Domů » Bleskovky » Vyšla druhá beta verze Androidu Q: jaké přináší novinky?

Vyšla druhá beta verze Androidu Q: jaké přináší novinky?

Google před malou chvílí vypustil do světa druhou betaverzi chystaného Androidu Q. Novinek je méně než v první betě vydané před třemi týdny, ale uživatele určitě potěší.

Notifikace v bublinách

Hlavní novinkou jsou notifikace ve formě bublin, které vypadají podobně jako konverzační bubliny např. z Messengeru. Tato funkce byla již obsažena v první betě, bylo ji však možné aktivovat pouze z vývojářských nástrojů, nyní se dostává do ostré verze. Bubliny budou patrně pouze volitelnou možností zobrazení notifikací.

android q bubbles

Nové gesto

Google také do Androidu Q implementoval nové prvky ovládání, které se více přibližují iOS – „jízda“ prstem přes pilulkové tlačítko doleva či doprava vede k přepínání spuštěných aplikací.

Emulátor skládacích telefonů

Android Q přinese nativní podporu telefonů s ohebnými či skládacími displeji, od této beta verze mají vývojáři k dispozici emulátor, ve kterém si budou moci otestovat chování aplikací na složených a rozložených displejích.

Vylepšené sdílení

V dialogu pro sdílení je možné nově zobrazit náhled obsahu, která je sdílen.

Směrové a zoomovací mikrofony

Android Q také upravuje práci s mikrofony, nová API umožní vývojářům rozlišit, kterým mikrofonem bude zaznamenáván zvuk – při natáčení videa selfie kamerou bude například tím hlavním mikrofonem ten přední. Kromě toho nové API přináší standardizovaný způsob ovládání zoomovacích mikrofonů.

Zlepšení soukromí

Do druhé beta verze také přibyla funkce Scoped Storage, skrze kterou mohou aplikace využívat sandboxovaného režimu bez oprávnění, ale potřebují udělení oprávnění pro přístup ke sdíleným multimediálním souborům.

Android Q Beta 2 si od této chvíli mohou otestovat majitelé smartphonů Google Pixel, zatím pouze stažením image systému, později bude dostupná OTA aktualizace.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jaroslav Reznik
Uživatel
Jaroslav Reznik

OTA už je venku, celkově to vypadá mnohem víc odladěné. Opět funguje Now Playing, Mi Band se připojí…

RadekLaz
Uživatel
RadekLaz

A stále ty mezery…. Ach jo. Proč je mezi textem a okrajem widgetu (bubliny) 5mm mezera a mezi okrajem widgetu a okrajem obrazovky další mezera. Nechápu.

lukass71
Uživatel
lukass71

Protoze to vizualne vypada lepe, tyhle maly mezery delaji dost pro celkovy dojem z UI.

Tray1
Uživatel
Tray1

Ten swipe mezi aplikacemi je na iOS velmi příjemný pomocí Force touch z okraje. Používám pořád. Je to podobné a na Androidu budu jedině rád.
Docela mi to připomíná Windows 8 swipe. To byly časy. Skvělé inovace, ač špatně použitelné na myši no. :(

lukass71
Uživatel
lukass71

Fakt? Mne to treba na iP8+ fakt prijde neskutecne neergonomicky a je fakt rychlejsi dvakrat kliknout homebutton a u Xka a vyse uz vubec, tam staci jen swipnuti na ty protahly pilulce.
Co myslis Windows 8 swipe btw?

Tray1
Uživatel
Tray1

zleva se swipovalo mezi aplikacemi. Dnes ve Windows otevře přehled aplikací Task View. Tehdy bylo možné rovnou vytáhnout předchozí aplikaci.

Mě to nevadí. Ale ano, přejetí po pilulce je ergonomičtější ?

lukass71
Uživatel
lukass71

Jo tohle, hele ja nevim jestli jsi to nekdy zkousel na macu, ktery to tusil mel daleko pred windows, ale to je uplna jina, doporucuju vyzkouset. Tam ty touchpad gesta jsou porad na uplne jiny urovni.

uni
Uživatel
uni

lukass71: macOS to nemohl mít dříve, neb nikdy nebylo zařízení z dotykovým displejem….

lukass71
Uživatel
lukass71

Jsi natvrdlej? Vzdyt pisu touchpad gesta.

netex
Uživatel
netex

Jo Trayi to funguje do iPhone 8/8+ a starší. U X,XS už lze pouze ten swipe a ne pomocí force touch a je to lepší. Přes force touch se to špatně dělá jak píše lukass.

Tray1
Uživatel
Tray1

??