Domů » Bleskovky » Windows 10 pro Insidery: nové sestavení přináší první novinky z chystaného jarního updatu

Windows 10 pro Insidery: nové sestavení přináší první novinky z chystaného jarního updatu

Už zítra bude do světa vypuštěna velká podzimní aktualizace systému Windows 10, která přinese spoustu novinek (podívejte na náš velký souhrn), naopak na některé slíbené funkce si budeme muset počkat ještě o něco déle (více informací). Novinkek jako jsou Timeline či univerzální sdílená schránka se dočkáme až v dalším velkém updatu, který vyjde příští rok na jaře.

Velký jarní update se již začal vyvíjet v rámci vývojové větve Redstone 4 a Insideři již dostávají první ukázky; minulý pátek bylo do rychlého kruhu aktualizací vypuštěno sestavení s číslem 17017. Jaké přináší novinky?

Cortana Collections

Bohužel první dvě novinky se týkají hlasové asistenky Cortany, která není v našich končinách dostupná. Pokud máte však prostředí Insider Preview nastaveno na anglické, můžete si nově v rámci Cortany užít ukládání kolekcí.

Pokud při prohlížení webu narazíte na něco zajímavého (kniha, recept, film, apod.), můžete si tuto položku uložit do Cortana Collections a kdykoliv se k ní vrátit. Cortana se učí vaším návykům, takže po chvíli používání vám bude vhodné odkazy nabízet do kolekcí sama.

Integrace Cortany do Centra akcí

Cortana se postupně integruje hlouběji do systému Windows 10 a jeho aplikací, v budoucnu například bude součástí Centra akcí, kde bude poskytovat tipy, nástroje pro vyhledávání, apod. Od tohoto sestavení například přestává Cortana nabízet proaktivní obsah, který bude v budoucnu viditelný právě v Centru akcí.

Nabídka „Po spuštění“ v moderním hávu

Microsoft nadále pokračuje ve stěhování položek do moderního nastavení, od tohoto sestavení v něm najdeme seznam aplikací, které se spouštějí po nastartování systému. V tomto seznamu je možné zjistit, jaký vliv mají jednotlivé aplikace na rychlost spouštění systému, a většině aplikací bude možné odsud automatický start zakázat.

Známé chyby

Jelikož je Microsoft s vývojem větve Redstone 4 na počátku, „nezavrtal“ se do systému tak hluboko, aby v něm způsobil nadměrné množství chyb. Přesto už se jich pár objevilo, takže s instalaci nových sestavení nedoporučujeme provádět na vašem hlavním zařízení.

  • Některé aplikace (například Windows Media Player) mohou chybět
  • Na touchpadu nefunguje gesto pro zahození všech notifikací
  • Je-li spuštěna služba RDP, může u některých konfigurací grafických karet docházet ke zčernání obrazovky, na které se zobrazí jen kurzor. Počítač by se měl nicméně po chvíli sám zotavit.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).