TOPlist

Videorecenze smartphonu HTC S740: Pracant se dvěma klávesnicemi

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-HTC S740 je přímým nástupcem smartphonu HTC S730 (Wings), který se u nás začal prodávat v lednu letošního roku. Srdcem telefonu je svižný procesor od Qualcommu, který pracuje na frekvenci 528 MHz, nicméně pozadu nezůstávají ani další parametry. Rose, jak zní jeho kódové označení, se může pochlubit i 256 MB operační paměti RAM, což je údaj, který mu může závidět i leckteré Pocket PC. Snadno se s ním připojíte i do bezdrátových sítí a díky integrované GPS se s ním na cestách neztratíte.

Jelikož se jedná o zařízení spadající do kategorie smartphone, nikoho asi nepřekvapí, že displej s úhlopříčkou 2.4″ není dotykový. S740 je vybavena operačním systémem Windows Mobile 6.1 ve verzi Standard. Ne každý musí nutně sympatizovat s Pocket PC telefony, a proto pro něj právě smartphone platforma může být zajímavou alternativou.

Videorecenze

Parametry testovaného videa
Použitý program: CorePlayer pro smartphone
Rozlišení videa: 320×240px
Použitý kodek videa: XviD
Použitý kodek audia: MPEG audio (MP3)
Bitrate videa: 442kbps
Bitrate audia: 96Kbps

Fotografie telefonu
- - -
Balení, dodávaný stereo headset poslouží i jako anténa pro příjem FM rádia

- - -

Hardwarová klávesnice i výsuvný mechanismus jsou zpracovány na jedničku. Jednotlivá tlačítka mají dostatečný zdvih a píše se na nich opravdu dobře. Při troše cviku není problém naučit se během několika málo hodin psát velmi rychle, a to i s vypnutým slovníkem xT9. Písmena jsou zvýrazněna bílou barvou, sekundární symboly pak zelenou. Pomocí speciálního funkčního tlačítka lze pak vyvolat další tabulku se speciálními znaky. Při stisku klávesy Caps nebo Fn se v levém horním rohu rozsvítí signalizační dioda. Pro psaní krátkých textů vám plně postačí i standardní klávesnice pod displejem, jejíž zpracování je rovněž na velmi vysoké úrovní.

- - -
Dílenské zpracování je výborné úrovni, jen na tom lesklém krytu je téměř vše vidět

- - -
Podsvícení tlačítek je dostatečné a rovněž využívá funkcí světlocitlivého senzoru

- - -
Srovnání s MDA Compact IV (Diamond), Touch 3G, Touch Viva, E-TEN M700 a E-TEN DX900

Všechny snímky smartphonu HTC S740 si můžete prohlédnout v naší Galerii.

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Standard
Procesor: Qualcomm MSM7225, 528 MHz
Displej: QVGA rozlišení (240×320px), úhlopříčka 2,4 palce, 65 536 barev
Podporované sítě: GSM (850/900/1800/1900 MHz), UMTS/HSDPA/HSUPA (900/2100 MHz, až 7.2Mbps), GPRS a EDGE třídy 10
Datové funkce: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 včetně A2DP, EDR
Paměť: 256 MB RAM, 256 MB ROM
Paměťové karty: ano, microSD/SDHC
GPS: ano, 20 kanálů, A-GPS (Qualcomm)
Fotoaparát: 3.2 MPx, fixní focus
Rozměry: 116.3 × 43.4 × 16.6 mm
Hmotnost: 140 gramů včetně baterie
Baterie: Li-Ion 1000mAh
Hardwarová klávesnice: ano, výsuvná QWERTY
Další informace: FM rádio, numerická + hardwarová klávesnice, světlocitlivý senzor

Fotoaparát
- - -
Další snímky z fotoaparátu naleznete zde.

I když telefon nabízí fotoaparát s rozlišením 3.2 MPx, kvalitou bych snímky zařadil mezi lepší průměr. Čím více okolního světla je k dispozici, tím věrohodnější a barevnější jsou výsledné snímky, nicméně i u nich se dost často objevují málo ostrá místa. S focením malého textu si optika příliš dobře neporadí. Přisvětlovací dioda pro focení v horších světelných podmínkách chybí. Snímky můžete obohatit o nejrůznější efekty (černobílý, sépiový nádech…), k dispozici je i digitální zoom, vyvážení bílé barvy nebo časovač spouště. Fotografie je možné ukládat v maximálním rozlišení 2048×1536px. Video lze nahrávat v maximálním rozlišení 352×288px, ale ani zde nepočítejte se zcela plynulým záznamem, zvláště při nedostatku světla je obraz velmi trhaný.

Při běžném používání mi standardní Li-Ion baterie s kapacitou 1000mAh vystačila na zhruba dva a půl dne běžného používání (cca 25 minut telefonních hovorů, 30 textových zpráv, stahování e-mailů a občasné prohlížení webových stránek přes GPRS/EDGE). Pokud s telefonem budete pracovat opravdu intenzivně (internet přes Wi-Fi, hraní her, poslech hudby, GPS navigace, fotoaparát), klidně se vám je povede vybít za zhruba jeden a půl dne. Celkově na tom ale S740 s výdrží není vůbec špatně.

Výkonu má na rozdávání…
HTC S740 je v současné době nejvýkonnější smartphone a některými parametry směle překoná i dobře vybavená Pocket PC. Zejména rychlý procesor a dostatek operační paměti z něj dělají velmi silného hráče, i když se nabízí otázka, zda vůbec smartphone platforma dokáže takový výkon naplno využít; mě se například přes veškerou snahu nikdy nepovedlo zcela zaplnit operační paměť RAM. Pochvalu si výrobce zaslouží i za dobrou podporu bezdrátových technologií a sítí třetí generace. Dostupný je i navigační modul GPS, nicméně pro smartphone platformu zatím nabídka navigačních programů není tak bohatá, jako v případě Pocket PC, a taktéž displej s úhlopříčkou 2.4″ není pro navigaci úplně ideální. V době psaní tohoto článku se jeho cena pohybovala těsně pod hranicí 10 000,- Kč včetně DPH. HTC S740 by mohl být vhodným kandidátem na vánoční dárek pro všechny, kteří nevyužijí všech možností platformy Pocket PC, ale rádi by se odpoutali od omezení, která se vyskytují u obyčejných mobilních telefonů.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku