TOPlist

Vyzkoušeli jsme nový E-TEN X650: VGA, 500MHz, GPS a Wi-Fi

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Vyzkoušeli jsme nový E-TEN X650E-TEN glofiish X650 je bezesporu velice zajímavý komunikátor, který se může pochlubit atraktivním designem a dobrými hardwarovými parametry a v diskuzích bývá často označován za přímého konkurenta špičkového HTC Touch Cruise. Kromě operačního systému Windows Mobile 6 ve verzi Professional, nabízí i jemný VGA displej, podporou Bluetooth a Wi-Fi, integrovaný GPS modul a 2MPx fotoaparát. Jedná se o vylepšeného nástupce modelu X600, oproti kterému nabízí lepší displej a rychlejší procesor. Díky internetovému obchodu AH Mobile s.r.o. jsem měl možnost tuto novinku vyzkoušet, pojďme se tedy společně podívat, co od X650 můžeme očekávat.

Design telefonu považuji za velice zdařilý, černý kryt působí společně se stříbrnými prvky velice elegantně a co se velikosti X650 týče, jedná se o poměrně malý a kompaktní komunikátor (rozměry 107 x 58 x 14.7 mm., hmotnost 136 gramů). Dominantou přední strany je jemný VGA displej s úhlopříčkou 2.8\”, ten je lemován kovovým proužkem, na kterém najdeme logo výrobce. Pod displejem se nachází 8 tlačítek sloužících pro spouštění aplikací a ovládání operačního systému. Uprostřed pak vykukuje zakulacený čtyřsměrový joystick, se kterým se velice dobře pracuje. Výtku nemám ani k přístupnosti ostatních tlačítek, výrobce se zde naštěstí nedržel trendu senzorových tlačítek, jako u modelu M800, ale raději zvolil klasický koncept, a díky dobrému uspořádání jsou tlačítka dobře přístupná.

- -

Prává boční strana je osazena tlačítkem Power, které se nachází v jedné rovině s tělem přístroje, přesto je velice dobře přístupné. Klávesa pro spouštění fotoaparátu je o něco více vystouplá, což přispívá k lepší přístupnosti. Na protějším boku najdeme klávesy pro regulaci hlasitosti, spouštění záznamníku a nechybí ani otvor pro provedení softwarového restartu či 2,5mm výstup na sluchátka. Ve spodní části nalezneme otvor pro vložení paměťových microSD (SDHC) karet, miniUSB konektor pro připojení sluchátek a otvor pro teleskopický stylus. K němu mám malou výhradu, už po 10 dnech testování se mechanismus, který stylus přidržuje ve zdířce, vychodil, což zapříčinilo, že se stylus nevysouval celý, ale bylo jej po vytažení potřeba roztáhnout do plné velikosti ručně.

-

Nezvykl jsem si ani na upravenou konstrukci zadního krytu, který je protažený až do spodní hrany. Často se mi při připojení nabíječky nebo synchronizačního kabelu stávalo, že jsem po zatlačení kryt omylem vysunul. Je možné, že se jedná o konstrukční vadu testovaného kusu, i tak to ale je velice nepříjemné, jelikož po vysunutí krytu dojde automaticky k vypnutí celého přístroje.
Výkon X650 je velice dobrý, 500MHz procesor od Samsungu je velice svižný a díky jeho malým energetickým nárokům přístroj vydrží na jedno nabití přes tři dny běžného používání, což není vůbec špatné. Stejně jako u starších modelů, se i zde dočkáme pouhých 64 MB RAM, a proto se musíme spokojit s tím, že po startu nabídne telefon jen okolo 24 MB volné operační paměti, která navíc se spouštěním dalších aplikací prudce ubývá. Tato kapacita není pro komunikátory s VGA displejem dostačující, E-Ten má navíc se správou RAM drobné problémy, jako by inženýři neuměli operační systém dostatečně odladit, a proto je právě RAM největší brzdou celého zařízení. Kapacita ROM je 256 MB, z ní si ale poměrnou část ukrojí operační systém a uživateli tak ve finále zbude volných okolo 135 MB.

Specifikace E-Tena X650
Operační systém: Windows Mobile 6 Professional
Displej: Dotykový TFT 480×640 px (VGA), 65k barev, úhlopříčka 2.8\”
Procesor: Samsung S3C2442 500MHz
Rozměry: 107 x 58 x 14.7 mm
Hmotnost: 136 gramů (včetně baterie)
Paměť: 64MB RAM, 256MB Flash ROM, microSD (SDHC) karty
Podporované sítě: GSM (850/900/1800/1900Mhz), EDGE a GPRS (třída 10)
Datové funkce: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR
GPS: integrovaná, SiRF Star III (20 kanálů), podpora TMC; FM rádio
Fotoaparát: 2.0MPx, max. 1600x1200px, Fixed Focus
Baterie: Li-Pol 1530 mAh

- -

Telefonní funkce zajišťuje čtyřpásmový GSM modul, nechybí podpora datových přenosů přes GPRS a EDGE, obojí třídy 10. S X650 se snadno připojíte i do bezdrátových sítí Wi-Fi a stejně elegantně můžete komunikovat i přes Bluetooth 2.0. Stejně jako všechny předešlé E-Teny, i X650 obsahuje velice citlivý GPS modul s čipem SiRF Star III (20 kanálů). Je sice hezké, že se výrobce pyšní funkcí TMC, nicméně zatím neexistuje navigační software, který by s TMC čipem dokázal komunikovat, dočkat bychom se ale měli s novou verzí iGo. Potěší přítomnost FM rádia, jehož příjem je po připojení sluchátek dostatečně kvalitní (ta slouží jako anténa).

- -

Pokud rádi fotografujete, můžete využít funkcí 2MPx fotoaparátu. Ten nefotí vůbec špatně, v dobrých světelných podmínkách jsou fotografie pěkně ostré a barevné, optika si rovněž velice dobře poradí s makrem a focením textu. S ubývajícím světlem se ale kvalita úměrně snižuje, přibývá šumu a objevují se tmavá místa. Optika si poradí i s natáčením videa, to se ukládá ve formátu 3GP a jeho maximální rozlišení je 320×240px, ale ani při dostatečném světle není video úplně plynulé.

- - -
Fotografie pořízené 2MPx fotoaparátem X650; zmenšeno na rozlišení 800×600px

E-Ten X650 není vůbec špatný komunikátor a nabízí spoustu pokročilých funkcí, které v terénu bezesporu oceníte. Je škoda, že kvůli omezení chipsetu a procesoru nemohl výrobce přístroj osadit 128 MB RAM, které by z X650 udělaly opravdu velice výkonné zařízení. Na našem trhu by se tato novinka měla objevit v průběhu tohoto měsíce, cena by se měla pohybovat okolo 12 500,- Kč. Pokud máte k této novince nějaké dotazy, využijte našeho diskuzního fóra nebo komentářů pod článkem; bude-li v mých silách, pokusím se na vaše otázky odpovědět.

-

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku