TOPlist

Upravený obrázek místo autentické fotky? Huawei prý podvádí s Měsíčním režimem (oživeno)

Huawei P30 Pro 01 1

Jeden z nejlepších fotomobilů současnosti, vlajkovou loď společnosti Huawei, model P30 Pro, sužuje nová kauza týkající se právě velmi dobře hodnoceného fotoaparátu.

Aktualizováno ve 14:00: Podle reakcí a zpráv na zahraničních serverech a komunitním fóru XDA-Developers to vypadá, že si Wang Yue celou kauzu vymyslel a Huawei k sestavení finální fotografie Měsíce žádné porovnání s obrázky nepoužívá.

Pokračování původního článku

Ten v rámci detekce scén umělou inteligencí obsahuje speciální „Měsíční režim“, který slibuje vyfocení Měsíce bez jakéhokoli externího příslušenství, jako je například stativ, ve velmi slušné kvalitě a pouze za použití teleobjektivu a algoritmu umělé inteligence.

Huawei P30 Pro Moon Mode
Tenhle snímek Měsíce pořídili přímo v Huawei s jejich vlajkovým modelem P30 Pro

Na fotce výše, kterou pořídili přímo v Huawei, je sice měsíc trochu rozmazaný, nicméně i tak se jedná o poměrně úctyhodný snímek. Praxe je nicméně trochu odlišná – podle testů Wanga Yue není výsledkem fotka příliš autentická, ale jde spíše snímek, na němž byly některé části Měsíce nahrazeny již existujícími záběry z interní databáze. Jinými slovy, takto pořízená fotografie nebude tak docela vaše, ale půjde o kombinaci cizích fotek a naklíčování do vašeho záběru.

P30 moon mode
Wang Yue upozorňuje, že fotografie Měsíce pořízená na Huawei P30 Pro není příliš autentická a software ji „skládá“ z dalších snímků Měsíce, které má v databázi.

Huawei jakékoli nahrazování fotek popírá

Wang Yue ve svém zjištění odhaluje, že Huawei tak trochu podvádí a a výsledný snímek Měsíce vám „sestaví“ s využitím jiných fotografií, které má software v databázi. V oficiálním vyjádření čínského giganta ale stojí, že „Měsíční režim pomáhá fotografie vylepšovat s využitím strojového učení, ale v žádném případě je nenahrazuje.” Jinými slovy, nic takového, na co upozornil Wang Yue, se podle vyjádření Huawei neděje.

Společnost dále zmiňuje, že „nahrazení fotografie jinou je nerealistické vzhledem k tomu, že by umělá inteligence, která je celkem schopna rozpoznat více než 1300 typů scén, potřebovala veliké množství volné paměti.”

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a baseballový nadšenec. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do oblíbených fantasy a sci-fi světů.

Kapitoly článku