TOPlist

Vědci z MIT vytvořili unikátní brýle, kterými lze „vidět“ skrz objekty

MIT Augmented Vision 2
  • Headset jménem X-AR funguje na bázi radiofrekvenčních signálů
  • Nositel díky němu může „vidět“ například skrze kartonovou krabici či dřevo
  • S hledáním zatoulaných předmětů brýlím pomáhá rozšířená realita

Výzkumníkům z Massachusettského technologického institutu (MIT) se podařilo vytvořit „rentgenovou“ náhlavní soupravu, která svému nositeli prostřednictvím rozšířené reality propůjčuje schopnost vidět skrze různé překážky v prostoru. Experimentální headset pojmenovaný X-AR k tomu využívá radiofrekvenční signály, s jejichž pomocí dokáže lokalizovat předměty například přes kartonovou krabici, dřevo či plast.

Brýle jsou synchronizovány se speciálními štítky vysílajícími rádiové vlny. Spárované štítky jsou následně umístěny na vybraný předmět, který díky nim udává informace o své poloze. Uživatel tak má představu, kde se předmět nachází, aniž by s ním měl přímý oční kontakt. V rozšířené realitě se pak hledaná věc zobrazuje jako zóna ve tvaru koule, ke které vás headset například v rámci místnosti navede. Po úspěšném nalezení předmětu dochází ještě k ověření jeho pravosti.

„Cílem projektu bylo sestavit přístroj s rozšířenou realitou, který by umožňoval nacházet věci, které jsou v danou chvíli mimo dosah lidského oka – předměty ukryté v krabicích nebo třeba někde za rohem,“ vysvětlil Fadel Adib, docent na katedře elektrotechniky a informatiky. Vědecký tým podle něj musel přijít se zcela novým typem systému, neboť podobné zařízení dosud neexistovalo.

Adib také uvedl, že jde zároveň o návod, podle něhož by v budoucnu mohl vzniknout opravdový headset s rentgenovým viděním. X-AR dokáže lokalizovat předmět s odchylkou 9,8 cm, s dalšími verzemi brýlí by se tato hodnota měla snižovat.

Autor článku Marek Bartík
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Kapitoly článku