Domů » Články » Windows Phone 8: Microsoftu unikly informace o nové verzi systému

Windows Phone 8: Microsoftu unikly informace o nové verzi systému

Microsoftu uniklo video s novinkami o Windows Phone 8, které bylo určeno pouze pro partnery. Dočkáme se změn v hardware i provázání s desktopovými Windows 8.

Joe Belfiore představoval vybraným partnerům na videu novinky, se kterými se počítá ve Windows Phone 8 (kódové označení Apollo). Před vydáním Apolla se dočkáme ještě menší aktualizace s označením Tango (zřejmě Windows Phone 7.6). Video určené pouze pro partnery se ale krátkodobě dostalo na internet, i když kdo ví, možná to tak Microsoft chtěl; informace v něm jsou poměrně zásadní a my si je teď společně představíme.

Změny v hardware

Podle slov Belfiora přinese Apollo podporu vícejádrových procesorů, paměťových karet microSD a několika dalších rozlišení (zřejmě HVGA a HD, to zatím přesně specifikováno nebylo). Díky tomu by nové Windows Phone telefony měly lépe konkurovat zařízením s Androidem a samozřejmě i iPhonu. Dále se počítá s přidáním podpory pro technologii NFC, která se používá pro bezkontaktní platby.

-

Provázání s Windows 8

Mobilní Windows 8 budou využívat celou řadu systémových komponent z Windows 8. To vývojářům umožní podstatně snadnější portaci desktopových aplikací na telefony. Joe Belfiore konkrétně zmiňoval shodný kernel (jádro z Windows 8, nikoliv WinCE jako u Windows Phone 7.x), využití síťových a bezpečnostních prvků a multimediální podporu.

Telefony s Windows Phone 8 už nebudou k synchronizaci multimediálního obsahu využívat desktopového Zune klienta, ale samostatnou systémovou aplikaci z Windows 8, která zřejmě bude vycházet z dříve oblíbeného ActiveSyncu. Synchronizace dat z Outlooku se zřejmě nedočkáme, v tomhle směru Microsoft od samého začátku cílí na data v cloudu, ale zřejmě přibude vylepšená práce s fotografiemi, hudbou a videem.

-

Současné Windows Phone telefony disponují herním hubem, ve kterém mohou vybrané tituly využívat napojení na Xbox Live. Partnerského klienta se zřejmě dočkáme i ve Windows 8. Dále se počítá s rozšířením podpory SkyDrive a snadnějšího sdílení dat mezi zařízeními. Joe zmiňoval možnost mít hudební kolekci z PC ihned v novém Windows Phone telefonu, opět prostřednictvím cloudu bez nutnosti připojovat telefon k počítači.

Přímo v operačním systému bude nově itegrována utilita DataSmart pro měření počtu přenesených dat, a to včetně vlastního Live Tile panelu. Dočkáme se rovněž vylepšeného Internet Exploreru 10 Mobile. Systém by měl rovněž podstatně lépe využívat datové přenosy a v místech, kde bude dostupné Wi-Fi připojení (mluví se především o hotspotech operátorů, což se České republiky zatím příliš netýká), se bude upřednosťnovat před 3G.

Ekosystém aplikací

Před uvedením Windows Phone 8 na trh se očekává, že v Marketplace bude přes 100 000 aplikací. Podle serveru WMPowerUser bychom se příchodu mohli dočkat v průběhu čtvrtého kvartálu letošního roku. Největší novinkou pro vývojáře má být podpora nativního kódu, což podstatně usnadní portaci různých herních enginů a aplikací/her z jiných platforem.

Další inovací jsou tzv. „kontrakty“ mezi jednotlivými aplikacemi, které spolu budou moci komunikovat mnohem snadněji a předávat si potřebná data. I nadále totiž bude platit, že každá aplikace ve Windows 8 a Windows Phone 8 bude moci přistupovat jen k vlastním datům (tzv. sandbox), ale díky kontraktům bude možné ji propojit i s jinými aplikacemi. Důležité také je, že všechny aplikace napsané pro Windows Phone 7.5 budou kompatibilní i s Windows Phone 8, byť systém bude využívat zcela odlišeného jádra.

-

Microsoft využití „kontraktů“ demonstroval na aplikaci Skype, která překvapivě nebyla napevno integrována v operačním systému, ale mohla si ve WP8 „sahat na potřebná místa“, takže telefonování přes internet vypadalo téměř stejně jako přes nativní telefonní aplikaci.

Aplikace pro práci s fotoaparátem bude od Microsoftu dodávána v základním vzhledu, který si výrobci zařízení budou moci upravit a doplnit vlastním skinem. Telefony Lumia od Nokie by například mohly zobrazovat malé logo Carl Zeiss a podobně. 

Šifrování dat, vylepšený Local Scout

Windows Phone 8 se budou moci pochlubit podstatně lepší ochrannou dat, nabídnou totiž nativní podporu 128-bitového šifrování skrze nástroj BitLocker (s využitím hardwarové akcelerace), který známe z desktopových Windows. Nové funkce nabídne i aplikace Local Scout, která bude nově nabízet i osobní doporučení a také bude v reálném čase zobrazovat nejbližší Wi-Fi hotspoty.

Je docela možné, že další informace o Windows Phone 8 zveřejní Microsoft na Mobile World Congressu v Barceloně, který začíná 27. února a redakce SmartMania.cz zde samozřejmě nebude chybět.

Zdroje: PocketNow, WinSuperSite

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

117 komentářů

 1. Zaujímavé správy, z uvedeného zrejme vyplýva, že asi príliš možné počítať s podporou updatu na WP8 z minimálne 1. generácie WP7 zariadení možné nebude. Uvidíme…

 2. A proč už teda nedají rovnou Windows 8 ARM verzi do mobilu,když už to bude jako kernel?

 3. Lafi (neregistrovaný)

  No já zrovna zvažuji, že pustím Nexus S a pořídím Titána nebo lumii (akorát ta mě láká pouze tou navigací a designem)… No ale velká otázka je, jak píše silent, jestli se s updatem bude dát počítat i na těchto telefonech.. Pokud ne, raději si necham nexa a počkám…

  • velmi pravděpodobě na 2nd gen telefonech (titan, lumia..) update bude. (proto se mluví o update, jinak by totiž nebylo co updatovat)

  • Tomáš Slavíček

   mimonaut: Pokud by aktualizace byla pro aktuální Lumie, nevidím důvod, proč by neměla jít i na starší telefony (např. Omnia 7), těch změn je tam minimálně. A je pravda, že zatím se o tom všude píše jako o update, ne jako o novém systému :) Budu opravdu zvědavý. Hlavně jestli update opravdu pro současné telefony bude, určitě ho budou chtít otestovat už několik měsíců předem. Třeba vydají zase nějakou verzi pro vývojáře :)

  • k.o.v.b.o.j (neregistrovaný)

   Tomáš Slavíček: Pokud by bylo testování předem pro vývojáře, tak by už snad spustili testování aktualizace Tango, což se teď neděje, takže nevidím reálně, že budou veřejně testovat Apollo.

  • Tomáš Slavíček: Protože potřebují prodávat nové telefony a protože (vzhledem k tomu, že se jich neprodalo tolik) by bylo dost nevýhodné investovat do nákladného testování 1st gen přístrojů. Osobně se taky modlim, aby na Omnii7 update byl, přecijen takhle zpracovaný telefon se hnedtak nevidí..

  • k.o.v.b.o.j (neregistrovaný): myslím, že apollo určitě k tesstování bude, stejně jako NoDo (před mangem) k testování nebylo a Mango ano. Jde o Major verzi, která zásadně ovlivňuje fungování systému.

  • Microsoft si nemôže dovoliť nedať update.

   Uptade bude.

   Ale bude to ako u iOS. Niektoré funkcie budú osekané.

   Logicky napríklad HW záležitosti, ako NFC atď podporované nebudú :-D

  • Ja (neregistrovaný)

   Tomáš Slavíček: Synku ty jsi kokot…

 4. Tleskám. Tohle vypadá opravdu dobře…

 5. Tak to vypadá, že tango bude pro 1. gen a 2. gen mobilních WP device a zbytek jen pro nové, slot pro microSD karty, jiný kernel apod. škoda, ta jednota aktualizací se mi zamlouvala, takhle vlastně zemřou starší zařízení a bude nutné zakoupit nové.

 6. Nikdo dosud neříkal, že update existujících zařízení nepůjde. Minimálně u Lumií to zkrátka musí jít, jinak by Microsoft na**al hodně uživatelů :)

  • Neříkám, že to tak bude, ale vypadá to tak. Nicméně v jisté fázy je stejně nutné některé produkty odříznout, kdyby ne, pak by přece mělo daleko menší smysl kupovat nové telefony a to samozřejmě výrobci ani MS nechtějí. Nicméně trošku doufám, že do alespoň 2 generací WP zařízení půjde Apollo, nechám se překvapit.

  • maxxz: Tfuj fázi, ta fáze bez fáze, jako růže bez růže. Omlouvám se.

  • maxxz: Jeste aby to smysl nemelo, kdyz rok a pul stare telefony se od tech novych nijak zasadne nelisi :D

  • Jak poměrně jasně ukazuje historie. Nová generace OS na předešlé verzi HW stejně není co by měla, přináší to dost potíží a kompromisů. Na konec se člověku v praxi je zpomalí běžné úkony a má 2 přemalované ikony.

  • Oslík (neregistrovaný)

   uni: Takhle je to u iOS, ale Mango podstatně zlepšilo fungování strojů 1. generace. Nicméně dvojverzový rozdíl už nemusí.

  • Oslík (neregistrovaný): No to je docela k diskusi (pokud si to nezaměňuješ za rozšíření funkcí). Až na pár podařených upgradů…, možná iOS-z 1 na 2 byl dobrý upgrade, ostružiny neznám, Symbian-Nokia nabídla radši „i“ model, Palm OS-to se snad nikdy nestalo, WM-možná z 5 na 6, ale tam to generačně až tak mnoho neměnilo. Ale spíše si vybavuji, že pro nové OS prostě bylo lepší nové HW, které lépe splňovalo specifikace. Jinak spíše komplikace a kdo vyloženě nešetřil, tak prostě koupil nový železo s novým systémem.

  • Oslík (neregistrovaný)

   uni: V principu to tak je, to nezpochybňuji, možná jsem neměl zmiňovat iOS.

   Jen jsem chtěl připomenout, že moje Omnia 7 z 1. generace WP se po upgrade na Mango zrychlila a z hlediska uživatele v ničem nezhoršila. I když jí samozřejmě nevyrostl nový HW a bohužel nezískala tethering.

   Něco podobného se MS povedlo s upgrade z Visty na W7 – nikdo nelitoval. Takže to jde. Upřímně ovšem čekám, že WP8 minimálně zabere víc paměti.

   Musím nicméně dodat, že jsko vývojáře mě Mango pěkně vypeklo: [odkaz]

  • Oslík (neregistrovaný): Kedze Tango ma znizene poziadavky na RAM, tak si nemyslim, ze Apollo ich znovu dvihne, to by bolo dost nelogicke.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Krayzie: M2l jsem na mysli spíš úložiště (těch 8 či 16 – či u ZTE jen 4 GB SSD), než RAM. WP třetí generace snad mají mít jakousi dedikovanou a zapečetěnou paměť na systém, ale u 1. a 2. generace se systém nahrává do běžného filesystému a očekávám, že WP8 zabere víc místa.

 7. Ak to tak bude, zrejme to bude nutný krok. WP7 potreboval dostať určitý smer, ktorý dostal a WP8 už bude poriadny nasledovník. S veľkými zmenami je pri začínajúcej platforme vždy potrebné počítať. Počkáme si a uvidíme.

 8. Podle mého (a také proto, že MS od začátku hovoří o „aktualizaci“) bude Apollo dostupné pro všechna zařízení, nebo minimálně pro 2nd gen.

 9. gaspic (neregistrovaný)

  ou, tak to je super zpráva, konečně se wp dostane tam, kde je android, apoň po funkčnosti, wp mi přijde jako nejlepší mobilní systém, ale má velké nedodělky, apollo by to mělo vše opravit. :-D

 10. To abych začal šetřit na nový telefon….

 11. Casto citam ako si ludia myslia ze 2nd gen dostanu update na apollo a 1st gen nie? Odkial to ludia beriete. Ved oficilane sa nic nepotvrdilo, ci hej? A ked uz by dostali aktualizaciu 2gen, potom nechapem preco uz nie vsetky. Ved rozdiel medzi 1st a 2nd gen je uplne minimalny.

  • Spíš bych to bral jako odříznutí starších zařízení, prostě důvod pro lidi s 1st generací aby přešli na novější ;) Ono to tak vesměs možná i může být a ne kvůli nekompatibilitě ale spíš kvůli kšeftu.

  • maxxz: Nokia Lumia 800 update dostane a to je viac ako isté. Stačí troška rozmýšlať… Pretože Nokia aj microsoft vedia, čo je marketing a aký dopad by malo to, že by update nebol.

   Na 1gen možno nebude, presne ako iOS. Postupne sa staré zariadenia musia odsekávať.

   U WP ale bol rozdiel medzi 1.gen a 2.gen minimálny až žiadny rozdiel.

   Takźe neviem…

 12. Změny v hardware, slot pro microSD karty, takže Lumia 710 s 8GB pamětí je pro mě asi nepřijatelná.

 13. Mě by se třeba líbilo kdyby přidali podporu pozadí na plochu. Když jsem zkoušel na lumii dat černo-modré pozadí a na to černý nebo průhledný live tiles tak ten systém nevypadal zas tak špatně

  • Stejně ty live tiles nechápu. Já bych úplně zrušil výpis aplikací na pravo,umístil bych všechny jako live tiles,dal tam nějaký oddělení na skupiny jako tady [odkaz] a na další(hlavní stránku) bych dal nějaký výpisy z facebooku a poslední volání,kalendář a třeba poslední spuštěné aplikace,něco jako má meego

   Mě ty live tiles totiž přijdou nesmyslný, protože to co používám tak si dám na základní plochu a to co ne,tak ani v telefonu nemám,tak mi vysvětlete na co je ten výpis všech aplikací co je po přetažení doleva?

  • Vencab (neregistrovaný)

   GreenArrow: Stačilo by, kdyby se ty aplikace napravo daly seřadit podle data :-(

  • to je přesně to, co doufám nezmění.. to by bylo proti celé filozofii rozhraní a přiblížilo by se to kýči.. :-)

  • mimonaut: Presne tak :)

   Radše nech pridajú swipe left a aj o jednu obrazovku doľava nech je možné máť nejaké secondary Live Tiles. Len nie preboha každú app do live tiles, lebo sa dostaneme do bordelu ako na iOS :-D

  • GreenArrow: Ty vážně nemáš žádný vkus, co? Btw. nikdo tě nenutí používat seznam aplikací. Můžeš si na homescreen přidat, co chceš a můžeš to používat jen to co sis tam dal

  • mimonaut: Právěže kýč je to teď, takhle by se to přiblížilo použitelnosti, podívej se na Meego, přijde ti to jako kýč?

   Janac_Marek: Vy( uživatelé WP) si to možná neuvědomujete, ale on je v tom ještě větší bordel než v iOS ;-)

  • premikkoci: Vkus? No radši se nevyjadřuju

  • GreenArrow: No raději se nevyjadřuj nebo ještě zjistíme, že sandály a ponožky jsou in

  • premikkoci: Aha. Mě, jako majiteli jednoho z nejhezčích telefonů co kdy vyšel bude člověk s černou hnusnou omnií vykladát něco o vkusu?

  • GreenArrow: Ano bude. To že mám hnusnou Omnii ještě nic neznamená. Ty tady navrhuješ věci, které by udělal maximálně nějaký buran. Zkoušel sis to aspoň představit, jak by to vypadalo? Všude černé pozadí a z ničeho nic nějaká kýčová tapeta?

  • premikkoci: Nezkoušel jsem si to představit, já jsem to zkoušel přímo na lumii a vypadá to luxusně

   Ty stejně otočíš o 360° až ti to MS povolí jako apple na iPhone 3GS. Všichni tenkrát taky křičeli, jak to bude odporný když se pod ikonky iOS dá tapeta a dneska si nikdo neumí představit iPhone bez tapety

  • GreenArrow: Já jsem například „beztapeťák“ všude kde je tapeta tak rvu černé pozadí.Už i na Maemu jsem ho mel,nemam rád omalovánky a tapety bohužel na mě tak působí – „omalovánkovsky“.U WP mě akorát štve ten mega font v nadpisech,to užere tak velký kus obrazovky,neskutečné plýtvání.

  • GreenArrow: Na lumii jde měnit tapeta homescreenu? Asi mi unikla tato novinka. Už tak máš barevné live tiles a ještě do toho nějaké barevné pozadí je prostě blbost. Maximálně kdyby MS udělal nějaká témata. Musí to prostě graficky ladit.

  • premikkoci: Je to samozřejmě po odblokování telefonu. Nastavil jsem si modro čenou tapetu a ikonky(live tiles) průhledné, takže mi ležely jen ty bílé obrázky na černo modré tapetě a vypadalo to daleko líp jak teď live tiles

 14. xsarahdi (neregistrovaný)

  „Synchronizace dat z Outlooku se zřejmě nedočkáme, v tomhle směru Microsoft od samého začátku cílí na data v cloudu“

  Čo do riti majú s tým Outlookom??? Cloud a zasa LEN cloud…To už fakt chcú mať ku všetkým mojim súborom a dokumentom prístup v tej CIA a FBI???

  • Wenca (neregistrovaný)

   Tak predno ona synchronizace s utloukem neni tak dulezita, protoze MS systemy maji synchronizaci primo s exchange, takze pres nej sesynchronizujes vse. Pokud neni exchange, tak syncup bude stejne pres ruzny liny konektory (lotus, IMAP, POP3, HTTP apod.) Vic neni potreba. Pro pana redaktora je ale tahle synchronizace taky Cloud. No a pokud budes chtit synchronizovat neco na desktopu, tak stejne verim, ze na to bude nejaka app. Ja syncup nikdy s outlookem nepotreboval a to pouzivam smartphone a outlook uz vice jak 10 let (Blackberry, iphone i android)

 15. aaa (neregistrovaný)

  Hmm tie SD karty ma az tak netrapia ale sjkor to mass storage.

  Obavam sa ze SD bude rieene ako vo W8 – ze sa jednoducho pridam karty zvysi kapacita telefonu, ktoru ale bude uzivatel len vznimat ako zvacsenie a bude to vyzerat ako keby bola v telefone jedna pamat. Je to sice plus, ale pre mna je dolezitejsei mass storage a to neviem ci bude realne. kazdopadne by som este privital zatraktivennie live tiels, tieto su velmi dobre ale dizajn mohol byt atraktivnesji…

  • podla mna to bude tak ako sa obavas…ze to len zvysi celkovu pamat…lebo bola by hlupost keby to na stolnych pc spravili a na mobilnych nie ked chcu jednotny ekosystem

  • sssugi: Vidíš. On sa obáva a ja sa zase modlím, aby to tak bolo.

  • janac_marek: Myslím, že to tak bude určitě. Už dneska to tak funguje – když na WP změníte kartu (neofiko), zvětší se celková kapacita telefonu, která je trošku větší než karta.

  • Pokud půjde karta vyjmout, nic ti nebrání nahrát soubory dle libosti. Stačí dát kartu do čtečky. Otázka pak je, jestli bude nějaký spávce souborů, aby to k něčemu bylo…

  • pepe: v tom pripade nevis o WP7 vubec nic

  • Miroslav Havlíček

   pepe: Pokud to bude jako u W8 (jakože nejspíš ano), tak uživatel nebude mít žádnou kontrolu nad tím, jaká data se uloží na kartu a jaká do telefonu. Bude to zkrátka jedno velké úložiště.

  • pepe: Len to nie.

   File system užívateľovi prístupný a ešte k tomu v mobile? File systém musí zmiznúť aj z desktopov, lebo ináč sa nikam nedostaneme.

   A nie nerobím si srandu. Pozerám sa na to (narozdiel od niektorých) s nadhľadom (a nie len na svoje zvyklosti a na svoje potreby – pozerám sa na potreby ľudstva ako celku) a viem, že tadialto cesta nevedie. File systém je niečo, čo bežný človek neporozumie poriadne ani o 100 rokov.

   V konečnom dôsledku by tor az malo skončiť tak, že človek si len myšlienkou požiada o to, čo chce a PC mu to naservíruje :)

 16. Možná(a to bych rád) se ve WP8 dočkám klasického smartdialera(ne pomalou app., která než se načte…..:-/)+ barevného výpisu historie hovorů a rád se k WP vrátím.

  • Smartdielaer ako je 7Dialer by som chel ja. No ale uvidíme.

  • Miroslav Havlíček

   Mně by stačilo, kdyby tlačítko s lupou vyhledávalo v telefonu. Člověk by začal psát text a hned by se mu filtrovaly kontakty, zprávy, aplikace, … Stačil by jeden klik a už bych volal. Současný způsob je dost pomalý.

  • Miroslav Havlíček: To by byla urcite mnohem uzitecnejsi funkce tohoto tlacitka.Plne souhlasim..V soucasne podobe je toto tlacitko pro me navic a nevyuzite.

  • htcjirka: Na tom globálním hledání se už možná pracuje, někdy minulý rok jsem viděl screen z nějakého WP7 dev telefonu, který už tuhle funkci měl. A zahrnuli tam i hledání ve zprávách.

 17. HD2ka to stejně rozjede :D

 18. Ak sa to potvrdi, tak mna osobne tesi hlavne sync viacerych zariadeni (Skydrive) a vylepsenie SW, HW novinky (SD karty, viac jadier, vacsie rozlisenie, …) mi pridu zbytocne a sluzia len na „porovnavanie“ sa s konkurenciou.

  • Súhlasím. Megapixeli a HD rozlíšenie, ….

   I keď pravda, na 4.3″ je už súćasné rozlíšenie malé.

   Ale zase aj ten ‚marketing‘ a viac jadier proste treba :(

  • janac_marek: To úplně nechápu, na jednu stranu se brečí, že systém, který nemá multitasking je systém na nic a když tedy vývoj jde směrem více jader, aby byl multitasking (tedy současný běh aplikací), tak je to marketing. Hmm.

   Dále je třeba si pak uvědomit, že marketingově se vychvalují jádra, což je/není vcelku na nic (záleží na podpoře OS), ale také to přináší (nebo mělo by) výkonnější GPU, paměťový řadič (s přibývajícím rozlišením výrazně rostou datové přenosy, např. u map), atd.

  • uni: Počet jader procesoru nemá s multitaskingem vůbec nic společného.

  • steelspace: Má-li něco běžet současně, musí mít na čem, tedy jádro+jádro=2 dva současně běžící procesy, vcelku selský rozum:-)

  • uni: Ale Windows Phone 7 nepodporuje plnohodnotný multitasking takže ti je více jader k ničemu.

  • Pavel Štrobl: Ano, ale jsme v tématu WP8:-)

  • Euphoric (neregistrovaný)

   uni: Pavel má pravdu. Multitasking nemá nic společného s více jádry. Jak myslíš, že počítače řešily běh více programů, když měly pořád jen jedno jádro? (napovím: [odkaz] )

   A jak říká Pavel. WP (jak 7, tak i 8) nemá plnohodnotný multitasking aplikací 3tích stran. Ale systémový multitasking samozřejmě podporuje.

  • uni: Multitasking? Na mobile? Preboha len to nie.

   Veď na Windows 8 tabletoch budú metro aplikácie freeznuté.

   MULTITASKING je HLÚPOSŤ, ktorá zaťažuje PC.

   Multitasking potrebuje len zopár aplikácií.

   Pokiaľ vývojár chce spraviť aplikáciu, ktorá by niečo robila na pozadí, mal by využiť špeciálne služby, ktoré by Microsoft pripravil a umožnili by bežať vláknam v pozadí.

   Pretože 90% aplikácií beh na pozadí nepotrebuje a mobil, ale aj ten počítač, iba spomaľuje.

   Bavíme sa o priemere a bežných ľuďoch. Samozrejme pre nás ITčkárov je multitasking na mnoho miestach potrebný, ale na mobile ho nechcem vidieť (s výnimkou pár aplikácií). Na to, čo potrebujem u zvyšku app mi stačí informácia na Live Tile.

  • Euphoric (neregistrovaný): Pavel aj ty máte síce pravdu, ale 2 jadrá sa zídu. Jedno sa môže starať o aktívny proces a zvyšok o veci bežiae na pozadí (live tiles, prípadne rôzne systémové služby, či hudba, checkovanie mailov a podobne).

   Ja som skôr narážal na to, že niektorí výrobcovia do mobilu tlačia 4 jadrá a dobreže nie viac. Je to marketing a nič iné. Pretože 4 jadrá len žerú baterku a sú potom nanič.

  • Euphoric (neregistrovaný): Ale tak jasně, více „běžících“ vláken (resp. přepínání vláken podle priorit-supr když jeden proces vytíží jádro na 100%…), toho jsme se naštěstí již zbavili vícejádry, kdy dané vlákno běží (a vytíží) jedno jádro, další vlákno (vlákna) jsou na jiném jádře. Tedy multitasking jak má být. Proto nechápu to nadšení z „multitaskingu“ na jednojádrových systémech.

   janac_marek: já nejsem mezi těmi, co brečí, že by jejich systém neuměl multitasking, mě vcelku plnohodnotně stačí kloudné přepínání aplikací (což se nějak od dob WM a WkTask nedaří…:-/). Opravdu nepotřebuji, aby mi na pozadí čtení nějakého článku běželo „SETI“ nebo záznam z GPS.

  • Abdul_Hasan (neregistrovaný)

   uni: ano, symbian používá k multitaskingu více jader, stejně tak i windows, právě píšu na počítači se 128 jádry, podle počtu spuštěných procesů

  • janac_marek: Promiň, ale připomínáš mi druhýho Hulána

  • Ivkopivko (neregistrovaný)

   GreenArrow: nie, to ty v diskusiach o windows phone stale pripominas Hulana, akurat od ineho OS

  • Ivkopivko (neregistrovaný): Sice vlastním iPhone 4, ale denně si hraju s lumií 800. Jako dá se říct vlastník tohoto telefonu mám právo OS soudit. Windows phone je neegonomický paskvil, a o to víc mě mrzí, že tohle cpou i do desktopovýho OS, kde o to stojí tak možná akorát Radek Hulán a zdejší Marek Janáč

  • janac_marek: Multitasking je hloupost? Překonaný názor, který kdysi důvěřivým applistům vštípil Steve. Budu se opakovat, ale díky BlackBerry PlayBooku vím, že multitasking nezpůsbuje nestabilitu, nezvyšuje spotřebu a nesnižuje rychlost. A co víc, díky multitaskingu mám na PlayBooku jakoukoli informaci dřív, než na Dell Venue Pro s WP. Neznám jeho principy do hloubky, takže to neumím vysvětlit, ale je to prostě uživatelský fakt.

   Nebuď ovečka, a nepapouškuj slepě to, co se nám snažil nakecat Apple a teď i MS.

  • GreenArrow: Ja si to nemyslím (ale ja mám o tebe podobný názor :) ).

   Ja nedostatky WP vidím a vadia mi. Rozdiel je v tom, že narozdiel od teba nevidím nedostatky tam, kde ty vidíš. Ty si proste na niečo zvyknutý a keď to nejde tvojou cestou, na novú si zvykať nechceš a už je to zle. Nie si sám.

   Možno raz zistíš, že troška sa prispôsobiť niečomui novému ti ušetrí kopec práce a času.

   Standa: Prosím ťa, trošku si prečítaj celý príspevok. Možno som to s tým výrokom prehnal, každopádne za názorom si stojím.

   A jasné PlayBook je zariadenie popierajúce fyzikálne zákony. Ovečka tu je ako pozerám niekto iný :)

  • janac_marek: narozdíl od tebe mám PlayBook a Dell Venue Pro přímo před sebou. Ano, PlayBook nemá vždycky tak plynulý scrolling jako WP, ale věr, že právě díky svému multitaskingu mě PlayBook nechává čekat daleko méně, než Windows Phone. A to nemuvím o novém OS, který přijde tento měsíc a všechno bude ještě rychlejší :-)

   BTW víš, kolik zbývá mému PlayBooku po celodenním používání od 6:00 baterie? 22%. A to prosím i s tím „zatěžujícím“ multitaskingem.

   Windows Phone je vynikající systém, jinak bych ho neměl jako svůj primární telefon, ale jedno je jisté: RIM svým multitaskingem vyvrátil všechny pověry a vám „odborníkům“ nezbývá, než uznat, že předchozích několik let jste věřili nesmyslům, a chápu, že to vám ješitnost nedovolí :-)

  • janac_marek: Víš, kdyby to byl pouze můj problém, tak mlčím, jenže on není.

   Jestli mi má metro na PC zlepšit práci s OS, tak to už fakt nevím. Ano jsem zvyklý, jsem zvyklý na to, že microsoft dělá kvalitní operační systém pro počítače a ne omalovánky.

  • Standa: Veškerý problém s plným multitaskingem je ten, že se to těm na západu nechtělo vypínat, toť vše

  • janac_marek

   Standa: No pane odborníku, smekám. Zámerne som ťa dal bez uvodozviek, pretože pred tebou hlavu skláňam :)

   A viem, že máš PB. Koniec koncov ty budeš ten, kto bude BB nový systém obhajovať až do jeho posledného dňa a po odpredaji BB alebo po nasadení WP do BB zariadení budeš tvrdiť, že to bol zlý krok.

   Viac k tomu už nemám čo dodať, lebo ma to nebaví a na greenarrowa reagovať už nebude duplom.

   Zistil som, že niektorým keď sa stúpi na otlak, tak len útočia. Čo sa dá robiť. Sme na československu, kde pádne argumenty nemajú váhu.

   PB to dokázal. Poprel zákony fyziky. Google, Apple, Microsoft sú proste amatéri.

  • janac_marek: Víš co? Mám chuť ti, ty ublížené děťátko, natočit video reálných rychlostí PB a WP. Bohužel jediné dostačující kamery v naší domácnosti jsou právě jen DVP a PB. Kdysi jsem utřel Radka Hulána videem o rychlosti HTC Universal a další fanatik v pořadí bys mohl být ty.

   Ty tvoje zákony fyziky… kdysi se nevěřilo, že něco těžší vzduchu může lítat. To že ti Steve Jobs něco nabulíkuje ještě neznamená, že to má váhu fyzikálního zákonu :-)

  • uni: Proces může vytvořit více vláken a vytížit dvě nebo i sto jader. O multitaskingu nic nevíš, už se k tomu nevyjadřuj, jen tím ostatní mateš.

  • steelspace: Hele je mi vcelku jedno, jak hodnotíš mé vím/nevím. Aby běžely dvě vlákna naráz, potřebují se dvě jádra. Tady prostě není moc co diskutovat, to je prostě platná fyzika. Téma vcelku není o tom, jak se které procesy/vlákna/jádra chovají, jde jen a pouze o prostou fyziku.

 19. VNavratil (neregistrovaný)

  Vážně se podivuju nad některými, kteří by se nejraději vývojově zastavili v určitý fázi s tím, že vylepšovat HW je k ničemu. Vylepšování specifikací snad patří k určitý části technologickýho pokroku a že se počítá s vícejádrovými procesory a HD displeji k tomu určitě patří. Takže argumenty typu: WP7 nic navíc nepotřebuje jsou pro mě naprosto k smíchu. Nebo vy stále používáte 386ky jako PC protože jsou novější technologie jen marketingový tah?

  • VNavratil (neregistrovaný)

   Měla to být reakce na zprávy ke komentáři nademnou.

  • Vobec nie som proti technologickemu pokroku, ale z mojho pohladu je ovela dolezitejsi techlogocky pokrok v oblasti telefonov v znizovani spotreby a zvysovani vydrze zariadenia. Smiesne 2-3 dni, ktore teraz dosahujem s Trophy su k zaplakaniu. V mojom pripade ani zdaleka nepocitujem nedostatok vykonu, ani nemam potrebu vyssieho rozlisenia, ale urcite by som radsej uvital vydrz aspon 5-7 dni.

  • Krayzie: Nedostatek napájení si mohu vyřešit správou spuštěných služeb/prostředků, externím zdrojem, náhradní baterií, nebo prostě hlídáním „kde jsou zásuvky“. Nedostatek výkonu ale vyřešit osobně neumím. Ale ano, výdrž je směšná, mě ale dohromady nijak nelimituje (resp. mám 2. baterii), investice několika set.

  • uni: Nemám uživatelsky přístupnou baterii, pak bych ocenil lepší výdrž článku uvnitř a doba bohužel spěje k uživatelsky nepřístupným bateriim.

  • uni: A tebe pride normalne stale sledovat aktualny stav nabitia, hladat zasuvky, menit baterky, nabijat kazdy vecer, …, lebo mne nie (nebolo to myslene osobne, ale globalne). Vadi mi proste to, ze nemam moznost volby. Ten kto chce vykon, ma moznost si taky phone kupit, ale ten kto chce tyzdnovu vydrz bez starania taku moznost nema (a tak skoro mat ani nebude), takze o akom technickom pokroku sa tu akoze bavime?

  • Krayzie: Ja som si jeden telefón s týždňovou výdržóu nedávno kúpil a stál ma 20€ :)

   Ale ináč máš úplnu pravdu. S tóu výdržou je to bieda a u WP je to tiež veľmi zlé.

 20. Jo, jo. Není jediný důvod proč by WPx měli podoorovat multitasking. Uživatele to jen spomaluje. Vývoj směřuje k zerotaskingu. :-D

  • Bohužel je to naopak,právě podpora plnohodnotného multitaskingu třeba na N9,kterou v současnosti používám mě nechávává čekat daleko méně, než u Windows Phone,kde ještě člověk čeká než se daná aplikace probere ze spánku.

  • htcjirka: přesně tak Jirko. Tady se ve velkém onanuje nad rychlostí WP, ale zapomíná se na čekací časy při probouzení aplikace. S plným multitaskingem se toto neděje :-)

  • locomachine: jo jo, zerotasking je uživatelský komfort vybroušený k dokonalosti. Již nikdy nebude muset „obyčejný“ uživatel přemýšlet :-)

  • Standa: tzv. „plný multitasking“ (tento termín je nesmyslný a je výplodem neprogramátora) už tu byl a důsledky jsou jasné – se stoupajícím počtem nainstalovaných aplikaci roste riziko, že nějaká z nich na pozadí vybíje baterii. S Androidem to je denni chleba. Pokud musíte na probuzení aplikace ve WP Mango čekat, pak je to způsobeno jejim chybným naprogramování, protože Mango již drží několik posledních aplikaci paměti.

  • locomachine

   Standa: Nejen že nebude muset přemýšlet, ale systém mu nedovolí výsledky této nebezpečné činnosti(pokud by se jí nedej příroda dopustil) realizovat. Sýstém pak nebude „blbuvzdorný“, nýbrž „uživatelivzdorný“ a to je to o co nám v Applu a Microsoftu jde především. :D

  • steelspace: ano, jsme totiž na uživatelském fóru, ne programátorském. A z tohoto pohledu tu i pojem „plný multitasking“ používám.

   No, já mám PlayBook a žádná z dokola omílaných nevýhod multitaskingu (nestabilita, výdrž, zpomalování) se mi neděje. Takže já i dále jsem zastáncem onoho „plného“ multitaskingu.

   Až budou pro Mango všechny aplikace co v něm používám napsány kvalitně, pak neřeknu ani bů :-)

  • Standa: Klidně si používěj termín „plný multitasking“, i když nic neznamená. Důležitý je vždycky jenom výsledný efekt pro uživatele.

   PlayBook je sice hezká věc, ale je to tablet, nikoliv telefon. Má to 1GB ram, a oproti telefonům, obří baterii. Zkušenosti jiných recenzentů jsou třeba takové:

   „As for RAM, the PlayBook has 1GB of it, and after a few days of use I’m starting to think the PlayBook would benefit from a second gigabyte. On a few occasions now while running multiple apps I have received the notification that the „System is running low on memory – please close some applications.“ ([odkaz])

  • steelspace: Samozřejmě že ten termín budu používat – většina uživatelů (ne programátorů) ví, co si pod ním má představit. A to i přesto, že nic neznamená. Budeš si muset zvyknout, že normální člověk nebude mluvit programátorsky.

   Správně, PlayBook je tablet. A vlastnosti, o kterých mluvím, srovnávám s ostatními tablety. Spoléhám se na selský rozum diskutujících, kteří (doufám) nečekají, že PlayBook srovnávám třeba s HTC Wildfire. Na druhou stranu hw parametry současných high-end telefonů jsou už vcelku dobře s PlayBookem srovnatelné, takže není důvod se vyhýbat ani tomu.

   Já té recenzi, co odkazuješ, plně věřím. Kupodivu ani RIM neumí do 1GB ramky narvat neomezené množství dat. To bys, když se oháníš programátorstvím, mohl vědět.

  • Standa: Tablet i telefon jsou nástroje, které mi mají umožnit soustředit se na to, co dělám a ne jak to dělám. Je opravdu Playbook z hlediska uživatele rychlejší, když místo spuštění aplikace záhlásí – nedostatek paměti, ukončete nějakou aplikaci.

  • steelspace: Tak já nevím, nejdřív poučuješ o multitaskingu a pak si neumíš vybrat, co je pro tebe lepší?

   Buď chceš mít kontrolu nad tím, kterou aplikaci ukončíš (abys neshodil tu, kterou třeba budeš za chvíli potřebovat) anebo tě systémová hláška s žádostí o vypnutí stresuje, a pak je pro tebe vhodnější systém, který prostě něco ukončí. Vybrat si musíš sám, to za tebe nikdo neudělá.

 21. To byl samozřejmě sarkazmus, pokusím se být průhlednější. ;)

 22. mozna ze jste to tu uz resili, ale nejak se mi nechce cist 100komentaru. Kazdopadne palec nahoru za mSD karty, kazdopadne proc az ted? Celou dobu slysime cloud cloud cloud a ted by me zajimalo, jak se na to tvari uzivatele co jiz maji tel. bez pametove karty? Preci jen pro me osobne je docela dulezita vec..

  • Ako? Normalne, mam 7.2GB vnut. priestoru a z toho 5.6GB volne uz takmer rok.

  • Krayzie: no vidis to ja mam v telefonu celkove 32GB a mam tak 1GB volny.

  • NeoPlex: Vsetko je to o individualnych potrebach, doma mam 8TB diskove pole, ale v telefone ozaj vela nepotrebujem (preto nesuhlasim s tvrdenim, ze v dnesnej dobe predstavovat telefony s menej ako 16 GB je blbost). To miesto tam mam odlozene na pripadnu offline navigaciu, ale podla moznosti platby (nemoznost paypalu) na marketplace si asi skor kupim nove auto aj s navigaciou, ako navigaciu do telefonu :-)

  • Krayzie: samozrejme, kazdy ma jine potreby :) Tak jako tak az bude mit WP8 mSD tak to bude velke lakadlo pro ostatni uzivatele.

  • Diskuse o potřebě kapacity je stejně zbytečná jako o potřebě uhlopříčky displeje. Nicméně pravdou je, že 16GB je u takových přístrojů skutečně směšná velikost, ehm;-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).