Domů » Bleskovky » Vědci vytvořili první kyborgickou záplatu pro pacienty s kardiovaskulárními problémy

Vědci vytvořili první kyborgickou záplatu pro pacienty s kardiovaskulárními problémy

Univerzita v Tel Avivu se může pochlubit průlomovým objevem v oblasti biotechnologií, který by v budoucnu mohl zachránit bezpočet lidských srdcí. Týmu vědců se podařilo vyvinout funkční kyborgickou záplatu kombinující živou tkáň a elektronické součástky. Primární funkcí implantátu je pomoci pacientům, které postihl infarkt myokardu. „Možná to zní jako bláznivé Science-Fiction, ale je to tady”, říká jeden z hlavních tvůrců Tal Dvir. Odborná veřejnost díky tomu očekává výrazný posun ve výzkumu srdečních chorob, který by mohl přesáhnout do dalších oblastí medicíny.

Elektronické komponenty zároveň umožní lékařům na dálku sledovat stav pacientů mimo nemocniční zařízení. Z obrazovky počítače půjde sledovat, zda implantát funguje korektně a v případě potřeby nemá chybět možnost řízeného uvolňování léků či vyřešit nedostatek kyslíku. Aby se zamezilo případnému zneužití ze strany hackerů, výzkumníci už pracují na vylepšené verzi, která dokáže všechny úkony řešit autonomně bez nutnosti lidského zásahu.

Profesor Dvir nezapomněl dodat, že převedení nové technologie do běžné praxe bude ještě nějakou chvíli trvat. Pacienti s kardiovaskulárními potížemi musí minimálně v dohledné době stále spoléhat na konvenční metody léčení.

Kyborgizace člověka se pochopitelně nezastaví pouze u srdce. Izraelští vědci zkoumají způsoby, jak vytvořit bionické tkáně, kterými by mohli spojit přerušenou míchu.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments