Výrobci smartphonů se neustále předhánějí v tom, kdo představí telefon s největším poměrem plochy displeje vůči půdorysným rozměrům celého zařízení. Ve světě běžné matematiky by bylo maximem 100 procent, ovšem díky zakřiveným displejům a kreativitě výrobců se daří tuto metu překonávat. Čerstvě představený Xiaomi Mi Mix Alpha ji dokonce překonal téměř dvakrát.
Xiaomi Mi Mix Alpha: displej okolo celého telefonu
Xiaomi Mi Mix Alpha je smartphone, jaký tu dosud nebyl. Jeho „nekonečný“ displej se ohýbá přes boky zařízení a dále se táhne přes celá záda až k vertikálnímu černému pruhu, který je domovem pro sestavu fotoaparátů. Rámečky po stranách tak vůbec neexistují, horní a spodní mají tloušťku pouze 2,15 mm. Xiaomi se tak chlubí neskutečným poměrem screen-to-body ratio 180,6 procent, rozlišením displeje výrobce neodhalil.
Kvůli tenkým rámečkům bylo nutné vyřešit několik dílčích problémů se senzory – proximity senzor je ultrazvukový a zvuk vychází přímo ze samotného displeje. Postranní tlačítka jsou vyřešena softwarově, díky panelu citlivému na tlak a speciálnímu vibračnímu motorku ale mají poskytnout podobnou zkušenost jako při mačkání hardwarových tlačítek. Mi Mix Alpha také obsahuje speciální funkcí, která zabraňuje nechtěným dotekům. Jediné hardwarové tlačítko spočívá na horní straně, slouží k vypínání/zamykání/odemykátní telefonu. Selfie kamerku byste hledali marně, pro pořizování autoportrétů stačí telefon otočit a použít hlavní fotoaparát.
Kromě hledáčku je také možné na zadní část displeje „poslat“ informace z dalších aplikací, například ovladače chytré domácnosti nebo cestovní pomocníky pro sledování letů, železničních spojů či zavolání taxislužby. Boky panelu pak Xiaomi využívá pro zobrazování notifikací. Displej umí vypínat jednotlivé úseky, takže nikdy nesvítí celý, ale pouze jeho část; rozhoduje o tom umělá inteligence.
Jelikož je celý telefon doslova obalen displejem, bylo zapotřebí vyřešit jeho strukturální pevnost. Tělo zařízení včetně viditelné spodní a horní části je vyrobeno z titanu, který je lehčí a pevnější než nerezová ocel.
Velká spousta megapixelů
Svislý proužek na zádech je keramický a jsou do něj vsazeny čočky fotoaparátu v následující konfiguraci:
- Primární 108Mpx snímač s optikou o světelnosti f/1.69, optickou stabilizací a safírovým sklem
- Sekundární širokoúhlá kamerka s úhlem záběru 117° a světelností objektivu f/2.2
- 12Mpx kamerka s teleobjektivem o světelnosti f/2.0
Nejpozoruhodnější je zejména hlavní člen této sestavy, který vzniknul společným úsilím Xiaomi a Samsungu. Ze senzoru o velikosti 1/1.33″ mohou vycházet snímky o rozlišení až 12 032 × 9 024 pixelů, ve většině případů však bude výrobce využívat technologii spojování informací ze sousedních 4 pixelů, což bude znamenat pořizování snímků v rozlišení 27 Mpx. Díky vysokému rozlišení bude tento snímač silný i při tvorbě digitálních výřezů simulujících až 8násobné přiblížení.
Silná výbava a podpora 5G
Xiaomi Mi Mix Alpha má ve svých útrobách to nejsilnější, co je dnes k mání – čipset Qualcomm Snapdragon 855+, 12 GB RAM a 512GB úložiště. Slot na paměťové karty nepřekvapivě chybí, stejně tak i sluchátkový jack. Kontakt se světem zajišťují bezdrátové sítě (včetně 5G) a pak USB-C port sloužící zejména k dobíjení 4 050mAh akumulátoru. Maximální dobíjecí výkon je 40 Wattů.
Cena a dostupnost: dražší než Mate X či Galaxy Fold
Stejně jako první generace smartphonu Mi Mix je i poslední model této řády brán pouze jako konceptuální prodejní model. Cena bude ovšem astronomická, Xiaomi si řekne o 19 999 CNY, což je v přepočtu asi 66 tisíc korun bez DPH; telefon tak bude ještě dražší než konkurenční smartphony o ohebným displejem.
Vysoká cena je daná především složitým výrobním procesem, který vyžaduje osazovat jednotlivé součásti displeje zvlášť – nejprve samotný panel, poté dotykovou vrstvu a tvrdou ochrannou vrstvu. Ani nechceme vědět, kolik by stála výměna takového panelu.
Malovýroba má odstartovat v prosinci, o dostupnosti mimo čínský trh nemáme zatím žádné informace.