Domů » Články » WhatsApp v ohrožení? Hackeři odhalili, jak převzít kontrolu nad stovkami milionů účtů

WhatsApp v ohrožení? Hackeři odhalili, jak převzít kontrolu nad stovkami milionů účtů

Výzkumníci společnosti Check Point odhalili novou zranitelnost v on-line platformách populárních služeb pro zasílání zpráv WhatsApp a Telegram (WhatsApp Web a Telegram Web). Zneužitím zranitelnosti by mohli útočníci kompletně převzít kontrolu nad uživatelskými účty a získat přístup k osobním i skupinovým konverzacím, fotkám, videím a dalším sdíleným souborům, kontaktům a dalším datům.

Doplněno: Podle vyjádření zástupců komunikační služby Telegram je informace společnosti Check Point chybná a zranitelnost se týkala pouze WhatsAppu, Telegramu nikoliv.

Nová zranitelnost ohrožuje stovky milionů uživatelů služeb WhatsApp Web a Telegram Web a vystavuje jejich účty riziku kompletního ovládnutí hackery,“ říká Petr Kadrmas, Secuity Engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point. „Jednoduchým zasláním zdánlivě neškodné fotky mohou útočníci převzít kontrolu nad účtem a získat přístup k historii zpráv, ke všem fotografiím, které kdy byly sdíleny, a odesílat zprávy jménem uživatele.

whatsapp_telegramutok

Zranitelnost umožňuje útočníkům poslat oběti škodlivý kód, který je ukryt ve zdánlivě nevinně vypadajícím obrázku. Jakmile uživatel na obrázek klikne, může útočník získat plný přístup k datům oběti ve službách WhatsApp nebo Telegram a převzít kontrolu nad účtem. Útočník pak může poslat škodlivý soubor všem kontaktům oběti, což potenciálně umožňuje masové útoky.

Demo of WhatsApp Web Account Takeover | Hacking Demonstration

Check Point o zranitelnosti informoval bezpečnostní týmy WhatsApp a Telegram 8. března letošního roku. WhatsApp a Telegram uznaly bezpečnostní riziko a vyvinuly opravu pro webové klienty po celém světě. Uživatelům webových verzí WhatsApp a Telegram, kteří si chtějí být jisti, že používají nejnovější verze, je doporučeno restartovat webový prohlížeč.

Demo of Telegram Web Account Takeover | Hack Demonstration

WhatsApp a Telegram používají na ochranu dat koncové šifrování zpráv, aby bylo zajištěno, že zprávy mohou číst pouze účastníci komunikace. Přesto stejné koncové šifrování bylo zdrojem také této zranitelnosti. Jelikož byly zprávy zašifrovány na straně odesílatele, WhatsApp a Telegram neměly přístup k obsahu, a nemohly tak zabránit odesílání škodlivého obsahu. Po opravě této zranitelnosti je nyní obsah ověřen před zašifrováním, což umožňuje blokovat škodlivé soubory. Obě webové verze obsahují všechny zprávy odeslané a přijaté uživatelem v mobilní aplikaci a jsou plně synchronizované s uživatelskými zařízeními.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

8 komentářů

  1. Prosim nesirte nesmysly. Telegramu se tento problem netyka, jako vzdy jeden opisuje od druheho.
    [odkaz]

  2. Whats up bylo fajn v době kdy ho jeste nemel fb.. od doby kdy ho koupil jsem aplikaci prestal používat.. jen blb by sveril fb sve zprávy

  3. Vývoj čehokoliv nejvíce prodražují vysírači.

  4. Co to je za nadpis, jsem se musel třikrát podívat jestli mne smartmania nepřesměrovala na stránky blesku…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).