Domů » Články » Windows Phone 8: Microsoftu unikly informace o nové verzi systému

Windows Phone 8: Microsoftu unikly informace o nové verzi systému

Microsoftu uniklo video s novinkami o Windows Phone 8, které bylo určeno pouze pro partnery. Dočkáme se změn v hardware i provázání s desktopovými Windows 8.

Joe Belfiore představoval vybraným partnerům na videu novinky, se kterými se počítá ve Windows Phone 8 (kódové označení Apollo). Před vydáním Apolla se dočkáme ještě menší aktualizace s označením Tango (zřejmě Windows Phone 7.6). Video určené pouze pro partnery se ale krátkodobě dostalo na internet, i když kdo ví, možná to tak Microsoft chtěl; informace v něm jsou poměrně zásadní a my si je teď společně představíme.

Změny v hardware

Podle slov Belfiora přinese Apollo podporu vícejádrových procesorů, paměťových karet microSD a několika dalších rozlišení (zřejmě HVGA a HD, to zatím přesně specifikováno nebylo). Díky tomu by nové Windows Phone telefony měly lépe konkurovat zařízením s Androidem a samozřejmě i iPhonu. Dále se počítá s přidáním podpory pro technologii NFC, která se používá pro bezkontaktní platby.

-

Provázání s Windows 8

Mobilní Windows 8 budou využívat celou řadu systémových komponent z Windows 8. To vývojářům umožní podstatně snadnější portaci desktopových aplikací na telefony. Joe Belfiore konkrétně zmiňoval shodný kernel (jádro z Windows 8, nikoliv WinCE jako u Windows Phone 7.x), využití síťových a bezpečnostních prvků a multimediální podporu.

Telefony s Windows Phone 8 už nebudou k synchronizaci multimediálního obsahu využívat desktopového Zune klienta, ale samostatnou systémovou aplikaci z Windows 8, která zřejmě bude vycházet z dříve oblíbeného ActiveSyncu. Synchronizace dat z Outlooku se zřejmě nedočkáme, v tomhle směru Microsoft od samého začátku cílí na data v cloudu, ale zřejmě přibude vylepšená práce s fotografiemi, hudbou a videem.

-

Současné Windows Phone telefony disponují herním hubem, ve kterém mohou vybrané tituly využívat napojení na Xbox Live. Partnerského klienta se zřejmě dočkáme i ve Windows 8. Dále se počítá s rozšířením podpory SkyDrive a snadnějšího sdílení dat mezi zařízeními. Joe zmiňoval možnost mít hudební kolekci z PC ihned v novém Windows Phone telefonu, opět prostřednictvím cloudu bez nutnosti připojovat telefon k počítači.

Přímo v operačním systému bude nově itegrována utilita DataSmart pro měření počtu přenesených dat, a to včetně vlastního Live Tile panelu. Dočkáme se rovněž vylepšeného Internet Exploreru 10 Mobile. Systém by měl rovněž podstatně lépe využívat datové přenosy a v místech, kde bude dostupné Wi-Fi připojení (mluví se především o hotspotech operátorů, což se České republiky zatím příliš netýká), se bude upřednosťnovat před 3G.

Ekosystém aplikací

Před uvedením Windows Phone 8 na trh se očekává, že v Marketplace bude přes 100 000 aplikací. Podle serveru WMPowerUser bychom se příchodu mohli dočkat v průběhu čtvrtého kvartálu letošního roku. Největší novinkou pro vývojáře má být podpora nativního kódu, což podstatně usnadní portaci různých herních enginů a aplikací/her z jiných platforem.

Další inovací jsou tzv. „kontrakty“ mezi jednotlivými aplikacemi, které spolu budou moci komunikovat mnohem snadněji a předávat si potřebná data. I nadále totiž bude platit, že každá aplikace ve Windows 8 a Windows Phone 8 bude moci přistupovat jen k vlastním datům (tzv. sandbox), ale díky kontraktům bude možné ji propojit i s jinými aplikacemi. Důležité také je, že všechny aplikace napsané pro Windows Phone 7.5 budou kompatibilní i s Windows Phone 8, byť systém bude využívat zcela odlišeného jádra.

-

Microsoft využití „kontraktů“ demonstroval na aplikaci Skype, která překvapivě nebyla napevno integrována v operačním systému, ale mohla si ve WP8 „sahat na potřebná místa“, takže telefonování přes internet vypadalo téměř stejně jako přes nativní telefonní aplikaci.

Aplikace pro práci s fotoaparátem bude od Microsoftu dodávána v základním vzhledu, který si výrobci zařízení budou moci upravit a doplnit vlastním skinem. Telefony Lumia od Nokie by například mohly zobrazovat malé logo Carl Zeiss a podobně. 

Šifrování dat, vylepšený Local Scout

Windows Phone 8 se budou moci pochlubit podstatně lepší ochrannou dat, nabídnou totiž nativní podporu 128-bitového šifrování skrze nástroj BitLocker (s využitím hardwarové akcelerace), který známe z desktopových Windows. Nové funkce nabídne i aplikace Local Scout, která bude nově nabízet i osobní doporučení a také bude v reálném čase zobrazovat nejbližší Wi-Fi hotspoty.

Je docela možné, že další informace o Windows Phone 8 zveřejní Microsoft na Mobile World Congressu v Barceloně, který začíná 27. února a redakce SmartMania.cz zde samozřejmě nebude chybět.

Zdroje: PocketNow, WinSuperSite

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
117 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments