TOPlist

Vyzkoušeli jsme nový Samsung OmniaPRO s finální verzí ROM: První dojmy

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

- Minulý týden se mi do rukou dostal komunikátor Samsung OmniaPRO s finální verzí ROM, která obsahuje i nativní českou lokalizaci. Zařízení mě už při prvním spuštění překvapilo svoji svižností a množstvím bonusových aplikací od výrobce, které jsou uceleně zakomponovány v uživatelském rozhraní TouchWiz 2.0. Na první pohled téměř nepoznáte, že se jedná o přístroj se systémem Windows Mobile 6.1 Professional, jelikož základní obrazovka i nabídka Start je nahrazena vlastním řešením výrobce a stejně na tom jsou i další systémové nabídky. Musím se přiznat, že jsem v prvních minutách v novém rozhraní dokonce trochu tápal, kde co nastavit a upravit; přece jenom jsem byl doposud zvyklý na standardní nabídky a dialogová okna a Samsung tyto prvky velmi zásadně přeuspořádal. Detailní popis si nechám až do recenze, v tomto článku se zaměřím na některé klíčové prvky, které mě u nové OmniePRO zaujaly.

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional (na podzim bude zdarma dostupný upgrade na Windows Mobile 6.5)
Displej: AMOLED, WVGA rozlišení 480×800 px, 3,5″, max. 65k barev
Procesor: Samsung S3C6410, 800 MHz
Paměť: 256 MB RAM, 256 MB ROM, 2 GB vnitřní úložiště, microSDHC karty
Telefon: čtyřpásmové GSM/GPRS/EDGE, UMTS/HSDPA (rychlost stahování až 7,2 Mbps)
Komunikace: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 (EDR, A2DP)
Fotoaparát: 5.0 MPx, autofocus, přisvětlovací LED dioda, makro režim, záznam videa ve VGA, přední VGA kamerka pro videohovory
Hardwarová klávesnice: ano, výsuvná, 4 řady, 39 kláves, bílé podsvícení
GPS: Ano, 20 kanálů, A-GPS
FM rádio: ano, podpora RDS,
Hmotnost: 159 gramů včetně baterie
Rozměry: 57.8 x 112.6 x 16.2 mm
Baterie: Li-Ion, kapacita 1500 mAh
Další informace: 3,5 mm výstup na sluchátka, TouchWiz 2.0, velké množství bonusových aplikací, pohybový senzor, světelný senzor a proximity senzor

Stejně jako u nedávno recenzované Omnie II se ale nemusíte obávat, že by nebylo možné všechny ty grafické nadstavby vypnout a používat standardní vzhled systému Windows Mobile, to totiž možné je. Stačí jen navštívit nastavení, kde vypnete TouchWiz rozhraní a plugin na hlavní obrazovce. Možnosti jednotlivých aplikací TouchWiz jsou ale neskutečně rozsáhlé, jen na hlavní obrazovce můžete mít hned tři záložky s vlastními widgety, a pokud by vám to bylo málo, lze využít sekundární obrazovky Dnes, do které se můžete přepínat přes speciální hardwarové tlačítko na levém boku telefonu. Samsung tyto dvě podoby obrazovky Dnes rozlišuje na pracovní a zábavní, je ale jen na vás, jak si jejich podoby upravíte a kterými pluginy je osadíte.

- - -

Stisknutím tlačítka Start nebo středového tlačítka pod displejem se dostanete do nabídky se zástupci (programy). Ta je opět rozdělena do několika záložek (standardně to jsou 4, ale jejich počet můžete navýšit až na 10), přičemž na každou se vejde 12 zástupců, jejichž pořadí a pozici můžete kdykoliv změnit. Procházení v záložkách přes displej je doprovázeno jemnými vibracemi (haptic feedback), které je v případě potřeby možné vypnout (i když v hlavní nabídce s programy se mi to nepodařilo ani když jsem tuto možnost v nastavení deaktivoval). Listování je plynulé, i když občas mám dojem, že by ještě drobná optimalizace neuškodila. Nabídku s programy můžete převléci do dvou grafických kabátků, nebo se, jak jsem již zmínil, lze vrátit ke klasické nabídce Start ze systému Windows Mobile.

- -

Počet bonusových aplikací od výrobce je opravdu vysoký; nechybí zde propracovaný přehrávač audia a videa (včetně podpory DivX), editor klipů, správce obrázků, vylepšený průzkumník, chytré vyhledávání, internetový prohlížeč Opera Mobile 9.5 (sestavení 17288) s podporou Flashe do verze 8, nástroje pro sdílení obrázků na Flickru, Facebooku, MySpace, Google Picasa či Photobucketu, stahovač Podcastů, inteligentní převodník a spousta dalších, které si podrobně popíšeme v recenzi. Rozhodně se nedá napsat, že by tyto programy byly jen do počtu, většina z nich nabízí další doprovodné funkce a rozšiřující nastavení. Takový Touch Player (přehrávač audio/video) bez problémů zvládá DivX filmy v rozlišení 640×480 px a k dokonalosti mu chybí snad jen podpora titulků.

- - -

Samsung rovněž připravil vlastní „black“ schéma pro Windows Mobile, který všechny systémové nabídky převlékne do černé barvy s bíle zvýrazněnými prvky. Pokud má v základním schématu Word editor bílé pozadí a černý text, pak s tímto black skinem čekejte černé pozadí a bílý text. Nevzpomínám si, že by nějaké témátko pro Windows Mobile dokázalo až takto zásadně přeskinovat systém, ale Samsung si s tím evidentně poradil po svém. Pokud si ponecháte zapnuté TouchWiz rozhraní, připravte se na zcela nového správce zpráv a e-mailů nebo průzkumníka; všechny tyto programy totiž s TouchWiz dostanou zcela jiný kabátek, který je dokonale optimalizovaný pro ovládání přes prsty. Znovu ale zdůrazňuji, že jakmile TouchWiz vypnete, dostanete klasický vzhled, kterému se lépe vládne stylusem. Tolik tedy k softwarové části a teď se pojďme podívat na vzhled a hardwarovou klávesnici.

- -

Displej na přední straně je vyrobený technologií AMOLED a disponuje WVGA rozlišením (480×800 px). Dokáže zobrazit maximálně 65k barev a jeho úhlopříčka je 3,5“. Ve vnitřních prostorách je displej skvěle čitelný a barvy působí velmi věrohodně, na přímém sluníčku je ale situace mnohem horší (stejná, jako u jiných WM zařízení) a často si budete muset rukou trochu stínit, abyste si mohli prohlédnout obsah na displeji. AMOLED displej má však výhodu v nízké energetické náročnosti, a skutečně to je znát. Neprováděl jsem sice zatím žádné specifické testy baterie, ale při normálním používání nepozoruji žádné rychlé vybíjení akumulátoru (Li-Ion 1500 mAh).

- - - - -
Obrazovka Dnes; programy a zástupci; nastavení a vylepšený kalendář

Pod displejem se nachází dvě tlačítka pro příjem a ukončení hovoru a středová klávesa pro vyvolání hlavní programové nabídky. Samsung naštěstí klávesami nešetřil ani na bočních hranách. Na té pravé najdeme spoušť fotoaparátu a tlačítko pro uzamčení přístroje, nalevo jsou umístěny klávesy pro regulaci hlasitosti a již zmíněné tlačítko pro přepínání obrazovky Dnes. Konektor pro připojení nabíječky není standardní miniUSB, ale méně často používaný microUSB. Umístění na horní hraně vedle 3,5 mm výstupu na sluchátka, také není zcela běžné a praktické. Mimochodem, dodávaná sluchátka hrají opravdu špičkově a mají velmi silné basy a čisté výšky; rozhodně nejde o nějaké obyčejné „špunty“, které by jen tak vyplňovaly obsah.

- - - - -
Správce programů; přehrávač hudby a videa; Opera Mobile 9.5 a nástroj pro sdílení fotografií

Je škoda, že se na telefonu nenacházejí žádné signalizační diody, zmeškané události nebo nabíjení tak poznáte pouze podle systémových ikonek na displeji. OmniaPRO je kromě pohybového a světelného senzoru vybavena také proximity senzorem, který automaticky vypne displej během hovoru, pokud telefon přiblížíte k uchu. Tím se zamezuje nechtěnému stisknutí tlačítek na displeji. Při popisu zadní strany se obvykle zaměřím jen na popis objektivu a systémového reproduktoru, který se zde samozřejmě také nachází. U OmniePRO je ale zadní strana zdobena čtveřicí červených linek, které jsou viditelné jen z několika úhlů, a pokud s telefonem před svým zrakem budete hýbat, dostaví se pěkný efekt právě od těchto lesklých linek. Nutno dodat, že celý kryt přístroje je velmi lesklý a dokonale si zapamatuje každý váš otisk.

- - -
Další fotografie pořízené 5 MPx fotoaparátem OmniePRO naleznete v naší galerii.

Fotoaparát na zadní straně disponuje rozlišením 5 MPx a fotí opravdu pěkně, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených fotografií. K dispozici je i přisvětlovací LED dioda, jejíž výkon je v horších světelných podmínkách velmi dobrý. Bez potíží dokáže ve tmě prosvítit celou místnost. Telefon si nevede špatně ani při záznamu videa ve VGA rozlišení, ostatně přesvědčit se o tom můžete z přiloženého videa.

Záznam videa ve VGA rozlišení (zmenšeno)

- - -
Editor zpráv a e-mailů v novém grafickém kabátku

Hardwarová klávesnice nabízí poměrně velká tlačítka, která jsou rozmístěna do čtyřech řad. Numerické znaky zde nemají vlastní řadu, ale vyvolávají se jako sekundární symbol u tlačítek v horní řadě. Podsvícení klávesnice je bíle, ale přes den se neaktivuje díky přítomnému světelnému senzoru, který takto šetří energii. Ač je prostředí operačního systému lokalizováno do češtiny, na hardwarové klávesnici česky psát nelze. Naštěstí je k dispozici český xT9 slovník, který má poměrně slušnou databázi počeštěných slov a při psaní vám napovídá.

- - -

Záhadou mi ale je, proč je tento slovník v nastavení klávesnice označován jako slovenský, zřejmě nějaká drobná chybka v překladu :-). Na klávesnici se píše velmi pohodlně, i když komfortu konkurenčního HTC Touch Pro2 nedosahuje. Nečekejte zde ani žádné nadstandardní klávesy (Ctrl, Fn, softwarová tlačítka…), na ty zde zkrátka nezbylo místo. Na sekundárních symbolech nenajdete ani znaky jako + nebo =, ty je totiž nutné vyvolat přes tlačítko Sym.

Díky 800 MHz procesoru (Samsung S3C6410) je telefon velmi rychlý. Celou dobu ale na tak vysoké frekvenci nepracuje, a pokud je zátěž procesoru nižší, automaticky se podtaktovává na menší hodnoty. Pro řízení výkonu procesoru je v nastavení dokonce připravena speciální aplikace. Telefon je osazený 256 MB RAM a 256 MB ROM, k dispozici jsou pak další 2 GB pro vaše data + microSDHC slot, který se nachází pod zadním krytem baterie. Při prvním spuštění je k dispozici okolo 96 MB RAM (s vypnutým TouchWiz prostředním a při použití klasické obrazovky Dnes). OmniaPRO má nečekaně dobrou správu RAM, proto nedochází k žádnému citelnějšímu zpomalení přístroje ani v případě, že vám na pozadí běží několik programů či třeba přehrávač hudby. Velmi pěkně zpracovaný je správce pro připojení do bezdrátových sítí, ve kterém se na displeji zobrazují ikonky dostupných sítí. Pokud se chcete připojit, stačí na ikonku kliknout, zadat klíč (pokud je vyžadován) a jste připojeni.

- - -
TouchWiz se dá vypnout a vzhled systému následně můžete přepnout do klasického zobrazení

Po prvních dnech používání na mě Samsung OmniaPRO působí jako velmi profesionálně zvládnuté zařízení, u kterého si výrobce vyhrál s nejrůznějšími detaily. Pokud máte k tomuto zařízení nějaké dotazy, využijte prostoru v komentářích nebo našeho diskuzního fóra. Bude-li v mých silách, pokusím se na ně průběžně odpovídat. Zařízení budu i nadále intenzivně testovat a své dojmy následně zúročím v plnohodnotné recenzi. Další snímky zařízení si můžete prohlédnout v naší galerii.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku