Domů » Články » Windows 8 a použití na tabletech: Na co se můžeme těšit?

Windows 8 a použití na tabletech: Na co se můžeme těšit?

Windows 8 přepisují dějiny Microsoftu. Co přinese jeho první platforma dostupná společně pro architektury x86/x64 a ARM?

Jednou z největších změn, se kterými má přijít nová verze „dospělých“ Windows 8, je rozšíření podpory současných architektur x86/x64 o přírůstek v podobě chipsetů založených na technologii ARM. Tato novinka má díky nižším rozměrům a menším nárokům na spotřebu a chlazení takto postavených zařízení pomoci redmondské společnosti dohnat rozjetý vlak trhu s tablety. Steven Sinofsky se minulý týden na oficiálním blogu Microsoftu Building Windows 8 rozepsal o stěžejních faktech, která se této platformy týkají. Pojďme si je teď společně zrekapitulovat.

Windows on ARM (WOA) sdílí velkou část kódu se svým desktopovým bratříčkem, spojuje je i stejné jádro, stejně jako připravovanou verzi Apollo pro chytré telefony. Aplikace vytvořené pro jednu z těchto platforem tak bude snadné portovat i na ty ostatní. S mobilní platformou se pojí ještě jedna podobnost, a to grafické uživatelské prostředí Metro optimalizované pro dotykové ovládání. Programy určené právě pro Metro a distribuované pomocí virtuálního obchodu Windows Store budou schopné bez dalších zásahů podporovat jak dospělé osmičky, tak WOA. Vyvíjet je bude možné pomocí Visual Studia 11 v řadě programovacích jazyků, např. C, C++, C#, VB, XAML, Jscript a HTML5 . Současný software třetích stran vytvořený pro architekturu x86/x64 nebude možné na tabletech spustit, emulovat ani je na ně portovat.

-

WOA budou již v základu obsahovat nové verze desktopového Wordu, Excelu, PowerPointu a OneNote. Tento kancelářský balík s kódovým označením Office 15 byl oproti svým předchůdcům podstatně upraven pro dotykové ovládání a byly sníženy jeho energetické a HW nároky. Dalším softwarem společným s desktopy bude souborový průzkumník, Internet Explorer 10 a další.

Ještě se vrátím k těm zmíněným hardwarovým a energetickým nárokům. Microsoft podle svých slov na těchto parametrech skutečně zapracoval, aby Windows 8 běžela bezproblémově na celé řádce zařízení. Sinofsky to ve svém článku dokazuje pomocí obrázků (viz níže), na kterých je ukázán nový systém spuštěný na tři roky starém smartphonu Asus Galaxy 7, původně běžícím na Windows Mobile 6.1 a obsahujícím procesor s frekvencí 528 MHz a 288 MB RAM.

-

Na rozdíl od svého bratříčka určeného pro stolní počítače nebudou WOA prodávána samostatně coby krabicová verze, ale pouze předinstalovaná v tabletech a ostatních zařízeních ve stylu Windows Phone. Dodavateli chipsetů budou společnosti NVIDIA, Qualcomm a Texas Instruments. Sinofsky sice nezmiňuje žádné OEM výrobce, nicméně se dají očekávat jména jako Samsung, Lenovo, Asus a další.

Finální verze Windows 8 sice vyjde až na podzim (spolu s Apollem pro chytré telefony), Microsoft ale tradičně uvolní veřejnou beta verzi, na kterou se můžeme těšit již koncem tohoto měsíce.

Zdroj: Microsoft

Miroslav Havlíček

Sledování diskuze
Upozornit na
guest
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments