Vánoční speciál, díl první: Levný smartphone pro tchýni (do 4 500 Kč)

Dnešní doba si pod stromeček žádá moderní technologie. V našem seriálu vám poradíme, jakým smartphonem nebo tabletem můžete udělat svým blízkým radost. Začínáme levnými telefony.

Za necelý měsíc tu máme Vánoce, a tak nastal čas pro tradiční nákupní šílenství spojené s vybíráním vhodných dárků. Ponožkám i parfémům už dávno odzvonilo, proto je tu SmartMania.cz, aby vám připomněla několik šikovných zařízení, na která jste třeba v průběhu roku zapomněli a která by mohla být tím správným překvapením pod stromeček.

První díl našeho seriálu se zaměří na ty nejlevnější smartphony s cenovkou do 4 500 Kč, které budou dle našeho názoru předvánočnímu trhu s elektronikou jednoznačně vládnout. Díky své nízké ceně jsou vhodným dárkem nejen pro tchýni, ale i pro náctileté potomky nebo pro jakékoliv jiné uživatele, kteří do tajů chytrých telefonů teprve pronikají. Pojďme se na ně tedy podívat.

Huawei Ascend G300

Huawei Ascend G300 nabízí celkem dost muziky za málo peněz. Aktuálně se prodává za cenu lehce pod 4 000 Kč. Ve výbavě najdeme 1GHz single-core procesor od Qualcommu, čtyřpalcový IPS displej s WVGA rozlišením či slot na paměťovou kartu. Původně telefon vyrazil do prodeje s Androidem 2.3, ale před nedávnem se objevila aktualizace na Android 4.0. Rozhodně se jedná o velice zajímavé zařízení, které byste při rozhodování neměli opomíjet.

- - -

Graf ceny produktu HUAWEI Ascend G300 poskytuje server Heureka.cz

Sony Ericsson Xperia Mini

Xperia Mini byla sice uvedena na trh již v loňském roce, díky svým kompaktním rozměrům, příjemnému designu, slušným hardwarovým parametrům a především nízké ceně kolem tří a půl tisíce korun se ale stále jedná o velmi atraktivní telefon. Neodradí ani softwarovou výbavou, v létě se totiž dočkala oficiální aktualizace operačního systému Android na verzi 4.0.4. Nutností je ještě zmínka o kvalitním 5Mpx fotoaparátu s přisvětlovací diodou a autofocusem, který v této třídě nemá konkurenci.

Graf ceny produktu Sony Ericsson Xperia Mini poskytuje server Heureka.cz

Samsung Galaxy Mini II

Dalším zajímavým kouskem s Androidem je Samsung Galaxy Mini 2. Ten sice nenabídne tak kvalitní hardwarovou výbavu jako Xperia Mini, zaujme ale větším displejem a přislíbenou aktualizací systému na verzi 4.1 „Jelly Bean“. Také uživatelské prostředí TouchWiz se řadí k tomu lepšímu, co můžeme mezi telefony s robotem na zádech nalézt. Jeho průměrná cena v českých e-shopech se pohybuje kolem 3 700 Kč, což je hodně sympatická částka.

Graf ceny produktu Samsung S6500 Galaxy Mini II poskytuje server Heureka.cz

LG Optimus L3

Třetím a nejlevnějším zástupcem operačního systému Android v této kategorii je LG Optimus L3. Ten se běžně prodává za cenu pod tři tisíce, čemuž odpovídají i jeho hardwarové parametry. Přesto ale díky dobře odladěnému prostředí Optimus UI nabídne svižné reakce. Díky kompaktním rozměrům a dobře navrženému designu se navíc dobře drží v ruce. Potěší i akumulátor s kapacitou 1 500 mAh, který zajistí velmi slušnou výdrž. Zamrzí systém pouze ve verzi 2.3.

