V pondělí začíná MWC, největší mobilní událost roku: Na co se můžeme těšit?

Už v pondělí 15. února začne v Barceloně největší mobilní událost roku – Mobile World Congress. Očekávání od letošního ročníku jsou obrovská a rušno bude především mezi komunikátory s vlastním operačním systémem. Letos poprvé se přímo do místa dění vypravím, takže se můžete těšit na aktuální zpravodajství a spoustu zajímavých novinek. V následujícím článku si celou událost lépe přiblížíme a zaměříme se na akce, které budou pro dění okolo komunikátorů nějakým způsobem přínosné.

Mobile World Congress, dříve 3GSM, se letos koná od 15. do 18. února, tedy od pondělí do čtvrtka, přičemž největší nášup novinek a odhalení můžeme očekávat v prvních dvou dnech. Letos jsem už neodolal a rozhodl se, že se na MWC musím konečně také podívat. Po zaplacení letenky a hotelu zbývalo vyřešit akreditaci, protože platit 2 499 EUR za “Gold pass” se mi opravdu nechtělo :-) . Mobilní nadšenec má na MWC opravdu z čeho vybírat; na e-mail vám neustále chodí pozvánky na nejrůznější akce a meetingy. Já jsem si vytyčil několik jasných cílů, které nechci minout. Na ty bylo většinou potřeba získat extra pozvánky, což se nakonec díky vstřícnému jednání níže uvedených firem také podařilo. Jde především o tiskové konference Microsoftu, HTC, Sony Ericssonu a dalších výrobců, jako je například Asus. Snad jen na keynote Google, kde vystoupí CEO společnosti, Eric Schmidt, se mi dostat nepodařilo.

Sony Ericsson má akci pro novináře naplánovanou už na neděli 14. února od 18:00, a pokud se během mé cesty neobjeví žádné komplikace, měl bych tuhle startovací událost bez potíží stihnout. Hlavní dění samozřejmě započne v pondělí, kdy se otevřou brány MWC; tam bude možnost navštívit stánky několika tisícovek výrobců a firem, a pokud mě nezradí internetové připojení, budu během dne přidávat různé aktuality a postřehy. V plánu jsou také komentovaná videa, ale v tuhle chvíli netuším, jak moc se budou na vytížení tvářit tamní linky. Novinářů tam přece jenom bude obrovské množství.

- - -
Pohled na brány výstaviště (loňský rok)

Microsoft a Windows Mobile
Ta pravá “forsáž“ nastane kolem 15. hodiny odpolední (v Barceloně je stejný čas). Na tuto dobu je totiž naplánována tisková konference společnosti Microsoft, která se bude točit okolo platformy Windows phone/Windows Mobile. Troufám si tvrdit, že tahle akce do jisté míry ovlivní vnímání tohoto systému mezi uživateli. Microsoft by zde měl představit novou verzi Windows Mobile 7 a mám pocit, že od žádného jiného systému se toho zatím tolik neočekávalo. Jen aby se nakonec nedostavilo zklamání, ale já jsem optimisticky naladěný a doufám, že tohle Microsoftu vyjde. Musí.

- -
Microsoft už v Barceloně stihl “obrandovat” hotel :-) (foto: Engadget.com)

Na tiskové konferenci vystoupí také šéf Microsoftu, Steve Ballmer, na jehož keynote se opravdu těším. Celou show budete moci sledovat živě na oficiálním webu Microsoftu. Na adrese live.smartmania.cz najdete online textový komentář s fotografiemi z místa činu.

Novinky chystá také HTC
Na úterý 16. února od 10:30 je připravena tiskovka společnosti HTC, kde se očekává představení celé řady nových komunikátorů s Androidem a Windows Mobile. Pokud nebudou problémy s konektivitou, můžete opět na adrese live.smartmania.cz sledovat online přepis z místa činu a následně samozřejmě i nějaký ucelený článek o novinkách. Na MWC bude celá řada novinářů z českých médií, je ale zajímavé, že na tiskovku HTC dostali “vstupenku” pouze dva :-).

- -

Pozadu nezůstanou ani další výrobci, jako například LG, Garmin-Asus, Dell a proslýchá se, že by se zde měl objevit také i-mate; že by nakonec bájný Fénix povstal z popela? Já se budu na MWC zaměřovat především na platformy Windows Mobile a Android a ujít si nenechám ani novinky ze stáje nVidie (Tegra) a Qualcommu; nezapomeňte proto SmartManii pravidelně sledovat, aby vám nic neuniklo. Rychlé postřehy budu průběžně publikovat na svém Twitteru (twitter.com/smartmania).

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku