Microsoft v tomto týdnu vypustil do světa velkou aktualizaci systému Windows 10 nazvanou Creators Update. Desítky dostaly velké množství nových funkcí a vylepšení, s nimiž jsme vás seznámili ve včerejším článku. Dnes se podíváme na funkce, které Microsoft přislíbil, dokonce je na konferencích ukázal, ale nakonec do Creators Update přidány nebyly.
Moji lidé
Hlavní panel měl být při pravé straně obohacen o ikonky vašich oblíbených kontaktů, po kliknutí na ně zobrazila karta s veškerými možnostmi komunikace a sdílení obsahu s nimi, např. skrze Skype, email, apod. Tato funkce byla pouze odložena a patrně se objeví v příští velké aktualizaci Windows 10, ta však přijde až na konci letošního roku.
Groove Music Maker
Apple má svůj Garage Band, Microsoft plánuje Groove Music Maker. Nutno podotknout, že redmondští o své aplikaci pro skládání hudby nikdy nemluvili, objevila se však v jednom z prvních propagačních videí k Creators Updatu.
Podle zdrojů serveru Windows Central aplikace nebyla zrušena, ale patrně jako funkce Moji lidé pouze odložena. Vzhledem k tomu, že se jedná o aplikaci, nemusíme na její vypuštění čekat do příští velké aktualizace systému, ale může přijít kdykoliv během roku.
Vylepšené Centrum akcí
Video o budoucích funkcích Creators Updatu odhalilo i nově vypadající Centrum akcí s přepracovaným přepínačem rychlých funkcí a posuvníky pro změnu hlasitosti a jasu. Zda se jednalo pouze o designový koncept, nebo se nového Centra akcí dočkáme v zimě, je v tuto chvíli nejisté.
Synchronizace souborů na OneDrive na vyžádání
OneDrive ve Windows 10 funguje tak, že si uživatel vybere, které složky budou synchronizovány, zatímco ostatní se nebudou v systému vůbec objevovat. Creators Update měl nicméně přinést zpět způsob, který byl používán ve starších verzích Windows, kdy uživatelé služby OneDrive v Průzkumníkovi souborů všechny soubory a složky, aniž by se fyzicky nacházely na disku. Vybrané soubory a složky bylo možné nastavit pro offline přístup, tzn. že se na disk stáhly a udržovala se jejich aktuální verze.
Bohužel zástupci online souborů (s možností nastavení do offline režimu) se po poslední aktualizaci neobjevily, a zatím není jisté, zda se vůbec objeví. Uživatelé Windows totiž údajně tento způsob synchronizace považují jako matoucí.
Smíšení realita
Součástí Creators Updatu měla být i smíšená realita, tedy speciální prostředí pro náhlavní VR soupravy. Tato funkce je v současných Windows 10 zatím skryta, přístupná víceméně pouze vývojářům. První náhlavní soupravy pro smíšenou realitu kompatibilní s Windows budou dostupné na podzim letošního roku, v tu dobu zřejmě přijde i jejich podpora pro koncové spotřebitele.
Windows Capture 3D
Mobilní Windows 10 dostanou Creators Update až v příštích týdnech (navíc ve velmi omezeném počtu), již nyní je však víceméně jisté, že nedostanou slíbenou funkci 3D Capture. Ta umožňovala využít fotoaparát smartphonů s Winodws 10 Mobile k nasnímání trojrozměrného objektu, který pak aplikace v telefonu složila a zachovala jak jeho tvary, tak texturu.
I tato funkce patrně není přímá součást systému, ale separátní aplikace, tudíž je možné, že dorazí někdy později.
Příští velká aktualizace v přípravách
Většina výše uvedených novinek zřejmě přijde do Windows 10 na konci letošního roku s aktualizací, která je interně nazvaná Redstone 3. Microsoft na již na ní zahájil práce, dokonce první sestavení s číslem 16170 vypustil mezi Insidery. Zatím nepřináší žádné viditelné novinky, ty budou přicházet v průběhu letošního roku.
Systém by měl postupně dostávat nový designový jazyk, nazvaný jako NEON, několik screenshotů inovovaného prostředí již uniklo na internet.
(Pod)zimní update také přinese do Windows 10 podporu ARMových čipsetů, z čehož mají nejprve profitovat levnější tablety a notebooky, později by se mohly dočkat i smartphony. Více informací o budoucnosti Windows 10 bychom se mohli dozvědět mezi 10. a 12. květnem na vývojářské konferenci Microsoft Build 2017.