Graf ceny produktu LG E400 Optimus L3 poskytuje server Heureka.cz

Nokia Asha 311

Nokia Asha 311 se sice kvůli uzavřenému systému Series 40 nemůže zcela řadit mezi smartphony, díky poctivé práci finského výrobce se tomuto segmentu ale velice blíží. Za cenu kolem 3 000 korun dostane zákazník dobře vypadající a slušně vybavený telefon s třípalcovým displejem, gigahertzovým procesorem, Wi-Fi a stabilním systémem. Potěší bonus ve formě 40 her od EA Games zdarma a možnost stahovat další aplikace z Nokia Store, zamrzí velmi omezený multitasking a pouze 140 MB vnitřní paměti.

Graf ceny produktu Nokia Asha 311 poskytuje server Heureka.cz

Samsung Wave Y

Samsung Wave Y je v našem výčtu jediným zástupcem operačního systému Bada. Ypsilon v názvu značí, že je zařízení cíleno především na mladší generaci, čemu odpovídá také cena kolem tří tisíc. Jak je u jihokorejského výrobce zvykem, může se Wave pochlubit kvalitním zpracováním, nižší hardwarové parametry jsou ale při jeho používání bohužel znát. Co uživatele naopak příjemně překvapí, je široká funkční výbava včetně podpory NFC a DLNA.

Graf ceny produktu SAMSUNG S5380 Wave Y poskytuje server Heureka.cz

ZTE Tania

ZTE Tania je nejlevnějším u nás prodávaným telefonem s operačním systémem Windows Phone 7. Díky němu a gigahertzovému procesoru s 512 MB RAM zaujme velice svižnou odezvou. U telefonu v cenové kategorii pod čtyři tisíce také potěší velký displej s úhlopříčkou 4,3“, jeho kvalita je ale spíše podprůměrná. Kvůli pouze 4GB interní paměti a absenci podpory paměťových karet jej nedoporučujeme jako dárek pro teenagera. Prostor pro hudbu, hry a aplikace je opravdu velmi omezený.

- - -

Graf ceny produktu ZTE Tania poskytuje server Heureka.cz

Nokia Lumia 610

Nokia Lumia 610 je sice také vybavena systémem Windows Phone 7, na rozdíl od ZTE ale kvůli horšímu procesoru a nižší paměti RAM disponuje pouze jeho osekanou verzí. Omezení se projevuje nejen u živých dlaždic a obecně podpory procesů na pozadí, ale bohužel i nižší plynulostí a stabilitou celého prostředí. Na druhou stranu ale nabídne kvalitnější displej, fotoaparát i audio výstup. Lumia 610 navíc láká na bonusové aplikace přímo od výrobce v čele s navigací Nokia Autem a bezplatný přístup k jinak placeným hrám zvučných jmen. To vše za cenu kolem 4 500 Kč.

- - -

Graf ceny produktu Nokia Lumia 610 poskytuje server Heureka.cz

BlackBerry Curve 8520

Nejstarším zástupcem této kategorie a zároveň jedinou „ostružinou“ zde je BlackBerry Curve 8520, který se jako jediný může pochlubit hardwarovou QWERTY klávesnicí. Jak už je pro výrobky kanadského výrobce typické, vyniká výborným zpracováním, stabilitou a zaměřením na pracovní funkce. To ale neznamená, že nemůže oslovit také příslušníky mladší generace, třeba právě svojí připraveností pro textovou komunikaci. Vytknout můžeme snad jen absenci GPS modulu a potřebu využít speciální datový tarif BIS nebo BES.

 

Graf ceny produktu BlackBerry 8520 Curve poskytuje server Heureka.cz

Blížíme se k závěru prvního dílu našeho seriálu. Doufáme, že se nám podařilo vás alespoň trochu inspirovat, a příště se podíváme na smartphony střední třídy do sedmi tisíc korun, ve které už se najdou opravdu zajímavé kousky. Pokud vás některý telefon zaujal, podívejte se, co o něm ostatní píší v našem fóru. Máte-li naopak nějaký tip, který zde nezazněl, určitě se s ním pochlubte v diskuzi pod článkem.

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku