TOPlist

Čínská konkurence SpaceX poprvé odstartovala: rapidní vývoj a neomezené financování

Čínská společnost OneSpace Technologies vypustila před několika dny svou první raketu. Ta sice technicky řečeno (plánovaně) nedosáhla hranice vesmíru, ale byla úspěšná. Za začátek kosmického prostoru je považována výška 100 km nad zemí, v USA pak 50 mil (cca 80,5 km) a čínská raketa vystoupala „jen“ do výšky 25 mil (40 km).

Jedná se o vůbec první let soukromé vesmírné společnosti v Číně. Ta totiž povolila privátní kosmické lety teprve v roce 2015. Firma OneSpace tak dokázala během zhruba tří let vyvinout zcela funkční raketu, což je vcelku úctyhodný výkon. Je ovšem třeba říci, že vývoj směřující k prvnímu letu sponzorovala Aviation Industry Corporation of China, což je v podstatě čínská obdoba NASA.

Hrozba pro SpaceX?

Každého asi napadne, že ve firmě OneSpace roste konkurence americké SpaceX známého vizionáře Elona Muska. Je to pravda? Na to není jednoduché jednoznačně odpovědět.

Firma totiž neplánuje nabízet lety s tak objemným a těžkým nákladem, který nabízí či bude nabízet SpaceX. Chce se soustředit především na dopravu menších satelitů, takže by neměla přímo konkurovat SpaceX svým zaměřením. Hrozba pro Elonovu firmu však spočívá zejména v předpokládaných nízkých nákladech na lety s čínskou novinkou. OneSpace nebude využívat znovupoužitelné moduly, což je cesta, kterou chce náklady snižovat SpaceX. Oproti tomu plánuje vsadit na menší a jednodušší rakety, jejichž výroba by měla být výrazně levnější a snazší.

Další strategickou výhodou nad SpaceX může být financování. OneSpace je totiž sice soukromá firma, což ale v komunistické Číně neznamená, že by se obešla bez státních zásahů. Dá se tak očekávat, že bude státní vesmírná agentura do firmy (a jejích domácích konkurentů) pumpovat další peníze.

Podpora státu navíc znamená, že si firma může dovolit udržovat extrémně rychlé tempo vývoje. První raketa vzletěla před několika dny, ale společnost již plánuje na rok 2019 prvních 10 komerčních letů. V roce 2021 pak na trh dle plánů vstoupí další čínská společnost i-Space podnikající ve stejném odvětví.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku