Vesmírná mise v ohrožení? Webbův teleskop zasáhl mikrometeorit

1280px James Webb Space Telescop 1

Dalekohled Jamese Webba je bezesporu jedním z nejdůležitějších milníků v lidském dobývání vesmíru. Nachází se již v libračním bodě, odkud může pozorovat vesmír v infračerveném spektru bez tepelného znečištění. Po prvotním nastavení (a pořízení netradiční selfie) již začal naplno sloužit vědeckým účelům. Na konci května se mu ovšem přihodila kolize, se kterou vědci nepočítali.

Viníkem byl konkrétně mikrometeorit (fragment asteroidu přibližně o velikosti zrnka písku), jenž byl větší, než s jakým vědci počítali. Zásah způsobil zjistitelné poškození jednoho z 18 primárních zrcadel, přičemž agenturu NASA nyní čeká náprava zkreslení, které srážka vyvolala. Není ovšem potřeba propadat panice – podle výzkumného týmu, který se stará o provoz, vše stále pracuje nad očekávání dobře.

JWST mirror
Dalekohled Jamese Webba

Od vypuštění dalekohledu již podle NASA došlo minimálně ke čtyřem podobným, ale méně závažným srážkám, avšak ty americká kosmická agentura předpokládala a teleskop na ně náležitě připravila. Právě ohledně srážky s miniaturními tělesy prováděla agentura celou řadu simulací, aby určila, jak odolná jsou zlatem potažená zrcadla. Bohužel, srážku s tak velkým mikrometeoritem, ke které došlo mezi 23.–25. květnem, nemohli vědci na Zemi spolehlivě otestovat.vesmir zeme earth universe nasa unsplashNepřehlédněte

Dalekohled Jamese Webba je výkonnější než Hubbleův teleskop. Vyšel na 250 miliard

Po měsících kalibrací a nastavování NASA slíbila, že se prvních pořádných snímků dočkáme už 12. července. Národní úřad pro letectví a vesmír sice neřekl, o co konkrétně půjde, jistě se ale bude jednat o něco spektakulárního.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku