Sledujte nás na YouTube

Windows Phone a NFC: Jak je to ve skutečnosti?

Až dosud platil všeobecný předpoklad podpořený prohlášeními některých představitelů Microsoftu, že bychom se podpory technologie NFC (Near Field Communication) mohli dočkat v létě následujícího roku, kdy má být uvolněna nová verze operačního systému Windows Phone s kódovým označením Apollo. Ta má také přinést mj. podporu dvoujádrových procesorů, datových přenosů prostřednictvím LTE sítí nebo vyššího rozlišení displejů.

-  

Will Coleman, product manager britského Microsoftu, se však v rozhovoru pro on-line magazín Techradar vyjádřil ve zcela jiném duchu. „Pokud jsem si vědom, technologie NFC je již (systémem) podporovaná, ale je ještě třeba, aby ji umožnili naši OEM partneři.“ Jinými slovy, s prvními telefony s NFC se nečeká na Microsoft, ale na výrobce. Pokud by tedy do zařízení byli osadili příslušný hardware s odpovídajícími ovladači, mohli jsme se této technologie dočkat již v současné generaci okenatých smartphonů. „Myslím si, že je to jen otázkou načasování. V nepříliš vzdálené budoucnosti se totiž Microsoft v souvislosti s NFC vytasí s několika zajímavými novinkami,“ dodal Coleman.

Server Winrumors však vzápětí zveřejnil prohlášení tiskového oddělení redmondské společnosti, podle kterého se Colemanova teze nezakládá na pravdě. „Microsoft by chtěl opravit nedávné prohlášení kolem podpory NFC. Tato technologie není v současnosti podporována, nicméně očekáváme, že by se první zařízení s NFC na palubě měla objevit v průběhu příštího roku.

Zda se tedy Will Coleman skutečně zmýlil nebo jen Microsoft „kalí vodu“, aby ochránil své obchodní partnery, necháme na laskavém posouzení našich čtenářů. Faktem ale zůstává, že se Windows Phone telefonů s NFC tak jako tak nedočkáme dřív než v létě 2012.

Zdroje: TechRadar, WinRumors

Miroslav Havlíček

3 komentáře

 1. Ip Man (neregistrovaný)

  Moc bych se tomu divil že by technologie NFC byla již nyní podporována Microsoftem a Nokia by jí nedala do své Lumie 800, když právě Nokia je jakýmsi průkopníkem této technologie a je vidět, že to s touto technologií myslí skutečně vážně, i když se zatím věnuje spíš využití jen mezi telefony a příslušenstvím. Nehledě na to že třeba Nokia N9 NFC má, a dokonce Nokia spustila nový web o NFC.

 2. janac_marek (neregistrovaný)

  A je to fakt NFC, čo je must have vec?

  Pretože ja osobne bažím po iných veciach a medzi HW vylepšenia by som najradšej prijal povinný fingerprint a možnosť unlockovať mobil prstom (alebo pre prípad núdze heslom).

 3. uzivatel_cz (neregistrovaný)

  Hadam, ze Coleman pouziva nejake sestaveni, ktere neni k dispozici pro verejnost a NFC uz v nem je podporovane. Ani by me moc neprekvapilo, kdyby se clovek na tehle pozici dostal i k nejakemu predprodukcnimu hardware treba od Nokia, ktera na NFC dost tlaci.

Přidejte komentář

Upozornění: pokud odešlete anonymní komentář s příliš mnoha odkazy, případně použijete nesrozumitelné jméno či neexistující e-mail, může se stát, že náš systém pro rozpoznávání komentářů příspěvek detekuje jako spam. V takovém případě nebude komentář publikován hned, ale bude potřeba jej schválit, což může nějaký čas zabrat. Vyžadované informace jsou označeny *