Domů » Bleskovky » Výzkum potvrdil, že smartphony dokáží detekovat radioaktivní záření

Výzkum potvrdil, že smartphony dokáží detekovat radioaktivní záření

O tom, že smartphony za několik posledních let transformovaly v multifunkční nástroje již nikdo nepochybuje. Díky pokročilým technologiím dokáží za jistých ohledů nahradit digitální fotoaparáty, navigace, nebo notebook. V následujícím období se však díky novým výzkumům pravděpodobně dočkáme nové vlastnosti, kterou by čekal jen málokdo.


Ilustrační obrázek  

Řeč je o schopnosti detekce radioaktivního záření za pomoci fotoaparátu. Na sklonku minulého roku se totiž objevila aplikace GammaPix, která podle slov tvůrců dokáže integrovaný fotoaparát proměnit na levný Geigerův počítač. Celá myšlenka je postavena na teorii, kdy CMOS snímač, jež je součástí každého smartphonu, umožňuje zachytit signály nebezpečného záření. Výzkumníci z Idaho National Labs se na tuto problematiku zaměřili a dokonce vyvinuli vlastní aplikaci s názvem CellRad.

  
Geigerův počítač v praxi

Jako testovací zařízení posloužili smartphony Nexus S, Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy Nexus a Nexus 4. Překvapivě nejpřesnější údaje dokázal interpretovat již čtyři roky starý Nexus S, který delší dobu patří mezi výběhové modely. Testování aplikace probíhalo u detekcí izotopů selenu, iridia, cesia, kobaltu a americia. Vědečtí pracovníci dále upozornili na fakt, že i přes tyto schopnosti, chytré telefony nikdy nenahradí specializované nástroje určené pro tento druh měření.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments