TOPlist

Nové podrobnosti o ohebném iPhonu. Testovací prototypy mají problémy, které jsou pro Apple nepřijatelné

Koncept ohebného iPhonu (ilustrační obrázek)
  • Ohebného iPhonu se nejspíše jen tak nedočkáme
  • Apple musí nejprve vyřešit odolnost kloubu a viditelný předěl na displeji
  • Celý segment navíc zatím není pro Apple ani příliš finančně zajímavý

O ohebném iPhonu se spekuluje už notnou řádku let. Zatímco v případě Applu se o skládačce jen mluví, konkurence v podobě Samsungu, Xiaomi či Honoru na svých zařízeních aktivně pracuje a distribuuje je mezi zákazníky. Po prvotním přešlapování na místě se nyní zdá, že se celý segment stabilizoval a už dokáže zájemcům nabídnout důstojné skládačky, co se týče parametrů a konstrukce za rozumnou cenu. Nejeden fanoušek technologií ale stále čeká na giganta z Cupertina, od kterého si slibuje, že svým příchodem na trh s ohebnými telefony toto odvětví změní.

Dočkáme se někdy ohebného iPhonu?

Jak se ale zdá, zatím se k tomu Apple příliš nemá. Podle řady spekulací sice pracuje na různých prototypech ohebných zařízení, avšak tyto prototypy stále nesplňují jeho vysoké standardy. Konkrétně jsou zde dva problémy, které jsou pro Apple překážkou a bez jejich úspěšného vyřešení se nejspíše ohebného smartphonu z nakousnutým jablkem ve znaku nedočkáme. Prvním z nich je odolnost ohebného kloubu. Důvod, proč toto Apple řeší, je poměrně jasný – zákazníci si jeho produkty kupují na delší dobu než na víceméně standardní dva roky, což Apple korunuje také relativně dlouhou softwarovou podporou. Pokud by ohebný kloub měl vydržet méně než 5 let ostrého provozu, nebyla by to pro Apple dobrá vizitka.

Koncept ohebného iPhonu (ilustrační obrázek)
Koncept ohebného iPhonu (ilustrační obrázek)

Druhou překážkou je samotný ohyb, který je u všech současných zařízení více či méně viditelný, a navíc po přejetí prstem po displeji nahmatatelný. Zatímco odolnost ohebného kloubu se jistě podaří vyřešit, s viditelným předělem na displeji to půjde o poznání hůř. Ostatně takový Samsung, který je pionýrem v oblasti ohebných zařízení, ani v šesté iteraci svých skládaček zatím nepřišel na způsob, jak tento problém eliminovat.

Na tyto problémy, se kterými se Apple (a nejen on) potýká, upozorňuje také známý novinář Mark Gurman, Ten kromě toho dodává, že v kombinaci s nepříliš velkým ekonomickým významem segmentu skládacích telefonů nic Apple nenutí k tomu, aby v tomto ohledu vyvíjel nějakou zvýšenou aktivitu. Je tady sice poměrně velký prostor pro růst, avšak zatím se na trh s ohebnými zařízeními každoročně dodává jen několik milionů kusů.



Koncept ohebného iPhonu (ilustrační obrázek)



Nepřehlédněte

Apple usilovně pracuje na ohebném iPhonu. Designem má připomínat Flip od Samsungu

Gigant z Cupertina rozhodně nechce nic uspěchat, o čemž hovoří také nedávné odložení skládacího MacBooku s 18,8″ displejem, který by měl spatřit světlo světa snad až v letech 2027 či 2028. Pokud v tomto odvětví nepřijde nějaký zásadní technologický posun, či se nezmění priority Applu, patrně se ohebného iPhonu jen tak nedočkáme.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku