Domů » Články » Vyzkoušeli jsme nový Samsung OmniaPRO s finální verzí ROM: První dojmy

Vyzkoušeli jsme nový Samsung OmniaPRO s finální verzí ROM: První dojmy

- Minulý týden se mi do rukou dostal komunikátor Samsung OmniaPRO s finální verzí ROM, která obsahuje i nativní českou lokalizaci. Zařízení mě už při prvním spuštění překvapilo svoji svižností a množstvím bonusových aplikací od výrobce, které jsou uceleně zakomponovány v uživatelském rozhraní TouchWiz 2.0. Na první pohled téměř nepoznáte, že se jedná o přístroj se systémem Windows Mobile 6.1 Professional, jelikož základní obrazovka i nabídka Start je nahrazena vlastním řešením výrobce a stejně na tom jsou i další systémové nabídky. Musím se přiznat, že jsem v prvních minutách v novém rozhraní dokonce trochu tápal, kde co nastavit a upravit; přece jenom jsem byl doposud zvyklý na standardní nabídky a dialogová okna a Samsung tyto prvky velmi zásadně přeuspořádal. Detailní popis si nechám až do recenze, v tomto článku se zaměřím na některé klíčové prvky, které mě u nové OmniePRO zaujaly.

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional (na podzim bude zdarma dostupný upgrade na Windows Mobile 6.5)
Displej: AMOLED, WVGA rozlišení 480×800 px, 3,5″, max. 65k barev
Procesor: Samsung S3C6410, 800 MHz
Paměť: 256 MB RAM, 256 MB ROM, 2 GB vnitřní úložiště, microSDHC karty
Telefon: čtyřpásmové GSM/GPRS/EDGE, UMTS/HSDPA (rychlost stahování až 7,2 Mbps)
Komunikace: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 (EDR, A2DP)
Fotoaparát: 5.0 MPx, autofocus, přisvětlovací LED dioda, makro režim, záznam videa ve VGA, přední VGA kamerka pro videohovory
Hardwarová klávesnice: ano, výsuvná, 4 řady, 39 kláves, bílé podsvícení
GPS: Ano, 20 kanálů, A-GPS
FM rádio: ano, podpora RDS,
Hmotnost: 159 gramů včetně baterie
Rozměry: 57.8 x 112.6 x 16.2 mm
Baterie: Li-Ion, kapacita 1500 mAh
Další informace: 3,5 mm výstup na sluchátka, TouchWiz 2.0, velké množství bonusových aplikací, pohybový senzor, světelný senzor a proximity senzor

Stejně jako u nedávno recenzované Omnie II se ale nemusíte obávat, že by nebylo možné všechny ty grafické nadstavby vypnout a používat standardní vzhled systému Windows Mobile, to totiž možné je. Stačí jen navštívit nastavení, kde vypnete TouchWiz rozhraní a plugin na hlavní obrazovce. Možnosti jednotlivých aplikací TouchWiz jsou ale neskutečně rozsáhlé, jen na hlavní obrazovce můžete mít hned tři záložky s vlastními widgety, a pokud by vám to bylo málo, lze využít sekundární obrazovky Dnes, do které se můžete přepínat přes speciální hardwarové tlačítko na levém boku telefonu. Samsung tyto dvě podoby obrazovky Dnes rozlišuje na pracovní a zábavní, je ale jen na vás, jak si jejich podoby upravíte a kterými pluginy je osadíte.

- - -

Stisknutím tlačítka Start nebo středového tlačítka pod displejem se dostanete do nabídky se zástupci (programy). Ta je opět rozdělena do několika záložek (standardně to jsou 4, ale jejich počet můžete navýšit až na 10), přičemž na každou se vejde 12 zástupců, jejichž pořadí a pozici můžete kdykoliv změnit. Procházení v záložkách přes displej je doprovázeno jemnými vibracemi (haptic feedback), které je v případě potřeby možné vypnout (i když v hlavní nabídce s programy se mi to nepodařilo ani když jsem tuto možnost v nastavení deaktivoval). Listování je plynulé, i když občas mám dojem, že by ještě drobná optimalizace neuškodila. Nabídku s programy můžete převléci do dvou grafických kabátků, nebo se, jak jsem již zmínil, lze vrátit ke klasické nabídce Start ze systému Windows Mobile.

- -

Počet bonusových aplikací od výrobce je opravdu vysoký; nechybí zde propracovaný přehrávač audia a videa (včetně podpory DivX), editor klipů, správce obrázků, vylepšený průzkumník, chytré vyhledávání, internetový prohlížeč Opera Mobile 9.5 (sestavení 17288) s podporou Flashe do verze 8, nástroje pro sdílení obrázků na Flickru, Facebooku, MySpace, Google Picasa či Photobucketu, stahovač Podcastů, inteligentní převodník a spousta dalších, které si podrobně popíšeme v recenzi. Rozhodně se nedá napsat, že by tyto programy byly jen do počtu, většina z nich nabízí další doprovodné funkce a rozšiřující nastavení. Takový Touch Player (přehrávač audio/video) bez problémů zvládá DivX filmy v rozlišení 640×480 px a k dokonalosti mu chybí snad jen podpora titulků.

- - -

Samsung rovněž připravil vlastní „black“ schéma pro Windows Mobile, který všechny systémové nabídky převlékne do černé barvy s bíle zvýrazněnými prvky. Pokud má v základním schématu Word editor bílé pozadí a černý text, pak s tímto black skinem čekejte černé pozadí a bílý text. Nevzpomínám si, že by nějaké témátko pro Windows Mobile dokázalo až takto zásadně přeskinovat systém, ale Samsung si s tím evidentně poradil po svém. Pokud si ponecháte zapnuté TouchWiz rozhraní, připravte se na zcela nového správce zpráv a e-mailů nebo průzkumníka; všechny tyto programy totiž s TouchWiz dostanou zcela jiný kabátek, který je dokonale optimalizovaný pro ovládání přes prsty. Znovu ale zdůrazňuji, že jakmile TouchWiz vypnete, dostanete klasický vzhled, kterému se lépe vládne stylusem. Tolik tedy k softwarové části a teď se pojďme podívat na vzhled a hardwarovou klávesnici.

- -

Displej na přední straně je vyrobený technologií AMOLED a disponuje WVGA rozlišením (480×800 px). Dokáže zobrazit maximálně 65k barev a jeho úhlopříčka je 3,5“. Ve vnitřních prostorách je displej skvěle čitelný a barvy působí velmi věrohodně, na přímém sluníčku je ale situace mnohem horší (stejná, jako u jiných WM zařízení) a často si budete muset rukou trochu stínit, abyste si mohli prohlédnout obsah na displeji. AMOLED displej má však výhodu v nízké energetické náročnosti, a skutečně to je znát. Neprováděl jsem sice zatím žádné specifické testy baterie, ale při normálním používání nepozoruji žádné rychlé vybíjení akumulátoru (Li-Ion 1500 mAh).

- - - - -
Obrazovka Dnes; programy a zástupci; nastavení a vylepšený kalendář

Pod displejem se nachází dvě tlačítka pro příjem a ukončení hovoru a středová klávesa pro vyvolání hlavní programové nabídky. Samsung naštěstí klávesami nešetřil ani na bočních hranách. Na té pravé najdeme spoušť fotoaparátu a tlačítko pro uzamčení přístroje, nalevo jsou umístěny klávesy pro regulaci hlasitosti a již zmíněné tlačítko pro přepínání obrazovky Dnes. Konektor pro připojení nabíječky není standardní miniUSB, ale méně často používaný microUSB. Umístění na horní hraně vedle 3,5 mm výstupu na sluchátka, také není zcela běžné a praktické. Mimochodem, dodávaná sluchátka hrají opravdu špičkově a mají velmi silné basy a čisté výšky; rozhodně nejde o nějaké obyčejné „špunty“, které by jen tak vyplňovaly obsah.

- - - - -
Správce programů; přehrávač hudby a videa; Opera Mobile 9.5 a nástroj pro sdílení fotografií

Je škoda, že se na telefonu nenacházejí žádné signalizační diody, zmeškané události nebo nabíjení tak poznáte pouze podle systémových ikonek na displeji. OmniaPRO je kromě pohybového a světelného senzoru vybavena také proximity senzorem, který automaticky vypne displej během hovoru, pokud telefon přiblížíte k uchu. Tím se zamezuje nechtěnému stisknutí tlačítek na displeji. Při popisu zadní strany se obvykle zaměřím jen na popis objektivu a systémového reproduktoru, který se zde samozřejmě také nachází. U OmniePRO je ale zadní strana zdobena čtveřicí červených linek, které jsou viditelné jen z několika úhlů, a pokud s telefonem před svým zrakem budete hýbat, dostaví se pěkný efekt právě od těchto lesklých linek. Nutno dodat, že celý kryt přístroje je velmi lesklý a dokonale si zapamatuje každý váš otisk.

- - -
Další fotografie pořízené 5 MPx fotoaparátem OmniePRO naleznete v naší galerii.

Fotoaparát na zadní straně disponuje rozlišením 5 MPx a fotí opravdu pěkně, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených fotografií. K dispozici je i přisvětlovací LED dioda, jejíž výkon je v horších světelných podmínkách velmi dobrý. Bez potíží dokáže ve tmě prosvítit celou místnost. Telefon si nevede špatně ani při záznamu videa ve VGA rozlišení, ostatně přesvědčit se o tom můžete z přiloženého videa.

Záznam videa ve VGA rozlišení (zmenšeno)

- - -
Editor zpráv a e-mailů v novém grafickém kabátku

Hardwarová klávesnice nabízí poměrně velká tlačítka, která jsou rozmístěna do čtyřech řad. Numerické znaky zde nemají vlastní řadu, ale vyvolávají se jako sekundární symbol u tlačítek v horní řadě. Podsvícení klávesnice je bíle, ale přes den se neaktivuje díky přítomnému světelnému senzoru, který takto šetří energii. Ač je prostředí operačního systému lokalizováno do češtiny, na hardwarové klávesnici česky psát nelze. Naštěstí je k dispozici český xT9 slovník, který má poměrně slušnou databázi počeštěných slov a při psaní vám napovídá.

- - -

Záhadou mi ale je, proč je tento slovník v nastavení klávesnice označován jako slovenský, zřejmě nějaká drobná chybka v překladu :-). Na klávesnici se píše velmi pohodlně, i když komfortu konkurenčního HTC Touch Pro2 nedosahuje. Nečekejte zde ani žádné nadstandardní klávesy (Ctrl, Fn, softwarová tlačítka…), na ty zde zkrátka nezbylo místo. Na sekundárních symbolech nenajdete ani znaky jako + nebo =, ty je totiž nutné vyvolat přes tlačítko Sym.

Díky 800 MHz procesoru (Samsung S3C6410) je telefon velmi rychlý. Celou dobu ale na tak vysoké frekvenci nepracuje, a pokud je zátěž procesoru nižší, automaticky se podtaktovává na menší hodnoty. Pro řízení výkonu procesoru je v nastavení dokonce připravena speciální aplikace. Telefon je osazený 256 MB RAM a 256 MB ROM, k dispozici jsou pak další 2 GB pro vaše data + microSDHC slot, který se nachází pod zadním krytem baterie. Při prvním spuštění je k dispozici okolo 96 MB RAM (s vypnutým TouchWiz prostředním a při použití klasické obrazovky Dnes). OmniaPRO má nečekaně dobrou správu RAM, proto nedochází k žádnému citelnějšímu zpomalení přístroje ani v případě, že vám na pozadí běží několik programů či třeba přehrávač hudby. Velmi pěkně zpracovaný je správce pro připojení do bezdrátových sítí, ve kterém se na displeji zobrazují ikonky dostupných sítí. Pokud se chcete připojit, stačí na ikonku kliknout, zadat klíč (pokud je vyžadován) a jste připojeni.

- - -
TouchWiz se dá vypnout a vzhled systému následně můžete přepnout do klasického zobrazení

Po prvních dnech používání na mě Samsung OmniaPRO působí jako velmi profesionálně zvládnuté zařízení, u kterého si výrobce vyhrál s nejrůznějšími detaily. Pokud máte k tomuto zařízení nějaké dotazy, využijte prostoru v komentářích nebo našeho diskuzního fóra. Bude-li v mých silách, pokusím se na ně průběžně odpovídat. Zařízení budu i nadále intenzivně testovat a své dojmy následně zúročím v plnohodnotné recenzi. Další snímky zařízení si můžete prohlédnout v naší galerii.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

67 komentářů

 1. Již tradičně výborné preview
  Z nových Omnií mám opravdu radost Konečně něco trochu jiného, celkově propracovaného a nad touto Omnií opravdu reálně uvažuju (čekal jsem na X2, ale OmniaPro asi vyhraje), takže se už moc těším na recenzi

 2. RedRose: Díky OmniaPRO je hodně zajímavý komunikátor, po dlouhé době je to pro mě zase něco zajímavého s WM. Samsung měl zřejmě plno nápadu a velmi dobře je zrealizoval.
  Omlouvám se za nepřenost s tím USB, OmniaPRO má samozřejmě microUSB konektor.

 3. Velmi jsem se na první dojmy těšil, byl to jeden z adeptů, ale nakonec zůstanu u Omnie 2 i8000, která umožňuje češtinu a na tak velkém displeji se krásně píše.

 4. vypadá moc pěkně, otázka je kolik bude stát. POkud to bude +- stejně jako touch pro 2, tak bych jí nevzal, protože HTC je pro mě logická nástupce Tytn II, který mi doteď výborně slouží.
  Chybí mi diody jak na těle přístroje, tak jako indikace stisknutého shiftu a caps locku.

 5. Čekám na Omnii II, ale rád jsem si početl i o sestříčce OmniaPRO. Díky. Byť mám teď HTC TyTN II s klávesnicí (která ale mně – na rozdíl od mnoha dalších – neslouží ani zdaleka, jak má, a půjde na reklamaci), s tak velkým displejem u Omnia II si dovolím klávesnici obětovat jiným vlastnostem (skladnost, větší úhlopříčka, interní paměť, lepší video ad.). Je ale vidět, že Samsung popřemýšlel a oba modely se na trhu dobře doplní. Jen to jejich neustálé odkládání je už opravdu na dvě věci (v ČR pouze šedivky, nebo eBay a spol.). Prý zač. října… Uf.

