TOPlist

Vyzkoušeli jsme Honor Magic V Flip. Stylové véčko stojí v Číně jen 16 500 Kč

Přímo v centrále značky Honor v čínském Šen-čenu jsme si vyzkoušeli véčko Magic V Flip. Smartphone se pyšní 4″ vnějším displejem i špičkovou hardwarovou výbavou. Prodává se pouze v Číně, kde jej seženete přibližně za 16 500 Kč.
  • Přímo v centrále značky Honor v čínském Šen-čenu jsme si vyzkoušeli véčko Magic V Flip
  • Smartphone se pyšní 4″ vnějším displejem i špičkovou hardwarovou výbavou
  • Prodává se pouze v Číně, kde jej seženete přibližně za 16 500 Kč

Telefony s ohebným displejem jsou aktuálně v kurzu a čím dál tím více výrobců si ze stále relativně mladého trhu touží ukousnout svůj podíl. Výjimkou není ani Honor, který letos v červnu představil své první ohebné véčko Magic V Flip. To se pyšní řadou zajímavých specifikací, jako je například prostorný 4″ vnější displej, nebo šikovnou konstrukcí pro snadnější ovládání jednou rukou.

My jsme při návštěvě centrály značky Honor v čínském Šen-čenu dostali možnost si tento smartphone otestovat. Musím uznat, že jde o velmi povedený telefon s velmi zajímavou výbavou a je veliká škoda, že se s ním nesetkáme i na českém trhu. Snad se to změní s příchodem druhé generace, která bude opět představena příští rok v létě.

Honor Magic V Flip má skvělou výbavu

Konstrukce překvapí proprietárním kloubem a použitím lehkých komponentů z ocelové fólie a hliníkového rámu. Hmotnost telefonu je 193 gramů. Ve složeném stavu má tloušťku 14,89 milimetru, v rozloženém příjemných 7,5 milimetru. Vnitřní LTPO OLED displej disponuje velikostí 6,8 palce, rozlišením 1 080 × 2 520 pixelů, podporou HDR a Dolby Vision, obnovovací frekvencí 120 Hz, maximálním jasem 3 000 nitů či pulzně šířkovou modulací (PWM) 3 840 Hz pro ochranu zraku.

Větší pozornost nicméně vzbuzuje vnější 4″ LTOP OLED panel s rozlišením 1 092 × 1 200 pixelů (jemnost 405 ppi), 120Hz obnovovací frekvencí, maximálním jasem 1 600 nitů a 2 160Hz PWM. Chytře také využívá svou velkou úhlopříčku pro rozdělení obsahu do režimu 16:9 pro lepší škálování obsahu a podporuje horizontální rozdělení pro sledování videí s ovládacím panelem ve spodní polovině. Displej podporuje také Always-on režim a umí spouštět plnohodnotné aplikace. Nechybí ani možnost začít práci v aplikaci na malém displeji a po otevření plynule pokračovat na tom větším.

Hnacím motorem je osmijádrový čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, který doprovází až 16 GB RAM a až 1 TB interní paměti, přičemž základní verze se může pochlubit 12 GB RAM a 256 GB interní paměti. Právě základní varianta se v Číně prodává za 4 999 CNY, což je v přepočtu přibližně 16 500 Kč včetně daně.

Proč jsou telefony v Číně levnější než v Evropě?

Důvodů, proč jsou smartphony a další elektronika v Číně výrazně levnější než na evropském/českém trhu, je hned několik:

  • Většina telefonů se vyrábí přímo v Číně, díky čemuž jsou zde nižší náklady na logistiku a dopravu.
  • V Číně jsou také nižší daně a poplatky spojené s elektronikou. Naproti tomu v Evropě musí telefony podléhat DPH a dalším clům.
  • Čínský trh je také extrémně konkurenční – výrobci, jako je Honor, Xiaomi, Huawei, Oppo či Vivo, se snaží držet co nejnižší ceny, aby si získali své zákazníky. V Evropě se do výsledné ceny promítají také vyšší náklady na marketing a distribuci.
  • Další položkou, která telefony v Evropě prodražuje, jsou nejrůznější evropské předpisy a certifikace, například směrnice o bezpečnosti a ekologii. V Číně tyto požadavky nejsou tak přísné.
  • Některé modely prodávané v Číně nepodporují e Evropě používaná 5G pásma, případně u nich není nutné platit poplatky za využívání Google služeb.
  • V Evropě se telefony ve výrazně vyšší míře prodávají přes distributory, kteří si pochopitelně přidávají svou marži. V Číně se telefony prodávají častěji přímo přes výrobce či jejich oficiální e-shopy, což se rovněž pozitivně promítne do výsledné ceny.
  • V neposlední řadě jsou to investice do reklamy a budování značky, které jsou v Evropě výrazně vyšší než na domácím trhu. Tyto faktory dohromady způsobují, že telefony v Číně mohou být až o desítky procent levnější než v Evropě.

Zajímavostí je 0,25mm kapalně chlazená výparníková komora pokrývající plochu 2 300 milimetrů. O dostatečnou výdrž se stará baterie s kapacitou 4 800 mAh s podporou rychlého 66W nabíjení. Operačním systémem je Android 14 s nadstavbou Magic OS 8.0, v budoucnu se pochopitelně počítá s aktualizací na Android 15. Na zadní straně Honoru Magic V Flip má své místo 50Mpx hlavní fotoaparát s optickou stabilizací obrazu (senzor Sony IMX906 o velikosti 1/1,56″, clona f/1.9). Sekunduje mu 12Mpx širokoúhlý objektiv, se kterým lze fotit i makro. Přítomná je také selfie kamera s rozlišením 50 Mpx a senzorem Sony IMX816.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku