Domů » Bleskovky » Výraz „phablet“ je nově zařazen do Oxford English Dictionary

Výraz „phablet“ je nově zařazen do Oxford English Dictionary

Všichni pamatujeme, když Samsung na podzim roku 2011 představil Galaxy Note. V té době měly největší telefony displej s úhlopříčkou 4,3 palce a mnoho lidí tvrdilo, že i to je příliš velké na pohodlné používání. Samsung uvedl Galaxy Note, který měl 5,3 palce a a následně se snesla vlna výsměchu. Čas ukázal, že podobná zařízení naleznou místo na trhu a dnešní vlajkové modely mají okolo pěti palců, další generace Galaxy Note by měla mít 5,68″ a největší telefon, který dnes koupíte, má úhlopříčku displeje 6,3 palce.

  

Stalo se zvykem, že se velké smartphony označují jako „phablet“ (česky také tabletofon), to znamená napůl telefon, napůl tablet. Slovo phablet se stalo cílem různých dohadů, například jestli nestačí říkat velké chytré telefony. Všechny dohady nejspíš ukončil Oxford English Dictionary, který je považován za autoritu v oblasti existujících slov a jejich významu v anglickém jazyce. Výraz phablet se nově objevil v jejich rozsáhlé encyklopedii výrazů. Spolu sním přibyla řada dalších hovorových výrazů, jako Selfie (vlastní fotografie pořízená bez cizí pomoci), nebo Derp (hlupák, bláhové jednání).

David Podzimek

2 komentářů

  1. Jiří (neregistrovaný)

    Já si pořád myslim že uhlopříčka 4,3 a více je blbost… (pro mně). Mam tel. s 4.3 palcovým displejem a raději bych ten 4 palcový. Přece jenom to chci používat jako telefon.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).