TOPlist

Velká aktualizace BlackBerry PlayBook OS 2.0 (přehled)

Datum 21. 2. 2012 měli bezpochyb všichni majitelé PlayBooku zakroužkované v kalendáři tučným červeným fixem. RIM vydal aktualizaci systému, podívejte se s námi co přinesla nového.

Datum 21. 2. 2012 měli bezpochyb všichni majitelé zařízení BlackBerry PlayBook zakroužkované v kalendáři tučným červeným fixem. RIM slíbil, že v únoru vydá velkou aktualizaci systému pro jejich ostružinový tablet, již zhruba týden se dokonce vědělo, že ten dlouho očekávaný “den D” nastane právě 21. února a Kanaďané nezklamali, v 11 hodin dopoledne se skutečně objevilo upozornění na aktualizaci. Playbook OS 2.0 byl oficiálně spuštěn v 11 hodin dopoledne našeho času. Tato hodina nebyla zvolena zcela náhodně, nýbrž kvůli tomu, aby bylo datum aktualizace jednotné po celém světě, tedy ve všech časových zónách. Vzhledem k tomu, že aktualizace neprobíhala ve vlnách, ale ve stejný okamžik, a měla ještě k tomu celikost přes 400 MB, dalo se očekávat, že budou servery masivně přetíženy. Žádné fiasko se však nekonalo, vypadá to, že se na tuto chvíli ve Waterloo pořádně připravili, update se stáhl poměrně rychle a bez problémů. Pro představu samotný proces aktualizace probíhá bezdrátově přes WiFi a je to otázka doslova dvou kliknutí. Uživatelé nemuseli nic nastavovat, ani řešit zálohu a obnovu dat, to vše proběhlo automaticky na pozadí.

  
Porovnání hlavní obrazovky mezi OS 1.0 (první obrázek) a OS 2.0 (druhý obrázek)

PlayBook OS 2.0 přidal ostružinovému tabletu několik zásadních funkcí. Především jeho uživatelé získali konečně nativní emailový klient, stejně jako kalendář a adresář kontaktů. Jsou to naprosto zásadní programy a jejich absence při uvedení PlayBooku na trh se dá považovat za obrovské selhání Research In Motion, což se koneckonců projevilo i na počtu prodaných kusů. RIM tehdy vedla dvojice Mike Lazaridis a Jim Balzillie, kteří byli nechvalně známí odkládáním termínů velkých událostí, čímž si znepřátelili nejen média, ale i samotnou BlackBerry komunitu. Kanadská společnost však nedávno změnila vedení, novým šéfem se Thorsten Heins, ten na BlackBerry DevCon slíbil, že aktualizace OS 2.0 bude v únoru 2012 a svůj slib dodržel, doufejme tedy, že tvrdou disciplínu, která koření zřejmě z jeho německého původu, zachová a další odkládaní událostí se v budoucnu nebude konat. Nicméně zpět k softwarovým novinkám – po prvním seznámení s novou sadou PIM aplikací velmi rychle zjistíte, že jsou dokonale propojené jak mezi sebou, tak i se sociálními sítěmi jako Facebook, Twitter nebo LinkedIn.

Emailový klient neslouží pouze k posílání a čtení emailů, najdete tam i příchozí zprávy z Facebooku a budete na ně moci rychle odpovědět, aniž byste potřebovali spouštět samostatnou aplikaci, to samé platí o přímých zprávách na Twitteru. V kalendáři se integrace Facebooku projevila ukládáním událostí, kterých se učastníte a upozorněním na narozeniny přátel. Zobrazení celého měsíce je v kalendáři vyřešeno poměrně praktickým způsobem – číslice u jednotlivých dní jsou různě velké podle toho, kolik na daný den máte uloženo událostí. Pokud tedy s někým právě domlouváte schůzku, hned na první pohled poznáte, který den máte volnější a kdy jste naopak maximálně časově vytíženi. V adresáři je klasický seznam kontaktů doplněn o údaje ze sociálních sítí a pomocí záložek na pravé straně si můžete zobrazit poslední komunikaci s danou osobou, schůzky, které s ní máte naplánované, příspěvky ze sociálních sítí a další informace. Všechny tři zmíněné aplikace podporují synchronizaci jak se sociálními sítěmi, tak i s účtem Google, nemusíte se ale bát duplicitních kontaktů, systém je sám pozná a identické profily z různých zdrojů propojí do jedné položky. Pokud vlastní někdo z vašich přátel či známých PlayBook a nachází se momentálně v dosahu sítě WiFi, zobrazí se u jeho jména symbol zelené kamerky, který oznamuje, že s danou osobou můžete okamžitě zahájit video-hovor. Není to samozřejmě vše, po podrobném prozkoumání objevíte spoustu dalších drobných funkcí, které dokážou každodenně ušetřit čas a zpříjemnit komunikaci, to by však vydalo na samostatný článek.

  
Kalendář: zobrazení měsíce, týdne a přidání nové události s nastavením synchronizace

Další novinkou, kterou mohli majitelé Playbooku vyzkoušet již dříve na betaverzi OS 2.0, je Android Runtime. O této funkci se sice hojně psalo na všech možných serverech, spousta uživatelů se však po aktualizaci ptala kde že najdou ten Android, nikde přece není žádná ikonka pro jeho spuštění. Pravda je taková, že se nejedná o možnost přepnout se na Android, nebo si jej vybrat při startu zařízení. Android Runtime je platforma již vestavěná do Playbook OS 2.0, běží tedy na pozadí a umožňuje vám spouštět na PlayBooku aaplikace původně určené pro Android. Ano, můžete  nainstalovat i nějaký launcher a získat tím možnost mít v jednom okně spuštěné přímo klasické rozhraní Androidu, nicméně je to zbytečný krok navíc, který není nutný.

Tip ke čtení – BlackBerry PlayBook: Neprávem opomíjený tablet (recenze)

RIM zveřejnil pro vývojáře nástroje pro konverzi jejich softwaru z formátu APK na BAR stejně jako certifikáty pro digitální podpis vytvořené aplikace, kterou lze pak do PlayBooku nahrát buďto z počítače, nebo ji může vývojář vložit rovnou na App World. Po instalaci se v menu objeví klasická ikonka aplikace, kterou pak jedním kliknutím spustíte, Android vůbec nemusíte nastavovat, ani se o něj jinak starat, je to téměř neviditelná součást systému, která pouze rozšiřuje portfolio aplikací, které můžete na PlayBooku používat.

  
Ukázka kontaktu v adresáři a nastavení spárovaných účtů v systému

K programovému vybavení přibyla po aktualizaci i apliakce Print To Go. Jedná se o jednoduchou aplikaci, která má však široké možnosti využití, udělá totiž z vašeho tabletu virtuální tiskárnu. Na adrese www.blackberry.com/printtogo si stáhnete a nainstalujete jeden soubor na váš počítač (Windows i Mac), poté stačí v kterémkoliv dokumentu stisknout Ctrl+P (eventuálně Cmd+P na OS X) a místo své tradiční tiskárny vybrat položku Print To Go. Poprvé bude třeba zadat vaše BlackBerry ID a opsat bezpečností kód z tabletu, při dalších pokusech se otevřený dokument během několika vteřin převede do formátu PDF a přes WiFi se přenese na váš Playbook.

Hodí se to především když nechcete zbytečně kopírovat rozsáhlé dokumenty a nepotřebujete u daného souboru možnosti editace, jen si jej potřebujete cestou rychle přečíst. Tuto funkci můžete využít i u webových stránek pokud si chcete nějaký dlouhý článek uložit pro offline čtení. Nemusíte nic kopírovat ani vytvářet nový dokument, rovnou na webu zvolíte tisk a během pár vteřin je celý článek na vašem tabletu. Grafické rozhraní Print to Go na PlayBooku nese evidentní stopy práce designerského týmu The Astonishing Tribe, procházení mezi virtuálními deskami s dokumenty je doprovázeno plynulými grafickými efekty, které jsou příjemné na pohled, nejsou ale natolik přehnané, aby uživatele obtěžovaly nebo zdržovaly.

  
Ukázka příchozího emailu, integrace zpráv z Facebooku a vytváření nového emailu

Poslední podstatnou novinkou je softwarová klávesnice; Kromě mírné změny rozložení a velikosti tlačítek přibyla funkce predikce textu a oprava gramatiky. Díky nepatrnému prvku se podařilo komunitě odhalit, že se jedná o klávesnici od společnosti SwiftKey, která je celkem populární na Androidu. Personál Research In Motion se o tom sice nikde nezmiňoval, k dohalení však vedl jednoduchý “easter egg”, který do klávesnice zabudoval její autor Ben Medlock – projeví se tak, že po napsání jména Ben se na prvním místě v predikci zobrazí Medlock, čili příjmení zakladatele SwiftKey. Klávesnice stejně jako celý systém plně podporuje český jazyk, o čemž se můžete přesvědčit z uvedených obrázků. Kromě toho se automaticky učí slova, která nejčastěji používáte a posouvá je pak dopředu v řádku s predikcí.

  
Zástupci Android aplikací v hlavním menu, volby při spuštění aplikace a ukázka launcheru

Na konec se ještě zmíním o nové fukci, která se týká pouze těch, kteří vlastní jak Playbook, tak i chytrý telefon BlackBerry, a sice o BlackBerry Remote. Jedná se o novinku, která se v ostružinových smartphonech objevila v rámci aktualizace BlackBerry Bridge chvilku před samotným zveřejněním PlayBook OS 2.0. Díky této funkci můžete z BlackBerry dálkově ovládat PlayBook, kromě klasického kurzoru nechybí ani podpora dotykových gest (na smartphonech bez dotykového displeje se gesta spouští přes kontextovou nabídku) a pokud raději píšete na hardwarové klávesnici své ostružiny, můžete ji rovněž uplatnit na PlayBooku. Díky tomu, že na PlayBooku najdete microHDMI konektor, si jej tedy můžete doma připojit k velké televizi a ovládat pomocí smartphonu aniž byste se zvedli z pohodlného gauče, případně BlackBerry Remote někteří ocení i v práci, kde budou moci dálkově přepínat stránky například v PowerPointové prezentaci. S oficiálním ohlášením BlackBerry Remote souvisí taktéž i neoficiální objev komunity – tato palikace totiž funguje na všem, co podporuje Bluetooth HID standard, díky BlackBerry tak můžete ovládat nejen svůj tablet, ale i PC, Mac, PlayStation a jiné tablety, i když na nich běží Android.

Nový Bridge je obohacen ještě o jednu třešničku na dortu, jedná se o funkci “Open On PlayBook”. Po aktivaci Bridge se na chytrém telefonu BlackBerry u multimédií, emailů nebo v prohlížeči objeví v kontextovém menu nová položka se zmíněným názvem. Po kliknutí na ní se fotografie, odkaz, email či jiný obsah otevře na tabletu, kde si jej můžete prohlédnout na větším displeji. Vzápětí se na telefonu automaticky spustí i rozhraní BlackBerry Remote, což ještě zvyšuje komfort ovládání pokud máte zrovna tablet připojený k televizi.

  
Aplikace Print To Go na PlayBooku a funkce Open On PlayBook na smartphonech BlackBerry.

Resumé je tedy takové, že PlayBook OS 2.0 přinesl velkou část funkcí, které tam měly být již od samého začátku, na druhou stranu díky této prodlevě stihl RIM udělat velký kus práce na softwaru a dobrousit chybějící aplikace k dokonalosti. Podle oficiálních informací bude zanedlouho následovat menší aktualizace s pořadovým číslem 2.1, která by měla opravit případné chyby, které budou objeveny v 2.0 a poskytnout další nové funkce. Co se týče obecně frekvence obnovování systému, mluvčí kanadské společnosti se vyjádřil tak, že se softwarové novinky již nebudou kupit do další velké aktualizace, nýbrž bychom je měly očekávat průběžně po celý rok, což je bez pochyb dobrá zpráva.

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku