Domů » Články » Windows Mobile 2002/2003: Tipy a triky pro začátečníky

Windows Mobile 2002/2003: Tipy a triky pro začátečníky

Windows Mobile tipy a trikyPřinášíme vám necelou třicítku různých tipů a triků pro operační systémy Windows Mobile 2002/2003. Návod je zaměřen spíše pro nováčky této platformy, protože v něm najdete především základní tipy a triky, které by vám měli pomoci při seznamování s telefonem. 

1) Přerušení vyzvánění  (WM2002/2003)
Stiskněte tlačítko pro snížení hlasitosti (z boku vlevo, spodní). Tím vypnete vyzvánění, ale hovor se nepřeruší.

2) Zamknutí klávesnice (WM2002/2003)
Podržte (2-3 sekundy) stisknuté červené sluchátko.
Pozn.: Pokud v tuto chvíli ale synchronizujete data, ukončí se tím zároveň datový přenos. Zamknutí klávesnice v tomto případě lze udělat i krátkým stiskem zapínacího tlačítka a volbou 3 Key lock. 

3) Přepínání klávesnice (WM2002/2003)
Tlačítko vlevo dole (*) při delším přidržení slouží k přepínání mezi zadáváním písmen / T9 (českou, s nabodeníčky) / číslicemi. Při kratším stisku přepíná malá  (abc) / velké první písmeno (ABC) / velká písmena (ABC), dtto pro t9 / T9 / T9. U updatované verze SmartPhone od Eurotelu funguje zadávání i českýc znaků (vč. české T9).

4) Speciální znaky (WM2002/2003)
Tlačítko vpravo dole (#) při kratším stisku dělá mezeru, při delším stisku nabídne rozšířené znaky.

5) Hlasitý příposlech hovoru (WM2002/2003) 
Během hovoru přidržte tlačítko se zeleným telefonkem. Dalším podržením se příposlech zruší.

6) Mazání SMSek (WM2002/2003)
SMSky a maily jsou ve společném inboxu (v další verzi 2003 jsou již odděleny). Pokud budete chtít SMSky hromadně smazat, stačí postupovat jako v předchozím případě a namísto Sync Folders vybrat volbu Delete SMS Messages.

7) Odeslání SMSky (WM2002)
Pokud posíláte SMSku, nastaví se vám v předmětu t9 klávesnice, v těle zprávy normální písmenová klávesnice. Jako SMSka odejde jak předmět tak i tělo zprávy, takže namísto přepínání klávesnice z t9 je rychlejší přeskočit na tělo zprávy.

8) Potvrzení SMSky (WM2002)
Potvrzení SMSky lze nastavit u vlastnosti odesílané zprávy (Menu – Message Options) a zde zaškrtnout volbu Request SMS text message delivery notification. Bohužel je to volba jen pro tuto zprávu, nelze nastavit pro všechny odesílané zprávy. U Windows Mobile 2003 funguje toto nastavení již pro všechny SMS.

9) Synchronizace podsložek (WM2002/2003)
Lze synchronizovat kromě Inboxu i další složky vč. podsložek. Pouze při první synchronizaci musíte nejprve zasynchronizovat Inbox a potom už jen vyberete další složky které chcete synchronizovat (Programs – Inbox – Menu – Show Folders – Menu – Sync Folders – vybrat složku a zadat na ní Show).

10)  Zkrácená volba (WM2002/2003)
Pokud stisknete vypínací tlačítko, dostanete se okamžitě ke zkrácené volbě k volbě profilů, ale také k příkazům na zamčení zařízení nebo klávesnice, vypnutí telefonu (def. při delším podržení) a také k volbě Aeroplane on/off. Tato volby v podstatě vypíná/zapíná rádiovou část zařízení.

11)  Profily (WM2002/2003)
Profily se přepínají na hlavní stránce zvýrazněním řádku s aktuálním profilem a stiskem akčního tlačítka (joysticku). Příp. lze profily měnit po krátkém stisku zapínacího tlačítka. Profil Automatic samočině nastavuje profil Normal a Meeting podle vašeho kalendáře. V praxi ale toto není moc použitelné, neboť meetingy většinou nezačínají a končí podle plánu. Také s celodenními akcemi si to moc nerozumí.

12)  Schůzky s účastníky (WM2002/2003)
Pokud zadáváte novou chůzku, nemůžete na ni připozvat lidi ani zdroje (na rozdíl od PocketPC či Outlooku, kde to jde). Podobně u schůzek kde je pozvánka odesílána na více lidí, nevidíte pozvané účastníky (dtto).

13)  Rozpoznání jména volaného (WM2002)
Pokud vám přijde SMSka od někoho, koho již máte v kontaktech, udělá se rozpoznání jména. V menu lze defaultně udělat jen reply. Pokud mu chcete zavolat, joystickem se posuňte na jméno a stiskněte ho – dostanete se na detail kontaktu odkud mu můžete po zvýraznění vybraného čísla enterem nebo tlačítkem se zeleným telefonkem zavolat.

14)  Vizitky (WM2002/2003)
Bohužel neumí posílat ani přijímat vizitky pro kontakty, jediné co umí je poslat to přes infra či bluetooth.

15)  MMSky (WM2002)
MMSky jsou dost nepoužitelné, doporučuji namísto toho použít postup nafotit a potom z aplikace Photos ji poslat mailem jako přílohu (Menu – File – Send by E-mail). Jako příruční fotoalbum na chlubení se vašimi amatérskými záběry je to docela cool. Akorát doporučuji obrázky zkonvertovat do menšího souboru.

16)  Historie volání (WM2002/2003)
Call History vám ukáže vaše odchozí i příchozí (vč. nezodpovězených) hovory, z home screen se tlačítkem se zeleným telefonkem se dostanete na seznam odchozích hovorů.

17)  Pravé funkční tlačítko (WM2002/2003)
Pokud vám přijde mail, SMSka, zmeškáte hovor apod. změní se vám pravé funkční tlačítko z implicitních Contacts na Messages, Call History apod.

18)  České kódování (WM2002/2003)
PocketIE už umí české znaky. Pokud ale chcete mít správně nakonfigurovánu i češtinu pro wap, nastavte si v pIE (pIE – Menu – Options – General – Language) na Universal Alphabet (UTF-8). Potom se vám bude korektě zobrazovat čeština i pro OMA (https:///oma). Pro přístup k OMA musíte zadávat jméno ve tvaru domena\alias.
Pro některé weby se musí nastavit čeština na Central European. (Windows) nebo (ISO).

19)  Vyhledávání v kontaktech (WM2002/2003)
Asi největší bomba kromě synchronizace s Outlookem i přes mobil je vyhledávání v kontaktech. Funguje D9 vyhledávání (tj. obdoba zadávání jako u T9) a to nyní i vč. diakritiky. Např. chcete-li vyhledat Kolář, stisněte 56527. Během několik vteřin se vám vyfiltrují kontakty a to jak podle jména tak i podle příjmení. Používám to pro svých cca 1500 kontaktů a je to velmi použitelné! Šikovné je i filtrování podle kategorií (Contacts – Menu – Filter – výběr kategorie).

20)  Nastavení časové zóny a českého nastavení (WM2002/2003)
Programs – (More…) – Settings – 8 Date and Time. Zde vyberte “GMT+1 Prague …“.
Programs – (More…) – Settings – More… – 3 Regional Settings. Nastavte locale na “Czech …“.

21)  Vypnutí zvuku po stisku kláves zlepší rychlost odezvy (WM2002/2003)
Programs – (More…) – Settings – 2 Sounds. Nastavte Keypad control na “None“ (poslední volba).

22)  Zabezpečení zařízení PINem (WM2002/2003) 
Zabezpečte si zařízení PINem! Programs – (More…) – Settings – More… – 5 Security – 1 Enable Phone Lock. Nastavte dobu aktivace a heslo.

23)  Nastavení synchronizace Server ActiveSync (WM2002/2003) 
Pokud mate účet na Exchange Serveru 200X, nastavte si synchronizaci. Programs – 7 ActiveSync – Menu – Options – 4 Connection. Zadejte přihlašovací jméno (alias), heslo a doménu a FQDN jméno front end serveru. Pokud máte nastaveno zabezpečení zařízení PINem, zatrhněte volbu Save settings aby se heslo pamatovalo.

24)  Zvuky pro vyzvánění (WM2002/2003)   
Chcete-li si vylepšit vyzvánění libovolným .wav, .mid či .wma zvukem, stačí vytvořit novou složku Sounds a do ní uložte vybrané zvuky. Z počítače se připojte pomocí aplikace ActiveSync – volba Explore. Vytvořte složku My Smartphone – IPSM (Storage) – Application Data – Sounds. Potom na telefonu nastavte požadované vyzvánění (Programs – (More) – Settings – Sounds).

25)  Úprava vzhledu hlavní stránky (WM2002/2003)
Vzhled úvodní stránky lze měnit (Program – Settings – Home Screen) na předvolená schémata  (Full, Simple, Basic, Large fonts). Složitější změny lze dělat změnou XML schémat, např. nástrojem http://www.coolsmartphone.com/index.php?option=articles&task=viewarticle&artid=50&Itemid=3.

26)  Telefon jako HW modem (WM2002/2003)
SmartPhone umí fungovat jako HW GSM/GPRS modem, a to jak s Windows XP (kabel, infra, USB), tak i s PocketPC (infra).

Redakce

Redakční profil SMARTmania.cz. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se nám na e-mail redakce@smartmania.cz.

14 komentářů

 1. Tak s tymi vizitkami nemate az tak pravdu. Posle aj cez BT bez doinstalovania externeho programu. Ked posielas cez Irda tak pod tym mas hladanie a tam ked sa das a mas zapnuty BT tak mozes poslat ked ti najde v okoli zariadenie s BT. A prijimanie nejde z Nokie. Zo SE610 alebo 630 ide prijat vizitka. A ked si nainstalujes Contakt menu tak mozes posielat vizitky aj SMSkou aj emailom. Mam to vyskusane na SDA.

 2. Ano, s externimi programy to jde, ale tyto tipy jsou jen do zakladnich windows mobile, je jasne ze s externimi aplikacemi si muzete do tel doinstalovat prakticky cokoliv.

 3. Vsak som napisal, ze sa daju posielat vizitky cez Bluethoot aj bez externeho programu.

 4. omlouvam se, prekoukl jsem se, myslel jsem ze pises pouze po doinst. ext. programu… opravim v clanku

 5. [odkaz]
  nejlepsi skin co znam, uplne boziii )

 6. no zas tak spatne opravdu nevypada…. jak jiz bylo napsano, uprava XML souboru dokaze vsemozne

 7. K bodu 8. Dorucenky na smsky. Dorucenky mozno nastavit aj globalne – t.j. na vsetky sms spravy. Staci v menu sms sprav stlacit menu/Options/Sending a uplne dole je polozka: Request text message delivery notifications. Po tom to uz funguje v kazdej smske… Otestovane na mojom SDA

 8. u wm2002 je to pouze na jednu sms, kdezto u wm2003 to myslim jiz funguje porad… upravim, diky za postreh

 9. jeste je ve WM2002 jednoducha kalkulacka..
  neni v menu ale je tam.
  jen sem zapomnel jak se k ni da dostat

 10. ta kalkulacka je tusim klasicky ve start menu v Applications… a nebo /Windows/calc.exe… mam vsak wm2003, ale myslim ze to tak bylo.

 11. Autor asi nema pojem o case… Cervene tlacitko treba drzat max sekundu…

 12. To vyhledavani v kontaktech je fajn vec, ale me tak funguje jen pri vybirani adresata pro SMS. Kdyz dam normalne kontakty a klikam ty stejna cisla jako v predchozim pripade, tak to vybira ucastniky kteri maji tel. cislo zacinajici na ta cisla, coz se absolutne neda pouzit. ted me napada, ze to mozna dela, protoze mam cisla pouze na sim, ale pri SMS to funguje presne jak pisete. Da se to nekde prepnout?

 13. Tohle napis radeji do fora…

 14. Lze posílat rychlé textové sms ? (Také známé jako: blesková SMS, SMS na displej, okamžitá zpráva,…) Pokud ano, jak ??? Díky

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).