- Windows 11 používá dva roky od uvedení na trh 400 milionů uživatelů
- Příští rok by to mohlo být půl miliardy
- Windows 10 mají trojnásobně vyšší podíl
Nejpoužívanějším desktopovým operačním systémem jsou v současnosti Windows 10, a to navzdory tomu, že už dva roky je na trhu jeho nástupce. Adopce Windows 11 je z pochopitelných důvodů pomalejší než v případě „desítek“, přesto Microsoft před nedávnem potichu oslavil kulaté jubileum.
Windows 11 používá 400 milionů uživatelů
Microsoft se čísly oficiálně nepochlubil, namísto něj to učinil server Windows Central, odvolávající se na své důvěrné interní zdroje. Podle nich systém Windows 11 běží na více než 400 milionech měsíčně aktivních zařízení, začátkem příštího roku by toto číslo mělo narůst na půl miliardy.
„Jedenáctkám“ trvalo překonání mety 400 milionů dva roky, předchozí Windows 10 přitom stejného milníku dosáhly za pouhý rok. Důvod je jednoznačný – upgrade na „desítky“ ze starších verzí systému byl výrazně jednodušší. Možnost aktualizace na Windows 10 dostaly všechny počítače běžící na Windows 7 nebo 8.1 bez ohledu na hardwarovou výbavu. Rychlé adopci patrně dopomohl i fakt, že bezplatný upgrade byl oficiálně dostupný pouze jeden rok, což uživatele přimělo k tomu, aby povýšení stávajícího systému neodkládali.
U „jedenáctek“ je situace mnohem komplikovanější – Microsoft u novějšího systému zvýšil minimální hardwarové požadavky, čímž řadu zařízení z možnosti upgradu vyloučil. Nejbolestivější je požadavek na moderní procesor (ideálně vyrobený po roce 2018) s podporou TPM (Trusted Platform Module). Kvůli této komponentě nelze oficiálně Windows 11 na starší zařízení nainstalovat, a to i pokud mají dostatek výkonu.
Kdy Windows 11 překonají zastarávající „desítky“? Možná nikdy
Z tohoto důvodu podíl Windows 11 neroste tak rychle jako v případě Windows 10 a pravděpodobně bude trvat ještě několik let, než se podíl obou verzí operačních systémů potká na stejné úrovni. Podle analytické společnosti StatCounter aktuálně patří „desítkám“ 71,62 procenta ze všech verzí Windows, zatímco u „jedenáctek“ je to pouze 23,64 procenta. Zajímavé je, že tento stav se od dubna letošního roku prakticky nemění – ti, co chtěli a mohli upgradovat, tak již zřejmě učinili, zbytek buď „jedenáctky“ nechce, anebo nemá podporovaný hardware.
Je docela možné, že Windows 11 svým podílem nepřekonají „desítky“ nikdy, a to z jednoho prostého důvodu – příští rok by měl Microsoft na trh uvést Windows 12, které „jedenáctkám“ část koláče ukousnou.
Drtivá převaha Windows 10 skončí až ve chvíli, kdy uživatelé „vyhodí“ své staré počítače a zakoupí si novější s modernější verzí systému. K tomu je může podprahově nutit i sám Microsoft – za dva roky totiž přestane Windows 10 oficiálně podporovat, což nepochybně doprovodí vyskakujícími okny s upozorněním o potenciálně nebezpečném systému.