Domů » Recenze » Windows Phone 8: Velká recenze nové generace operačního systému od Microsoftu

Windows Phone 8: Velká recenze nové generace operačního systému od Microsoftu

Windows Phone 8 jsou rychlejší, otevřenější a přizpůsobitelnější. Microsoft se dokázal poučit z chyb a systém dospěl. Ten nejtěžší úkol má ale stále před sebou – získat si přízeň uživatelů.

Microsoft po dlouhých měsících čekání uvedl na trh novou verzi operačního systému Windows Phone 8 (kódové označení Apollo), která navazuje na předchozí generaci Windows Phone 7.x. S tou bohužel Microsoft příliš mnoho úspěchů neslavil, počty prodaných telefonů na této platformě nebyly nikterak oslnivé, mobilní osmičky to však mají změnit. Microsoft si od nich slibuje hodně a systém je skutečně dobrý, dospělejší a podstatně lépe přístupný vývojářům.

 

Pro Windows Phone 7.5 nebylo málo vývojářů, k dnešnímu dni je na Marketplace, tedy teď už vlastně na Windows Phone Store k dispozici přes 120 000 aplikací, nicméně vývojáři měli při tvorbě aplikací dost omezené možnosti. Pro spoustu věcí chybělo API a programy tak nemohly využívat potenciál celého systému. A jak jistě dobře víte, operační systém nemůže uspět bez fungujícího ekosystému aplikací.

 

S Windows Phone 8 se však mění spoustu věcí, vývojáři mají konečně k dispozici potřebná API a mohou přistupovat k nativnímu C a C++ kódu, což ve výsledku přinese kvalitnější aplikace a hry. Díky nativnímu kódu bude možné poměrně snadno portovat pokročilé herní enginy, takže je jasné, že se brzy dočkáme her zvučných jmen. Podporu už ohlásil například Gameloft či autoři Havoku.

Microsoft má konečně systém, který umí zaujmout

Pokud se podíváme na obrázky z Windows Phone 8 a srovnáme je se starší verzí, pravděpodobně příliš mnoho změn nenajdeme. Hlavní plocha nově podporuje tři typy dlaždic, z levého okraje úplně zmizel černý pruh, takže je na ploše o něco více místa a hlavně na pohled lépe vypadá. Odlišná je také obrazovka uzamčeného zařízení, která umí zobrazit podstatně více informací a dokonce ji lze provázat s aplikacemi, takže při uzamčeném telefonu můžete zobrazovat třeba fotografie z vašich alb na Facebooku. Další části systému už jsou stejné jako ve Windows Phone 7.5, což je vzhledem k použitému Metro designu pochopitelné.

  
Hlavní obrazovka s různým rozmístěným dlaždic, nabídka s programy

Pro někoho může být zklamáním, že po grafické stránce toho mobilní osmičky příliš nového nenabízejí, nicméně proč měnit něco, co dobře funguje a je uživatelsky přívětivé? Síla systému je především v jeho nových funkcí, v přizpůsobitelnosti, přívětivosti, rychlosti, stabilitě a jednoduchosti.

   

Dle mého názoru Windows Phone 8 konečně mají určitý „WOW“ efekt, takže když neznalému uživateli dáte do ruky telefon, systém ho zaujme a umožní mu rychle si jej uzpůsobit k obrazu svému. Tohle „sedm a půlky“ prostě neuměly. Je to paradoxní, když na první pohled vypadají stejně, ale po pár kliknutích zjistíte, že se od sebe hodně liší. Uživatelé současných Windows Phone 7.x telefonů by na začátku příštího roku měli obdržet aktualizaci na Windows Phone 7.8, která přinese novou podobu hlavní obrazovky a několik dalších vylepšení. Současné aplikace napsané pro Windows Phone 7.x jsou kompatibilní s Windows Phone 8, ale nové programy napsané přímo pro Windows Phone 8 není kvůli odlišnému jádru na starších Windows Phone 7.x možné spustit. 

   

Rozšířená podpora pro hardware

S Windows Phone 8 se do telefonů dostává systémové jádro z desktopové/tabletové verze Windows 8. Tahle inovace umožňuje výrobcům výrazně větší odlišení a Windows Phone telefony konečně nebudou tuctové stroje se shodnými parametry.

K současnému rozlišení 480 x 800 px (WVGA), které mají všechny telefony s Windows Phone 7.5, se nově přidávají ještě WXGA 768 x 1280 px (15:9) a HD 720 x 1280 px (16:9),. Současné aplikace na těchto rozlišeních jsou plně funkční bez jakýchkoliv úprav od vývojářů, což jsme si sami na několika programech z Windows Phone Store otestovali. Aplikace se ve většině případů automaticky roztáhne na celou plochu displeje, vývojář však má možnost aplikace přizpůsobit i pro tato vyšší rozlišení. V případě jiného poměru stran se u neoptimalizovaných programů zobrazí černý pruh v horní části.

Windows Phone 8 si konečně rozumí s technologií NFC a příjemným překvapením je návrat paměťových karet microSD a podpory Mass Storage. S NFC souvisí i nový hub zvaný Wallet (Peněženka), který slouží jako centrum všech plateb (aplikace, letenky, nákupy v aplikacích, vouchery…), v České republice jej zatím používat nelze, ale Microsoft už prý jedná s prvními partnery, u kterých by se bezkontaktní platby mohly uplatnit. Díky jádru z plnohodnotných Windows se do mobilních zařízení dostává podpora pro více jádrové procesory. Microsoft se dokonce nechal slyšet, že systém byl otestován na laboratorních strojích vybavených 64 jádry.

Upravená hlavní obrazovka

Jak jsme již nakousli v úvodu, nejvýraznější grafickou změnou je nová podoba hlavní obrazovky, respektive přidání podpory pro další rozměry dlaždic. Live Tile panely je možné lépe přizpůsobovat – k dispozici jsou malé, střední a „dvojité“ dlaždice. 

  

   

I nadále platí to, že dlaždice mohou být interaktivní a zvládnou zobrazovat různé informace aplikací v reálném čase. Uživatel tak má na hlavní obrazovce většinu potřebných dat. Některé aplikace zatím nenabízejí všechny tři velikosti živých dlaždic, vývojáři pro ně nejprve musejí přidat podporu, což ale není nic složitého.

Mapy od Navtequ pro všechny a zdarma, vylepšený Internet Explorer

Ve Windows Phone 8 jsou integrovány mapové podklady od Navtequ. Nejprve si tedy mapy jednotlivých států musíte stáhnout, pak je ale můžete využívat dle libosti a perfektní je, že vývojáři s nimi skrze API mohou dále pracovat ve vlastních aplikacích (včetně podpory turn-by-turn navigace). Vykreslování map je řešeno pomocí hardwarové akcelerace, vyhledávání funguje včetně popisných čísel.

  

V případě, že nemáte mapy stažené, můžete je využívat online (podobně jako dříve Bing mapy). Když si však mapové podklady stáhnete a spustíte aplikaci Mapy, upřednostní se pochopitelně offline podklady (Česká republika má 161 MB), Slovensko 109 MB). Pro naplánování trasy není nutné internetové připojení, trasu lze v offline mapách bez problémů plánovat třeba v letadlovém režimu. Samotné plánování je zatím docela dost pomalé, i tak ale výchozí systémové Mapy pro základní navigaci postačí, turn-by-turn však neumějí. V tomhle bude mít mírnou výhodu Nokia, která ke svým telefonům zdarma dodává navigaci Nokia Autem. Opět je ale jen otázkou času, než s něčím podobným přijdou ostatní výrobci.

  

Vylepšení se dočkal také webový prohlížeč s jádrem z Internet Exploreru 10. Microsoft slibuje až 4x rychlejší zpracování JavaScriptu ve srovnání s Windows Phone 7.5 a lepší podporu pro HTML5. Všem je asi jasné, že s Flashem se nepočítá, stejně tak si neporadí s RSS. Prohlížeč je skutečně velmi rychlý, najednou můžete mít otevřených až 6 stránek.

   

V nastavení si můžete vybrat, zda chcete vynucovat mobilní verze webů nebo desktopové. Zástupce oblíbených stránek si ve formě dlaždice můžete umístit na hlavní obrazovku. V portrait i landscape režimu zůstává ve spodní části řádek s adresou a tlačítky pro opětovné načtení webu a vyvolání kontextové nabídky. Funkci tlačítka na levém okraji (Refresh) si v nastavení můžete změnit na „Otevřené stránky“ nebo „Oblíbené“.

  

Jak vidíte, novinek je ve Windows Phone 8 opravdu hodně. V dalších kapitolách si podrobně představíme jednotlivé huby a funkce s nimi spojené.

Hub Lidé: Komplexní správce kontaktů s napojením na sociální sítě

Operační systém Windows Phone 8 je rozdělený do několika hubů, které zastřešují určité funkce. Jako první si představíme kartu Lidé, která funguje jako komplexní správce kontaktů. Spravovat z něj můžete položky z nejrůznějších služeb (Microsoft Exchange, Hotmail, Gmail, Twitter, LinkedIn, Facebook a později by měl přibýt také Skype.

   
Příchozí hovor a Hub Lidé

Shodné kontakty pod jednotlivými účty mezi sebou můžete provázat, v případě shody jmen to systém dokonce udělá automaticky. Když si pak rozkliknete detail nějakého kontaktu, rovnou se vám u něj zobrazí třeba novinky z jeho Facebooku, fotografie a další údaje. Rovnou mu také můžete napsat na jeho zeď. V provázání se sociálními sítěmi jsou Windows Phone 8 bezkonkurenční, vše máte pod jednou střechou a ihned po ruce. Pod záložkou historie pak vidíte kompletní komunikaci s daným kontaktem včetně e-mailů a textových zpráv.

   
Detail kontaktu: Všechny potřebné informace máte ihned po ruce 

V nabídce Novinky najdete stream všech novinek napříč sociálními sítěmi, které váše kontakty publikovali. Dokonce si zde můžete filtrovat, zda chcete zobrazovat statusy jen z Facebooku, Twitteru či LinkedIn. Pokud se vám nějaký status líbí, můžete jej rovnou okomentoval nebo mu dát „Like“.

   
Sdílení obsahu prostřednictvím „prostorů“ 

Pod nabídkou Nedávne vidíte dlaždice kontaktů, se kterými jste v poslední době komunikovali. Perfektní funkcionalitu nabízí poslední záložka s názvem Společně, kde můžete pracovat se skupinami kontaktů (zobrazení jejich statusů a fotografií) a především si zde založit sdílený prostor, ve kterém s vybranými kontakty sdílíte kalendáře, fotografie a poznámky. Kalendáře nejsou omezeny jen na majitele zařízení s Windows Phone, funguje to i s iPhone. Nechybí ani skupinový chat. Prostorů si můžete založit kolik chcete.

V nastavení hubu Lidé můžete importovat kontakty ze SIM karty, filtrovat seznamy z vybraných služeb a vybrat řazení kontaktů (Jméno Příjmení nebo Příjmení, Jméno).

 

Na hub Lidé navazuje samotná telefonní aplikace, která je rozdělena do několika záložek. Na té první najdete kompletní historii hovorů, na druhé klasickou telefonní klávesnici pro vytáčení (dialpad), třetí slouží pro přístup do kompletního seznamu kontaktů a čtvrtá pro vyhledávání. V kontaktech můžete vyhledávat včetně českých znaků ve jméně, příjmení i přezdívce.

 

Na hlavní obrazovku je možné umístit živou dlaždici, na které se zobrazují ikonky jednotlivých kontaktů – k dispozici je ve všech třech velikostech; v té nejmenší (1 čtverec) už se náhledy neobjevují a jde pouze o statickou ikonku. Na závěr ještě doplníme, že do hubu Lidé by díky novým API měly mít přístup i jiné VoIP aplikace, nejen Skype. 

Textové zprávy a MMS

Aplikace Zprávy nabízí přístup k SMS a MMS zprávám. Komunikace s daným kontaktem se zobrazuje ve stylu chatu. O poznání zajímavější je druhá záložka s názvem Online, která nahrazuje IM klienta – komunikovat zde můžete s přáteli na MSN a Facebook chatu. V případě, že se nenacházíte přímo v aplikaci, zobrazují se v horní části displeje notifikace o nových zprávách.

  

Aplikace Zprávy má samozřejmě i svoji živou dlaždici, na které se zobrazuje malý smajlík. Čím více nepřečtených zpráv ale budete mít, tím více se na vás bude mračit. V nastavení oceníte možnost zálohování zpráv a historie chatu do cloudu (SkyDrive) či aktivaci doručenek pro SMS i MMS. Doručenky se bohužel stále neumí přiřadit přímo k číslu kontaktu, takže vám  zpráva přijde ve tvaru „Mobilní operátor: Zpráva odeslána příjemci 420xxxxxxxxx byla doručena„. Zprávy je možné posílat jednotlivým kontaktům nebo rovnou celé skupině.

 

Na samotné softwarové klávesnici se píše velmi dobře, nechybí zde český ani slovenský slovník pro rychlejší psaní (slova navrhuje včetně diakritiky a naučit jej můžete i vlastní výrazy). Počítejte ale s tím, že při psaní s diakritikou bude docházet ke zkracování zpráv z původních 160 znaků na 60. Kromě klasických textových smajlíků ve Windows Phone 8 přibyly také grafické ikonky, kterými můžete obohatit konverzaci.

  

V případě, že začnete psát zprávu a stisknete klávesu Zpět, očekával bych, že se rozepsaný text uloží (koncept), abyste jej kdykoliv mohli v klidu dopsat. To bohužel Windows Phone stále neumí a v takovém případě o rozepsanou zprávu přijdete. Pokud se skrze delší přidržení tlačítka Zpět přepnete do jiné aplikace a pak se do zpráv vrátíte, zůstane zachován předchozí stav, text se tedy v tomto případě nesmaže. Tohle je standardní vlastnost systému Windows Phone, ale raději to pro úplnost uvádíme, protože spoustu lidí to z počátku překvapilo.

E-mailový klient

Aplikace pro práci s e-maily rovněž doznala drobných změn. Pokud používáte tmavé schéma systému, bude mít hlavní obrazovka s výpisem e-mailů rovněž tmavé pozadí (pokud to v nastavení nezměníte). U Windows Phone 7.5 měla vždy světlé – bílé. Když si e-mail rozkliknete, zobrazí se už barvy opačně, tedy černý text na bílém pozadí, i když máte tmavé schéma, stejně to platí i při psaní nové zprávy. Černá obrazovka je tedy jen na základní stránce s výpisem e-mailů.

  

Do systému jsem si přidal svůj Google účet, se kterým kromě e-mailů synchronizuji také kalendář a kontakty. Vše funguje naprosto bez problémů. Stejně jako v případě aplikace pro SMS/MMS, i e-mailový klient ve všech nabídkách funguje v landscape režimu (naležato).

   

Kalendář

Kalendář byl dobře provedený už na Windows Phone 7.5, u osmiček jsme žádné nové funkce neobjevily, proto si pojďme zrekapitulovat ty stávající. K dispozici je několik náhledů – výpis událostí z kalendáře pro aktuální den, agenda, úkoly a pak také měsíční zobrazení. Vše opět funguje v portrait i landscape režimu a pokud využíváte více kalendářů (Exchange, Google, Facebook), jednotlivé položky budou barevně odlišeny (pro každý kalendář si můžete navolit vlastní barvu).

  

  

Při vytváření nové události lze vybrat, do kterého kalendáře se má uložit, můžete si nastavit vlastní dobu trvání, přidat místo konání, účastníka a případně doplnit nějakou poznámku. Sympatické je, že pokud si do systému přidáte svůj Facebook účet, automaticky se vám budou události synchronizovat do kalendáře. Kdyby vám to nevyhovovalo, můžete jej samozřejmě skrýt.

Office: Komplexní kancelářský balík ve vašem telefonu

Součástí operačního systému Windows Phone 8 je komplexní kancelářský balík Office. V něm můžete vytvářet, editovat a číst dokumenty z Wordu a Excelu a prohlížet PowerPoint prezentace. K dispozici je dále samostatná aplikace OneNote pro práci s poznámkami (ta byla ve Windows Phone 7.x součástí Office hubu, tady se ji Microsoft rozhodl oddělit).

   

Nově vytvořené dokumenty můžete standardně ukládat jak do vnitřní paměti telefonu, tak na cloudové úložiště SkyDrive. V případě, že využíváte Office 365, lze telefon provázat i s touto službou. Míst, ze kterých lze dokumenty v Office načítat, je celkem pět – vnitřní paměť (případně paměťové karty), SkyDrive, Office 365, Sharepoint a e-mail. Právě poslední položka (e-mail) hodně usnadňuje práci, protože pod ní najdete seznam všech Office dokumentů, které vám přišly jako příloha k e-mailu. Přidat také můžete další umístění na SharePointu. Uživatelé, jež mají v telefonu spousty dokumentů, určitě ocení vyhledávání, které je přístupné skrze softwarové tlačítko ve spodní liště.

  
Editace dokumentů je na Windows Phone velice snadná 

S PDF soubory si Office neporadí, pokud vám tedy e-mailem někdo pošle třeba PDF soubor nebo dokument ve formátu, se kterým Windows Phone nekamarádí, nabídne vám systém automaticky stažení odpovídající aplikace z Windows Phone Store. V případě PDF dokumentů si stáhnete PDF Viewer od Microsoftu a je po problému.

   
PDF soubory v základu neotevřete, systém vám ale nabídne stažení potřebné aplikace ze Store 

Příkladné je provázání Office s cloudovým úložištěm SkyDrive. Otevírat zde můžete nejen vaše dokumenty, ale i ty, které s vámi budou sdílet jiní uživatelé a dokonce je můžete společně editovat.

  

SkyDrive napříč operačním systémem, zálohování dat

Jak jsme v recenzi již několikrát zmínili, cloudové úložiště SkyDrive je se systémem Windows Phone 8 velmi dobře provázané. Abyste jej mohli využívat, je nutné vytvořit si Microsoft Account (dříve Windows Live ID) případně použít stávající (pokud už jste jej v minulosti registrovali). Automaticky získáte 7 GB prostoru, majitelé starších účtů mají k dispozici 25 GB. Další prostor si lze v případě potřeby dokoupit. 20 GB stojí 10 USD, 50 GB 25 USD a 100 GB je za 50 USD (ceny vždy platí na jeden rok).

  

Na SkyDrive můžete nahrávat nejen dokumenty z výše popsaného Office Hubu, ale také fotografie, video. Při připojení přes WiFi v původním rozlišení, přes mobilní data dochází ke zmenšení na 717 x 538 px, nicméně tohle se dá vyřešit stažením samostatné SkyDrive aplikace ze Store, ta umí obrázky v plném rozlišení nahrávat i přes datové přenosy, otázka je, zda to při současných FUP limitech vůbec využijeme. U obrázků lze dokonce nastavit automatický upload snímků na SkyDrive. Kromě toho můžete na SkyDrive zálohovat seznamy stažených aplikací, systémová nastavení a textové zprávy.

  

V případě, že ztratíte telefon nebo vám jej někdo odcizí, můžete se po přihlášení přes svůj Microsoft účet do nového Windows Phone telefonu spolehnout na to, že se vám data obnoví zpět. V případě aplikací to není stoprocentní, protože některé programy jsou nabízeny exkluzivně jen pro telefony určitého výrobce (HTC Sense, Nokia Autem…), ale běžně dostupné programy ze Store se obnoví.

 
Přístup na SkyDrive z webového prohlížeče na PC, i zde můžete pohodlně pracovat se soubory

Synchronizace s počítačem, Mass Storage

Windows Phone neumějí s počítačem přes kabel synchronizovat kontakty, kalendář a další položky, jako tomu kdysi bylo u Windows Mobile (ano, to je ta verze systému, která tu byla ještě před Windows Phone 7.x). Kontakty, kalendář, poznámky e-maily a další obsah se v tomto případě synchronizuje online, jiné cesty není. U multimediálního obsahu to ale neplatí a do telefonu můžete přes kabel kopírovat nejen hudbu, filmy a fotografie, ale také dokumenty. Windows Phone 8 navíc podporují režim USB Mass Storage, takže váš telefon můžete používat jako přenosné úložiště a do jeho paměti nakopírovat cokoliv.

   
USB Mass Storage na systému Windows 7 

Po připojení Windows Phone 8 telefonu k PC můžete přistupovat k vnitřnímu obsahu jako kdybyste pracovali s Flash diskem. V úložiště je připraveno několich výchozích systémových složek (Dokumenty, Hudba, Obrázky, Vyzváněcí melodie a Videa), ze kterých systém získává obsah do aplikací. Na Mac OS X se mi režim Mass Storage zatím rozchodit nepovedlo.

   
Nástroj pro synchronizaci multimediálního obsahu pro Windows 7 (pouze pro Windows Phone 8 telefony)

U starších verzí systému Windows Phone (7.x) jsme multimediální obsah do telefonu mohli nahrávat jedině skrze Zune Software, tady už to nutné není. Když si například nahrajete oblíbená alba do složky Hudba, rovnou je uvidíte v hudebním hubu, to samé platí pro video nebo dokumenty. Ještě doplníme, že Zune Software s Windows Phone 8 telefony nekomunikuje.

   
A takhle vypadá stejná aplikace pro Mac OS X

V případě, že byste chtěli multimediální obsah synchronizovat s počítačem, můžete si stáhnout speciální utilitu, která nahrazuje právě Zune Software. Dostupná je pro Windows 7, Windows 8 i Mac OS X. Skrze ní lze synchronizovat veškerý multimediální obsah z počítače do telefonu a naopak, platí to dokonce i pro knihovny z programu iTunes (jak pro Mac, tak i Windows).

Hudba a video

Hub Hudba + videa nabízí přístup ke skladbám, filmům a podcastům. Hudbu, fotografie a video můžete do telefonu dostat nejen skrze synchronizační software popisovaný v předchozí kapitole, ale také přes USB Mass Storage, kdy telefon jednoduše stačí připojit kabelem k počítači a data překopírovat do připravených složek. V případě, že máte US nebo UK Microsoft Account a akceptujete fakt, že porušíte licenční podmínky služby, můžete si hudbu nakupovat přímo z Windows Phone Store, s českým účtem to zatím nejde.

   

Pro neomezené půjčování hudby lze ještě využít Xbox Music Pass, kdy platíte 10 USD měsíčně (roční poplatek po přepočítání na měsíce vychází levněji), v tomto případě můžete poslouchat jakékoliv skladby s DRM (i offline). Když ale přestanete platit, skladby už nepřehrajete. A opět je to pouze v rámci US/UK. Případně je k dispozici varianta neomezeného poslechu zdarma, kdy se vám zobrazuje reklama.

  

Samotné prostředí přehrávače je rozděleno do několika nabídek. Skrze Kolekci můžete přistupovat k jednotlivému obsahu (hudba, videa, podcasty), záložka Historie nabízí seznam naposledy přehrávaného obsahu, pod položkou Nové logicky najdete soubory, které jsou v tomto hubu nově umístěny. Poslední položku tvoří Aplikace, kde se zobrazují programy, které nějakým způsobem spolupracují s tímto hubem. Může to být například nástroj pro ukazování slov přehrávaných skladeb, internetová rádia a další. Pokud by vás zajímalo, jaké všechny multimediální soubory a kodeky Windows Phone 8 podporují, mrkněte na tuto stránku.

  

Při poslechu hudby mi vadilo, že není rychle možné skočit na určitý úsek skladby a je nutné se zrychleně posouvat přes klávesy << a >>. Souhlasím, že u krátkých skladeb to nevadí, ale když posloucháte třeba dvouhodinový set a chcete rychle skočit na nějakou část, máte problém a chvíli si počkáte, než se set na danou pozici „přetočí“.

  

Samostatnou záložkou v multimediálním hubu je Xbox (neplést s herním hubem, na ten se podíváme o několik řádků níže). Zde najdete zástupce pro přístup do Xbox Music Store, který v České republice ani na Slovensku příliš nevyužijeme, a také zástupce aplikace Xbox SmartGlass (nejprve je nutné si ji ze Store zdarma stáhnout).

   

SmartGlass je inteligentní průvodce, pomocník a dálkový ovladač k vaší herní konzoli Xbox. Díky aplikaci můžete přehrávat filmy z tabletu na televizi, hledat informace o hercích vašeho oblíbeného seriálu nebo ovládat Internet Explorer, který se díky nové aktualizaci Dashboardu uvolňované právě v těchto dnech objeví i na Xboxu. Ještě se hodí dodat, že stejně jako ostatní aplikace, které jsou na jiných platformách běžně k dispozici zcela zdarma, bude i internetový prohlížeč na Xboxu dostupný pouze pro předplatitele zlatého účtu Xbox Live. Zajímavostí je možnost volně přenášet právě prohlížené webové stránky mezi počítačem, tabletem, mobilním telefonem a konzolí.

Hry a Xbox Live

Veškerou „pařanskou“ zábavu zastřešuje hub s příznačným názvem Hry. V něm se zobrazují klasické i Xbox Live tituly, které jste si stáhli z Windows Phone Store. Na další obrazovce vidíte svůj Xbox profil včetně avatara. Pokud žádného nemáte, můžete si přímo v telefonu prostřednictvím speciální aplikace vytvořit vlastního.

  

Pod položkou Oznámení najdete seznam žádostí o přátelství od jiných hráčů. V případě, že se k online službě Xboxu nechcete připojovat, lze tuto funkci v nastavení deaktivovat. V takovém případě se vám přestane zobrazovat váš Xbox profil a uvidíte pouze jednu stránku se seznamem her nainstalovaných v telefonu.

  

Fotografie (galerie)

Obrázkový hub (v systému pojmenovaný jako Fotky) zajišťuje přístup ke všem obrázkům a fotografiím v telefonu a na sociálních sítích. Součástí hubu je živá dlaždice, ve které můžete nechat zobrazovat libovolné fotografie z vaší sbírky. Na hlavní obrazovce najdete rychlý rozcestník  snímků – z fotoaparátu, alba, datum a lidé.

  

První položka je jasná, zde najdete veškeré fotografie a video, které jste pořídili vestavěným fotoaparátem telefonu. Mimochodem, systémový fotoaparát můžete opět propojit s aplikacemi třetích stran z Windows Phone Store, které mají co dočinění s fotografiemi. Tohle se bude líbit všem „instagram nadšencům“ a příznivcům nejrůznějších mrvítek fotografií (Instagram zatím paradoxně pro Windows Phone dostupný není, ale ve Store je celá řada alternativ).

  

Pod nabídkou Alba najdete všechna alba z telefonu a sociálních sítích. Dostanete se tedy nejen k lokálním snímkům, ale i ke všem svým albům na Facebooku. Fotografie lze filtrovat podle data a nebo rovnou procházet galerie vašich přátel z Facebooku. Poslední záložka s názvem Novinky zobrazuje všechny nově přidané fotografie přátel na Facebooku, takže z tohoto hubu můžete snadno sledovat, co kdo zrovna nahrál na svou zeď nebo do alba.

   

Jednotlivé obrázky snadno nasdílíte (Zprávy, E-mail, Facebook, OneNote, SkyDrive…), ale ještě před tím je klidně můžete prohnat vestavěným editorem, který zvládne rotaci, ořez či automatickou opravu barev. Poslední dvě nabídky v kontextovém menu vám umožní jeden nebo více snímků smazat, nastavit jako tapetu uzamčené obrazovky nebo hromadně odeslat na již zmíněný SkyDrive.

Windows Phone Store

Původní Marketplace se s příchodem Windows Phone 8 přejmenoval na Store (Obchod). Prostřednictvím obchodu se do telefonu stahují a nakupují nové aplikace, hry, hudba (viz výše) a podcasty, tedy za předpokladu, že máte založený Microsoft Account (Live ID). Výrobci zařízení si do obchodu mohou přidat odkaz na vlastní seznam exkluzivních aplikací; u telefonů od HTC tak najdete položku HTC Apps, u Lumií zase Nokia Collection. Novinkou ve Windows Phone 8 aplikacích jsou „in-app“ nákupy, které známe z iOS nebo Androidu, ve Windows Phone 7.x tahle fičura bohužel bude chybět.

  

Většina placených aplikací na Store nabízí možnost stažení trial verze, v detailu každé aplikace máte možnost přečíst si uživatelská hodnocení, zobrazit screenshoty a případně si nechat doporučit další programy podobného charakteru. Ve Windows Phone Store najdete také stovky českých aplikací, jejich seznam udržujeme v našem Windows Phone CZ/SK katalogu, u kterého jsme rozšířili podporu i na software pro Windows Phone 8.

   

V současné době je většina aplikací na Store optimalizována pro Windows Phone 7.x, a ty pochopitelně neumí naplno využívat všech možností Windows Phone 8. Během dalších týdnů se to začne měnit, vývojáři své aplikace nejprve musejí upravit a aktualizovat, což chvíli zabere. Jak už jednou v recenzi zaznělo, skrze speciální vrstu je na Windows Phone 8 možné spouštět aplikace z Windows Phone 7.x, opačně to ale kvůli odlišnému jádru systému nelze. U starších aplikací nepozoruji při používání žádné zpomalení, vše běhá bez problémů a je dobře, že Microsoft optimalizaci v tomto směru nepodcenil.

Přepracovaná obrazovka uzamčeného zařízení

Obrazovka uzamčeného zařízení v systému Windows Phone 8 se konečně naučila zobrazovat spoustu užitečných informací. Standardně se na ploše ukazují velké hodiny a datum včetně názvu dne v týdnu, což nikoho na zadek neposadí. Prostřednictvím nabídky Nastavení ale máte možnost podobu uzamčené obrazovky poměrně výrazně změnit.

  

Například lze nakonfigurovat aplikaci, ze které se budou na obrazovce zobrazovat určité „stavy“. Může to být třeba Kalendář (informace o další schůzce), Zprávy (zobrazení textu nepřečtené SMS), E-mailový klient (poslední e-mail) a spousta dalších programů. K této funkci mohou skrze API přistupovat i vývojáři, takže se později dočkáme širší podpory ze strany aplikací třetích stran.

   

Kromě toho jsou k dispozici tzv. „malé ikonky“ se zobrazením informací o stavu. Těch si můžete nastavit až pět (s vazbami na podporované aplikace) a v případě, že u daného programu bude notifikován nový obsah (zpráva, zmeškaný hovor, Facebook, e-mail), objeví se vedle ikonky číslice znázorňující počet nových upozornění.

   
Zobrazení fotografií z Facebooku na zamčeném telefonu

V případě, že posloucháte hudbu, umí uzamčená obrazovka zobrazovat obrázek alba a název interpreta + skladby. Zámek telefonu je možné vylepšit požadavkem na zadní číselného kódu. Největší překvapení se ukrývá pod položkou „Pozadí“. Zde by každý čekal klasický výběr tapet a fotografií z galerie, Microsoft však přišel s velice elegantním řešením ve formě provázání s aplikacemi v telefonu. Je tedy jen na vás, zda použijete statickou tapetu nebo některý z apletů podporovaných aplikací.

  
Takto vypadá uzamčená obrazovka, která zobrazuje informace o počasí z HTC Hubu

U telefonu HTC 8X je součástí systému HTC Hub (lze jej odinstalovat), který nabízí přístup k informacím o počasí, novinkám ve světě a stavu akcií. Obrazovku uzamčeného zařízení lze s touto aplikací provázat, takže se vám pak na displeji budou zobrazovat informace o počasí. Stejně to funguje třeba s Facebookem, kdy se na displeji zobrazují fotografie z vašich alb a uzamčená obrazovka si tak žije vlastním životem. Zatím není podpora aplikací na Windows Phone Store nikterak výrazná, ale to se postupem času změní a už teď se těšíme na další aplikace, které budou na uzamčené obrazovce schopné zobrazovat nejrůznější užitečné informace.

Dětský koutek

Zajímavou funkcí v systému Windows Phone 8 je Dětský koutek. Díky němu už se nebudete muset obávat o svá data v případě, že telefon půjčíte své ratolesti. Prostřednictvím jednoduchého průvodce si totiž můžete nakonfigurovat, jaké aplikace je v tomto režimu možné spouštět, do nabídek ani nastavení operačního systému se pak nikdo nedostane.

   

   

Nejste samozřejmě omezeni jen na aplikace a hry, vybrat můžete i hudbu a videa. Do dětského koutku se po prvotní konfiguraci dostanete poměrně snadno – na obrazovce uzamčeného zařízení stačí táhnout prstem zprava doleva a následně se objeví požadovaná nabídka.

  

Abyste dítěti zamezili přístupu do klasického systému, doporučuje se nastavit si heslo pro klasické odemčení telefonu. Samotný dětský koutek dokonce skrývá jednoduché možnosti přizpůsobení. Dítě si může nastavit tmavé či světlé schéma, jiný barevný kabátek, tapetu, rozmístění dlaždic na ploše a dokonce i jejich velikost. Pro ukončení dětského koutku stačí pouze stisknout klávesu Power. Je to tedy velmi jednoduché a pro děti srozumitelné.

  

Nastavení operačního systému

Nabídka Nastavení je svým rozvržením zcela shodná jako u starších Windows Phone 7.5, přibyla zde však spousta nových položek a my vám nyní představíme ty nejzajímavější.

   

První položkou jsou Vyzváněcí tóny, kde máte možnost vybrat si vyzváněcí melodii. Kromě těch standardních můžete využít skladeb synchronizovaných z počítače či souborů, které umístíte do složky Ringtones v úložišti telefonu. Systém bohužel stále neumí použít přehrávanou skladbu z hudebního přehrávače jako melodii. Stejně tak se nám nepodařilo přijít na to, jak si nastavit vlastní zvuk pro notifikace či SMS; v tomto případě se tedy budete muset spokojit jen s těmi systémovými. Pro budík si naštěstí vlastní tón nastavit lze. Pod záložkou Motiv najdete konfiguraci vzhledu systému. Vybrat si můžete světlé nebo tmavé téma a k němu pak barvu motivu.

  

Standardní součástí všech Windows Phone 8 telefonů je sdílení internetu přes WiFi, systém se konečně naučil odesílat soubory přes Bluetooth, API je navíc otevřené vývojářům, takže v budoucnu nebude problém vytvořit třeba multiplayer hru. Pod trochu zvláštním názvem „Přiblížit a odeslat“ se neskrývá nic jiného, než přepínač pro aktivaci NFC.

   

Spořič baterie vám pomůže prodloužit výdrž telefonu v případě, že stav akumulátoru klesne pod 20 %, režim si ale můžete kdykoliv aktivovat ručně. Když je aktivní, nefungují push notifikace ani automatická synchronizace dat na pozadí. Nabídka Úložiště telefonu zobrazuje informace o dostupné vnitřní paměti. Pokud budete používat telefon s podporou paměťových karet, uvidíte zde také informace o kapacitě karty. Zároveň si v této nabídce lze navolit, zda má být výchozím úložištěm pro hudbu, videa a fotografie interní paměť nebo externí microSD karta.

   

Osoby s horším zrakem ocení možnosti nastavení v nabídce Usnadnění přístupu. Upravit si můžete velikost textu, aktivovat režim vysokého kontrastu a případně využít funkce Lupa. Ta se aktivuje tak, že poklepáte dvěma prsty kamkoliv na displej. Následně dojde ke zvětšení obrazu. Opětovným poklepáním dvěma prsty se vrátíte do původního režimu.

   

Pod položkou Najít můj telefon lze aktivovat odesílání informací o poloze telefonu, které můžete využít v případě, že vám zařízení někdo odcizí. Máte totiž alespoň nějakou šanci, že se vám jej přes web WindowsPhone.com povede zaměřit.

Pro kontrolu dostupnosti aktualizací systému slouží nabídka Aktualizace. Updaty se již nestahují přes počítač, ale jsou kompletně OTA (over-the-air). Telefon sám jednou týdně odesílá požadavek na Bing servery ohledně dostupnosti aktualizace, vyvolat ji ale můžete zkusit také ručně.

Závěrečné hodnocení

Operační systém Windows Phone 8 konečně dospěl do takové podoby, kdy se nemusí bát srovnání se zaběhlým Androidem a iOS. Abychom ale jenom nechválili, zmíníme také některá negativa, na která jsme během testování narazili. Tento článek budeme postupně doplňovat o další zajímavé postřehy a věříme, že nám pomůžete i vy v komentářích. Rádi bychom, aby tato recenze posloužila jako komplexní průvodce mobilními osmičkami a čtenáři zde nalezli všechny potřebné informace.

   

V úvodu jsme Windows Phone 8 chválili, teď je také trochu pokáráme. Je těžké napsat, v čem nyní vidíme největší slabinu systému, ale jako první nás napadne ekosystém aplikací. Je sice hrozně hezké, že na Windows Phone Store je k dispozici přes 120 000 programů, drtivá většina z nich je ale napsána pro starší Windows Phone 7.5 a chvíli potrvá, než vzniknou kvalitní a na míru ušité aplikace, které dokážou využít všech vylepšení Windows Phone 8.

 

Z toho také vychází chybějící podpora Skype. Microsoft slíbil, že Skype bude možné dodatečně stáhnout později, žádný přesnější termín ale zatím neznáme a nikdo nám nebyl schopný říci, zda se dočkáme alespoň do konce roku nebo to bude trvat déle. Spoustě uživatelů bude vadit nemožnost nastavení vlastního zvuku pro SMS či budík, stejně tak systém neumí použít skladbu z přehrávače hudby jako vyzváněcí, tu si budete muset ručně připravit v počítači a nahrát skrze Mass Storage nebo synchronizační nástroj.

 

Ve Windows Phone 8 zatím chybí podpora pro FM rádio, Microsoft prý nestihl včas odladit ovladače a žádné API tedy zatím není k dispozici. Tak či onak, na Windows Phone 8 telefonech si zatím FM rádio nepustíte. Změní se to však v některé z dalších aktualizací, telefony FM modul na čipsetu mají, takže nebude problém zpětně aktualizovat. Vývojáři rovněž nemají k dispozici API pro přístup k videím v knihovně, takže se zatím nedočkáme žádných „3rd party“ přehrávačů videa.

  
HTC 8X je zatím jediný telefon s Windows Phone 8, který si můžete koupit

   
HTC 8S by se měl začít v České republice prodávat na konci listopadu

HTC Windows Phone 8X lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

HTC Windows Phone 8S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Windows Phone 8 stále mají jednotnou hlasitost pro vyzvánění a aplikace. Někomu to vadí, někomu je to jedno, ale rozhodně považujeme za důležité to zmínit. Stejně tak stále dochází k odpojení WiFi po uspání zařízení (je zde určitá prodleva, ale WiFi se pak prostě odpojí).

   
Nokia Lumia 920 a Lumia 820 (níže) se u nás bohužel začnou prodávat až před Vánocemi, dříve to nestihnou

  

Nokia Lumia 920 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nokia Lumia 820 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Posledním nešvarem je vyhledávací tlačítko, které stále natvrdo spouští Bing (nikoliv webovou stránku s vyhledávacím políčkem, ale alespoň podstatně lépe připravenou aplikaci Bing). Jeho funkci nelze nijak změnit, v českém prostředí navíc nelze využít ani Bing Vision, takže je vlastně celkem k ničemu, protože každý dá stejně ve výsledku přednost výsledkům z Google. V případě, že si v nastavení přepnete na US/UK region, můžete Bing Vision používat, ale i tak by bylo mnohem lepší, kdyby Microsoft umožnil chování tohoto tlačítka pozměnit.

   
Nejvíce „na háku“ to zatím má Samsung, jeho model Ativ S dorazí na pulty obchodů v ČR až v průběhu ledna

Samsung I8750 Ativ S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Při premiéře systému Windows Phone 8 Microsoft představil zajímavou aplikaci Data Sense, ve které si můžete nastavit limit počtu přenesených dat pro určité období a zároveň vidíte, kolik která aplikace přenesla dat. Těšili jsme se, až tento nástroj také otestujeme, ale bohužel jeho umístění do systému záleží na domluvě redmondského giganta s operátory, takže jej v současné době mohou využívat jen zákazníci amerického Verizonu, ale třeba se jednou v České republice také dočkáme.

Podělte se s námi o své zkušenosti…

Od dnešního dne je v České republice možné zakoupit vůbec první telefon s Windows Phone 8 – model HTC 8X (první dojmy, všeobecná diskuze). Budeme rádi, když nám do komentářů napíšete své postřehy z nové verze systému a stejně tak uvítáme dotazy na věci, které v recenzi nebyly zodpovězeny. Jak jsme slíbili výše, text budeme postupně doplňovat o další poznatky.

 

Chcete–li diskutovat o Windows Phone telefonech či systému samotném, navštivte naše rozsáhlé fórum, kde se o tato platforma aktivně řeší. I zde vám řada zkušených uživatelů ráda poradí, pomůže s nastavením telefonu či nějaké konkrétní funkce.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

166 komentářů

 1. Super recenze. Bohužel se musím zeptat: Co se vlastně změnilo a přibylo? Až na drobné změny jako dětský koutek nebo Room to byla prakticky recenze na WP7 :D

  • Navíc tak z obrázků jsem si všiml, že systém pořád nedokáže zobrazit dobu hovoru. Na tohle jsme půl roku čekali?

  • Ano, na tohle jsme čekali. WP8 udělali obrovský kus vpřed a pokud tomu i přesto nevěříte, zkuste si je ;)

  • Nepopírám, že udělali celý systém znovu, ještě líp ho zabezpečili, ale popravdě: Řekněte mi, kde konkrétně je ten obrovský kus dopředu? Já vidím WP7, se všemi jeho nedostatky a nevšiml jsem si ani jednoho užitečného vylepšení, po kterém hromada lidí volala.

  • iOvce (neregistrovaný)

   Hlavní změny se týkají jádra – podpora nejnovějších čipsetů a HW. API umožňuje psát aplikace v nativním kódu, což umožní portování nejlepších her. API má taky mnohem víc možností pro vývojáře, takže postupně se dočkáme lépe integrovaných aplikací s více funkcemi.

  • Fireman (neregistrovaný)

   Nevšiml jste si jediného vylepšení po kterém lidi volali? A díval jste se po nich, nebo jen odvracíte tvář? Chápu, jste rejpal co jen potřebuje rýt a ani milion argumentů váš názor nezmění, ale pro ostatní třeba tohle:

   Řada lidí si přála a dostala:

   Podpora SD karet

   Podpora Mass Storage

   Vypuštění aplikace nutné k synchronizaci a nahráti hudby

   Lepší multitasking

   Podporu aplikací na „pozadí“ i pro běžné vývojáře

   Nákup aplikací prostřednictvím Paypal

   Zálohovaní kontaktů, zpráv, atd..

   A samozřejmě spousta dalších vylepšení, ale tohle byli ty nejžádanější…

  • Fireman: Určitě tohle jsou zajímavé věci a Mass storage spolu paměťkami jsou skvělá věc, ale tohle není všechno, ale ani z 10% to neopravuje věci, které jsem za rok s WP našel a omezují daleko za hranice použitelnosti

 2. A na co potrebujes delku hovoru? Jen se ptam :-)

  • Na co? Mě by celkem zajímalo kolik jsem s dotyčným provolal. Nebo by mě zajímalo, kolik jsem provolal na party. Prostě tohle je základní věc, kterou uměl i můj první telefon, tak proč tenhle systém to neumí? Přece není argument „K čemu to potřebuješ“ na to, aby to v systému nebylo.

  • Nevím teda, ale mi se vždy ukáže, jak dlouho jsem volal u WP7.5…

  • Dobře, hned jak zatípnete hovor. U probíhajícího hovoru je počítadlo času. Ale co když se chcete podívat třeba příští den? Tohle tam prostě chybí a tečka

  • Umí to nokia counters…

 3. Ďalšia vynikajúca recenzia, pán Hrma, ďakujem(e).

  • Laki, díky za pochvalu, potěší to :)

  • Mnemonic (neregistrovaný)

   Tak asi jde o aplikaci, kterou využijete, ani na Androidu není defaultní dialer nic extra. Doporučuji Rapdialer, je to nejlepší dialer, jaký jsem zkusil, pokud yb to někoho zajímalo, tak umí také SMS, podporuje češtinu a supr věc je třeba reminder, když chcete někomu zavolat, má spoustu nastavení vzhledu, chování, kontextové nabídky, uchování historie, hledání… je to nej aplikace pro WP :)

 4. ReopsatorC47

  Mňa zaujímajú len dve veci

  1.Poradí si WP8 so zabalenými súbormi?

  2.Dajú sa posielať súbory cez bluetooth aj na telefón s Androidom?

 5. Aloha (neregistrovaný)

  Nesetkali jste se v emailovém klientu s chybou 8500201C? To je chyba, ktera se nam neustale opakuje pri synchronizaci s Exchange a nevime cim to je, synchronizace se rozbehne, ale v pulce se prerusi a mezitim se stihne sesynchronizovat kalendar. iPhone, Androdid ani Symbian problemy se synchronizaci nemaji. Vypada to, ze telefon problem s urcitymi typy emailu tak by me zajimalo, jestli na tom MS zapracoval.

  • Lister0 (neregistrovaný)

   Zkus se podívat, jestli mezi novými nesynchronizovanými maily náhodou máš nějaký s velkou přílohou. Mně to kdysi dělalo na Badě, alespoň myslím, že to byl tento problém, je to už dlouho. Taky mi to jednou zkolabovalo na příloze s mp3. Prostě si projdi maily s podezřelou přílohou. Mrkni se, kdy naposledy se ti to synclo a projdi pak hlavně maily přijaté následující den nebo prostě novější než tvůj nejnovější v telefonu. Chápeš…

  • Ahoj, nemáte nastavený Exchange jako že vyžaduje zabezpečené připojení? U nás to tak je a nevím přesně jak je nastavený Exchange ale můj WP7.5 si nestáhne automaticky certifikáty a pak hlásí tu samou chybu, když mu ale certifikáty (telefonu) nainstaluju ručně, tak se to rozběhne bez problémů ;-)

 6. Co mi chybí je, podpora RSS kanálů a schopný klient Gtalk… Jinak se mi WP8 celkem líbí…

 7. Honza (neregistrovaný)

  Výborná a čtivá recenze, Smartmanii a hlavně Jiřímu míří obrovská poklona :)

  Měl bych otázku k běhu aplikace na pozadí, typicky Sports Tracker apod. Jak se systém chová při záznamu trasy a zamknutí telefonu/ spuštění jiné aplikace? Nedochází už pádům a nesmyslným bodům v záznamu trasy, jako tomu bylo u WP7?

  • Neměl jsem problém ani s aplikací runtastic na WP7, nyní by ale měly mít GPS aplikace umožněn běh na pozadí, tak by to mohlo být ještě lepší.

  • Honzo, zítra zkusím vyrazit do terénu s RunKeeperem a podám hlášení :) díky za pochvalu, ještě na recenzi pracujeme a doplňujeme nové postřehy, je toho hodně k popsání.

  • Honza (neregistrovaný)

   spellshaper: JJ, mně třeba Endomondo fungovalo vždy 100%, ale třeba u Sports Trackeru byl výsledek záznamu trasy značně nejistý :D Lepší práce u WP8 s GPS aplikacemi se určitě dost hodí.

   Jiří Hrma: díky moc, za takové otestování Ti asi nebudu vděčný jen já :)

  • Miroslav Havlíček

   Nejsem si jistý, jestli ty GPS aplikace nemusí být kvůli novým možnostem nejdřív vývojáři upraveny na novém SDK.

  • 2Honza: Mě Endomondo nefungovalo pořádně nikdy. Zkoušeno na 2 Lumiích 800, 610 a 900. Jakmile jsem app „shodil“ na pozadí, tzn. neběžela pod lockscreen, tak se GPS jakoby uspala, přestala zaznamenávat trasu, počítat čas atp. Kolikrát se i stalo, že spadla. To byl, dle mého, hodně velký fail.

 8. Olda (neregistrovaný)

  Hezká recenze!

 9. xxx (neregistrovaný)

  Děkuji, velmi povedená recenze, jen pár připomínek:

  -Nativní kód je ve WP8 stejně jako byl ve WP7, otázkou je kdo jej může využívat, v případě WP7 to byl pochopitelně Microsoft, výrobci, operátoři a významní partneři MS. S WP8 to není zcela jasné, určitě se řady rozšíří mimimálně o významné výrobce her, a možná další VIP developery, ale asi nebude dostupný všem, což je pochopitelně dobře (jinak by vznikalo podobné smetiště aplikací jak je na Androidu).

  -Nové apliace které budou napsané výhradně pro WP8 pochopitelně na WP7 fungovat nebudou (stejně jako Aplikace napsaná výhradně pro Android 4.1 nefunguje na Androidu 4.0), otázka je kolik takových aplikací bude. Dodejmě že naprostá většina aplikací nijak nevyužije možností WP8.

  -Bohužel zcela neplatí „Aplikace se automaticky roztáhne na celou plochu displeje“, resp ne u HTC a Samsungu, které používají jiný poměr stran, u těchto telefonu bude u starších aplikací, které nejsou upraveny zobrazen černý pruh nahoře.

  -WP8 s českým nastavením již nespouští vyhledávač Bing ve webovém prohlížeči (jako tomu je u WP7), ale spustí povedenou nativní aplikaci, ve které se nachází Bing vyhledávač, Bing Vision, a snad i brzi Bing Scout.

 10. paradni recenze, ovšem že by nové WP 8 dospěly? Je to pořád šíleně omezené, jen to má nějaké nové funce navíc (kinds corner, uvodni obrazovka)

  věci co mě na wp7,5 iritujou tady uplně v pohodě zustaly –

  – jednotná hlasitost (když poslouchám hudbu v MHD na vol 30. do sluchátek a nekdo mi zavolá, začne telefon vyzvánět né do uší ale do reproduktoru v telefonu, čili na celou tramvaj – wtf?)

  – doručenky ve vlastní zprávě? cože?

  – žádné vlastní vyzváněcí tóny sms?

  – a poslední na závěr, když spustim aplikaci a pak ji uspim tlačítkem home a z menu jí pustim znovu, aplikace se pouští znovu od začátku, ne z uspaného režimu – dělaj tohle i wp 8?

  díky, jinak se mi zdá, že je to další pokus a znovu od začátku, systém sice lepší, aplikace v součastnosti vlatně žádné, byl jsem s wP dlouho, ale obávám se, že je čas se rozloučit.

  • xxx (neregistrovaný)

   No já myslím že pro běžné uživatele je velmi dobře použitelný již WP od verze Mango. Tedy proč měnit to co funguje.

   Nicméně souhlas s uvedenými nedostatky, osobně zásadní považuji jen tu první, nicméně snad bude v některém dalším updatu napraveny.

   Co se týče spouštění aplikací od začátku z start nabídky, myslím že je na to podpora v API, tedy patrně bude záležet na vývojáři, zda při spuštění pokud aplikace už je na pozadí, zda se spustí od začátku, nebo se provede obnovení.

  • iOvce (neregistrovaný)

   – jednotná hlasitost zůstala

   – aplikace už nestartují od začáttku, ale, pokud je to možné, z uspaného stavu

  • aplikace se na WP8 umi obnovit z uspaneho rezimu, tzn. rychle, ale je treba aby to aplikace podporovala, tzn. musi byt portovana pro WP8. Starsi aplikace pro WP7 to neumi.

  • rychlé probuzení už umí i mango, tzn. aplikace pro WP7.5 se probouzí okamžitě. Jde spíš o to, když je aplikace spuštěná na pozadí a spustím ji znovu, že wp8 se probudí, na wp7.x se spouští znovu.

 11. Už aby se začal prodávat Ativ S… Hned jak se tak stane, tak ho objednávám :)

 12. Vinikajici recenze, dekuji. Bohuzel samotny system stale nic moc:

  1. Chvalim navrat pametovych karet, USB mass storage i prenos souboru pres BT

  2. Synchronizace kontaktu pres kabel stale chybi, coz je pro me zaklad

  3. Chovani napr. SMS svedci o opravdove ubohosti tohoto systemu, ktery se nasnazi poslouzit dobre uzivateli. Na servis typu nahravani hovoru nebo pocitani provolaneho casu a dat se ani nemam odvahu ptat. Proc „chytry“ mobil umet to co „hloupy“ a neco navic?

  • xxx (neregistrovaný)

   Synchronizace kontaktů přes kabel myslím funguje i ve WP7, pomocí poslední Nokia Suite v bětě (tak snad to pojede i ve WP8). Jinak počítání provolaného času a dat už funguje i pod WP7 (jako aplikace). A je pochopitelně standarně i pod WP8

  • Lister0 (neregistrovaný)

   Na počítání provolaných minut a sms má Nokia aplikaci a pro ostatní WP je na to cosi ve Store, takže to tam normálně doinstalujete. Co přesně tou ubohou prací s sms myslíte?

  • Zrovna na tomto serveru se o tom tusim psalo – „beta“ a „Nokia“ cili nic co by bylo normalni soucasti kazdeho WP zarizeni. To pocitani umi sice aplikace, ale pripada mi to jako divny moderni trend – telefon neumi nic, takze bez desitek programu se spatne pouziva. Ubohou praci s SMS myslim to co je v recenzi – dorucenka, diakritika, neukladani.

  • tojo, těmito základními drobnostmi to začíná, věci co se nejvíc používají jsou nejvíc frustrující, s takovouhle to nikam nedotáhnou.

  • NOX: pouzivas v SMS diakrityku?? to te lituju

  • cechi (neregistrovaný)

   jak píšu níže, tento telefon není pro symbianisty a mobilní myšlení roku 2000. synchronizace kontaktů přes kabel je nesmysl. exportujte to do xls/csv a naimportujte do MS/google cloudu. telefon žádnou synchro nepotřebuje, používá kontakty z účtu, což je maximálně elegantní a časově úsporné.

  • cechi (neregistrovaný)

   to je přece základní funkce. každou chvíli píšu v SMS, že jsem na ulici viděl žluťoučkého koně úpějícího ďábelské ódy

  • adamis (neregistrovaný)

   Hi hi hi…

  • Miroslav Havlíček

   Hlavně aby nebyl příliš žluťoučký. :)

  • Samozřejmě na spoustu věcí lze doinstalovat aplikace, bohužel drtivá většina uživatelů používá telefon tak jak ho koupí, tj. všechny standardní funkce hloupých telefonů by smartphone samozřejmě měl obsahovat a ne že si něco někde musím dohledat nebo, že budu spoléhat na XDA, že něco vymyslí – většina lidí ani neví, že nějaké XDA existuje.

  • CECHI: WP umi exportovat kontakty do XLS? To by bylo super, bohuzel zatim jsme o teto funkci necetl. Umi to i zbytek PIM (kalendar, ukoly, poznamky)?

   XLUC: Prave ze mi slo i pouzivani bez diakritiky, viz prislusna cast recenze.

   PIPA: Presne s timto pristupem BFU se setkavam a radost z mobilu bez zakladnich funkci opravdu nemaji.

  • Exportovat se dá z live.com. Kalendář jako ICS ([odkaz]).

 13. borix (neregistrovaný)

  Perfektní recenze, díky. Můžu se zeptat na e-mailového klienta – jak je to s posíláním příloh , lze přidat i typ souboru, který WP neznají? Obecně, lze přes prohlížeč do telefonu nebo na kartu stáhnout libovolný typ souboru nebo pořád dokáže uložit jen to, co umí otevřít?

  • Miroslav Havlíček

   ad e-mail: V tomto ohledu se, myslím, nic nezměnilo. Jde posílat jen fotky a soubory z Office hubu.

   Zkoušel jsem ze svého SkyDrive stáhnout archiv ve formátu .7z. Stažení proběhlo zdánlivě úspěšně, telefon se pokusil ve WP Store najít program, kterým by ten soubor otevřel, ale nic neobjevil. Ten soubor jsem pak už v telefonu nenašel, a to ani po připojení k PC.

 14. No na hlídání dat,sms a minut máš aplikaci od Nokie „Čítače“. Manželka to má v telefonu a funguje velice dobře.

 15. Mozno som to prehliadol, mozno to v texte nebolo, ale WP8 uz umoznuje aj copy & paste cisla do dialpadu.

 16. WP8 se mi zamlouvají a uvažuji o náhradě mého DVP, ale i tak koketuji s myšlenkou přejít na android. Co mi nejvíce vadí je:

  1) kalendář, zobrazení více položek co mně čeká s časy, prostě detailnější přehled daného dne + více detailů, nevídím například kde se porada koná (číslo zasedačky)

  2) kontakty, seznam s více položkami jako je firma apod.

  3) hlasitost vyzvánění

  4) lupa, líbila se mi ta před update na mango :-)

  5) sms, neukládání rozepsaných, to mně už několikrát vytočilo do běla

  6) vlastní tóny, hlavně budík

  • co? vlastní budík umí i wp7, ke kontaktům si můžeš natřískat detailů kolik chceš a podrobný denní pohled je (agenda) rovněž přítomen (navíc se dá stáhnout vylepšení kalendáře, např weekview, kde jsou možnosti zobrazení ještě větší)

  • march08 (neregistrovaný)

   vlastní tón jde trochu oblikou. V zune nahrajete do telefonu skladbu o 40sec menší než 1mb (myslím) a typ skladby přepíšete na „ringtone“

  • ano, to se ale jedná o vyzvánění, ne tóny budíku

  • Miroslav Havlíček

   Ve WP7.5 i WP8 jde nastavit vlastní zvuk budíku.

   Ke kalendáři – je škoda, že to MS odbyl, ale už pro WP7.5 existují aplikace, které tu dlaždici řeší. Na WP8 to díky novým možnostem dlaždic podle mě bude ještě lepší.

   Seznam kontaktů sice zobrazuje pouze jméno a příjmení, ale vyhledávat jde i podle přezdívky (já mám např. „elektrikář“) nebo firmy. Takhle to funguje i na WP7.

 17. A tohle myslí MS vážně?! Už dlouho se těším na WP8 a NOKIA 920, a teď nevím, jestli to mám brát vážně, nebo je to nějaký vtip. To jako, že fakt tenhle systém neumí odstranit z SMS háčky a využít plných 160 znaků? To opravdu neumí přiřadit doručenku k číslu? A váýně nedokáže zobrazit délku hovorů?

  • borix (neregistrovaný)

   První moc nechápu, když píšu SMS, tak s diakritikou nebo bez.

   Doručenky chodí, odešlu SMS, dojde doručenka, že zpráva na č…. byla doručena.

   Délku hovoru zobrazuje.

   WP má spoustu chyb, ale tohle jsou zrovna ty největší hlouposti dobré tak k provokování.

  • Miroslav Havlíček

   SMS lze psát a odesílat klasicky bez diakritiky, jak je tomu i u WP7. Predikce ale nabízí slova s háčky a když ji člověk použije, neumí systém před odesláním diakritiku odstranit, takže se krátí SMS , tuším, na 80 znaků.

   Doručenky chodí stejně jako na WP7, tzn. že nezobrazují kontakt, ale pouze tel. číslo, což je např. při poslání hromadné SMS dost nepřehledné.

  • Pavel (neregistrovaný)

   ALe jak vypnout tu predikci abych nemusel psat zpravy o 80 znacich? porad se mi automaticky doplnuji hacky, carky…

 18. S WP mobily nemám žádnou zkušenost, přesto jsem mínil přejít ze Symbianu na Nokii 920. Ale po přečtení této pěkné recenze o novém OS WP8 jsem v rozpacích, když pročítám určité zklamání vás, kteří máte zkušenosti hlavně se starší verzí OS WP a porovnáváte. Nechápu dlouhou dobu vývoje WP8, když to ani v prodejní verzi neumí, co je pro Symbian hračka. Chudák Nokia, s tímto nedodělkem (WP8) to bude mít těžké přežít. Můj pocit je ten, že náročný uživatel na WP8 přejde až tak za 2 roky, snad už bude fungovat vše, jak má, nejen sociální sítě, které osobně k životu vůbec nepotřebuji. Na závěr se chci zeptat zkušenějších – Jak poznám ze třech metrů, že přišla zpráva, mail, zmešk.volání, to musím z blízka nahlédnout do dlaždic, nebo třeba Nokie mají notifikační diodu? Wifi samo vypíná – to potom ani maila automaticky nestáhne, nechápu. Díky komukoliv za opdpověď

  • No ja som aktivnym uzivatelom WP7.5 2 tyzdne. Moja Lumia 710 notifikacnu diodu nema, prichadzajuce spravy a zmeskane hovory mas na lockscreene. wifi moc neriesim, mam datovy tarif a na wifi sa pripajam len doma. tento OS proste vyzaduje datovy tarif. Popravde Lumiu mam ako svoj terciarny ( a kratko ako sekundarny telefon z dovodu opravy mojho DHD). Perfektna je ta previazanost so socialnymi sietami a nakoniec som si oblubil aj samotny Metrodizajn. Je ale pravda, ze niektore mozno na 1.pohlad detaily typu jednotnej hlasitosti, nefungujich doruceniek ci primitivne zobrazovanie stavu baterie vedia cloveka pekne vytocit…

  • borix (neregistrovaný)

   Fre ddy: Když máte zaplé wifi, uspaný telefon a synchronizaci nastvenou třeba po 30 min, tak se wifi na chvilku připojí, stáhne maily a zase vypne. Tohle jsem aspoň pozoroval u WP7.5

  • Notifikační diodu mají HTCčka.

  • To sice maji, ale ta blika jen kdyz je vybity telefon, kdyz se nabiji a nejsem si jist, jestli u zmeskaneho hovoru. Rozhodne ne u mailu.

 19. TonyB (neregistrovaný)

  Zdravim, mel bych dotaz, uz lze nejak zkopirovat kontakty z Maca do WP? Vim ze hudba, fotky, video, to vse jde.

  • Nejjednodušší je asi synchronizovat si adresář na Macu s Google účtem, tím se do něj přenesou kontakty a Google účet pak nastavit ve WP8 telefonu. Případně kontakty z Macu nějak dostat do Windows Live adresáře k vašemu Live ID (Microsoft Account).

  • TonyB (neregistrovaný)

   Děkuji za radu.

 20. Mozna jsem slepej a tak se ptam. Kde ze to najdu ten merak dat? Ja ho v systemu nevidim.

  • Miroslav Havlíček

   Microsoft bohužel Data Sense uvolní pouze po domluvě s operátory. První je americký Verizon, u těch ostatních si počkáme.

  • Takze dalsi Microsoft bullshit. Ze bude umet WP8 nativne pocitat data je nesmysl, neni to tam a mozna bude. Skype mozna bude. Jezis ta firma je nepoucitelna.

  • DataSense není jen měřák, ale i komprimace. A ta musí být přes servery operátora.

 21. xKyp (neregistrovaný)

  Pěkná recenze, děkuji. Rád bych se pouze ujistil, po přečtení recenze a prostudování možností přehrávání různých tipů videa tedy WP8 nejsou schopny přehrát DivX, Xvid kodeky a kontejnery AVI, MKV atd? A podle všeho nejsou a ani nebudou přehrávače třetích stran jak jsem se dočetl… To znamená vše konvertovat, je to tak? Děkuji

  • Honza (neregistrovaný)

   Na wpcentral to testovali s následujícím výsledkem:

   XVID MPEG 4 – layer 3 audio: Yes

   XVID MPEG-4 AC3: No (but asked to convert, took 45mins, worked perfectly, WMV file)

   M4V: Yes

   DIVX MPEG-4 Layer 3 MPEG AUDIO: Yes

   MKV: No

   WTV: No

   Kompletní seznam kodeků, které WP8 podporují [odkaz](v=vs.92).aspx

   (AVI a MKV chybí, ale matroška se nedá přehrát ani na defaultním Media Playeru kvůli autorským právům)

 22. Marek (neregistrovaný)

  Pěkná recenze, ale chci se ještě zeptat jestli se odpojování od sítě respektive od wifi ve stand-by modu děje i při datovém tarifu? jinak bych se toho nebál další neduhy jako jsou ten bing vyhledávač odstraní určitě lidé na xda-developers.

 23. Marek (neregistrovaný)

  Ještě jsem chtěl dodat jestli WP8, nabízí také nějaké použitelné hlasové vyhledávání jako je třeba na androidu, nebo popřípadě jestli je možnost nějak doinstalovat v podobě nějaké aplikace, to samé jsem se chtěl zeptat ohledně aplikace google maps.

  • Hlasové vyhledávání je už i na WP 7.5. V WP8 je to dokonce přístupné vývojářům, takže i aplikace mohou hlasový vstup používat.

   Google maps aplikace již existují.

 24. cechi (neregistrovaný)

  poté, co se asi 10 let v recenzích vyčítala mobilům absence opakovaného budíku je nyní nejdůležitější funkcí doručenka? to myslíte vážně, diskutující? synchronizace kontaktů přes kabel je asi vtip, že? kontakty zde není třeba synchronizovat, protože jsou v cloudu MS/google účtu. uděláte si export do xls/csv a naimportujete kontakty na 3 kliknutí do vašeho účtu. bohužel tento telefon není pro symbianisty a mobilní myšlení roku 2000.

  pokud potřebujete doručenku a čítač hovorů, tak si nekupujte smartphone s cloud funkcemi, outlookem a office.

  odpojování wifi není nevýhoda, ba naopak zvyšuje výdrž telefonu.

  pro mě je nejdůležitější zlepšení v mass storage.

  • Ano, doručenka je jedna z důležitých funkcí. Pro mě je celkem podstatné vědět, zda adresát zprávu obdržel, nebo ne.

   Offline synchronizaci považuji za samozřejmou věc, jednak potřebuji mít aktuální kontakty v PC a jednak nepotřebuju své data vystavovat někde bůh ví kde, v neposlední řadě né vždy je všude přístup k Internetu víme.   Vaše myšlení je vstkutku úsměvné, asi jako bych vám řekl, že když vyžadujete v autě brzdy máte zastaralé myšlení, přece máme adaptivní tempomat a kdo chce brzdit sám, má zastaralé myšlení. Uvědomte si, že 100 lidí rovná se 100 různých potřeb a ne, že co používáte vy musí chtít všichni, jinak jsou divní.

  • A inak OFFLINE synchronizácia kontaktov a kalendára sa dá uskutočniť aj bez kábla …wifi alebo BT. Nie každý chce mať kontakty svoje alebo svojich blízkych niekde v USA na cloude. Keď túto základnú vec vie KAŽDÝ OS na svete vrátane iOS tak neviem prečo by to nemalo fungovať na WP.

  • borix (neregistrovaný)

   Nyny: „Ano, doručenka je jedna z důležitých funkcí. Pro mě je celkem podstatné vědět, zda adresát zprávu obdržel, nebo ne.“

   – tak co tu řešíte, wp jak 7, tak 8 doručenku mají.

  • co blbneš? vždyť doručenky to má.. jen ti to neukáže jméno, ale číslo..ale snad víš komu jsi poslal zprávu, ne?

  • Miroslav Havlíček

   To je sice fakt, ale když těch zpráv pošle člověk víc za sebou, případně když pošle hromadnou SMS, tak z těch čísel pak není moc moudrý.

 25. za me mirne zklamani..do pul roku cekam update, ktery bude resit FM radio a otravne drobnosti jako hlasitost, lepsi sms, custom melodie (budik, notifikace), atd.. Co me hodne vadi je chybejici pristup do knihovny medii z aplikace 3.stran, mozna to pujde obejit ulozenim filmu do jine slozky?? Doufam,ze bude moznost aspon pouzivat alternativni prohlizece.

 26. ďakujem za prehľadný článok, je prehľadný. zariadenie s WP8 je pre mňa po omnii w jasná voľba :)

 27. Bol so rozhodnutý dať Androidu konečne zbohom a prejsť na WP8 ale po zistení, že 90% nedotiahnutých a na hlavu postavených vecí ostalo z WP7 :/:/:/ SKLAMANIE

  1. OFFLINE/wifi-BT/ synchronizácia kontaktov a kalendára /žiaden cloud/- NEVIE

  2. Nastavenie rôznej hlasitosti pre zvonenie,multimédiá alebo pripomienky – NEVIE

  3. Vyhľadávať udalosti v kalendári – NEVIE

  4. Odmietnuť hovor sms správou – NEVIE

  5. Odstrániť diakritiku z sms – NEVIE

  6. Lupa na telefóne – BING a nič viac !!!

  7. 3G video-hovory – NEVIE

  8. Priradiť do emailu zip a iné neštandardné prílohy – NEVIE

  9. Meranie spotreby dát – NEVIE

  10. Doručenky ? – bez komentára :/

  TAk a k tomu prehľadu /recenzii/. Predpokladal som podrobnejší prehľad.Napr. emailový klient – myslím si, že sa dalo vypísať oveľa viac ako zmena farby alebo synch s Googlom. Alebo kalendár/napr. vyhľadávanie, notifikácie atď/. Viem, že bolo málo času ale bolo by dobré recenziu doplňovať o nové poznatky/pripomienky/

  Takže zhrnuté. Z môjho pohľadu sklamanie :/ A pokiaľ bude WP aspoň ako tak použiteľný pre mňa ako pracovný telefón tak to bude takýmto tempom asi WP14 :/

  ŠKODA TAK SOM SA TEŠIL

 28. borix (neregistrovaný)

  Berte to tak, že tohle je recenze čistého systému. Rozdíl mezi WP7.x a 8 je právě v tom, že zde by mělo jít vytviřit spoustu aplikací, které mají přístup hlouběji do systému, takže na všechno, co popisujete výše je možné, že se aplikace objeví.

  Už u WP 7.5 jde vyhledávat v kalendáři – mělo by přibýt možnost externích aplikací týdenního náhledu a možnosti vytvářet a editovat události přímo z aplikací.

  1,2,3,4,5,8 – všechno můžou zvládnout aplikace třetích stran.

  9. v základu má

  10. normálně fungují, mně to takhle plně vyhovuje, nedozvíte se snad, že SMS dorazila?

  Opticky velký rozdíl mezi WP7 a 8 není, ten se teprve ukáže.

  • Pokiaľ to tak bude neváham ani sekundu a prechádzam na WP8. Je pravda,že ani Android v základe niektoré tieto veci nevedel do 4.0 ICS ale zvládli to buď nadstavby výrobcov alebo app tretích strán.

   Už sa teším ale mám jednu zlú vlastnosť …som netrpezlivý :D a čakať ďalší polrok či budú tieto veci zmáknuté sa mi už nechce. A mať tel. s WP8 len ako 2 tel. je pri ich brutálnych cenách nereálne. :/

  • Tak teraz neviem. píšete,že merať data to vie ale pravda nieje náhodou takáto?

   „Microsoft bohužel Data Sense uvolní pouze po domluvě s operátory. První je americký Verizon, u těch ostatních si počkáme.“

   Ešte k tomu vyhľadávaniu v kalendári. Keď som si bol vyskúšať WP na LUMII tak som to nevedel nájsť. Kde je tá možnosť? Normálne v náhľade kalendára po vyvolaní ďalšej ponuky je tam „vyhľadať“??? Je to pre mňa extrémne dôležité pretože mám asi 1900 udalostí v kalendári a vyhľadávať aj roky dozadu musím denno denne. Volať t.č. priamo z udalosti dokážem???

   DIK

  • borix (neregistrovaný)

   Zásadní nevýhodou kalendáře u WP7.x je pro mě, že nemá týdenní náhled a když si nainstaluju externí aplikaci, která to umí, tak jí zase MS neumožňuje vytváření a editace událostí (ano week view to umí, ale tam na to jdou přes internet a třeba v zahraničí se to nevyplatí používat). Toto už u WP8 MS povolil, takže nebude problém za pár dní stáhnout apku, která umí vše = hledání v událostech, týdenní náhled, přidávání, mazání a editace událostí atd.

   Počítání dat má v základu, jen váhá s uvolněním, ale dost se tím honosili, takže časem to uvolní kompletně. Naví by k tomu měly mít přístup už teď vývojáři.

   3G videohovory prý fungují normálně – nepoužívám, takže nepotvrdím.

   Ať chceme nebo ne, tak rozjezd chvilku potrvá, protože vývojáři doposud nepočítali s přístupem k systémovým položkám, takže pochopitelně tento typ aplikací se bude teprve objevovat a až potom poznáme do jaké míry jsou WP8 opravdu otevřenější.

  • 3G hovory to tedy neumi, respektive tu volbu nikde nevidim. Jestli merak dat dodaji a nebo ne, to vazne nevim, ale fakt je, ze tam neni a to je podstatne.

 29. Martin P. (neregistrovaný)

  Systém je to dobrý. On to byl i 7.x jen oba trpí syndromem „slepice nebo vejce. Tedy začarovaný kruh kupující, aplikace , vývojáři.

  V čistém srovnání s iOS nebo Android OS je dobrý, v použitelnosti už to je horší. Takže cca rok dva počkat až budou aplikace a bude to v pohodě tě.

 30. Deaktivovaný účet (01.2013)

  Je možno v e-mailovém klientu nastavit velikost písma (a tím nemyslím zoomování prsty)? Dokáže e-mailový klient po smazání e-mailu skočit na další/předchozí e-mail nebo zase jen na výpis v inboxu?

 31. Deaktivovaný účet (01.2013)

  A ještě jedna věc, možná trochu OT: Bude nějaký WP8 smartphone s klávesnicí? S WP7 byly dva, u WP8 jsem zatím o ničem neslyšel.

  • borix (neregistrovaný)

   Pevně v to doufám, ale mám strach z toho, že poslední šancí je samsung a ten se do toho moc nehrne. Pokud nebude nic s klávesnicí, tak přetrvám u svého DVP dokud nedoslouží a pak koupím na 100% zase něco s klávesnicí a pokud nebude nis s WP8, budu se muset vrátit na android, což bych opravdu nerad.

  • Miroslav Havlíček

   Těžko říct. HTC se do toho nepohrne ([odkaz]), Nokia asi taky ne. Samsung prý něco testuje s Androidem, tak se to pak třeba dostane i na WP8. Nejvíc nadějí bych v tomhle ohledu asi vkládal do Huawei.

 32. Deaktivovaný účet (01.2013)

  Když chci ve webovém prohlížeči více než 6 tabů, tak to jako vážně nejde? Lze napevno v IE zvolit velikost textu? Umí prohlížeč stránku upravit pro zobrazení v jednom sloupci?

  • to se ptáte, nebo jen trolujete, jak vaším zvykem, Pavle? Nechápu absolutně vaší motivaci hledat na wp NEUSTÁLE všechny mouchy a spamovat s tím všechny diskuse. Už dávno všichni víme, že se vám WP nelíbí, ale poslední dobou už mi to fakt leze krkem.. sry, ale tak to cítím a musel jsem to napsat. Prostě vím, že odpověď na ty otázky znáte a chcete si jen zarejt..

  • Vladimir (neregistrovaný)

   Pavle, IE to neumí. Ale najde se velká kupa prohlížečů, které umí více tabů, gesta, formátování atd..

 33. Perfektní recenze..

  už se na nějakej telefon s WP8 těším..

  ještě k jednotné hlasitosti, mě to jak je systém nastavený maximálně vyhovuje. Nestane se mi, že bych měl ztlumené vyzvánění a hudba hrála naplno, díky čemuž jsem často byl na WM nebo androidu „offline“, protože jsem prostě zapoměl, že jsem ztlumenej (když přeci hudba hraje)..

  Takhle mi to přijde nejpohodlnější a nedostávám se do situací „proč to kua nehraje“, abych pak po chvíli běsnění zjistil, že mám někde něco ztlumený..

  • A prečo si si stlumoval zvonenie keď ti hudba revala???

  • no to bylo třeba už od dřív ztlumené, jen to prostě člověk zapomene. Mě vyhovuje jedna hlastitost na vše + fakt, že budík a připomínky jsou nahlas, i když mám ztlumenou hlasitost. Pro mne ideální kombinace.

 34. Výborně popsané, skvělá recenze, díky.

  Docela by mně zajímalo, jak se Office aplikace konkrétně Word popere s tím, pokud je zapnuté sledování změn. U WP7.5 to prostě neumí…

  • Miroslav Havlíček

   Bohužel, když ve Wordu 2013 na PC vytvořím dokument, zapnu sledování změn a uložím ho na SkyDrive, tak ho Word ve WP8 sice otevře, ale nepovolí úpravy.

 35. Pro většinu současných uživatelů, není WP důvod k přechodu. Proč bych to dělal, mě to přijde na jedno brdo. Svojí funkčnost mají všechny používané systémy. Ale pokud už X let jedu třeba na androidu, mám nainvestováno do různých aplikací v řádu tisíců korun, tak proč bych měl přecházet?

 36. O čo ste tu čakali ? Revolúciu ? Podľa mňa ide len o evolúciu. A stále platí : Windows Phone 8 se změní v jádru, nicméně logika a koncepce systému zůstane stejná a nečekejte, že to najednou bude o něčem jiném. Pokud vám Windows Phone 7.5 svou filosofií nevyhovují zřejmě se neskamarádíte ani s Windows Phone 8. Bude to nejspíš stejné jako jinde. Komu neseděl Android 2.3, s 4.2 se to moc nezlepšilo. Komu nesedí iOS 5, s iOS 6 se to také nezlepší.

 37. Ja osobne som plne spokojný. A bol som aj spokojný s WP7.5. A vôbec neplačem, že moja Lumia 800 dostane „len“ 7.8. U mňa stále platí, že mobil s WP je najlepší na prácu a normálneho užívateľa. Ale uznáva, že technofila je Android lepší.

 38. No to je dobrý vtip: „Kalendář byl dobře provedený už na Windows Phone 7.5“. Kalendář je zcela na prd- nelze kopírovat jednotlivé položky ani u „vlastního“ Live kalendáře, natož zobrazit více položek na Live Title. Osobně nic povedeného na něm nevidím, MS se na něj vy*ral :-/

  • Teď už lze použít velký tile, takže lze udělat vlastní – vícepoložkovou. Taktéž je přístup i na lockscreen.

  • Myslíš ještě větší, než je dosud, aby se mi tam zobrazovala jedna položka? A přístupem na LS myslíš co, kalendář na LC je už přece od WP7…

 39. mno pokud se budu brat jako zbehli uzivatel vsech OS od nokie7650 pocinaje, nejako jsem nenasel JEDINOU vec, kvuli ktere bych mel prejit prave na widle s mim novim telefonem, zatim sem nenasel nic kde by android 4.0.2 nebyl o 2 generace dal :/

  • taky jsem si to říkal, než jsem vyzkoušel.. :)

  • co sui budem rikat, pro uspech soucasnejch OS je nejdulezitejsi, jak zaujme na prvni pohled neznaleho cloveka! lidi kery smarty maji dlouho uz sami vedi, co jakej OS dela a jak a nepotrebuji presvedcovat, moje prvni skusenost s WinMo 7 byla ta, ze sem se hodinu snazil poslat fotku prez bluetooth (BEZ nejakych tretich softu) a zjistil, ze to proste nejde a tim pro mne VSECHNY winmo os skoncili, dokud to nevyresi, ja sam jsem na zaklade tehle skusenosti od te doby rozmluvil cca 20 lidem koupi noveho winmo telefonu, buh vi kolika lidem to rekli zas oni, a to je ten duvod proc nokie konci (i s winmo) a android vitezi (momentalne) a kdyz si kupuju telefon za 15k+, druhou sanci NEDAVAM!

  • tak posilani cehokoliv pres BT je masochismus, to by pro me rozhodne nebylo meritko, ale je tu spousta dalsich ale …..

  • borix (neregistrovaný)

   narg: e-mail, ac neni stoprocentni, je pro me u sluzebaku nejdulezutejsi spolehlivost a prehlednost mailu. Dlouhou dobu jsem se s tim trapil na androidu, ale vzdycky jsem narazil na chaos, nespolehlivost, neprehlednost atd. v ruzne mire a kombinacich. Na WP nikdy zadny problem. Na druhou stranu je pro me nutnost taky HW klavesnice, kterou se zatim nikdo s wp8 nerozhodl vyrabet. Mimochodem nejsem zarytej wp user, ted treba pisu z androidu, svuj tel. mam na nabijecce. Jinak wp stale neni pro pubertaky a studenty.

 40. Dobrý článok len ma utvrdil že môj daľši firemný aj súkromný mobil bude WP8 nevidím žiadny nedostatok ktorý by ma odradil rýchlosť , stabilita,bezpečnosť,jednoduchosť ovládania je pre mňa najdôležitejšie kritérium všetko nastavím raz zosynchronizujem s live id a telefón funguje ako a to spĺňa WP8 do bodky . objem dát neriešim tak isto ani komu volám a ako dlho pri dnešných cenách . Zvonenie akákoľvek melódia je problém z hľadiska autorských práv a nie programátorsky problém.

  Kto čakal že WP8 zmení filozofiu oproti WP7 sa nedočkal a ani nedočká ako som písal ja som spokojný z novinkami teraz len doriešim či nokiu alebo niečo iné

 41. Aloha (neregistrovaný)

  Umi WP8 VPN?

 42. Daniel (neregistrovaný)

  je ve wp8 equalizer a možnost dělat screeny při sledování filmů?

  díky

  • na nokii920 určitě equalizér je, viděl jsem screenshoty, jestli je to fce systému nabo nadstandart nokie nevím. Screenshoty ve wp8 obecně dělat jdou, i z her, takže předpokládám,že s videem taky nebude problém.

  • Jasně, jeden screenshot ze sledování filmu dokonce máte v recenzi :)

  • Miroslav Havlíček

   Screenshoty jdou dělat všude.

   Systémový ekvalizér jsem nikde nenašel. HTC 8X má pouze přednastavenou funkci Beats Audio bez možnosti úpravy. 8S by teoreticky mohlo dostat alespoň ten ekvalizér, co je v HTC s WP7.

 43. Skvělá recenze, takhle to má vypadat. Už se těším na recenzi samotného 8X. Předpoklad kdy recenze bude? :)

 44. Windows Phone 8 (neregistrovaný)

  Dá sa cez BT posielať hudba a videá?

  Ďakujem

 45. Tolko komentov tu este nebolo, WP budu megahit

 46. zipiik (neregistrovaný)

  Dival jsem se na USB mass storage, prislo mi divne, ze by nefungoval v OSX (ikdyz i Applu jeden nikdy nevi), ale podle screenshotu mi prijde, ze zarizeni nepouziva mass storage, ale MTP. To by vysvetlovalo, ze nefunguje OSX, podle screenshotu nema prirazene pismeno jednotky a taky ze se do pocitace zpristupni pamet zarizeni, ze ktere bezi OS a aplikace, to by pres mass storage neslo.

  • zipiik (neregistrovaný)

   Jeden z pripadu, kdy by MTP mohlo vadit by bylo pripojeni telefonu napr. k autoradiu nebo receiveru pres USB, tam vetsina autoraddii predpoklada klasickou mass storage a s MTP si neporadi.

 47. R.Trek (neregistrovaný)

  Podporuje HTC 8X a WP8 aplikace na SIM (Sim toolkit).

  Děkuji.

 48. mirecekp (neregistrovaný)

  Můžete mě někdo odkázat na seznam funkcí, které budou obsaženy v aktualizaci WP 7.8 a případně jaké modely tuto aktualizaci dostanou, zda se týká všech modelů? Nebo jen vybraných..

  • Nemůžeme, nic takového zatím neexistuje

  • mirecekp (neregistrovaný)

   Nepotřebuji oficiální zprávu Microsoftu.. ale už jsem někde něco četl.. tedy alespoň s čím se tak mezi odbornou veřejností počítá…

   Jde mi o to že mě vcelku WM zaujaly, a současné ceny starých modelů nokia Lumia jsou super… takže zvažuji… V podstatě mě zajímá mass storage a možnost odesílat soubory přes bluetooth. Všechno ostatní jsou jen návyky, se kterými jsem po týdnu neměl problém. Někdo zde řeší uspávání WiFi vždyť to je geniální!! Měl jsem půjčený Samsung Omnia M a baterka mi vydržela v průměru 5-6 dní !!! to je v dnešní době luxus, stejné info mám od známého, kterému lumia 610 taktéž vydrží 4-5 dní na jedno nabití!

  • Miroslav Havlíček

   Update by se měl týkat všech telefonů s Windows Phone 7.x. Pokud vím, zatím byla oznámena pouze nová obrazovka Start, o dalších funkcích se jen spekuluje bez žádného rozumného základu.

 49. Jan Skrobik (neregistrovaný)

  Jaj, kdyby tak NOKIE udelala poradny mobil ve stylu 920, ale s HW klavesnici…

 50. V první řadě musím pochválit skvělou recenzi. To je radost číst a jen tak dál. Každý kdo chce ,tak si vždy něco najde na každém systému,které jsou dnes v telefonech a všem se prostě nikdo nezavděčí. Co strávník to jiná chuť. WP jsou dnes v jaké verzi? Řekl bych že ve třetí,pokud se nepletu a to za 1,5 roku.Ano první verze trpí pro spoustu lidí velkými nedostatky.Nyní bude těch pár velkých nedostatků odstraněno a to je velmi pozitivní.Samozřejmě bude ještě co opravovat,ale pro hodně lidí už to je velice schopný systém. Musím se smát ,těm některým „chytrým“ připomínkám co zde předhazují jak WP je k ničemu oproti androidu. Někdy mám pocit ,že ti lidé ani nemájí páru o čem tady mluví. Začnou něco vyčítat a mluvit jak to android umí(otázka která verze) a přitom to umí,ale až po instalaci aplikace z Obchodu Play. Velká část majitelů ani neví co vlastně uměl či spíše neuměl android v začátcích a ani neví kolikátý vlastně systém od androidu vlastní. V současné době se začíná pomalu uvolňovat 7 řada androidu do smartphonů. Až bude Microsoft uvolňovat sedmou verzi systému,tak se potom můžeme bavit jak ten systém je či není špatný. Jednoduchá rada ,nekupujte si telefon s WP7.5/8 a zůstaňte u Symbianu či Androidu. Já za sebe můžu říci ,že do nového telefonu s WP8 příští rok půjdu i přes těch pár chyb,které mě nevyhovují,ale proto netvrdím ,že WP je systém na nic a na…no.Rozhodně není! Dokonce ,kdo je trochu zručný,tak i dnešní systém WP7.5 si pomocí nahrání upraveného systému zlepší ,tak že hodně lidem by toto stačilo.(vlastní zvuky na sms,budík,posílání souborů přes bluetooth a jiné). Osobně se mi líbí Lumie 900 a dá se koupit i za 7500 kč skoro nová v bazaru,ale jelikož používám aplikace na kolo,tak se bojím toho multitaskingu a proto raději zainvestuji do WP8 od Nokie. Naštěstí za ty větší peníze získám dost vylepšení jak v systému,tak i po hardwarové části.Speciální dotyková vrstva,NFC,bezdrátové dobíjení a jiné. Teď už jen hltat informace a šetřit. Jinak jsem vlastník SGS2 a androiďák 3.5 roku.

  • Dano (neregistrovaný)

   A este je tu jedna sanca – to co nieje v systeme WP8 teraz tak to tam moze prist v dalsej aktualizacii alebo verzii.A predpokladam ze vsetky telefony ktore pridu s WP8 teraz este minimalne jednu aktualizaciu (podstatnu) dostanu.

   V kazdom pripade moj osobny nazor – pockat par mesiacov (1,2,3?)ake pribudnu aplikacie vyuivajuce WP8 naplno,aka bude navigacia v novych Nokiach (a ake budu vlastne tie nove Nokie) a potom sa uvidi…

 51. Ten Mass Storage nie je Mass Storage. Nie je tam priradené písmenko.

 52. JohnST (neregistrovaný)

  WP8 nepodporuje fullHD rozlisenie. Balmer pre tuto vec neuspel pri jednaniach s HTC, ktory povedali, ze sa budu orientovat na systemy, ktore podporuju fullHD. Cize toto je velke minus WP8.

  • Tak nevim jestli se da nepodpora fullHD povazovat za nevyhodu,soucasne HD je plne dostacujici,na displeji telefonu i o rozmeru 4.8 palcu je HD vice nez dostacujici.FullHD v tomto pripade postrada smysl.Aha on to ma Android,takze je to dulezite..

 53. Zdravim chtěl byh se zeptat jak je to s kompaktibilitou u aplikací ktere jsou pro windows phone 7, jestli taky pobezi pod 8? Děkuji Aleš

  • Ano, až na několik málo výjimek běží všechny WP7 aplikace i na WP8. Navíc některé mají dnes jak WP8, tak WP7 verzi a běžný člověk to nepozná (kromě toho, že ta WP8 se zpravidla vyvíjí víc než WP7)

 54. Kačenka Kači (neregistrovaný)

  Chtěla bych se zeptat, jestli jde stáhnout nějaká aplikace na počítání zpráv a minut. Děkuju

 55. matas (neregistrovaný)

  Dobry den mam dotaz mam uzamceny telefon a nevim heslo da se nejak restartovat z domava aby jsem odemkl telefon i za cenu ztraty dat s tim se pocita prosim pomoc dekuji jedna se o samsung activ s

 56. hana (neregistrovaný)

  dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, zda má mobil klasickou klávesnici na psaní zpráv nebo nej QW.

  Děkuji.

 57. niky (neregistrovaný)

  Dobry den mam nokii lumia 610 a vubec nevim jak odeslu soubory prez blutu do jineho telefonu kdyz najedu do zdileni tak tqm blutu neni dekuji [odkaz]

 58. Thug Nigga cze

  mam v pice display ,nejdřív sklo a pak se po změně barev za dobu změnilo podsvícení na hulka telefon samsung ativ a ted už ani to, jinak reaguje ,ale dik klavesnici na displ. to neodemknu ani po připojení k pc usb jsem to zatím neodblokl mužete mě místo těch keců o apkach, někdo říct …co mam do píče ted delat krom výměny celého displ….??? pokud mate radu ? …SEM SNÍ dikas Thug Nigga Cze

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).