Domů » Bleskovky » Výrobci čipů se přetahují o Huawei. O výjimku žádá i MediaTek

Výrobci čipů se přetahují o Huawei. O výjimku žádá i MediaTek

Za dva týdny dopadnou na Huawei důsledky velkého amerického banu, od 15. září nebude čínská firma moci odebírat mobilní čipsety od výrobce TSMC. Bez této spolupráce Huawei nemá prakticky šanci vyrábět smartphony, minimálně ne ty špičkové. Huawei si sice navrhuje vlastní čipsety Kirin, avšak nemá je kde vyrábět; čínští výrobci čipů zatím v technologii výroby nepokročili natolik, aby mohli TSMC konkurovat.

MediaTek žádá americké ministerstvo obchodu o výjimku

Přestože se administrativa Donalda Trumpa viditelně snaží Huawei kompletně zničit, některé společnosti vnímají odstřižení Huawei od dodávek čipů Kirin jako obchodní příležitost. O udělení výjimky ze zákazu například před nedávnem požádala americká firma Qualcomm, která by chtěla do smartphonů čínské značky dostat své vlastní čipy Snapdragon, i ty jsou ale paradoxně vyráběny nejmodernějšími procesy v továrnách TSMC.

Ke Qualcommu se nyní přidává i čínský MediaTek, který v letošním roce představil několik nadějných mobilních čipsetů Dimensity. Podáním oficiální žádosti MediaTek přiznal, že k produkci využívá americké technologie, a tedy že bez požehnání amerického ministerstva obchodu to nepůjde. Udělení výjimky by nás upřímně velmi překvapilo; pokud chce opravdu Donald Trump Huawei zničit, pravděpodobně neschválí pomoc od jiné čínské firmy.

MediaTek dimensity 1000 1

Huawei se aktuálně připravuje uvést na trh vlajkové smartphony řady Mate 40, které budou posledními telefony čínského výrobce poháněnými vlastním čipsetem Kirin; pravděpodobně se bude jednat o výkonný model Kirin 1000 vyrobený moderním 5nm procesem od TSMC. Tento čipset bude zřejmě představen už v tomto týdnu na veletrhu IFA v Berlíně.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

  1. MediaTek je taiwanská firma.

  2. NEMOŽNO SA ČUDOVAŤ TRUMPOVEJ REAKCII
    V roku 2019 sa prvýkrát od vedenia štatistiky prihodilo to, že USA prestali byť krajinou s najväčším počtom patentov. Podľa Svetovej organizácie pre duševné vlastníctvo ho Čína prekonala. Huawei má už tretí rok za sebou podstatne viac patentov (takmer dvojnásobok) ako americký Qualcomm. Zakladateľ firmy Huawei uviedol, že firma má 2570 patentov týkajúcich sa technológie 5G.
    Niet divu, že v pretekoch o 5G je Huawei prvá.

    • Hele, když maj čínani tolik patentů, jak píšeš, tak proč jsou sakra tak existenčně závislí na amerických technolgiích a firmách? Jednoduše řečeno, co mohli čínani ukradli, co nemohli, udělali to systémem postupným kupováním akcií s následným převzetím firem a když to nešlo ani tak, ani onak, tak si prostě koupili licence. jEŠTĚ JEDNODUŠEEJI ŘEČENO, ONI NEVYMYSLELI ANI TECHNOLOGIE A UŽ VŮBEC NEDOKÁŽOU S TĚMI TECHNOLOGIEMI PRACOVAT. Čína je akorát obří montovna využívající levnou pracovní sílu, která se pak následně promítne do ceny, který prostě západ konkurovat nemůže.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).