TOPlist

Vyzkoušeli jsme nový HTC Touch Dual: první dojmy, živé fotografie a video!

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Vyzkoušeli jsme HTC Touch DualDíky českému zastoupení společnosti HTC jsem měl možnost vyzpovídat pana Tomasze Lesniaka – HTC Area Manager pro východní Evropu (na rozhovor se můžete těšit v průběhu příštího týdne), a rovněž si vyzkoušet nový model Touch Dual, kterého můžeme označit za přímého nástupce původního modelu Touch. Oproti svému předchůdci se ale značně zlepšila hardwarová konfigurace, přibyla výsuvná klávesnice a rozhraní TouchFLO dospělo do druhé verze.

Nový HTC Touch Dual přináší řadu příjemných inovací. Stejně jako jeho starší bráška nabídne operační systém Windows Mobile 6 ve verzi Professional. Kvůli hardwarové klávesnici se také nepatrně změnily rozměry, přístroj přibral na tloušťce a délce, několik milimetrů však ubylo na šířce. Také hmotnost nepatrně povyskočila, přesto se Touch Dual může směle zařadit mezi malá zařízení, a v kapse vám díru rozhodně neudělá. Kvůli rozměrům se změnil i displej, původní Touch nabízí úhlopříčku 2.8\”, Dual má ale displej velký jen 2.6\”. Pro někoho by to mohlo být překážkou, ale vzhledem k tomu, že je displej v jedné rovině s krytem telefonu (většina Pocket PC jej má trochu zapuštěný), je ovládání na takové úhlopříčce celkem bez problémové. QVGA rozlišení displeje zůstalo, jeho barevná hloubka je 65k barev (standardní parametr u všech WM zařízení).

- - -

Rychlík pro práci i zábavu
Čím mě Dual opravdu překvapil, byla rychlost operačního systému. Samotný pohyb v nabídkách nebo spouštění aplikací bylo opravdu svižné, stejně jako práce s TouchFLO kostkou a dalšími prvky této technologie. Na výborném výkonu má podíl především procesor od Qualcommu, který pracuje na 400MHz, a rovněž i dostatek operační paměti (128MB RAM – třikrát hurá). Kapacita ROM je 256MB, kolik bude uživateli ve finále přístupných, zatím nevíme. Paměť lze samozřejmě snadno rozšířit pomocí microSD karet, Touch Dual navíc podporuje i karty standardu SDHC.

- - -
HTC Touch Dual a HTC Touch ve verzi Artic Silver

Kam se podělo Wi-Fi?
Touch Dual umí telefonovat jak v klasických GSM, tak i UMTS sítích, nechybí ani podpora technologie HSDPA (3.6Mbps). Pro datové přenosy je rovněž možné použít GPRS/EDGE, obojí třídy 10. Z bezdrátových technologií je na tom Touch Dual spíše průměrně; v diskuzích se často spekulovalo, zda bude obsahovat Wi-Fi modul, ale bohužel tomu tak není, Dual je tedy vybavený pouze rozhraním Bluetooth ve verzi 2.0. Je možné, že v brandech jiných výrobců/operátorů se s podporou Wi-Fi setkáme, tyto verze se ale na náš trh oficiální cestou nedostanou. Osobně považuji absenci Wi-Fi za jeden z největších záporů Dualu, jelikož jinak se jedná opravdu o výborně vybavené zařízení.

- - -
HTC Kaiser, HTC Touch Dual a HTC Touch \”Artic Silver\”

HTC bude model Dual vyrábět ve dvou verzích, které se od sebe liší uzpůsobením výsuvné klávesnice. První verze bude obsahovat 16 kláves, druhá 20. Osobně se mi druhá varianta zamlouvala více, nicméně podle slov pana Lesniaka bude pro český trh určena právě verze s menším počtem kláves. Na klávesnici samotné se velice dobře píše, tlačítka mají poměrně malý zdvih a na dotek jsou příjemná. Vysunutí klávesnice je rovněž velice snadné, stačí jen trochu zatlačit na horní díl telefonu.

- - -
Dvě verze hardwarové klávesnice

Srovnání parametrů     
  HTC Touch Dual HTC Touch 
Operační systém Windows Mobile 6 Professional Windows Mobile 6 Professional 
Displej Aktivní TFT 240×320 px, 65k barev, úhlopříčka 2.6\” Aktivní TFT 240×320 px, 65k barev, úhlopříčka 2.8\” 
Procesor Qualcomm MSM7200 400MHz TI OMAP850 201MHz 
Rozměry 107 x 55 x 15.8 mm 100 x 58 x 14 mm 
Hmotnost 120 gramů včetně baterie 112 gramů včetně baterie 
Paměť 128MB RAM, 256MB ROM  64MB RAM, 128MB ROM
Podporované sítě UMTS/HSDPA (2100MHz)
GSM (900/1800/1900 MHz), EDGE/GPRS (třída 10)
GSM (900/1800/1900 MHz), EDGE/GPRS (třída 10) 
Datové funkce Bluetooth 2.0 Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 
Digitální fotoaparát 2.0Mpx, přední  kamerka pro videohovory 2.0Mpx 
Baterie Li-Ion 1120mAh Li-Ion 1100mAh 
Slot pro pam. karty microSD (SDHC) microSD (SDHC) 
Další informace HTC TouchFLO 2, výsuvná klávesnice (slider) HTC TouchFLO (v budoucnu upgrade na verzi 2) 
  Zobrazit kompletní specifikaci  Zobrazit kompletní specifikaci 


TouchFLO 2

Dual také obsahuje novou verzi Technologie TouchFLO (2. generace), která oproti původnímu řešení doznala značných vylepšení. Samozřejmě se setkáme s pluginem na obrazovku Dnes a rotační krychlí pro snadný přístup k vybraným aplikacím nebo kontaktům. I když se původně proklamovalo, že díky TouchFLO 2 už nebudete potřebovat stylus – zdaleka tomu tak není, nicméně pro ovládání pomocí prstů jsou už uzpůsobeny i další subnabídky některých aplikací a celkově tato technologie opět poskočila o pěkný kus kupředu. Přibyla i nová gesta, snadno tak můžete například v prohlížeči obrázků procházet jednotlivé snímky, rotovat s nimi nebo je přibližovat (viz přiložené video).

Oficiální video

Zcela nový je i Comm Manager, který slouží pro rychlé vypínání GSM modulu, Bluetooth a dalších datových funkcí. Poslední novinkou jsou dvě softwarové klávesnice, které díky své velikosti umožní mnohem snadnější psaní přes dotykový displej. První je velice podobná té, jakou známe u klasických mobilních telefonů, a bude s ní možné psát i pomocí prediktivního slovníku T9. Druhá klávesnice nabídne 20 tlačítek, z nichž většina bude zastupovat hned dva znaky abecedy. Dobrou zprávu mám i pro majitele původního modelu Touch, jelikož nová verze TouchFLO 2 by měla být v brzké době uvolněna i pro toto zařízení.

Krátký videopohled na Touch Dual

S drobným nešvarem jsem se setkal, když jsem chtěl tahem po displeji vyvolat rotační kostku s nabídkami. Pokud je totiž Dual v zavřeném stavu a držíte jej pouze jednou rukou, dojde v takovém případě spíše k vysunutí klávesnice, jelikož výsuvný mechanismus je poměrně volný. Pokud přístroj uchopíte do obou rukou (a spodní díl konstrukce si tím přidržíte), je vše v pořádku, nicméně nechtěné vysouvání klávesnice může být v takovém případě celkem nepříjemné.

-
Nové TouchFLO klávesnice

Kdy a za kolik?
Touch Dual se na našem trhu objeví v průběhu listopadu. Případní zájemci pak budou moci vybírat hned ze dvou modelů – buď klasického Touche bez hardwarové klávesnice, který má sice pomalejší CPU a nepodporuje sítě třetí generace, ale zase nabídne Wi-Fi, anebo modelu Dual s rychlým procesorem, UMTS, avšak bez Wi-Fi. Touch Dual by se měl prodávat za cenu okolo 15000,- Kč včetně DPH.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku