Domů » Články » Windows 8 a použití na tabletech: Na co se můžeme těšit?

Windows 8 a použití na tabletech: Na co se můžeme těšit?

Windows 8 přepisují dějiny Microsoftu. Co přinese jeho první platforma dostupná společně pro architektury x86/x64 a ARM?

Jednou z největších změn, se kterými má přijít nová verze „dospělých“ Windows 8, je rozšíření podpory současných architektur x86/x64 o přírůstek v podobě chipsetů založených na technologii ARM. Tato novinka má díky nižším rozměrům a menším nárokům na spotřebu a chlazení takto postavených zařízení pomoci redmondské společnosti dohnat rozjetý vlak trhu s tablety. Steven Sinofsky se minulý týden na oficiálním blogu Microsoftu Building Windows 8 rozepsal o stěžejních faktech, která se této platformy týkají. Pojďme si je teď společně zrekapitulovat.

Windows on ARM (WOA) sdílí velkou část kódu se svým desktopovým bratříčkem, spojuje je i stejné jádro, stejně jako připravovanou verzi Apollo pro chytré telefony. Aplikace vytvořené pro jednu z těchto platforem tak bude snadné portovat i na ty ostatní. S mobilní platformou se pojí ještě jedna podobnost, a to grafické uživatelské prostředí Metro optimalizované pro dotykové ovládání. Programy určené právě pro Metro a distribuované pomocí virtuálního obchodu Windows Store budou schopné bez dalších zásahů podporovat jak dospělé osmičky, tak WOA. Vyvíjet je bude možné pomocí Visual Studia 11 v řadě programovacích jazyků, např. C, C++, C#, VB, XAML, Jscript a HTML5 . Současný software třetích stran vytvořený pro architekturu x86/x64 nebude možné na tabletech spustit, emulovat ani je na ně portovat.

-

WOA budou již v základu obsahovat nové verze desktopového Wordu, Excelu, PowerPointu a OneNote. Tento kancelářský balík s kódovým označením Office 15 byl oproti svým předchůdcům podstatně upraven pro dotykové ovládání a byly sníženy jeho energetické a HW nároky. Dalším softwarem společným s desktopy bude souborový průzkumník, Internet Explorer 10 a další.

Ještě se vrátím k těm zmíněným hardwarovým a energetickým nárokům. Microsoft podle svých slov na těchto parametrech skutečně zapracoval, aby Windows 8 běžela bezproblémově na celé řádce zařízení. Sinofsky to ve svém článku dokazuje pomocí obrázků (viz níže), na kterých je ukázán nový systém spuštěný na tři roky starém smartphonu Asus Galaxy 7, původně běžícím na Windows Mobile 6.1 a obsahujícím procesor s frekvencí 528 MHz a 288 MB RAM.

-

Na rozdíl od svého bratříčka určeného pro stolní počítače nebudou WOA prodávána samostatně coby krabicová verze, ale pouze předinstalovaná v tabletech a ostatních zařízeních ve stylu Windows Phone. Dodavateli chipsetů budou společnosti NVIDIA, Qualcomm a Texas Instruments. Sinofsky sice nezmiňuje žádné OEM výrobce, nicméně se dají očekávat jména jako Samsung, Lenovo, Asus a další.

Finální verze Windows 8 sice vyjde až na podzim (spolu s Apollem pro chytré telefony), Microsoft ale tradičně uvolní veřejnou beta verzi, na kterou se můžeme těšit již koncem tohoto měsíce.

Zdroj: Microsoft

Miroslav Havlíček

avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
GreenArrow
Uživatel
GreenArrow

Už se ví, jestli to metro půjde vypnout přímo od MS?

Max (neregistrovaný)
Anonym
Max (neregistrovaný)

Metro určitě půjde vypnout skrze registry. Přímou volbu vypnutí nenajdeš. Je třeba pochopit, jak je zamýšlena filozofie tohoto způsobu ovládání, že to není buď Metro, nebo desktop, že se oběje prostředí doplňují a v podstatě běží vedle sebe. Uživatelé to zatím nepochopili tak, jak MS zamýšlel. Třeba počkat a vyzkoušet v praxi ;-)

GreenArrow
Uživatel
GreenArrow

Nevím jak by metro mohlo doplnit win7 prostředí. Ale rád se poučím???

Max (neregistrovaný)
Anonym
Max (neregistrovaný)

Současnou nabídku Start nahrazuje Metro s vlastní nabídkou aplikací, skrze Windows App Store. Tato nabídka je rozšířená o live tiles, podobně jako homescreen u WP7. Prostředí je interaktivní, ale nevylučuje se s použitím klasického desktopu, které je runtime prostředím pro klasické aplikace. Samozřejmě zakomponování Metra i mimo ARM/tabletovou platformu je strategické rozhodnutí, v rámci posílení ekosystému (Metro na WP, Metro na Xboxu…). Stručně řečeno, pro konzumaci obsahu máš Metro. Pro vytváření hodnot zase klasické desktop prostředí. Samozřejmě každému vyhovuje něco jiného. Nicméně tu kombinaci je třeba zkusit. Doporučuji nezavrhovat předem.

GreenArrow
Uživatel
GreenArrow

Jo napsal jsi mě co to bude umět, ale nic co bych nevěděl

Mě na tom irituje start do metra. Když budu chtít do windows je to zbytečný kliknutí navíc.

Když budu chtít vypnout počítač,jak to udělám? Do metra, složitě hledat spodní posuvník protože nemám multitouch touchpad a hledat tile vypnout? To je fakt na palicu

Oslik
Uživatel
Oslik

GreenArrow: Za dva týdny budeme vědět. Teď jen namátkou (a bez záruky):

– Start screen v Consumer Preview by měla jít posunovat uchopením kdekoliv na ploše, tedy nebude mít spodní posuvník.

– Ani v klasickém desktopu nebude tlačítko/kolečko Start. ;-)

Říkám: Počkejme ty dva týdny!

janac_marek
Uživatel
janac_marek

GreenArrow: Fakt by som sa nebál toho, že MS vo finálnej verzii nejak výrazne sťaží vypnutie PC.

Navyše HW button tu predsa ostáva naďalej.

Max (neregistrovaný)
Anonym
Max (neregistrovaný)

Oni si tu ergonomii nevycucali jen tak z prstu ;-) To, že tobě to nevyhovuje, či si nebudeš ochoten zvyknout pro ně neznamená, že masa (které to v drtivé většině dostane coby OEM) to neuvítá. Ptal ses, jak by to doplnilo stávající prostředí. Jednoduše, místo toho, aby sis otvíral externí aplikace na IM, browser na online služby, tak ti to vypálí všechno v dlaždicích na jednom místě pohromadě. Bez nutnosti klikání navíc ;-)

GreenArrow
Uživatel
GreenArrow

To že to všichni dostanou OEM neznamená systému úspěch. Vista je toho důkazem. Myslím, že tohle dopadne stejně, reakce na netu mluví jasně

Max (neregistrovaný)
Anonym
Max (neregistrovaný)

Nejsi reprezentativní vzorek, s tím se smiř, stejně tak, jako „recenzisté“, povětšinou géékové, kteří jsou navyknutí na určitý způsob ergonomie práce se systémem. BFU to může vidět zcela jinak, a i kdyby ne, tak tržní podíl, či penetraci to vůbec neovlivní. Pokud si koupíš nové železo, bude na něm OEM Win8. Pokud nebudeš BFU, tak si pořídíš OEM, či retail Win7.

GreenArrow
Uživatel
GreenArrow

No já si asi pořídím macbook když to vidím, takže žádnej OEM nedostanu a to mě na tom těší nejvíc

GreenArrow
Uživatel
GreenArrow

Nevím, kde je větší koncentrace blbců než na novinkách, takže tady máš názor lidu [odkaz]

Max (neregistrovaný)
Anonym
Max (neregistrovaný)

Windows 8 skeptik a navíc budoucí switcher. Pak je ta averze jasná.

GreenArrow
Uživatel
GreenArrow

Ale asi jo, s tou averzí máš pravdu, mám averzi na slovo windows

Pavel Štrobl
Uživatel
Pavel Štrobl

GreenArrow: Tak to tady příště nespamuj. Děkuji

Max (neregistrovaný)
Anonym
Max (neregistrovaný)

Ok, beru to, sto lidí=sto chutí. Ale neříkej mi, že si myslíš, že takto, jako ty zareaguje třeba polovina stávajících Windows uživatelů. Koukni se, jaká je penetrace uživatelů OS X a Windows. Ta čísla se s příchodem Windows 8 určitě rapidně nezmění, ať už kvůli aplikační vrstvě, nebo cenové politice.

Stanley
Uživatel
Stanley

1) Podceňuješ konzervativnost uživatelů. Drtivá většina z nich chce to na co je zvyklá. Každá zásadní změna znamená problém.

2) Současné win7 jsou hodně úspěšné a většina uživatelů není zvyklá měnit OS v tak krátkých intervalech.

Sám jsem na win8 zvědavej. Podle mě ve výsledku nebudou změny pro uživatele až tak radikální, největší změny budou schovaný uvnitř. A na mobilních zařízeních můžou být změny jen pozitivní, takže tam vůbec není třeba se bát.

Dagan (neregistrovaný)
Anonym
Dagan (neregistrovaný)

Stanley (neregistrovaný): treba pujde dat start bezneho desktopu do programu bez spusteni a bezny uzivatel bude mene ovlivneny … kazdopadne me se to libi takze ja se na to tesim

a prosim greenarrowa – ja myslim ze vsichni co to tu cteme uz vime ze tobe se to nelibi nemusis to fakt psat vsude

marek1
Uživatel
marek1

Greenarrow: Nerikej takove hovadiny, jsi zarytej Linuxar, kteri maji nejvici komplexu, ze Linux neni nejrozsirenejsi

Uz mi tento druh lidi vadi ! Muj nazor je nehan druhou platformu, neb kazdemu vyhovuje neco jineho a pokud nekdo se profesinalne venuje jedne platforme, tak ma mnoho zkusenosti a tim padem mu vse bezi jak z praku.

Fakt si to vy vypatlanci co preferujete jen jednu platformu, nehante tu druhou to profesionalove nedelaji. Howgh..

GreenArrow
Uživatel
GreenArrow

No, do teď jsem neměl jiný OS než windows,linux jsem nikdy ani neměl nainstalovanej, ale když myslíš

Dave (neregistrovaný)
Anonym
Dave (neregistrovaný)

takže je teoreticky možné Windows 8 rozběhat i na pár let starém Diamondu 2? Velice rád bych to vyzkoušel ikdyž k praktickému využití by bylo daleko

uni
Uživatel
uni

Jaké překvapení, MS připravuje OS (WOA) jako rozšíření WP na tablety (tak jako je iOS a Android). A jak je u MS bohužel zvykem, pár vlaků za konkurencí. Ale můžeme se příští rok těšit na novou mediální masáž. HáPéčky se budou MHD stanice jen ježit (viz. nyní Nokia).

Krayzie
Uživatel
Krayzie

Neviem, osobne sa mi kombinacia W8 desktop pri pouziti v docku (tvorba obsahu) a metro UI pri pouziti bez doku (konzumacia obsahu) paci 100x viac ako kombinacia samostatny MAC a samostatny iPad (Google je na tom o nieco horsie, kedze nema poriadny desktop OS). Ak to MS dotiahne (comu zas az tak neverim), tak jediny MS bude mat UNIfikovany OS pre vsetky zariadenia a skor ostatni budu par vlakov za konkurenciou.

uni
Uživatel
uni

Krayzie: No nevím, konkurence (zvláště Apple) je prostě dál. Ať již tržním podílem na trhu s tablety, tak cloud, distribuce mobilních aplikací, atd.

Nicméně, ty hovoříš o W8 (souhlasím), já o WOA. Ale to není nijak nová myšlenka. Pro mě osobně je obrovskou záhadou, proč MS trvale neprosazuje myšlenku, tady máte Windows na stole, tady krabičku s Windows Něco-prodloužená ruka desktopu. Jednu chvíli se zdálo, že dostal rozum, přesně tento marketing začal prosazovat, u ukončeného WM6.5, což záhy zcela uťal WP7. Nechápu.

WOA je prostě WP na tablety, ale prostě pozdě. o W8 na tabletech nepochybuji.

bkf1
Uživatel
bkf1

WOA! :) Doufam, ze si tento pokrik prijemne uziju ;-) Z toho, co jsem zatim videl, tak bude mozne ovladat tyto okynka tak, jsme zvykli z desktopu tzn. bez nesmyslu typu Metro. Ale nechme se (neprijemne) prekvapit :) Ocekavam, ze to MS opet neskutecne dodrbe (pravda slovo OPET neni zrovna na miste, kdyz podle me ma MS v poslednich letech na konte zatim jen DVA velke prusvyhy).

bkf1
Uživatel
bkf1

Vlastne TRI :) Office a jeho novy detsky layout pocinaje verzi 2007 musel urcite nas*at spoustu lidi, kteri v techto programech OPRAVDU pracuji…

Rudy (neregistrovaný)
Anonym
Rudy (neregistrovaný)

Na tom ASUSe beži Windows7!!! Áno, bola aj ARM verzia.