Domů » Bleskovky » Xiaomi na černé listině USA: podle Trumpovy administrativy jde o „komunisticko-čínskou armádní společnost“

Xiaomi na černé listině USA: podle Trumpovy administrativy jde o „komunisticko-čínskou armádní společnost“

Přestože současnému prezidentovi USA již v úřadu zbývá necelý týden, neodrazuje ho tato skutečnost od provádění razantních kroků. Tím posledním se zatím stalo zařazení společnosti Xiaomi na černou listinu. Třetího největšího výrobce smartphonů na světě označila Trumpova administrativa jako „Communist Chinese military company“, neboli „komunisticko-čínskou armádní společnost“.

Xiaomi Mi 10T Lite 006
Xiaomi je v současnosti 3. největším výrobcem smartphonů na světě (na snímku model Mi 10T)

Důsledkem nově vydaného zákazu je především to, že američtí investoři nebudou moct do společnosti investovat a do příštího listopadu jsou povinni se všech svých dosavadních investic do Xiaomi zbavit. Na černou listinu bylo zařazeno i několik dalším firem, mezi nimi například výrobce letadel Comac nebo ropný gigant CNOOC.

Na kontroverzní krok již společnost Xiaomi stihla zareagovat prohlášením, ve kterém odmítá, že by byla vlastněna, propojena nebo řízena čínskou armádou. V úvodu také podotýká, že tam, kde podniká, vždy dodržuje platné zákony a regulace. Vymezuje se proti označení za „komunisticko-čínskou armádní společnost“ a dodává, že provede příslušné kroky k ochraně svých zájmů a akcionářů.

trump twitch
Donald Trump razil během svého prezidentování protičínskou politiku. Jaký bude jeho nástupce?

Postižené společnosti nebyly zařazeny na totožný seznam, jako již dříve Huawei. Zatímco ten byl Trumpovou administrativou obviněn z napojení přímo na čínskou vládu, Xiaomi má údajně být spjato s čínskou armádou a tím pro USA představovat bezpečnostní hrozbu.

Nepřehlédněte: USA vs. Čína: změní se situace Huawei s novým americkým prezidentem?

V praxi to znamená, že například američtí producenti komponentů budou s Xiaomi stále moct obchodovat. Navzdory tomu ale akcie firmy na hongkongské burze poklesly o více než 10 procent. Jestli Xiaomi v budoucnu čekají další podobné zásahy, už bude záviset na nadcházející Bidenově administrativě.

Oficiální vyjádření Xiaomi

„Společnost Xiaomi vždy dodržuje platné legislativní normy a provozuje svojí činnost v souladu s příslušnými zákony a předpisy zemí, ve kterých podniká. Společnost znovu opakuje, že poskytuje produkty a služby k civilnímu a komerčnímu využití. Zároveň potvrzuje, že není nijak vlastněna, kontrolována ani přidružena k čínské armádě, a že není „společností čínské komunistické armády“ jak je definováno v rámci NDAA. Společnost podnikne náležité kroky k ochraně zájmů společnosti a jejích akcionářů. Společnost také přezkoumává potenciální důsledky této záležitosti k plnému pochopení dopadů na holding. Další vyjádření bude společnost vydávat s ohledem na vývoj situace,“ stojí v oficiálním prohlášení značky.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

31 komentářů

 1. Asi potřebuje aby mu Apple přispělo na příští volební kampaň, když si ho trouflo xiaomi předběhnout v prodejích

  • No nevim. Xiaomi si s Applem uplne vzajemne nekonkuruji. Navic si uplne nemyslim, ze by Apple byl s Trumpem nejvetsi kamarad. Taky teda doufam, ze jeho volebnim kampanim uz do budoucna nejak odzvonilo.

  • Navíc pro Apple jedou v Číně továrny na plné pecky, kdy ze zvyšuje i domácí podíl ve výrobě a to tak, že Korejské podniky začínají být nervózní :) Jedním z dodavatelů Iphonů se stanou dvě místní Čínské společnosti BOE a Luxshare Precision.

  • To je uplně to poslední, co Trumpa zajímá, nějaké prodeje Applu.

  • Trump to ještě nevzdává a bojuje.

   Trump je zpět v kontaktu se Stevem Bannonem a „ptá se ho, jak zvrátit volby“
   [odkaz]
   Donald Trump je údajně zpět v kontaktu se svým bývalým hlavním stratégem Stevem Bannonem, s nímž v posledních týdnech několikrát telefonoval a hledal rady, jak zvrátit jeho porážku v prezidentských volbách v roce 2020.
   Prezident ve svém tweetu nechvalně řekl, že pana Bannona „skoro všichni vyhodili jako psa“.

   Agentura Bloomberg News ve čtvrtek informovala, že prezident k němu promluvil, aby se zeptal na způsoby, jak zvrátit jeho volební porážku, i když není jasné, kolikrát oba hovořili.

  • Trump si může plácat jak chce, ale karavana táhne dál, bez ohledu na něj. Ve středu inaugurace, to znamená Biden ve funkci, Trump končí.

  • Zisk Applu za poslední čtvrtletí byl 508 miliard korun, zisk xiaomi 14 miliard korun. Tak koho zajímají nějaký prodeje? Pro Apple je xiaomi pod rozlišovací schopnosti.

 2. Trump nebude daleko od pravdy. Nebo si tu vážně někdo myslí, že v „komunistické“ Číně je možné mít takto velkou firmu bez udržování nadstandardních vztahů s režimem?

  • Prosím a jaké jsou konkrétní nebezpečí tohoto výrobce mobilních telefonů. Stačí tak 3, děkuji.

  • Tohle je dobrá otázka. Především proto, že Xiaomi není čínská firma. Je to nadnárodní investiční/dropship based korporace. Vezmou jinou značku, udělaj alvizici výroby a na to pak nalepí svoje logo. Drobnou vyjímkou je jejich mobilní divize, ovšem ne zas tak zásadní. Xiaomi je ted všechno, jen né komunisticke. Na druhou stranu jejich blízský vztah k čínské vládě je dlouhodobě v podezření, ta firma má neobvykle velkou sílu na čínském trhu, kde narozdíl odsud prodává od žehliček po hoblíky všechno možný :D A bylo by divný, kdyby z toho číňani nechtěli kus.

  • Jestli se chcete prosadit v Číně, MUSÍTE jít na ruku Straně. Tohle si Čína dost hlídá. Jen se podívejte, jak se může Hollywood nebo NBA přetrhnout, jen aby si je proti sobě nepoštvali. A to jim jde „pouze“ o peníze.

   Pokud jste Číňan a vystoupíte proti Číně, zmizíte a budete zmizelej. A můžete být klidně zakladatel největší firmy v Číně. [odkaz]

  • Blízský? Co to je za slovo?

 3. Naprosto v pořádku. S komunistickým odpadem žádné slitování.

 4. Důkazy netřeba, stačí to jen tak placnout do větru a hotovo?

  • Přesně.

  • A co se komu zase nelíbí, nejdřív tady byly otázky proč jen Huawei a Xiaomi ne? A teď když i Xiaomi, tak se vám to zase nelíbí, vy fakt nevíte, co chcete :-D

  • No důkazy VÁM netřeba, někteří výše postavení američané je možná mají. To neznamená, že je musí mít každej pepík komentující na smartmanii.

  • Samozřejmě.

  • a nebo hloupej HONZA teda Johny :-)

  • OMG, Johny, je videt, ze ty mas vlastnosti ovce hluboce zakorenene a projevujuci se i v beznem zivote, nejenom kvuli Applu :D Myslis (nebo spise veris), ze někteří výše postavení američané je MOZNA mají, tak ty nemusis vedet absolutne nic, ale hned mas potrebu komentovat. Tim pepikem predpokladam myslis sebe. Ty bys schvaloval i valku, protoze nekteri vyse postaveni americane by k ni urcite meli duvod.

  • Tady je nutno s Johnym souhlasit. Zahraniční tajné služby takové důkazy určitě mají (rozhodně nerozhodují jen tak z plezíru, když to může mít negativní dopad třeba na ekonomiku). A hned se vyrojí experti z Horní Dolní, že oni když důkazy nemají, tak žádné neexistují. Jinak důvody represí vůči Rusku a Číně jsou už jen to, že se jedná o Rusko a Čínu.

  • Stejně jako jsou tady experti, co ví, že oni nějaké důkazy opravdu mají….počkejme, až bude No. 1 jiná čínská značka :-)

  • Čínská značka je samo o sobě dostatečným důvodem k zařazení na černou listinu. Chceš důkazy o tom, že jsou ty značky čínské?

  • Přesně jak píše Radek, to je důkaz samo o sobě. Se zloději a oslavovači vrahů se nejedná, natož neobchoduje. Rusko to samé. Dalších důkazů ani netřeba.

 5. Jak Vás tak poslouchám (čtu), zítra si jdu koupit mobil Xiaomi a ji mi jedno jestli ho vyrábí ču… nebo pi…., já vím, že mi se.. na hlavu naše vláda.

  • Já po přečtení článku zase hned kladivem rozmlátil své nové Xiaomi. To pro jistotu, kdyby přeci jenom byl uvnitř nějaký ten špión. Zítra jdu pro nový iPhone, čímž vyjádřím svou oddanost a úctu k příteli nejvěrnějšímu.

  • Problém je v tom, že předsedkyně sněmovny reprezentantů USA , nazvala veřejně Trumpa nebezpečným maniakem, požádala generála obrany aby předložil bezpečnostní opatření, aby Trump nemohl použít jaderné zbraně! Nicméně firma Xiaomi je další obětí řádění paranoidní administrativy USA. Hlavní slovo ve firmě Xiaomi má singapurska vláda , Qualcomm USA a několik dalších firem. Podle rozhodnutí administrativy USA se tedy tyto subjekty podílejí na vyzbrojování čínské armády. Z toho plyne, že veškeré výrobky např firmy Qualcomm obsažené např v mobilech Samsung pomáhají čínské armádě. To je tak blbé, až je to směšné! Bohužel světová obchodní organizace se k takovým praktikám nevyjadřuje a radši mlčí.

 6. Původně ten špatný kohout chtěl čínské výrobce zřejmě oslabit, ale jak se ukazuje, opak je pravdou a už tak technologicky vyspělá Čína bude ještě silnější.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).