Domů » Bleskovky » Vědecké okénko: Akumulátory s obsahem síry mají zásadně prodloužit výdrž smartphonů

Vědecké okénko: Akumulátory s obsahem síry mají zásadně prodloužit výdrž smartphonů

Pokaždé, když mobilní výrobci uvádí nové smartphony, chlubí se novými čipsety, vyšší kapacitou paměťových modulů, většími displeji a dalšími komponenty, které svými vlastnostmi překonávají své předchůdce. Tento razantní vývoj je v jistém ohledu impozantní, nicméně v oblasti akumulace energie se už dlouhá léta nic převratného neděje. Z vědeckých kruhů k nám čas od času doputují informace o elegantních objevech, které by mohly vyřešit naše energetické problémy. Bohužel se v drtivé většině případů jedná o řešení, jenž je na hony vzdáleno komerční realitě.

 

Nově se snaží do středu pozornosti dostat vědečtí pracovníci z Národní laboratoře Lawrence Berkeley, kteří se zaměřili na využití síry, coby nového elementu v akumulátorech. Kromě toho, že se jedná o chemický prvek, který je v přírodě snadno a hojně dostupný, dokáže v kombinaci s lithiem udržet nesrovnatelně větší množství energie, než konvenční články. Konkrétní limit se pohybuje okolo 500 Wh/kg, zatímco mezní hodnota Lithium-Iontových akumulátorů je u hranice 150 až 200 Wh/kg. Jakkoliv může tato vlastnost působit idilickým dojmem, existuje zde několik komplikací, které brání masové výrobě. 

 
Podle některých vědců je síra lékem na žalostnou výdrž mobilní elektroniky

Největší výzvu pro vědce představuje objemová nestálost síry, která přichází s opakovaným nabíjením a vybíjením článku. To pochopitelně vede k rychlému úbytku celkové kapacity a konsekventní destrukci akumulátoru. Současný výzkum vidí spásu v graphenu, jehož nanostruktura má posloužit jako účinný stabilizátor. Dálší možná nástraha se může objevit v chování chemické sloučeniny za nestandardních provozních podmínek.

 
Fotografie zachycující těžbu síry na ostrově Jáva

Pokud jste v průběhu tohoto článku alespoň na chvíli nabyli dojmu, že se nacházíme na prahu revoluce, musíme vás zklamat. Akumulátory s Li-S technologií mají před sebou ještě dlouhou cestu a nám proto nezbývá nic jiného, než doufat v neutuchající ambice vědců bojujících za delší výdrž našich mobilních společníků.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

6 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  Už v 90. letech jsem v různých technických časopisech četl každou chvíli o objevu nové super úžasné technologie pro skladování energie… Ale už dvě desetiletí to je furt to samé. Občas se to mírně vylepší, ale spíše než zlepšení akumulátorů tu máme úspornější komponenty…

  Tato zpráva mě po všech těch zkuenostech nechává chladným. O grafenu se básní nějakých 15 let a furt nic…

  • Asi to bude nieco ako so spalovacimi motormi vs elektromobily. Vynajdene to uz dlho je, ale potrva dekady, kym to pustia na trh, aby sa predosle zdroje a vyvoj vyzmykali nadoraz :)

 2. Mirec (neregistrovaný)

  Bylo by to moc pekne, ale fakt je takovychto vykriku dost a v praxi to videt neni. Nicmene ja jsem moc spokojeny s erou li-ion, pamatujete na casy NiCD a NiMH? Velke a tezke baterie s malou kapacitou, malou spolehlivosti, dlouhym nabijenim atd. – Napr. Byl problem vubec zjistit zbyvajici kapacitu – telefon ukazoval tejden pet carek a pak behem jednoho dne skoncil apod.

  • wuadeq (neregistrovaný)

   Protože si to nabíjel jak prasopes a taky proto, že software v tehdejších telefonech moc inteligence nepobral

  • mirec (neregistrovaný)

   Ja ti dam prasopsa, tenkrat nebyly automaticke nabijecky. Vyndal jsem tuzkace z walkmana, dal je do nabijecky a musel jsem pamatovat, abych je za 8 hodin vyndal. Pak na konci ery NiMH to uz bylo lepsi, ale taky bida – to zas vecne blikal na nabijecce error, vadny clanek ci tak neco.

 3. Jokeer (neregistrovaný)

  Ostatně ony i ty baterie co jsou teď nestojí za nic. V šuplíku se mi válí originální baterie od Samsungu, která se ráčila po sedmi měsících nafouknout :D Originální baterie nekupujte, nemá to cenu :P

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).