Domů » Články » Výsledky BlackBerry za druhé čtvrtletí: Nesplnilo očekávání, PlayBook končí

Výsledky BlackBerry za druhé čtvrtletí: Nesplnilo očekávání, PlayBook končí

Kanadský výrobce letos přešel na novou platformu BlackBerry 10. Poslední kvartál je prvním indikátorem jak se bude novém systému dařit a zatím nejsou data příliš pozitivní.

BlackBerry zveřejnilo své výsledky za první fiskální kvartál 2014 (zhruba druhé kalendářní čtvrtletí 2013). Přestože výsledek nebyl zcela špatný, většina analytiků a investorů očekávalo od kanadského výrobce více. Společnost zažívá přechod na novou platformu BlackBerry 10 a je tak pod pečlivým dohledem, jestli se jí podaří prosadit na vysoce konkurenčním trhu. Příjmy společnosti dosáhly 3,1 miliardy dolarů (62 mld. korun), což je čtvrtletní nárůst o 15 %. Prodeje telefonů vzrostly z minulého kvartálu o 13 procent na 6,8 milionu zařízení. Společnost se však dostala do ztráty 84 milionů dolarů (1,68 mld. korun). Vzhledem k tomu, že byl očekáván zisk a větší prodeje, zareagovaly akcie společnosti propadem o celých 27 %.


 

Společnost ve zprávě neoznámila počet prodaných zařízení s nejnovějším operačním systémem BlackBerry 10. Zveřejnila údaj až později, při konferenčím hovoru s investory. Počet prodaných Q10 (recenze) a Z10 (recenze) dosáhl na 2,7 milionu. To je opět nižší číslo než se čekalo. Jedním z důvodů bude cena dostupných přístrojů, jelikož oba patří do nejvyšší cenové kategorie. Vzhledem k tomu, že velká část uživatelů BlackBerry žije v rozvojových zemích, není možné čekat větší úspěch při této ceně. Situaci by měl zlepšit nejnovější model Q5, přesto kanadská společnost potřebuje zařízení s nižší cenou. Samotný nárůst prodejů je pozitivním údajem, jelikož je to poprvé od roku 2011.

 

Mimo chytré telefony BlackBerry prodalo i 100 tisíc tabletů PlayBook (recenze) a k něm se vztahuje další negativní zpráva, speciálně pro jejich vlastníky. Společnost se rozhodla neaktualizovat PlayBook na nový systém BlackBerry 10. Tento přechod byl plánován, ale vzhledem k slabším výsledkům a nutnosti vývoje systému od toho bylo opuštěno. Zároveň prý systém na tabletu neběžel tak dobře, jak se původně očekávalo. O podobném řešení se spekulovalo již nějaký čas, vzhledem k chladnému přístupu CEO společnosti k tabletům. Dalším nepotěšujícím údajem je pokles předplatitelů služeb BlackBerry. Klesl o čtyři miliony a za poslední tři čtvrtletí to dělá celkem o osm milionů uživatelů méně. Vzhledem k tomu, že nejnovější zařízení s BlackBerry 10 tyto služby nepotřebují, dá se nadále očekávat propad.

 

Negativní údaje se dají z velké části přičítat přechodu na novou platformu. Té se sice nedaří podle očekávání analytiků i tak prodeje rostly poprvé po dvou letech a nová zařízení tvořila prakticky 40 % objemu dodaných smartphonů. Pro budoucí úspěch společností bude důležité rozšíření portfolia o levnější modely, aby byly cenově přístupnější pro rozvojové trhy. Zároveň musí BlackBerry pokračovat s vývojem systému, aby obstál v tvrdé konkurenci.

David Podzimek

avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
JohnSaw (neregistrovaný)
Anonym
JohnSaw (neregistrovaný)

Vidite? Dohnali ste p.Podzimeka az tak daleko, ze clanok napisal.

Geary
Anonym
Geary

Teď ho ale napadnou, že to prezentuje jako neůspěch, když je to jasný úspěch.

JohnSaw (neregistrovaný)
Anonym
JohnSaw (neregistrovaný)

No proste dementi.

Jiří Hrma
Redaktor
Jiří Hrma

Dobrý den, pozdní vydání tohoto článku není Davidova chyba, ale moje. David měl článek připravený už v neděli na pondělní vydání, nicméně kvůli jinému obsahu jsem vydání nastavil až na dnešní den a David za to opravdu nemůže.

teze
Anonym
teze

Tak je jasný že to neotočí hned první rok ale start mají rozhodně slušný. 15% nárůst není neúspěch. Jen měli dost růžový brejle. A hlavně totálně posrali prodeje zdržením Q10 a tou cenovkou.

Figgo182
Anonym
Figgo182

Cenovka se mi zdá akorát. Je to vlajková loď tudiž se to dalo očekávat

weth
Anonym
weth

Zruseni BB10 na PB je pro me osobne velike zklamani. Z10 byl pro me jeden z favoritu na pristi telefon, ale chtel jsem si ho nejdriv vyzkouset. Momentalne ale muj zajem o nej opadl. Nema smysl kupovat telefon od firmy, ktera se pul roku tvari ze vyda update, aby pak oznamila ze to neudela. BB tim nedalo moc dobry signal – nikomu.

Al (neregistrovaný)
Anonym
Al (neregistrovaný)

Naprosto souhlasim. Taktez jsem vlastnikem PB a nevydani aktualizace pro me vyrobky BB vicemene skoncili. Nezbyva nez doufat, ze se povede Sailfish od Jolla, na kterou mam v planu prejit.