Domů » Bleskovky » Věděli jste, že Android generuje Microsoftu dvě miliardy dolarů ročně

Věděli jste, že Android generuje Microsoftu dvě miliardy dolarů ročně

Mobilní platformě Microsoftu se letos daří lépe a dochází ke zvyšování tržního podílu, který táhnou převážně levné přístroje v čele s Nokií Lumia 520. Přesto se však nemůže rovnat s objemem a růstem prodaných telefonů s Androidem. Microsoft může alespoň těšit to, že to pro něj znamená desítky milionů dolarů prakticky bez práce.

 

Analytik z japonské Nomury Rick Sherlund napsal pro server Business Insider, že Microsoft za rok utrží dvě miliardy dolarů z poplatků za patenty od výrobců zařízení s Androidem. Sherlund dále tvrdí, že marže z plateb za patenty se pohybuje okolo 95 procent, což znamená, že Android Microsoftu generuje prakticky čistý zisk. Sherlund jde ještě dál a tvrdí, že Microsoft užívá peníze z Androidu ve finančních výsledcích, aby zakryl velké ztráty z Xbox divize, která prodělává okolo dvou miliard dolarů za rok.

David Podzimek

20 komentářů

 1. tipoval som to skor na $3 mld rocne..

 2. Martin II (neregistrovaný)

  „Microsoft může alespoň těšit to, že to pro něj znamená desítky milionů dolarů prakticky bez práce.“ Nemyslim si ze sa k tym uplatnovanym patentom dostal MS bezpracne.

  • pravda (neregistrovaný)

   Jistě ho něco stojí právníci a vymáhání peněz po výrobcích a podobně, však to také zmiňují v článku:

   „Sherlund dále tvrdí, že marže z plateb za patenty se pohybuje okolo 95 procent, což znamená, že Android Microsoftu generuje prakticky čistý zisk.“

   Věc druhá je, že SW patenty jsou zlo a je jedno, kdy s nimi disponuje, zda MS, Google nebo Apple.

  • -_- (neregistrovaný)

   SW patenty nie su zlo. Neviem co vsetci mate proti patentom, teraz je moda nadavat na patenty a pisat vsade zlo zlo zlo. Ale je to cira hlupost.

  • SW patenty nejsou žádné zlo. V USA prostě jsou a každý má možnost je využívat.

  • Pravda msylim ze Martin II to mysli inak. Nejde o pravnikov, ale o to, ze za tymi patentami je kopa prace. Patent nedostanes tak ze si fuknes do zadku a vyleti patent. Kopa ludi z vyvoja sa nad tym najskor nadrela, takze tie peniaze co im to teraz generuje nie su z nicoho a uz vobec nie bez prace.

  • pravda (neregistrovaný)

   Ta práce je započtena již do nákladů k výrobě daného SW, který byl patentován. Čili zde by již tyto náklady dle mého neměly být započteny.

   Příklad:

   Něco naprogramuji, zjistím, že bych to měl patentovat -> udělám patent. Do nákladů započtu tvorbu programu + zařízení patentu.

   Za pět let někdo použije mou patentovanou technologii. Já musím přes právníky řešit licencování své patentu + vymáhání atd.

   Nyní započtu do nákladů jen ty právníky a „cirkus“ okolo. Už zde nezapočítávám cenu patentu ani cenu vzniklé práce před pěti leti při vývoji původní technologie.

   Alespoň dle mého názoru…

  • Martin II (neregistrovaný)

   MARTAN1981: Presne tak som to myslel. Nabuduce budem pisat viac „polopatisticky“.

  • Je patent a patent. Rozhodně to nelze označit, jako za zlo.

   Jsou sice některé stupidní patenty, ale cílem patentů je ochránit unikátní SW řešení.

   Ano, patentovat si „slide to unlock“ mi přijde divné, ale třeba nějaké unikátní a revoluční řešení musí jít přeci patentovat.

   Někdo tvrdí, že patenty brzdí vývoj zařízení. Jenže kdyby nebyly, tak by vývoj nebyl vůbec – proč bych vynakládal miliony na vývoj něčeho, co druhý den po uvedení zdarma použije konkurence?

   Co brzdí vývoj, tak patenty typu „obdélník“…

  • Takto striktne sa to podla mna Pravda neda delit. Ty mozes napriklad vymysliet patent, ktory pritom nikdy nepouzijes, pretoze nemas kde, alebo z akehokolvek dovodu. Cize peniaze za vyvoj toho patentu nemas. Potom ako pises o 5 rokov ho niekto pouzije a az potom z toho vyvoja nieco mas.

   Iste vyzera to ako lahko zarobene peniaze, na druhu stranu ti druhi vyrobcovia nie su nuteni tvoj patent pouzivat. Miesto aby tebe platili „lahko“ zarobene peniaze, mozu ich investovat do vyvoja a vymysliet to inak/lepsie a patentovat si to.

  • mceza: Vyvoj by samozrejme sel dal, jen asi jinyma cestama. Nebo snad myslite, ze ostep nebo kolo bylo vynalezeno az po ustanoveni patentu?

  • Tady je to doufám samý patent odborník, jen pokud se týče obrany MS, že jo. Patenty zlo jsou. US patentový systém už dávno nechrání základní myšlenku, a sice, že má chránit dobré nápady po dobu jaksi nezbytně nutnou. US patentový úřad je tak přehlcený žádostmi o patent, že to již delší dobu přestává být únosné. Hlavně ale to, co si některé firmy nechají patentovat, je naprosto trapné a snižuje to hodnotu toho systému, nakolik původní myšlenka byla dobrá.

   Třeba EU zavedla systém na ochranu menších firem, kde jde zadat něco jako patent, nebo spíše průmyslový vzor. Jaly se toho ale firmy jako Apple, IBM, apod., a co tam člověk může vidět? Rukou a tužkou načmárány iphone, dole jeho tlačítko. Kua jak tohle někdo může nechat projít? Podotýkám, že tohle nebyla žádná skica, ale prachsprostá kresba od ruky, pár čar.

   To, co předvádí velcí hráči, to už není ochrana malých firem před penězi velkých a před kopírováním inovací, to už je zvěrstvo na základním lidském rozumu, hlavně že amíci budou tvrdit něco o pojmu „common sense“, čili zdravý rozum.

   Americký patentový systém je asi tak užitečný, jako česká OSA :-)

  • Google není žádná menší firma. Sama si patenty dobře hlídá, a to, že nechá za sebe platit výrobce zařízení jen mluví samo za sebe.

   Patentový systém nemá s osou nic společného. Poplatky si mezi sebou podle dohody platí firmy, které ty patenty skutečně využívají.

  • Steelspace – problém s chápáním psaného textu? Kdo tvrdí, že má co patentový systém společného s OSA? Jen říkám jako příměr, že stejným způsobem pochybuju o obecné užitečnosti obou institucí.

   Kromě toho – řada lidí zde píše to, či ono – nevidím tady ani jeden příklad patentu. Já jsem si to našel, a jsou tam věru skvosty, jako patent z roku 1996 na krátké a dlouhé názvy souborů (týká se FAT), nebo skvost v podobě kontextového menu – fakt inovace hodná ochrany, a aby za to někdo cáloval.

   Jinak jestli to vede k situacím viz následující obrázek, tak se logicky člověk musí zamyslet, jestli to chlapci netáhnou již trochu přes čáru – [odkaz] a nechybí tomu trochu toho zdravého rozumu. Ale co – je to hra o moc a peníze dnes nesmrdí nikomu …

  • Dokud nic nevymyslíš a nikdo ti to neukradne, tak to pro tebe bude zbytečná instituce.

  • Vymyslíš a ukradne? Nedivil bych se, kdyby původní MS-DOS byl taky z části kradený, ostatně se o tom i dost psalo. Kromě toho, early days a Microsoft ve spojením se slovy „technologie“, je spíše nadávka. Patent na krátké soubory z roku 1996? Už chápu, když PC ještě mělo zelené obrazovky, Amiga již barvy a stereo zvuk a krátké názvy souborů nikdy neměla. To, že se rozšíří hybrid, je fajn, ale slovo „vymyslíš“ je zde spíše nadávkou.

   Jestli nejsi schopen mentálně pojmout, co je to něco vymyslet, tak je mi Tě upřímně líto. Sežeň si někde info, jak hodně patentů řada společností předkládá. To již zdaleka není o tom vymyslet, vyrobit, bránit se. Patenty chrlí na kraviny, dopředu a jen pak šmejdí, kdo danou myšlenku použil taky. Jsou to často pouze patenty na myšlenkové pochody. Toto je naprosto zhovadilý systém, takže si svou „potřebnou instituci“ nech laskavě od cesty, protože se Ti evidentně hodí jen do krámu k obraně sajrajtu, který předvádí většina výrobců zneužíváním patentového systému …

  • Zajímavé – třeba za rok 2012 jen Samsung předložil 5500 patentů :-) A to je jedna firma. Kolik je to na den, si každý asi spočítá. A tohle mají mít úředníci čas prostudovat? :-) [odkaz]

 3. Tomáš (neregistrovaný)

  Tak aspoň k něčemu je ten Android dobrý…

 4. vlada (neregistrovaný)

  Vyvstava otazka, jestli neni lepsi ze strany MS Adnroid podporovat, misto se mu snazit konkurovat…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).