TOPlist

Volvo odhalilo svůj nejlevnější elektromobil EX30. Z nuly na sto zrychlí za 3,6 sekundy

Volvo EX30
  • Drobné SUV EX30 nabídne varianty s pohonem zadní nápravy i všech čtyř kol 
  • Cena 869 tisíc korun u švédského výrobce příjemně překvapí 
  • K dispozici bude také atraktivní verze EX30 Cross Country  

Volvo odhalilo nový přírůstek do své elektrické flotily. Model EX30 patří do kategorie subtilních SUV, nabídne však velmi zajímavou cenovku i překvapivý výkon. K dispozici bude také v terénním provedení EX30 Cross Country.

Z hlediska pohonu se můžeme těšit na čtyřkolku i pohon zadní nápravy. Ani základní verze se ale nemá za co stydět. Zrychlení z 0 na 100 km/h proběhna za 5,7 sekund a výkon dosahuje k 272 koním. U verze s pohonem všech kol se bavím o zrychlení 3,6 sekundy a o výkonu dokonce 428 koní. Maximální rychlost je v obou případech omezena na 180 km/h.

Volvo EX30
Volvo EX30

U elektromobilu ale asi každý čeká na informace o bateriích a dojezdu. V tomto případě se bavíme o jmenovité kapacitě 69 kWh a při rychlém nabíjení stejnosměrným proudem má být baterie dobita z 10 % na 80 % během pouhých 26,5 minut. Kombinovaný dojezd na elektřinu u jednomotorové verze je pak okolo 344 km a u dvoumotorové verze (čtyřkolka) 460 km. V nabídce je také jednomotorová verze s prodlouženým dojezdem až 480 km.

Již tradičně Volvo zapracovalo také na bezpečnosti. Vůz by měl zabránit například sražení cyklisty při neopatrném otevření dveří stojícího vozidla. Nová generace asistenta s názvem Park Assist Pilot zjednoduší parkování.

Jak je u Volva v poslední době zvykem, displej s úhlopříčkou 12,3″ v interiéru je umístěn na výšku. Jeho okolí je pojato velmi minimalisticky a na výběr bude ze čtyř barevných variant. Potěší také integrace Google aplikací, takže nebude potřeba zrcadlit mobilní telefon. Nezapomnělo se ani na připojení pomocí 5G sítě a vzdálené aktualizace softwaru vozidla. Infotainment je postaven na řešení Qualcomm Snapdragon Cockpit Platforms.

313381 Volvo EX30 Cross Country Exterior
Terénní varianta EX30 Cross Country

Vůz má jít do výroby ještě letos a doručení první zákazníky čeká na počátku roku 2024. Cena bude začínat na částce 869 000 korun včetně daně, což je na takto schopný elektromobil určitě zajímavá částka. Premiéra nového SUV je pro Volvo jen další krok k dosažení cíle v podobě úplného přechodu na elektromobily do roku 2030.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku