Domů » Bleskovky » V roce 2013 se poprvé prodala více než jedna miliarda chytrých telefonů

V roce 2013 se poprvé prodala více než jedna miliarda chytrých telefonů

Podle analytické společnosti IDC byla v roce 2013 prodána poprvé v historii více než jedna miliarda chytrých telefonů. To je vysoký růst ze 725 milionů prodaných smartphonů v roce 2012. Zároveň penetrace chytrých telefonů dosáhla 55 %, zatímco v roce 2012 ještě převažovaly klasické mobilní telefony. Smartphony se tím stávají běžným zařízením, díky klesající ceně a zvyšujícím se potřebám uživatelů se dá čekat ústup mobilních telefonů i v roce 2014.

 

Největším výrobcem za loňský rok byl Samsung, který ovládl 31 procent trhu, následován Applem s patnácti procenty. Další tři společnosti Huawei, LG a Lenovo se pohybují mezi čtyřmi až pěti procenty a kategorie „ostatní“ má skoro 40% tržní podíl.

 

IDC poznamenává, že Apple zaznamenal silnou poptávku po nových modelech, hlavně po iPhonu 5s, ale přesto z první pětky vykázal nejnižší růst a v meziročním porovnání přišel o tržní podíl. Je možné, že díky spolupráci s China Mobile a NTT Docomo se podaří tuto situaci zlepšit v roce 2014. Samsung nadále pevně drží první příčku, ale pro letošní rok bude pod velkým tlakem, jelikož čínská konkurence dozrála a ostatní společnosti staví konkurenceschopné vlajkové modely, čímž se korejský gigant dostává do tlaku na všech frontách.

 

Huawei se podařilo udržet třetí příčku přes silnou, převážně domácí, konkurenci a LG ukázalo, že je stále prostor se prosadit na relativně nabitém trhu s telefony s operačním systémem Android. Zajímavé je páté Lenovo, které se dokázalo prosadit do první pětky bez výraznější aktivity na americkém a evropském trhu.

David Podzimek

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).