Domů » Články » Vybrali jsme 9 typů aplikací, které mají v App Store přísný zákaz

Vybrali jsme 9 typů aplikací, které mají v App Store přísný zákaz

Apple v minulém týdnu provedl čistku App Store, odkud odstranil veškeré aplikace týkající se kouření elektronických cigaret. Nutno podotknout, že tento typ aplikací není jediný, který má dveře do App Store zavřené; Apple si svůj obchod aplikací pořádně hlídá a bez milosti maže veškerý obsah, který považuje za nevhodný pro uživatele, popř. samotné zařízení. Server iDropNews zveřejnil seznam devíti kategorií aplikací, které si na iPhone nebo iPad legální cestou nestáhnete.

Kouření e-cigaret

Nejčerstvější úbytek v App Store se týká aplikací souvisejících s kouřením elektronických cigaret, celkem se jedná o 181 odstraněných aplikací, které buď poskytovaly informace z tohoto odvětví, nebo s e-cigaretami komunikovaly a umožňovaly jejich nastavení. Apple k tomuto kroku sáhl na základě výzkumu amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), podle něhož e-cigarety zabily nejméně 42 amerických občanů.

vaping

Těžba kryptoměn

Stejně nemilosrdný je Apple i k aplikacím, které využívají výkon jablečných zařízení k těžbě kryptoměn. Důvod je jednoduchý – spousta nevinně se tvářících aplikací tak činila na pozadí, aniž by to uživatel tušil. Ve většině případů docházelo k enormně rychlému vybíjení zařízení, v některých situacích dokonce došlo k jeho fyzickému poškození.

Aplikace s nepodepsaným kódem

Apple také vcelku pochopitelně odmítá vpustit do App Store aplikace, které obsahují jakýkoliv nepodepsaný kód. Může se jednat o aplikace obsahující malware, ovšem do této kategorie spadají i emulátory. Na iOS zařízení si tak například nezahrajete hry původní pro systém DOS, pokud nebyly převedeny do nativní podoby.

emulator

Bezpečnost

Apple velmi pečlivě dbá na zabezpečení svých zařízení, a to jak na softwarové, tak na hardwarové úrovni. Z tohoto důvodu není Apple otevřený aplikacím, které by se chtěly (byť z ušlechtilých důvodů) zakořenit do systému a získat oprávnění ke správě zabezpečení.

Sdílení internetu

Apple také svůj App Store chrání před aplikacemi, které umí sdílet data z telefonu/tabletu do dalších zařízení. Tuto funkci umí iOS nativně, avšak někteří zahraniční operátoři ji blokují. Proto vznikly alternativní aplikace, avšak Apple se rozhodl je blokovat; údajně kvůli zatěžování sítí operátorů.

hotspot

Aplikace, které uživatele k něčemu nutí

V App Store v poslední době výrazně poklesl počet aplikací (zejména her), které uživatele nutí motivují ke sledování reklam, nebo ke sdílení odkazů na sociální sítě.

Apple se snaží delší dobu bojovat s formátem „freemium“, kdy je základní hra zdarma, avšak systémem mikrotransakcí „tahá“ z uživatelů reálné peníze. Z tohoto důvodu také představil platformu Arcade, ve které si lze za měsíční poplatek vychutnat několik desítek her bez jakýchkoliv vyrušení.

Hazardní hry

Apple také do App Store nepouští hazardní hry, které nevyhovují jeho pokynům. Paradoxně tyto pokyny ani tak neřeší „škodlivost“ aplikace nebo hry z hlediska možné závislosti, ale zakazují pouze takové tituly, které nejsou nativní, ale byly vytvořené např. uložením HTML5 kódu do kontejneru.

candy crush

Malware, spyware a kopie aplikací

Pochopitelně v App Store také nenajdete aplikace, které obsahují jakýkoliv typ škodlivého softwaru. Mezi tyto aplikace se počítají také tituly, které se vydávají za jiné, avšak nedělají to, co mají; naopak obvykle vyžadují více oprávnění než originály, anebo se snaží uživatele přimět k utrácení reálných peněz.

VPN (v Číně)

Klienti VPN jsou populární z mnoha důvodů, např. pokud se chcete připojit k firemní síti, skrýt na internetu svoji identitu, nebo se vydávat za obyvatele jiné země. Poslední důvod je pochopitelný zejména v zemích, kde jsou určité typy služeb omezeny nebo zcela zakázány, v tomto případě jde ale Apple na ruku tamním režimům; v čínské variantě App Store tak není možné najít žádného VPN klienta.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
Upozornit na