Domů » Bleskovky » Vývojář z Microsoftu: Klávesnice se v budoucnu stane pouze okrajovým příslušenstvím

Vývojář z Microsoftu: Klávesnice se v budoucnu stane pouze okrajovým příslušenstvím

Možná jste se báli, že dotyková zařízení nahradí klávesnice, nebo že se jedná jen o krátkodobý trend a hardwarová tlačítka tu budou „navždy“. Světlo do tohoto problému vnáší Andy Wilson, který v Microsoftu zastává pozici vedoucího výzkumu. Klávesnice vždy pro Microsoft hrála důležitou roli, Steve Ballmer, který byl nedávno dotlačenopuštění pozice CEO, předpověděl neúspěch iPhonu a jako jeden z důvodů uvedl absenci pevné klávesnice. Stejně tak se dá hardwarová klávesnice označit za nutnou součást tabletů Surface. Přesto si Andy Wilson myslí, že z pevných klávesnic se stane okrajová záležitost.

 

Jejich náhradou bude kombinace dotykových displejů, hlasového ovládání a sledování očí, těmito vstupy budeme vykonávat většinu hlavních úkolů, na které dnes stále máme klávesnici. Dobrou zprávou pro Microsoft je, že ve všech těchto kategoriích je ve vývoji mezi prvními. Nejde jen o přidání dotekového ovládání do Windows 8, ale i kontrola hlasem a gesta, která najdeme v nové generaci konzole Xbox One, kterou koupíme pouze s pohybovým senzorem Kinect.

Wilson na téma budoucnosti klávesnice prohlásil: „Klávesnice se stane spíše okrajovou záležitostí, kterou budou užívat programátoři například. Můžeme to vidět na trhu s pracovními počítači. Ty budou vrcholem počítačů, budou mít nejvyšší výkon a bude se na nich používat Visual Studio. Takové věci však dělá pouze malé procento uživatelů.“

David Podzimek

10 komentářů

 1. Možná ano, možná ne, ale všechny tyto technologie jsou tak v plenkách a tak málo funkční, že klávesnice tu s námi ještě dlouho bude.

  • Ještě s námi dlouho budou, ale budoucnost je určitě už bez klávesnic, koneckoncům s tím se můžeme nyní seznámit u mobilních telefonů, kde klávesnici už prakticky opravdu odzvonilo.

  • Odzvonilo, neodzvonilo… Stále jsou tu stovky lidí volající po qwerty klávesnicích… To, že se nevyrábí neznamená, že se nenajde velké množství lidí, kteří by je chtěli ;)

  • --_-- (neregistrovaný)

   Odchadza mi stara nokia a prave hladam telefon s qwerty a je to riadny pruser. Asi nakoniec skoncim u symbianu v e72 alebo podobne. E6 som skusal a s tym hybridnym ovladanim nic moc. Stare BB nechcem pre BIS. A nove BB zase pre novy system, opat kombinacia dotykoveho ovladania a klavesnice a najhorsie je, ze nema ani HW tlacitka na zdvihnutie a zlozenie telefonu.

   Zda sa, ze posledne poriadne telefony boli od e72 a e5-00 nizsie.

   Len mam riadny problem ich kupit.

  • žbrenda wolš (neregistrovaný)

   Chlapče, aby to nebolo tak, že telefónom zachvíľu odzvoní. Dnešným smartfónom dávam tak 5-10 rokov života a tabletom ešte kratšiu.

 2. loko (neregistrovaný)

  ať si předvídají co chtějí, ale desktopy a klávesnice nevymřou nikdy, minimálně díky PC hráčům, a úřadům/firemní sféře. To že domácnosti snižují poptávku po klavesnicích díky levným tabletům, chytrým telefonům to ovlivní, ale nezmění.

  Microsoft zrějmě získal tento názor po mizerných prodejích surface. Já si naopak myslím, že poptávka po klavesnicích by byla i u mobilních zařízení, kdyby byla rozmanitá nabídka (ikdyž nepopírám že by byla přesto minoritní)

 3. Stále pevně věřím, že Nokia znovu vyrobí tel navazují cí na N 97 a E 7. :-)

 4. žbrenda wolš (neregistrovaný)

  No ja mám na hlavné úkony stále myšku. Klávesnicu používam iba na písanie. Čo to kva melú?

  • Klávesnice je ale dokonce rychlejší jak myš. Tu používám snad jen na hraní a na web. Na vše ostatní zásadně klávesnici.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).