Domů » Bleskovky » Vládní konkurence pro SpaceX? Británie postaví vlastní kosmodrom

Vládní konkurence pro SpaceX? Británie postaví vlastní kosmodrom

V Číně před nedávnem odstartovala první raketa firmy OneSpace, v USA se vcelku daří Muskově SpaceX a byznys se soukromými lety do vesmíru se obecně začíná rozvíjet. A pozadu zřejmě nechce zůstat ani Velká Británie, která oficiálně vybrala místo pro svůj první kosmodrom.

Velmi řídce obydlený sever Skotska je ideálním místem pro starty raket (Zdroj: Graham Lewis)

O umístění budoucího kosmodromu „soutěžilo“ několik míst v celém Spojeném království. Do úvahy připadal například i areál letiště Newquay, ale nakonec bylo vybráno odlehlé hrabství Sutherland ve Skotsku.

Hornaté pobřeží změní vládní investice

Lokalita je velmi řídce osídlena a nachází se na pobřeží, takže by případné nehody či odpadávající kusy raket měly ohrozit naprosté minimum lidí. O stavbu se postará skotská vládní agentura Highlands and Islands Enterprise, která obdrží z rozpočtu 2,5 milionu liber (73 milionů Kč). Částka se jeví na zařízení tohoto typu překvapivě nízká, nicméně je určena skutečně jen pro stavbu jako takovou. Na program jako celek včetně výzkumu je aktuálně vyčleněno 50 milionů liber (1,46 mld Kč).

Možná podoba nového kosmodromu (Zdroj: Perfect Circle PV)

Cílem je, aby první lety proběhly již v první polovině dvacátých let. V roce 2030 by pak britská vláda ráda ovládala celou desetinu trhu s komerčními lety. Od projektu si slibuje mimo jiné přínos až 111 miliard Kč do státního rozpočtu během následujícího desetiletí.

Z kosmodromu by měly startovat zejména menší rakety vynášející malé satelity, které v současnosti patří k jednomu z nejrychleji se rozvíjejících odvětví ve vesmírném průmyslu. Plán přesunout lety své rakety Electron do nového centra oznámila už například známá firma Lockheed Martin.

Zakladatel Virgin Group Richard Branson: šest faktů, o kterých jste ještě neslyšeli

Tzv. vertikální kosmodrom ještě ani nestojí, ale vláda již plánuje stavbu dalšího. Ten by měl být pro změnu horizontální, tedy v podstatě letiště uzpůsobené pro start upravených letadel, která se dostanou se satelity do určité výšky, v níž teprve vypustí satelity. Spolupráci na horizontálních startech již přislíbila společnost Virgin Orbit miliardáře Richarda Bransona, lokalita však ještě není vybrána.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

6 komentářů

 1. OMG co to je za nadpis? Ví autor jaký je rozdíl mezi Raketou a Kosmodromem? Nebo mi snad chcete tvrdit že Mys Canaveral patří SpaceX?

  • Tomáš Krompolc

   Jak je v článku zmíněno, kromě stavby kosmodromu britská vláda plánuje investovat i do výzkumu a vlastního vesmírného programu. Na něm sice bude spolupracovat se soukromými společnostmi, ale finance z veřejného rozpočtu jsou nepochybně zvýhodněním.

   Celý projekt je navíc zamýšlen k dopravování menších satelitů, což je odvětví, v němž SpaceX aktuálně působí.

 2. SpaceX působí ve všem co letí od stratosféry nahoru. Když opomenu fakt že všechny peníze jsou vládní, tak peníze od NASA nejsou vládní?

  Prostě kosmodrom může konkurovat Bajkonuru nebo Canaveralu. Ale rozhodně ne SpaceX nebo Blue Origin atd…

 3. Kosmodromy se staví co nejblíž k rovníku, aby se pro start využila i rotace země. Skotsko je od rovníku hodně daleko.

  • Presne to ma napadlo. Co najbližšie k rovniku a co najvyssie ku nebi. Ideálne by bolo keby mont Everest bol na rovniku… Ale toto je dost pritiahnuté za vlasy…

 4. Je zde vydět že se Spojené Království snží víc a víc odpojit od Evropského bloku a stát se samostatným. Nedávno jsem četl že UK předsavují vlastní stíhačku, kterou už nevyvíjí s Německem a Francii jako předchozí Eurofighter Typhoon, nyní se chtějí odpojit od projektu ESA. Je zde vydět že UK se chce stát znovu mocností na rozdíl od Francie která je vazal Německa, ale politika na tento veb nepatří.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).