Domů » Články » Uniklé SDK odhalilo novinky v systému Windows Phone 8

Uniklé SDK odhalilo novinky v systému Windows Phone 8

Na internetu se objevil kompletní balík vývojářských nástrojů pro nadcházející systém Windows Phone 8, který odhalil celou řádku nových funkcí. Pojďme se na ně podívat (aktualizováno).

Server WPXAP včera ráno zveřejnil SDK (Software development kit) pro platformu Windows Phone 8. Vývojářský balíček obsahuje několik souborů, mezi kterými nechybí ani kompletní dokumentace. Netrvalo tedy dlouho a internet zaplavily screenshoty a informace o nových funkcích, na které se můžeme v nadcházejícím systému těšit. Obecně se dá říct, že se Microsoft snaží svůj systém více otevřít vývojářům a vpustit je do míst, o kterých si dosud mohli nechat jen zdát.


Prvním z takových míst bude zamykací obrazovka, na které bude nově možné prostřednictvím aplikací třetích stran měnit obrázek pozadí a především také přidávat vlastní notifikace ve stylu desktopových Windows 8. Ty budou mít podobu ikony, ke které bude možné připojit počítadlo nebo dokonce nějaký text.

Další novinka se týká prostředí fotoaparátu. Už od představení Windows Phone 8 víme, že si jej budou moci hardwaroví výrobci upravit k obrazu svému. Větší prostor dostanou ale i vývojáři třetích stran, jejichž výtvory budou sdružené pod funkci Camera Lenses. Ta umožní aplikacím přístup k nastavení fotoaparátu (ISO, expozice a další) nebo k právě natáčenému videu, případně upravit pořizovaní snímků různými efekty a filtry.

Novinek se dočká i vestavená aplikace Mapy. Už víme, že bude založená na podkladech od Nokie a že jí budou moci vývojáři i nadále integrovat do svých vlastních výtvorů. Z uniklého SDK vyplývá, že bude mít 4 zobrazovací režimy: silniční, letecký (satelitní?), hybridní (kombinace předchozích dvou) a terénní se znázorněním kopců, hor, řek a dalších geografických útvarů. Mapy bude možné ztmavit (noční režim) nebo naklánět. Přibyde zobrazení průhledných 3D modelů důležitých staveb a například i schodů pro lepší navigaci chodců. Aplikace třetích stran budou navíc moci tyto mapy stahovat do telefonu pro využití v offline režimu.

           

Další vítanou změnou jsou nové možnosti využití modrého zubu. Zatímco současné verze 7.x využívají Bluetooth pouze k připojení bezdrátových sluchátek, reproduktorů a headsetů, osmičky přinesou možnost spárování a další komunikace mezi různými zařízeními, včetně využití této technologie uvnitř aplikace. Zatím není úplně jasné, jak to bude s přenosem souborů, ale možnosti sdílení hudby s přáteli se asi nedočkáme. Microsoft má na ochranu autorských práv pochopitelně dost vyhraněný názor. Dobrou zprávou je i možnost bezdrátového připojení dalších zařízení jako například monitorů srdečního tepu, u kterých se dá předpokládat spolupráce se sportovními aplikacemi typu RunKeeper, SportsTracker nebo Endomondo.

Vývojáři budou také moci přistupovat k hlasovým funkcím, ať už se bude jednat o hlasové příkazy nebo přehrání psaného textu. Otázkou je, zda se v této oblasti dočkáme české lokalizace, jako je tomu u Androidu. Uvidíme.

Windows Phone 8 budou nově podporovat také nastavení asociaci různých souborů s aplikacemi třetích stran. Už se nám tedy snad nestane, že nebudeme moci otevřít přílohu emailu, která bude v systémem nepodporovaném formátu. Zkrátka si teď stáhneme program, který si s ní poradí, tak, jak jsme zvyklí z desktopu.

Další novinky zmíníme jen ve zkratce. Lepší vyhledávání v Marketplace, vlastní seznam kontaktů uvnitř aplikace, nové síťové funkce (podpora IPv6 a další), schopnost aplikací přidávat média do knihovny telefonu a podpora jazyků s opačným směrem textu (perština, hebrejština, arabština). Za zmínku rozhodně stojí také podpora nových video kodeků, viz tabulka výše. Dále přibyde možnost zálohovat textové zprávy a nastavení aplikací na SkyDrive. Systém také dostane nové barvy a možnosti zamykací obrazovky.


Jak vidíte, novinek je opravdu spousta a je klidně možné, že ještě některá z nich unikla naší pozornosti. Pokud se ještě nějaké objeví, a my věříme, že ano, budeme článek postupně aktualizovat. 

Co zatím říkáte na tuto smršť? Myslíte, že má Microsoft šanci dohnat konkurenci? Zlákaly vás novinky ke koupi telefonu s Windows Phone 8? Dejte nám vědět v diskuzi.

Aktualizace 1: U aplikací třetích stran bude možné zvolit automatický upload obsahu na SkyDrive. Přibydou také nové možnosti úpravy obrázků: otáčení, ořezávání a několikanásobný výběr. Změn dozná také prostředí webového prohlížeče. V Internet Exploreru 10 bude možné zvolit funkci tlačítka vedle adresního řádku a vrátí se vyhledávání na aktuální stránce. Nová systémová aplikace Data Sense zase umožní hlídat využití mobilního i Wi-Fi připojení. Za zmínku stojí také možnost využít speciálního proxy serveru Microsoftu, který přednahraje data na prohlížené stránce a umožní tak uživatelům sníži počet stažených dat.

        

Aktualizace 2: Server TheVerge vydal zajímavé video ukazující prostředí systému Windows Phone 8 v emulátoru obsaženém v uniklém SDK.

Aktualizace 3: Fotografie bude možné nově automaticky nahrávat na SkyDrive i v plném rozlišení. Nutné ale bude připojení přes Wi-Fi. Možnost nahrávání zmenšených obrázků přes mobilní připojení zůstává.


Aktualizace 4: Windows Phone 8 budou podporovat screenshoty. Ty bude možné pořídit současným stisknutím tlačítka Start a spouště fotoaparátu. Výsledné obrázky budou posléze uloženy do speciální složky v hubu Obrázky (více informací najdete v této bleskovce).

Zdroje: WPCentralMobileTechWorld, TheVerge

Miroslav Havlíček

avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
raven_kix
Anonym
raven_kix

Záloha nastavení, fotografií a SMS zpráv je perfektní funkce. Jsem rád, že ji bude umět přímo systém samotný. Bing tapeta z druhého screenshotu se mi taky líbí :).

niky79
Anonym
niky79

„Záloha nastavení, fotografií a SMS zpráv je perfektní funkce“

Co je na tom perfektního? Není lepší komplet záloha celého systému 1:1? Určitě ne. Nemusíte totiž řešit, co všechno se zálohuje, protože víte, že všechno.

Pavel Štrobl
Anonym
Pavel Štrobl

Né každý chce zálohu 1:1.

uni
Uživatel
uni

Um…iTunes to dělá stovkám milionů uživatelů iOS a neslyšel jsem, že by si někdo stěžoval, spíše naopak, např. při migraci na nový model.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

„Né každý chce zálohu 1:1“

Prave ze naopak,navic si s takove zalohy vytahnes co potrebujes,bud ji vyuzijes celou anebo jen jeji urcitou cast.Jeste ze jsou systemy ,ktere neurcuji co zalohovat a co ne.

spellshaper
Anonym
spellshaper

A co přesně je navíc v té „kompletní záloze“?

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Kompletni zaloha obsahuje i aplikace bez nutnosti znovustazeni a instalace(v pripade HR apod),kompletniho nastaveni systemu vcetne aplikaci a dat kazdeho kouta OS bez omezeni.Takze takovy 100% obraz.Pri obnove si vyberu co chci obnovit bud komplet nebo si vyberu mnou preferovane veci.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

„zaloha obsahuje i aplikace bez nutnosti znovustazeni a instalace“

Ke svemu komentari jen doplnim,ze toto je pro mne hodne dulezite,nejednou se stalo,ze jsem nejakou zajimavou aplikaci zakoupil,po nejake dobe ji vyvojar z marketu stahl a nejaka zaloha seznamu aplikaci je k nicemu,kdyz uz dana aplikace na marketu neni/nebyla.

Paulos
Anonym
Paulos

Jinak kompletní zálohu je možné udělat už dnes, jen to nejde tak snadno, ale nemusí se kvůli tomu ani odemykat telefon a ze Zune jde takovou zálohu snadno obnovit.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

No prave,nejde to tak snadno,obcas to nezafunguje jak ma,nemuzu se obnovit jen neco apod,pokud udelam HR ci prehraji firmware uz je s obnovou problem apod..sama polovicata reseni.Takze spise nejde.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Navic zalohu ,kterou vytvorim na jednom telefonu,prenesu v pohode i na jiny telefon ci model,tam uz si s tim WP vubec neporadi,jak se jedna o jiny telefon.

niky79
Anonym
niky79

„A co přesně je navíc v té kompletní záloze“?

Kompletní záloha je taková, že když se ti s tím něco stane, ze zálohy obnovíš kompletní systém, přesně tak, jak jsi ho měl předtím. Včetně obsahu, nastavení systému, nastavení jednotlivých aplikací, prostě všechno. Například, Android to dodnes nemá.

VNavratil (neregistrovaný)
Anonym
VNavratil (neregistrovaný)

Takže o nějakém minimálním přizpůsobení si vzhledu systému je asi bláhový snít, přibyde pár nových barev a můžu si změnit tapetu. Vypadá to, že Suggestion fóra nikdo nečte. Ale uvidíme

uni
Uživatel
uni

„Uniklé SDK odhalilo novinky v systému Windows Phone 8“ Ten systéme se má nasadit na trh na podzim a vývojáři teď ještě nemají přístup k SDK? To bude dost pomalý rozjezd nové platformy…