemí, ve kterých podniká. Společnost znovu opakuje, že poskytuje produkty a služby k civilnímu a komerčnímu využití. Zároveň potvrzuje, že není nijak vlastněna, kontrolována ani přidružena k čínské armádě, a že není „společností čínské komunistické armády“ jak je definováno v rámci NDAA. Společnost podnikne náležité kroky k ochraně zájmů společnosti a jejích akcionářů. Společnost také přezkoumává potenciální důsledky této záležitosti k plnému pochopení dopadů na holding. Další vyjádření bude společnost vydávat s ohledem na vývoj situace,“ stojí v oficiálním prohlášení značky.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.