Domů » Bleskovky » Výzkum potvrdil, že smartphony dokáží detekovat radioaktivní záření

Výzkum potvrdil, že smartphony dokáží detekovat radioaktivní záření

O tom, že smartphony za několik posledních let transformovaly v multifunkční nástroje již nikdo nepochybuje. Díky pokročilým technologiím dokáží za jistých ohledů nahradit digitální fotoaparáty, navigace, nebo notebook. V následujícím období se však díky novým výzkumům pravděpodobně dočkáme nové vlastnosti, kterou by čekal jen málokdo.


Ilustrační obrázek  

Řeč je o schopnosti detekce radioaktivního záření za pomoci fotoaparátu. Na sklonku minulého roku se totiž objevila aplikace GammaPix, která podle slov tvůrců dokáže integrovaný fotoaparát proměnit na levný Geigerův počítač. Celá myšlenka je postavena na teorii, kdy CMOS snímač, jež je součástí každého smartphonu, umožňuje zachytit signály nebezpečného záření. Výzkumníci z Idaho National Labs se na tuto problematiku zaměřili a dokonce vyvinuli vlastní aplikaci s názvem CellRad.

  
Geigerův počítač v praxi

Jako testovací zařízení posloužili smartphony Nexus S, Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy Nexus a Nexus 4. Překvapivě nejpřesnější údaje dokázal interpretovat již čtyři roky starý Nexus S, který delší dobu patří mezi výběhové modely. Testování aplikace probíhalo u detekcí izotopů selenu, iridia, cesia, kobaltu a americia. Vědečtí pracovníci dále upozornili na fakt, že i přes tyto schopnosti, chytré telefony nikdy nenahradí specializované nástroje určené pro tento druh měření.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

13 komentářů

 1. Takže ne smartphony, ale CMOS senzory. A detekovat? Na jaké úrovni s jakou přesností? Radioaktivní zážení je úplně všude, kolem nás…

  • Hornisse (neregistrovaný)

   Předpokládám, že to funguje na principu detekce SEU, čili náhodného překlopení tranzistoru vlivem ionizujícího záření. Čili se měří velikost šumu senzoru. Čím větší šum, tím silnější radiace. Ale přesnost by mě taky zajímala

  • No tak ale třeba na foťák na to appka nainstalovat nepůjde :-)

  • To záleží na foťáku… Ale proč jsi omezen jen na instalování appek? Třeba to může být součástí firmwaru…

   Ale kamery jsou dnes v tabletech, mobilech, noteboocích, hodinkách, televizích, autech – pak jsou i dedikované síťové kamery… Opravdu nemusíme být omezeni jen na hloupé chytré telefony…

  • ZahyCZ (neregistrovaný)

   Toto je web o smartphonech tak asi proto ta „omezenost“..:D

  • Hornisse (neregistrovaný)

   Bude tam celkem neřešitelný problém s kalibrací, každý telefon bude dávat jiné výsledky. Nemluvě o tom, že spousta typů radiace se na čip vůbec nedostane, typicky alfa radiace nebo UV. A v případě silnějšího zdroje to pravděpodobně rovnou shodí systém zařízení chybou paměti. Ale jako koncepčně dobrý, očekávám, kdy se objeví první appka která bude pískat kolem mikrovlnky

  • Tým zhodením systému a chybou pamäti…. To nie je tak. Ide o to ako je koncipovaný systém a hlavne ako bude naprogramovaná aplikácia. Takéto niečo predvídať je nemiestne. Aj aplikácia na maily ti môže spadnúť pri stack overflow ak sa zle navrhne.

  • Hornisse (neregistrovaný)

   Jistě, je to o systému, ale i velice robustní systém by potřeboval kvalitní ECC a ideálně kompletní paměťovou redundanci – a obojí je drahé, takže to v telefonech nenajdeme.

   Nicméně přiznávám, že radiace která by v krátkém čase dokázala shodit systém by byla pro člověka velmi nezdravá, takže je to spíš akademická diskuze

  • Janac_Marek: Hornisse to ale myslel tak, že ta radiace shodí systém. Ne aplikace pro její měření. Každý ví, že silná radiace určitého typu

  • …dělá elektronickým zařízením problémy…

  • Kazeasch (neregistrovaný)

   JANAC_MAREK: Řekl bych že systém nespadne kvůli aplikaci, ale protože polovodiče nejsou s radiací zrovna kámoši. (Elektronkovej smartphone bych asi nechtěl :-D )

 2. Mike (neregistrovaný)

  OLOL, vy jste teda experti :-D Pokud se někdy ocitnete vedle tak silného zdroje ionizujícího záření, že způsobí pád systému kvůli chybám paměti, žádný měřák nepotřebujete. Můžete si být naprosto jisti, že vám zbývá jen pár hodin až dní života a naprosto nic už s tím nezmůžete ;-)

  • Kazeasch (neregistrovaný)

   MIKE: To není tak jednoznačný. Záleží jen na tom kdy se vyzářená částice trefí do blbýho místa. S rostoucí úrovní radiace jen stoupá pravděpodobnost že se to stane brzo. Mimo to slabá radiace nemusí telefon rovnou odepsat celej. Stačí aby poškodila jediný PN přechod, jeho funkce se tak dostala mimo toleranci a telefon klidně může vypadat jako fukční ale i přes to nahodile padat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).