O virtuální realitě už určitě slyšel každý z vás, ale zaručuji vám, že takový zážitek, který nabízí Golem VR jinde nenajdete. Já sám jsem za poslední roky vyzkoušel velké množství titulů pro virtuální realitu, ale Golem VR od českých vývojářů DIVR Labs je ve všem převyšuje a posouvá tyhle hrátky na úplně jinou úroveň. Jedná se totiž o hru zasazenou do reálného prostředí, což výrazně umocňuje celkový zážitek. Aniž byste si to uvědomili, jste během několika minut vtaženi do příběhu o Golemovi, který se odehrává v magické staré Praze.
Pro první návštěvníky se Golem VR otevřel v polovině května, příprava hry ale trvala téměř rok a celkem na ní pracovalo 12 vývojářů. Výsledkem je zhruba 25 minut trvající zážitek, u kterého si po skončení budete přát, aby trval alespoň jednou tak dlouho.
Pohybovat se budete na ploše o velikosti 250 metrů čtverečních a zatímco v náhlavní soupravě virtuální reality budete sledovat příběh, vaše tělo bude díky volnému pohybu vtaženo do hry. Třešničkou na dortu je fakt, že dějovou linku nemusíte absolvovat sami, ale klidně s až dalšími třemi kamarády.
Golem VR: zážitek pro jednoho i více hráčů
My jsme Golema vyzkoušeli ve dvou a je skvělé, že ve virtuálním světě vidíte i další přátele (a jejich pohyby); tedy zatím pouze jejich těla a části rukou, ale vývojáři mají v plánu dodělat i nohy. Mimochodem, na celé herní ploše vás sleduje rovných 80 kusů kamer Optitrack a do hry pak přenášejí vaši motoriku. Pro detailní sledování pohybů rukou (a dokonce i jednotlivých prstů) pak na brýlích Oculus Rift přibyl ještě senzor Leap Motion.
O výpočetní výkon se stará XMG počítač, který si podobně jako batoh nasadíte na záda. S ním jsou skrze kabel propojeny brýle se sluchátky. O přísun energie se starají vyměnitelné baterie, které bez problémů vydrží na celou jednu „hru“.
Golem VR nabízí poutavý příběh s řadou rébusů
Jak jsem již nakousl v úvodu, celý příběh je zasazený do staré rudolfínské Prahy (16. století) a točí se kolem židovské legendy o Golemovi. Ve virtuálním světě se podíváte nejen ke Karlovu mostu, ale také do kostela či pracovny rabiho Löwa, kde budete následně svědky oživení Golema.
Během vyprávění příběhu budete muset řešit řadu rébusů, ostatně hned úvodní scéna s naháněním slepic vás ve světě jedniček a nul pěkně rozpohybuje. Pochválit musím i skvělou grafiku (hra běží v enginu Unity) a příkladnou interakci s prostředím. Když ve hře uvidíte například zeď nebo zábradlí, překážku skutečně nahmatáte i v reálném světě. Proděravělá dřevěná prkna u břehu Vltavy ve vás zase vyvolají pocit, že dále byste už rozhodně chodit neměli – hrozilo by vám totiž, že byste do ní mohli spadnout.

Ve virtuálním kostele pro změnu uvidíte kovové mříže a když do reálného prostoru před sebou natáhnete ruce, skutečně si sáhnete na kovové tyče. Stejně tak když budete procházet kolem kamen v rabiho pracovně, ucítíte teplo, a na hřbitově vás pro změnu ofoukne reálný vítr. Všechna překvapení vám rozhodně prozrazovat nebudu, ale je vidět, že vývojáři se skutečně snažili vytvořit maximálně realistický zážitek.
Zábava pro všechny věkové skupiny
V současné době je Golem dostupný v češtině a angličtině, v budoucnu je v plánu i přidání čínštiny a dalších jazyků. Fyzické prostory, v kterých se Golem odehrává, půjde v budoucnu namapovat i na jiné virtuální tituly, takže se dá očekávat, že se herní nabídka bude rozšiřovat, i když aktuálně se vývojáři soustředí na přidávání nových věcí a další ladění právě do Golema.
A kde že si tuhle skvělou záležitost můžete vyzkoušet? Tvůrcům hry se povedlo získat skvělé prostory přímo v centru Prahy; konkrétně jde o suterén hračkářství Hamleys v ulici na Příkopech hned u Václavského náměstí. Vstupné je 450 Kč na osobu a věřte mi, že za ten zážitek to rozhodně stojí. Ostaně ani při hlubším zamyšlení mě nenapadají žádná negativa.
Každá metropole má řadu turisticky oblíbených atrakcí a troufám si tvrdit, že Golem VR má skvěle nakročeno stát se jednou z velmi výrazných zastávek právě pro návštěvníky v Praze. Ostatně reakce těch, kteří si již tenhle kousek zkusili, jsou více než pozitivní a je vidět, že za tímhle počinem je obrovský kus práce.
Náklady na vývoj mimochodem nebyly nijak malé, k dnešnímu dni titul spolkl bezmála 30 milionů korun. DIVR Labs ale mají s virtuální realitou velké plány a rádi by výhledově titul rozšířili i do dalších metropolí.
Vývojáři neustále pracují na nových funkcích
Aktualizováno 8. listopadu: Na začátku měsíce se mi naskytla možnost znovu otestovat Golema a byl jsem mile překvapen množstvím novinek, které vývojáři do hry integrovali od června, kdy jsem tuhle skvělou zábavu testoval poprvé. Nebudu vám je zde samozřejmě všechny prozrazovat, protože pak bych vám zkazil překvapení, ale málo jich rozhodně není.
Vývojáři v minulosti slibovali, že vašim virtuálním postavám dodělají nohy… a své přání splnili, nyní už ve hře vidíte kompletní postavu vašeho cestovatele v čase, a pokud hrajete s přáteli, vidíte pochopitelně také je. Na samotné helmě přibyl mikrofon, díky kterému můžete s ostatními kamarády komunikovat.
Při procházení virtuálním světem jsem narazil na několik nových miniher a lepších grafických efektů. Úplně nová je také závěrečná scéna, kdy se vracíte zpět do teleportu a reality, ale více už opravdu prozrazovat nebudu, ať vás nepřipravím o nevšední zážitek.