 6. Me se toto zerizeni moc libi, byt tam nejaky naznak D-padu a alespon 1 signalizacni dioda, bylo by pro me temer dokonale prostredi vypada zajimave a co se tyce HW je pro me rozhodne zajimavejsi nez treba TD2 s jeho QC procesorem a chybejicim jackem. Skoda klasickeho leskleho krytu, ale tento nesmysl se ted vyskytuje skoro vsude tak se s tim musi pocitat i tady

 7. Ideání náhrada za TouchHD.

 8. Po Kaiserovi a Raphaelovi je pro me tohle horky kandidat na novy telefon.
  Qualcomm procesor 528MHz je asi jako 400MHz jineho vyrobce. Nejlepsi procik co jsem zatim videl v PDA byl Intel Xscale. Z tohoto duvodu na HTC kaslu. Jsem zvedavy jestli se pochlapi s tou Tegrou. Skoda toho D-Padu.

 9. souhlasím s některými názory mých kolegů a rozhodně by některý výrobce mohl k nějakému WM komunikátoru přida D-pad na který jsem dost zvyklý z mého PDA HP iPAQ 214 hodí se zvlášt když si čtu nějaké pdf soubory ty se přes dotykovou vrstvu velmi špatně posouvají a navíc je to dost nepohodlný

 10. To s úkolem o odvozu babičky na hřbitov je černý humor?

 11. to má zabudovaný stylus?proč ho teda nedali i do omnie II?

 12. ani prva omnia ho nemala.. ale preco to tak je vedia snad len v samsungu

 13. jj… Jak jsem napsal mnohokrat: cekal jsem puvodne na X2, ale nove Omnie me opravdu vzaly! Jedine co jim z meho pohledu schazi je D-Pad, ale vzhledem k ostatnimu jsem ochotny ho ozelet… Snad jen se jeste rozhodnout mezi OmniiII (display) a OmniiPro (klavesnice, stylus v tele)… Ale temer jiste je ze na delsi cas bude mou znackou „Samsung Omnia“ Snad se brzy dostanou i do CR…

 14. Sir Andrew: Ne, to s babičkou a hřbitovem není černý humor, i když to tak asi docela vypadá

 15. Opravdu musím taky pochválit, vypíchnuto bylo spoustu zajímavých věcí a mě to jen opět nabudilo počkat si na tento přístroj.
  Hodně mě potěšila ta zmínka o výdrži bateria a už se těším na testy.
  Měl bych ale dotazy jak je to s pevností konstrukce, respektive jestli celá omnie působí pevným dojmem, nebo lépe řečeno pokud to lze posoudit alespoň trochu oběktivně tak jestli lze říci o omnii, že má pevnou konstrukci. Popřípadě jak dosedá klávesnice a jestli s ní přiměřenou silou nelze například viklat a to především ve vysunutém stavu.
  Jak se drží omnia PRO v ruce při psaní na qwerty? Je například problém za pochodu psát na omnii?
  A už poslední otázka jak je to s dotykovou vrstvou, například u touch HD byla hodně vychvalována, tak jeslti lze i u krajů bez obtíží a nutnosti vyvinout větší tlak používat dotykovou vrstvu.

 16. Myslím že klávesnice bez LED pro Shift a CapsLock je dost špatný nápad. Obdobně to mám na E-TENu a je to hodně nepříjemné – nevím co se objeví, dokud nezačnu psát. U E-TENa je to navíc opepřené psychopatickým ovladačem klávesnice.

 17. Prosím, mám jeden dotaz-obsahuje balení i autonabíječku? Nebo lze použít nabíječku z Varia? Díky za odpověď.

 18. cc355: GPS do recenze samozřejmě otestuji, TV-Out nikoliv, protože Samsung k telefonu v základním balení nedodává potřebný kabel.
  _Ja: Balení autonabíječku neobsahuje, fungovat by ale měla jakákoliv jiná s microUSB konektorem.

 19. tak u kyslíků se objevil za velmi příjemnou cenu 11 995 Kč. Což je o 2 500 Kč méně, než u TP2 a to stálo za úvahu

 20. Je možné na SW klávesnici psát české znaky? Díky za odpověď.

 21. _Ja: Ano, na softwarové klávesnici to jde, a stejně tak umí češtinu xT9 slovník, který automaticky nabízí slova s diakritikou při psaní na HW klávesnici (což píši i v textu preview).

 22. Prosím, šlo by odpovědět i na mé otázky? Mám z toho takový divný pocit, jako by se na mě zapomělo ba dokonce se mé otázky přehlídly.

 23. Svestka: Popis a kvalitu konstrukce jsem si chtěl nechat až do recenze, ale stručně – konstrukce je pevná a výsuvná část také působí pevně. Pouze při silnějším zakývání je vidět drobná vůle, která je ale zcela v toleranci. Na klávesnici se dá v pohodě psát oběma palci za chůze (pozor na sloupy ). Dotykovka mi přijde zcela normální, tedy vše funguje jak má a telefon správně interpretuje stisk prstem či stylusem.

 24. Zdravim. Chtel bych se zeptat, je to asi hloupy dotaz… Ale mel jsem uz hodne pristroju s WM a nikde to nebylo moc dotazene a na spravny soft jsem zatim nenarazil… Je v zakladu nejaky budik, ktery se da jednoduse nastavit bez vytahovani stylusu a rychle? Pouzival jsem SPB time, ale tam to bylo dost komplikovane… Diky (prosim, nesezerte me)

 25. brody: Kromě základního systémového budíku je v OmniiPRO také aplikace „Hodiny“ od Samsungu, která je optimalizovaná pro bezstylusové ovládání a funguje výborně.

 26. Díky. Jestli je to vyřešené pohodlně, tak o mém dalším zařízení je rozhodnuto. Vím, že je to maličkost, ale občas to dokáže otrávit…

 27. Už se hrozně těším na recenzi, můžu se trošku drze zeptat, kdy už bude ? Rozhoduji se stále mezi Omnii II a B7610 a vzhledem k tomu, že Vaše recenze jsou nejen detailní, ale i věrohodné, tak si rozhodnu právě na jejich základě. No a tak, v o2 už mají B7610 v prodeji, takže bych nemusel čekat až se samsung uráčí nám sem poslat Omnii II.

 28. Já myslel, že oznám ení ceny O2 bylo jen předběžné, respektive, cena už by měnit neměla ale ještě dostupné nejsou.

 29. Dneska tam ceny měli a zboží se dalo i koupit, na můj dotaz kde se dozvím dostupnost neodpověděli a teď tam mají hlašku, že v e-shopu zboží není dostupné a doproučují obrátit se na nejbližší prodejnu o2, nicméně 11 495 Kč je celkem přijemná cena (alespoň po tom co mne vystrašil sunnysoft s cenou 15 999Kč)

 30. No bylo jasné, že se cena bude pohybovat okolo 12 000Kč, když se omnia II začala prodávat i za 13 000Kč a B7610 jak víme měla být levnější minimálně právě o ten 1000Kč. To, že to dali na sunnysoftu tak vysoko a dokonce výše než cenu I8000 byl prostě nesmysl a cenu po dodávce kusů určitě sníží.
  Jsem zvědav jestli v říjnu náhodou nepůjde koupit někde za 11 000Kč to by byla velice krásná cena ale už za těch 11 500 je to pěkné pořízení.

 31. Grga Pitic: Díky, recenze bude v průběhu příštího týdne. Je toho opravdu dost k otestování a sepsání, tak to chvíli času zabere.

 32. Čím komplexnější ta recenze bude, tím budu radši, jen že se už nemůžu dočkat Mohl byste prosím subjektivně popsat „lagy“ zmiňované v některých zahraničních review na you tube (při loadování widgetů -týkalo se Omnie II, na B7610 moc recenzí nevzniklo)Díky.

 33. Popravde se trochu divim, ze verze BEZ klavesnice by mela byt drazsi.
  Jinak jsem dneska volal do O2 a Sunnysoftu. V O2 jim zrovna nefungoval internet, tak mi operatorka nebyla schopna nic rict, a v Sunnysoftu mi pan rekl, ze se to odsunulo na konec zari/zacatek rijna

 34. Tak potvrzeno od kamaráda z o2 že v jejich skladovém systému je k dnešku naskladněn tak asi na recenzi čekat už nebudu – preview bylo plné pozitivních dojmů, tak snad mne telefon nezklame.

 35. a můžu se něčeho obávat pokud bych koupil od O2 brandovaný telefon i když mám jiného operátora?. Jde mi o to jak moc do firmwaru O2 zasahuje nebo na co bych si měl dát pozor.

 36. 2 Grga Pitic: To je prukopnik! Dej pak vedet dojmy.

 37. Tak naskladněn sice je, ale na prodejně mi řekli, že se mám zeptat zítra, zatím ho objednat prý nemůžou….moc tomu nerozumím

 38. no tak rekni tomu typkovi v tom sklade, mas to aji se slevou potom ;)

 39. Grga Pitic: Je třeba taky možné, že O2 je má skladem ale musel například podepsat, že telefony nevypustí dříve, než v konkrétní datum. Nebo je skladem má a mají v tom jenom binec. :D
  Hondaq: O2 nijak do telefonu nezasahuje takže se bát nemusíš. Blokovaná sim by měla být pouze když si koupíš dotovaný telefon jinak nedotovaný telefon koupený v O2 by měl být stejný jako, kdyby jsi ho koupil kdekoli jinde.

 40. Theplak: ten týpek bohužel nedělá ve skladě.
  Jinak jsem se teď podíval na pár videií N900 na you tube a musím teda říct, že bych byl býval radši, kdyby ho dneska měli na krámě, všechno tam vypadá neuvěřitelně svižně. Už jsem s výběrem zas na začátku Fakt se z toho zcvoknu.

 41. Svestka:kdyz si koupis dotovany telefon u 02,neni na nej blokovana zadna simka.To je alepon ma zkusenost z asi 3ma mobilama od 02-sluzba mobil+…jinak uz mam u 02 objednanou b7610 a mel bych ji mit asi za tyden.U pokladny my bylo receno ze se da objednat 36.tyden coz je tenhle…takze doufam ze uz bude….Vy copak nekdo mate zkusenost z dotovanym pristrojem od 02 co byl blokovan pouze na jednu simku???

 42. Já tu zkušenost s blokací sim od O2 mám ale jedná se o velmi starou zkušenost, tedy ještě s eurotelem. Je možné, že už se blokace u O2 nenosí hodně dlouho já to nikde nezjišťoval jen předpokládal, že to zůstalo při starým.
  Tak je velmi zajímvé, že jak říkáš B7610 je už prodejná velice mě to udivuje, jelikož oficiálně má dojít Omnia PRO až v říjnu, docela by mě zajímalo kde ty komunikátory O2 sebralo. Halvně dej vědět hned jak telefon dojde a napiš to popřípadě i na fórum smartmanie + můžes napsat nějaké malé info navíc.
  P.s. když mluvím o hodně staré zkušenosti tak tím myslím opravdu hodně starou zkušenost. :D

 43. Ještě bych se chtěl zeptat jak je to s uhlopříčkou 3.5″ při rozlišení 800×480? Je možné pohodlně přímo prsty ovládat prostředí WM6.5 popřípadě WM6.1? Pokud né pohodlně tak alespon jestli je to možné bez překliků, přehmatů apod. Teď jsem si totiž přečetl, komentáře lidí k X2, kteří říkají jak je 3,2″ u X2 žalostně málo, že je přístroj bez stylusu vpodstatě neovladatelný bez nějaké nadstavby.

 44. svestka: jiste…urcite napisu…doufam ze bych ho uz mel pristi tyden…jak my rikala ta prodavacka…jen doufam ze zustane ta cena na tech 11995kc…ale to by urcite mela…ja ji teda budu mit na tarif…a s tou uhloprickou se neboj…v realu je to display jak prase…a qwertyna je tam uplne super…v porovnani se xperii x1…

 45. Pokud se nepletu, v této třídě nyní lze vybrat ze strojů: XPeria2, OmniaPro a HTC TouchPro2.
  Docela bych ocenil nějakou srovnávací (fit/gap) tabulku porovnávající všechny technické aspekty a features. Stejně tak srovnání dostupnosti a ceny s tipem na nejvýhodnější obchod.
  TP2 má špatný foťák, ale výbornou klávesnici, navíc na ní má i speciální klávesy a SW tlačítka a také indikační LEDky.
  TP2 má největší displej – podle mne na malém displeji (XPeria) tak vysoké rozlišení nevyužiji a budu muset mít velké fonty a ikony.
  HTC má navíc zázemí na XDA-Developers.com.
  Jak se tyto stroje dále liší? Co výkon, přesnost a rychlost GPS, kvalita a dosah WiFi a BT, co kvalita TV výstupu, …?
  Mne osobně třeba 3.5mm jack neláká, protože od vynálezu A2DP se do drátů odmítam motat a hlavně se z nich odmítám vymotávat při příchozím hovoru.
  Vybírám převážně pracovní nástroj (ne že bych si ale nikdy nezahrál hru, nepustil film, neofotil dokument, …), tedy kapesní náhradu/doplněk PC (mail, browsení, editace dokumentů office, remote desktop, …).

 46. No o Xperii bych vůbec neuvažoval, nejmenší displej, nejpomalejší procesor…HTC poamlejší procesor, horší foťák, nejlepší klávesnice a Imho nejhezčí….Omnia Pro je z těchto tří podle mne ale stejně nejlepší. Včera jsem si myslel, že se možná ještě nechám zviklat na n900, ael už jsem se rozhodl definitvně. Akorát jsem se nedovolal do 6 prodejen o2 a ani z jedné mi nebyli schopni poslat odpověď na mail! takže tam holt musím vyrazit odpoledne osobně. Opravdu to nechápu, jestli jsou tak vytížení, že nezvedají telefon bych ještě překousl, když tam mají zákazníka, tak to nejde, ale že neodpovědí ani na mail…..no jsem rád, že jsem u Vodafonu.

 47. No resim obdobne dilema. Nejdrive to vypadalo na HTC a to sice MDA Compact V od T-Mobilu (design Touch Diamond 2 se mi nelibi), ale po tom co zverejnili cenu me docela presla chut. Navic misto aby sla dolu jde spise nahoru Takze dalsi moznosti byl Touch HD (velky displej, neutralni design dle meho nazoru). Ten je zase vetsi, a uz starsi, i kdyz stale vykonny (na pomer HTC). No a ted tahle Omnia. Mel jsem HTC Vox, ktery mel taky HW klavesnici (odporoucel se 4 krat do servisu). Omnia za cenu 11.499,- to je velice pekne. 800MHz procesor, krasny displej, HW klavesnice, 5MPx+autofocus+led…no nemuzu se dockat recenze

 48. Odpověď na včerješí dotaz z eshopu O2 na skladovost B7610:
  Dobrý den,

  Samsung B7610 již není skladem. Zatím nemáme info od výrobce, kdy opět bude.
  Prosím, sledujte naše internetové stránky (www.o2shop.cz).

  S pozdravem
  xxx xxx
  o2shop.cz

 49. Tak je jasné, že je tím pádem nikdy skladem neměli a jen se snaží upoutat pozornost, že jsou jakoby prodejné, aby lidé sledovali právě o2 shop.

 50. No ten můj kamarád je orpavdu spolehlivý, takže to tam včera vidět musel, zkusím ještě dneska co mi řeknou na prodejně, no v nejhorším počkám a aspoň se snad před zakoupením dočkám té recenze

 51. Středa odvést babi na hřbitov vidím že je to všude stejný

 52. Ahoj Jirko, taky mám dotaz, za prvé, ten microUSB konektor je ten samý co používá olympus na foťáky? A za druhé, který má pevnější konstukci a spíše podle tvého názoru vydrží sem tam spadnout, TP2 ne tento samsung? A nakonec za třetí, kdy se ho konečně dočkáme, existuje oficiální datum? Už mám jen 14 dní na definitivní nákup zařízení,pak mi šoupnou co sami uznaj za vhodný…

 53. soufler: Ahoj, netuším, zda je to ten samý, co používá Olympus, protože žádné produkty od této značky nemám. Mám teď u sebe TP2 i OmniiPRO a přijdou mi kvalitou velmi podobné, i když u HTC je to přece jenom zvládnuté o trochu lépe, ale rozdíl je vážně minimální.
  Oficiální datum zatím není, já si myslím, že s tím přijdou, až budou venku WM6.5 finálně, ale to je pouze můj názor; třeba to Samsung stihne dříve ještě s WM6.1.

 54. V O2 se již postupně objevují první kousky. Dneska jsem si v prodejně na Strossmayeráku nechal rozbalit jediný exemplář, který jim dorazil. Nastartovali ho a nechali mi ho osahat. Konstrukce vypadá opravdu pevně. Narozdíl od HTC TP2 přiléhá horní část s displejem na tu spodní s klávesnicí. Na HTC se o něco lépe píše vzhledem k provedení samostatných a vystouplých kláves. Nicméně je to subjektivní hodnocení a každému sedne něco jiného. I když samostatná numerická řada je pro mne velké lákadlo. Jsem na vážkách, které z těchto zařízení si vybrat. Nejde mi o foťák nebo multimedia, ale spíš o funkčnost PDA. Zajímalo by mne praktické srovnání činnosti procesorů ve spojení s RAM v běžném provozu. Jeden má „rychlejší“ procesor, druhý o 10% vyšší RAM. Jak se co projevuje v praxi se nikde moc nedozvím. Jak je to s rychlostí u HSDPA u Samsungu? O2 ve specifikaci uvádí max. 3,6 Mbps, narozdíl od HTC (7,2). V tuto chvíli je to samozřejmě nepodstatný údaj vzhledem k možnostem sítí, ale během roku, dvou to může být všechno jinak.

 55. No asi takhle co se týká rozdílu procesoru a RAM. RAM jako takovou při normální práci nemáš šanci zaplnit ani u jednoho přístroje, takže je to úplně jedno. Abych byl přesnější tak šance tam samořejmě je, zaplnit ram můžeš vždy ale normální prací + poslech hudby + videa u toho puštěný prohlížeč webu a navigaci tak by ti pořád měla paměť zbýt. Co se týká procesoru tak hlavní výhodou b7610 je ot, že si vní přehraješ plynule i divX videa s větším bitrate a tím i větší kvalitou. Při klasické práci by ti měl ale stačit procesor u obou zařízení. Jestli to cheš ještě vzít suma sumárum tak prostě 10% paměti RAM navíc ti je úplně k ničemu zatímco procesor můžeš využít alespoň někdy a místy může i systém být plynulejší například, když ti běží aplikace na pozadí + prohlížíš internet.
  Co se týká HSDPA tak 3,6Mpps je až až a vpodstatě využít plný rozsah by nebylo vpodstatě ani moc kdy na tomto zařízení, nehledě na dnešní dobu nebo budoucnost, hodnota 3,6Mpps tě omezovat nebude. Někde se ještě ke všemu uvádí rychlost 7,2Mbps takže zatím těžko říct.

 56. Tak O2 skutečně nelhalo, nevím kolik jich mají naskladněno, ale já svojí už nabíjím Na první pohled moc pěkná, co ale opravdu nevím, jak dlouho vydrží ta záslepka na „multifunkční konetkor“, vypadá to dost vachrlatě, skoro jsem se to bál otevřít.

 57. Tak potom dej vědět, jak jsi spokojený a co ti vadí, každý postřeh bude jistě fajn. Co se týká krytu konektrou, tak osobně by mi bylo jedno kdyby se utrhl, s takovým zařízením se nepředpokládá brodění hnojem, takže tam stejně tak velké uplatnění nemá, maximálně to potom může působit malinko rušivě.

 58. Dojmy napíšu určitě, ale bude to chvíli trvat. Zatím jen vím, že systém je překvapivě rychlý, v preview to sice uvedené bylo, ale co jsem koukal na videa na you tube tak to moc svižně nevypadalo (ale pravda je, že zatím nemám zprovozněné žádné widgety atd). Barvy na displeji jsou nádherné, na sluníčku je to opravdu špatné, ale když to porovnám např. s iphonem, tak to zas o tolik horší není, takže spíš je to o tom, že ještě nikdo dokonalý displej na „slunečný den“ neudělal. Co mě naopak trošku rozladilo je menší citlivost displeje (a ano, mám sundanou ochranou fólii), ale bude to spíš tím, že jsem měl poslední dobou v ruce jen iphone a že jsem s tím rezistivním displejem ještě zcela nesrostl. A ještě jeden subjektivní pocit, při puštěné vibraci mi připadá jak kdyby telefon vrzal, samozřejmě vím že je to nesmysl, ale prostě mi to tak připadá a vibrace budu mít asi raději vypnuté. Až budu mít postřehů víc, tak je hodím na fórum k B7610 ať se to tam trošku hne a ať se ta diskuse přesune z fóra Omnie II.

 59. Grga Pitic: zdravim te…mel bych na tebe otazku…kdy ,a kde jsi koupil omnii pro ,v kamenne prodejne O2 ci na eshopu O2???pokud v eshopu ,tak za jak dlouho ti od objednani dosla???(ja si ji objednal dnes v eshopu ,tak by me zajimalo ,kdy my asi tak prijde)…diky moc za odpoved

 60. Ahoj, koupil jsem ji v kamenné prodejně v Ústí, na e-shopu to objednat ještě včera nešlo. Pokud Ti to již dnes jde, tak jsi ušetřil 500 Kč (pokud kupuješ jako já nedotovanou). Dobu dodání fakt neznám, ale budou jich mít asi dost když už to dali i na e-shop, tak si myslím max 2 pracovní dny.

 61. 2 Grga: Zaznamenal jsi jakykoliv naznak customizace (zprzneni) telefonuod O2 (napr. logo operatora pri spusteni, O2 blbosti v menu, obrazek bublin pri vypinani…)??

 62. Diskuzi o prvních dojmech prosím přesuňte do vlastního fóra, které je pro OmniiPRO přímo vyhrazeno a naleznete jej zde:
  [odkaz]
  Můžete tam zakládat nová témata a ptát se na to, co vás zajímá. Díky za pochopení.
  krabicka3: Ano, při spuštění verze od O2 se tam objevuje logo operátora, v internetovém prohlížeči jsou záložky na web O2 a v nastavení předdefinovaná datová nastavení. Na nic dalšího z „O2 customizace“ jsem nenarazil.

 63. Vím, že to sem úplně nepatří, ale myslíte že Samsung vyrobí S8000 Jet, nebo neco podobnýho s Windowsama? Pro mne je toto všechno strašně velký.

 64. 2Krabicka3: respektuji přání moderátora, odpověď máš tedy na fóru [odkaz]

 65. tomogo: O samsungu i8000 jsi neslyšel?

 66. Slyšel, ale to je taky velký bago.

 67. 2Far: Tohle není recenze, jen článek s prvními dojmy. Recenze bude příští týden

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).