Domů » Bleskovky » Windows 10X letos nedorazí. Kdoví, jestli se jich vůbec někdy dočkáme

Windows 10X letos nedorazí. Kdoví, jestli se jich vůbec někdy dočkáme

Nad operačním systémem Windows 10X se stahují mračna – podle nejnovějšího reportu serveru Petri byl vývoj tohoto systému odložen a letos se jej určitě nedočkáme. Jedná se přitom o několikátý odklad, který může vést dokonce ke kompletnímu zrušení tohoto projektu.

Windows 10X: komplikace už od počátku

Windows 10X měl být operačním systémem postaveným na moderních základech bez veškerých reliktů minulosti. Měl sice částečně vypadat jako současné „desítky“, byl ovšem postavený na zcela novém jádru takříkajíc od podlahy.

windows 10x laptop 1

Základy Windows 10X položil Microsoft už v roce 2016, když vyvíjel novou platformu „Andromeda OS“ pro chystaný skládací smartphone. Z něj se nakonec vyklubal komunikátor Surface Duo, ovšem kvůli peripetiím s vlastním systémem do něj Microsoft nakonec nasadil Android. Projekt Andromeda byl uložen k ledu, část z něj však byla použita pro nový systém Windows 10X pro skládací počítače, zejména pro vlastní počítač Surface Neo se dvěma displeji.

Mohlo by vás zajímatPoutavý příběh Microsoft Surface Duo: mohl to být docela odlišný přístroj

Surface Neo byl ale v loňském roce odložen a v Redmondu se rozhodli pro další odbočku – Windows 10X nebude systém pro „skládačky“, ale pro levné počítače konkurující Chromebookům. Nenáročnost na hardware, svižný běh, plynulé aktualizace, důraz na internetové aplikace, moderní prostředí… To všechno vypadalo velmi dobře, nicméně neustálé odklady zřejmě přinutily vedení Microsoftu jednat. Pět let vývoje pryč a výsledky nikde.

Windows 10x 2 1

Důraz na klasické „desítky“

Vaz novému systému pravděpodobně narušila i pandemie nemoci COVID-19, která zapříčinila hromadné nákupy nových počítačů s klasickými „desítkami“. Nový a notně ořezaný systém by patrně způsobil v řadách uživatelů jenom chaos a přidělal marketingovému oddělení Microsoftu nemalé vrásky na čele. Kromě toho testovací verze Windows 10X příliš pozitivní vazbu nepřinesly.

Nepřehlédněte: Windows 10x unikly na internet. Máme pro vás podrobný popis funkcí i ukázkové video

 

Vývoj Windows 10X je tak údajně uložen k ledu a Microsoft přesunul veškeré prostředky na vývoj klasických Windows 10, které se mají letos na podzim dočkat zásadních změn, zejména v designu. Je možné, že některé prvky, které byly původně určené do Windows 10X, nakonec uvidíme v „desítkách“. Jen doufáme, že to s sebou nepřinese další vlnu zdržení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Snad necakaju od Indov, že poskladaju schopný OS 😂😂😂 Esteze Nadella spravil z OS ne-zarobkovu cinnost. Pretoze keby ich mal živiť Windows.. davno by skrachovali.
  Cely OS cista tragedia. A to hovorim ako fands Windows (hlavne teda na 2v1)

 2. Tak to je snad každému jasný, že to bude mrtvé dřív než to spatří světlo světa. A i když to vydají, tak o to nikdo nebude mít zájem, protože se opět dostaneme do magického kruhu – nejsou aplikace, nejsou lidi – nejsou lidi, nejsou aplikace.

 3. Rychlost HW ide rychlo dopredu, tak asi robit zvlast osekany Windows je neekonomicke. Staci optimalizovat existujuci.

  • No ve světě SW to ne ždy platí a právě Windows 10 je toho příkladem.

  • q123

   Přesně tak, máme čím dál vykonnější „stroje“ tak proč jejich výkone neprodrbat mizerným a nenažraným kódem SW, že.
   Něco jako máte tak silný motor, že nemusíte uvolňovat ruční brzdu!

  • pri Windows 8.1 to platilo. Isiel rychlo aj na šmejdovych tabletoch za 80-100€. Islo to lepsie nez hociktore androidy.
   To znamena že fakt staci zoptimalizovať W10 a spraviť prostredie touch-friendly. Pridať gesta, interaktivne vysuvy atd. Uplne staci vratit featury ktore mal W8.1. A hotovo.

   Problem je že Indickí negramotni IT „Profici“ to nedokažu. To by musel ist Windows znova pod ruky US luďom, a znova by musel najať tie tisicky testerov z US/EU. Čo je nakladne. A MS radsej bude platit indickych fušerov, čo za 6rokov vyvoja dokazali 6x zmenit ikony, a pridať par nezmyslov, ktore aj tak neskor odstranili/odstrania

  • na druhej strane podporuje to zvysovanie vykonu a predaj hardwaru :)

  • q123: No spíš je to obráceně. SW je nenažraný kvůli chabé optimalizaci, protože máme k dispozici vysoký výkon. Hezky je to vidět v hrách, které mají desítky GB, ale vizual docela stagnuje.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).